Politika
PLATIĆE NAROD Mektić će tražiti “nadoknadu” zbog “političkog progona”
Nakon što je pravosnažno oslobođen krivice za zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, bivši ministar bezbjednosti i poslanik SDS u Predstavničkom domu PSBiH, Dragan Mektić razmišlja da traži od države nadoknadu troškova krivičnog postupka.
Od prvog dana sam tvrdio da je sve ovo politički montirano od strane Tužilaštva BiH i ovakva odluka suda je za mene bila potpuno očekivana. J..ga sad slijedi nadoknada troškova koju će, nažalost, platiti narod, a ne oni koji su montirali – napisao je Mektić na tviteru.
Od prvog dana sam tvrdio da je sve ovo politički montirano od strane Tužilaštva BiH i ovakva odluka suda je za mene bila potpuno očekivana. Jebiga sad slijedi nadoknada troškova, nažalost koju će platiti narod a ne oni koji su montirali. https://t.co/G4nA8IfMma
— Dragan Mektić (@DraganMektic) November 7, 2022
Njegova objava je uslijedila nakon što je apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu kojom su Mektić, kao i Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija, oslobođeni optužbi za zloupotrebe položaja i ovlaštenja.
Podsjećamo, prvostepenom presudom Suda BiH optuženi su oslobođeni od optužbe jer nije dokazano da su počinili krivično djelo. Sud BiH je prvostepenom presudom od 17. marta oslobodio Mektića i ostale optužbi za zloupotrebe prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog oko 198.000 evra, a koji je EU finansirala od 2015. do 2017. godine.
Sud je tada zaključio da Tužilaštvo nije dokazalo nijednu od devet tačaka optužnice koja ih tereti da su iskoristili službeni položaj kako bi sebi i drugima pribavili protivpravnu imovinsku korist. Golijanin je bio optužen u svojstvu šefa Mektićevog kabineta, Agić kao pomoćnik ministra, a Garaplija kao odgovorna osoba i vlasnik Instituta za zaštitu od požara i eksplozija “INZA” iz Sarajeva.
Na drugostepenu presudu ne postoji mogućnost žalbe.
Politika
SVI ZATEČENI! Ko klanja u prostorijama parlamenta BiH
Tokom današnjeg zasjedanja Predstavničkog doma PD PS BiH, u zajedničkoj prostoriji u kojoj novinari svih medija prate rad sjednice došlo je do situacije kada je nepoznati muškarac ušao u prostoriju i počeo da klanja.
Muškarac, je ušao u prostoriju bez prethodnog pozdravljanja prisutnih ili najave namjere, što je izazvalo iznenađenje svih prisutnih novinara.
RTRS i SRNA objavili su ovu vijest navodeći da su u posjedu snimka koji potvrđuje ove navode, ali ga nisu objavili zbog zaštite privatnosti. Kako se navodi, na snimku se vidi da je muškarac, za kojeg se sumnja da je zaposlen u Zajedničkoj službi institucija BiH, pružio komad tkanine, klanjao i bez pozdrava izašao.
Glas Srpske je kontaktirao direktor Službe za zajednicke poslove institucija BiH Dragana Slipca, koji je izjavio da ga iz odjeljenja osiguranja danas nisu upoznali sa navedenim slučajem.
Slipac je rekao da je dao nalog da se provjere detalji slučaja.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA STARČEVICI “Podrška profesoru Blanuši je početak nove ere za Republiku Srpsku” (FOTO)
Večeras je na Starčevici održana tribina na kojoj je predsjednik Pokreta sigurna Srpska Draško Stanivuković ponovo potvrdio snažnu podršku kandidatu SDS-a za predsjednika Republike Srpske, prof. dr Branku Blanuši. Stanivuković je poručio da upravo iz Banje Luke treba da počnu političke promjene koje će, kako ističe, vratiti dostojanstvo institucijama i političkoj kulturi.
Prema njegovim riječima, Republici Srpskoj je potreban pristojan, obrazovan i stručan čovjek koji će je predstavljati unutar i van njenih granica. Upravo u profesoru Blanuši, dodaje on, vidi se takav kandidat.
„U Banjaluci znamo kako se pobjeđuje i tu pobjedu želimo da stavimo u službu najvažnijeg – izbora kulturnog i pristojnog čovjeka, dostojnog da vodi Republiku Srpsku. Profesor Blanuša je čovjek koji je svoj radni vijek posvetio struci, koji je u svom polju bio najbolji, sa više naučnih radova nego što su neki drugi vidjeli knjiga“, naglasio je Stanivuković.
On je podsjetio da je Pokret sigurna Srpska već obišao brojne zajednice širom Banje Luke, kao i da će nastaviti intenzivnu kampanju. Vjeruje da će Blanušina pobjeda omogućiti da mnogi projekti, godinama blokirani na višim nivoima vlasti, konačno budu pokrenuti.
