Connect with us

Društvo

Porodilje ostale kratkih rukava, plate im ne rastu kao njihovim kolegama

Zaposlene porodilje u Republici Srpskoj koje su se porodile prije povećanja plata ne ostvaruju pravo da dobijaju taj povećani iznos.

Ovo je potvrdio Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, koji objašnjava da je problem što Javni fond za dječju zaštitu RS izdaje rješenje o visini neto primanja prije nego se porodilja porodi, odnosno onog momenta kada se porodi izdaje se rješenje na osnovu posljednje tri plate.

“U međuvremenu, kada dođe do povećanja plate, Fond, bez obzira na povećanje, i dalje nastavlja da refundira taj iznos koji je utvrđen tim rješenjem. Pokrenućemo inicijativu da se određeni propisi izmijene kako bi mogle usljed povećanja plata da i te kategorije radnica budu obuhvaćene tim povećanjem. Ovo se isto primjenjuje bez obzira na to da li je to javni ili realni sektor. Moramo raditi na tome da, ako poslodavac poveća platu, to povećanje se odnosi i na radnicu porodilju”, rekao je Marić.

Kako je dodao, imamo Zakon o platama i jednu pravnu prazninu i ne znamo kako da izađemo iz toga jer je Zakon o platama jasan i on utvrđuje kolika je visina plata.

“Ipak, sa druge strane imate propis koji definiše kako se vrši refundacija plate za porodilje. Na ovaj način jedino su oštećene porodilje i mi ćemo raditi na tome da se otkloni ta diskriminacija kako bi ženama bilo omogućeno to povećanje jer je njima ono i potrebno. Ne smijemo dozvoliti da one budu diskriminisane u tom pogledu, moramo imati socijalnu odgovornost prema porodiljama”, naglasio je Marić.

U Zakonu o dječjoj zaštiti RS, koji se odnosi na refundaciju isplaćene naknade plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva, stoji da pravo na refundaciju isplaćene naknade plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva ima poslodavac, preduzetnik ili lice koje u vidu osnovnog zanimanja obavlja samostalnu profesionalnu djelatnost.

“Zahtjev za refundaciju podnosi se prvostepenom organu nakon izvršene isplate naknade, a najkasnije u roku od tri mjeseca od dana isplaćene naknade plate za posljednji mjesec korištenja porodiljskog odsustva, a za lica koja koriste porodiljsko odsustvo, preduzetnike i lica koja koriste porodiljsko odsustvo, a obavljaju samostalnu profesionalnu djelatnost, nakon uplate doprinosa za posljednji mjesec korištenja porodiljskog odsustva”, navodi se, između ostalog, u Zakonu o dječjoj zaštiti Republike Srpske.

Dodaje se da korisnik prava na refundaciju podnosi zahtjev za refundaciju isplaćene naknade plate za vrijeme trajanja porodiljskog odsustva lica koje koristi porodiljsko odsustvo.

“Korisnik prava na refundaciju podnosi zahtjev za refundaciju isplaćene naknade plate za vrijeme trajanja porodiljskog odsustva lica koje koristi porodiljsko odsustvo”, piše u zakonu.

Društvo

RAZMIŠLJATE O UNOSNOM BIZNISU? Hektar ove biljke donosi i više od 25.000 KM

Prinos sa jednog hektara lavande može da donese zaradu veću od 13.000 evra (više od 25.000 KM).

Iako zvuči primamljivo, stručnjaci upozoravaju da je od samog zasada do njegovih finansijskih benefita put veoma dug.
Životni vijek lavande je 30 godina, a najčešće se gaji zbog njene ljekovitosti. Svježi ili osušeni listovi i cvjetovi koriste se kao aromatičan začin i kao “sredstvo“ protiv moljaca, dok se sušeni cvijet koristi kao čaj u svrhe poremećaja raspoloženja, nesanice, grčeva ili lošeg varenja, a nadaleko je poznata i po etarskim uljima.
Kada se govori o prinosima, svaki žbun u prosjeku daje oko 1,5 kilograma svježe biljke za preradu, dok prinos etarskog ulja može da bude i 150 litara po hektaru.