Govoreći o programskim ciljevima, Stanivuković je istakao da Blanuša ima jasnu viziju borbe protiv korupcije, regulisanja rada kockarnica i kladionica, uvođenja školskih uniformi i opšte izgradnje kulture pristojnosti u društvu. „To znači politiku bez uvreda, diplomatiju umjesto prostakluka i racionalno vođenje Republike koje nam decenijama nedostaje.“
Dodao je da je očuvanje prirodnih resursa i institucija jedan od najvažnijih prioriteta. „Vjerujemo u pobjedu profesora Blanuše, jer sa njim jedinstveno stojimo na putu očuvanja Republike Srpske. Promjene počinju iz Banjaluke, i zato smo odlučni da taj posao dovedemo do kraja.“
Kako je istakao, posljednjih dana posjetili su Starčevicu, Potkozarje i druga naselja, a u planu su i nova okupljanja do kraja kampanje.
„Kao gradonačelnik i kao predsjednik Pokreta sigurna Srpska, pozivam Banjalučane da izađu na izbore i podrže našeg profesora. Neka ovo bude veličanstvena pobjeda i početak promjena — iz krajiške ljepotice i najvećeg grada Republike Srpske“, poručio je Stanivuković.
Politika
ŠTA JE ZELJKOVIĆ RADIO SA PARAMA koje je dobio iz budžeta
Burna rasprava odbrane sa vještakom i tužilaštvom obilježila je nastavak suđenja nekadašnjem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislavu Zeljkoviću, kadru Ujedinjene Srpske Nenada Stevandića. Današnje ročište je nastavljeno maratonskim saslušanjem vještaka ekonomske struke Maide Velić. Na samom početku ročišta došlo je do prigovaranja odbrane Branislava Zeljkovića zbog tehničkih pitanja. Njegov advokat Jasminka Jovišević je negodovala jer je sudski vještak ekonomske struke okrenuta leđima.
“Nismo u istom položaju. Ja Vas molim da se omogući jednak pristup vještaku”, poručila je Jovišević.
Suđenje je nastavljeno tako što je Zeljković ispitivao vještaka tužilaštva oko spornih faktura i računa firme Travel for fan, a koji se tiču nabavke zaštitnih odijela. Zeljković je osporavao nalaz vještaka jer su u istom uočene četiri matematičke greške što je prema njegovim tvrdnjama dokaz da je izvještaj sporan. Vještak ekonomske struke Maida Velić je poručila da stoji iza svog nalaza i da jeste oštećen budžet Republike Srpske.
“Objektivno iznos štete bi ostao isti. Nije bilo razloga da se institut ne obrati domaćem proizvođaču zaštitnih odijela. Meni je i dalje apsolutno neprihvatljivo da su bila 3 posrednika i da je bila marža od 350%”, poručila je Velić.
Na Zeljkovićeva pitanja stizali su prigovori tužioca Sanje Tadić – Stojisavljević koja je poručila da je u pitanju bespotrebno zbunjivanje vještaka pitanjima koja izlaze iz okvira njenog nalaza.
“Predmet inkriminacije je nabavka odijela i ko je sve učestvovao u nabavkama. Šta je Zeljković radio sa parama koje je dobio iz budžeta”, poručila je Tadić – Stojisavljević.
Pored Zeljkovića u predmetu „korona ugovori“, optuženi su i Slavko Bojić, direktor firme Prokontrol, direktor firme “Promeding” Dragan Dubravac, te bivši direktor “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Na teret im se stavlja da su u vrijeme pandemije virusa korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme i time oštetili budžet Srpske za oko 1,3 miliona maraka.
Jedan od optuženih Saša Marković priznao je krivicu pa je osuđen na kaznu od 10 mjeseci zatvora i pola miliona novčane kazne.
(BN)
-
Politika15 sati ago(NE)SPOSOBNI MINISTAR! Dok je Karan vodio MUP RS presuđeni PEDOFILI POBJEGLI policiji pred nosom!
-
Hronika16 sati agoBRUTALNOM UBISTVU PRETHODILE PRIJETNJE! Djevojka bježala od ubice, on utrčao za njom u toalet hotela i ubio je
-
Hronika2 dana ago“NIJE SAV SVOJ KAD POPIJE, SA SVIMA SE POSVAĐAO ZBOG OVACA” Predsjednik mjesne zajednice otkrio detalje o čovjeku koji je ubio oca i sina u Babušnici
-
Politika2 dana agoVelika Britanija šalje vojsku u BiH, EVO ZBOG ČEGA!
-
Društvo3 dana agoMUP RS IMA NOVI CJENOVNIK! Evo koliko košta alkotest, zapisnik o saobraćajnoj nezgodi, premještanej vozila…
-
Politika3 dana agoNJEMAČKI ŠEF DIPLOMATIJE DOLAZI U BIH S PORUKOM: Šmit ostaje, Bonska ovlaštenja ostaju
-
Društvo15 sati agoNOVI UDAR NA GRAĐANE! ERS traži poskupljenje struje za 20 odsto
-
Svijet3 dana agoPUTIN SASTAVIO LISTU NAJVEĆIH NEPRIJATELJA, Amerikanci nisu u top 3