Puna isplativost postiže se nakon tri godine formiranja zasada, kada počinje da se vraća uloženo. Inače, da bi se dobio litar etarskog ulja potrebno je oko 65 kilograma svježe lavande, a od jednog kilograma svježe biljke dobija se oko 160 grama suvog cvijeta, prenosi “Mondo“.

Cijena lavande, kao i sama tražnja za njom u svijetu sve više raste, što dodatno privlači privrednike da se upuste u uzgoj ove biljke. Kilogram suvog cvijeta ima cijenu od šest do sedam evra, a litar eteričnog ulja može da se proda od 70 do 90 evra, dok boca od 200 mililitara košta minimum 200 dinara.

Nastavi čitati

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE “Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti”

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je da se vjeruje u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno jer nije dovoljno vjerovati samo u njegovu, kako mnogi kažu, nauku, etiku, moral.

“Verujemo u Boga koji je vaskrsao iz mrtvih, ne u Boga uopšteno, jer ima mnogo onih koji veruju u Boga i u Isusa Hrista, ali veruju u njegovu, kako kažu, nauku, etiku i moral. To je sve u redu, ali nije dovoljno. I ako je samo to onda je pogrešno”, objasnio je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh je istakao da se vaskrsli Hristos javio onima koji su u njega vjerovali, dok je onima koji nisu imali vjere iako se javljao ostao stranac, a oni prazni.

“To da je on vaskrsao nije posledica i rezultat našeg domišljanja, nego uvek i isključivo posledica vere”, rekao je patrijarh Porfirije nakon što je služio u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Njegova svetost je ukazao na to da se vjeruje u Isusa Hrista, Sina Božjeg, koji je vaskrsao iz mrtvih, naglasivši da čovjek ima potrebu za životom jer je to prirodno.

Prema njegovim riječima, strah od potpune i apsolutne samoće i mraka, iščeznuća, strah od smrti jeste ono na šta anđeo poziva mironosice žene, apostole i ostale da ostave sve po strani jer je ustao Gospod.

Njegova svetost je naveo da Hristov silazak u ad Crkva naziva prvim vaskrsenjem, jer tamo gdje je Gospod tamo nema smrti, tamo je život.

“Gospod je sišao u ad da razbije okove smrti, da najavi i da nagovesti potpuno i apsolutno večno vaskrsenje svakog od nas”, rekao je patrijarh Porfirije.

Nastavi čitati

Društvo

HUMANI SUGRAĐANI ZA liječenje samohrane majke sakupili 25 000 KM!

Za liječenje samohrane majke Ane Gloginje iz Drvara u Turskoj za jedan dan je na dva humanitarna događaja prikupljeno oko 25.000 KM.

Gloginja je izrazila veliku zahvalnost organizatorima i istakla da su njen grad i sugrađani još jednom pokazali jedinstvo.
“Bez riječi sam. Moj grad i sugrađani su pokazali da su uvijek tu jedni za druge. Još malo pa sam skupila za novac za operaciju. Poslije je potrebno skupiti novac za putne troškove, boravak i rehabilitaciju u Turskoj”, rekla je Gloginja Srni.
Ona je objasnila da je u toku jednog dana organizovan humanitarni koncert Amaterskog kulturno-umjetničkog društva /AKUD/ “Mira Lukač” u Radničkom domu i muzičkih izvođača porijeklom iz Drvara u hotelu “Drvar”.

Crveni krst opštine Drvar pokrenuo je i humanitarnu akciju “Svi za Anu” u okviru koje se do 31. maja pozivom na “M:telov” broj telefona 1432 može darovati jedna KM za njeno liječenje.

Pomoć se može uplatiti i na žiro račun Ane Gloginje otvoren kod Inteza Sanpaolo banke 1544119994900135.
Dvadesetdevetogodišnja Ana Gloginja ranjena je 2019. godine kada je na radnom mjestu u ugostiteljskom objektu iz službenog pištolja ranio u kičmu policijski službenik.

LJekari su joj jedva spasili život, a ona je od tada nepokretna. Sada nastoji da prikupi novac za operaciju u Turskoj za šta joj je potrebno 26.000 evra.

Nastavi čitati

Aktuelno