Connect with us

Društvo

IMA SE, MOŽE SE: Banjalučaninu plata skoro milion maraka

Najveća plata isplaćena u Republici Srpskoj u prošloj godini iznosila je 983.026 maraka, dok je u FBiH najveća mjesečna zarada bila 429.123 marke, podaci su poreskih uprava entiteta.

U tabeli pet najvećih prijavljenih pojedinačnih neto primanja po osnovu radnog odnosa u Republici Srpskoj za 2023. godinu na prvom mjestu nalazi se Banjalučanin, koji je zaposlen u djelatnosti izgradnje hidrograđevinskih objekata, a kojem je na račun za jedan mjesec legla plata od skoro milion maraka.

Na drugom mjestu u tabeli pet najvećih isplaćenih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u oblasti vađenja lignita, a kojem je isplaćena plata od 270.194 marke.

Listu Banjalučana prekinuo je radnik iz Mostara kojem je isplaćeno četvrt miliona maraka, odnosno 251.769 maraka, a koji je zaposlen u djelatnosti – ostalo novčano poslovanje, odnosno posredovanje.

“Na četvrtom mjestu nalazi se radnik iz Istočnog Novog Sarajeva, koji je zaposlen u oblasti trgovine na veliko duvanskim proizvodima, a koji je lani dobio platu od 107.462 marke”, kazali su “Glasu Srpske” u Poreskoj upravi RS.

Na posljednjem mjestu top pet najvećih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u djelatnosti bolnica, a kojem je u 2023. na račun za mjesec legla plata od 98.078 maraka.

Kada je riječ o FBiH na listi pet najvećih isplaćenih neto plata, čak četiri su isplaćene u djelatnosti proizvodnje.

“Na prvom mjestu je plata od 429.123 marke, dok drugu poziciju zauzima radnik kojem je isplaćena plata od 345.824 marke. Na trećem mjestu pet najvećih isplaćenih neto plata nalazi se zaposleni kojem je lani za jedan mjesec na račun po osnovu radnog odnosa uplaćeno 266.105 maraka, dok četvrtu poziciju zauzima radnik sa platom od 238.610 maraka”, kazali su “Glasu” u Poreskoj upravi FBiH.

Na posljednjem petom mjestu nalazi se radnik koji je zaposlen u preduzeću koje se bavi trgovinom na veliko, a kojem je lani na račun legla plata u iznosu od 193.962 marke.

– Pretpostavka je da navedeni iznosi neto plate, pored redovne mjesečne plate sadrži i prihod od određenih bonusa ili koristi koje je ostvarilo to lice. Na isplaćene iznose plata obračunati su i uplaćeni porezi i doprinosi – poručili su iz federalne Poreske uprave.

Ekonomisti su stava da je dobro dok imamo one koje zarađuju velike iznose novca o kojima većina građana ove zemlje sanja.

“Na te plate uplaćuju se porezi i doprinosi tako da to dovodi i do punjenja budžeta entiteta. Određene kompanije imaju milionske poslove koje dobijaju kontinuirano u javnom sektoru i onda ljudi koji tu rade moraju biti i najviše plaćeni. Oduvijek su visoke plate vezane za finansije, odnosno banke te određene kompanije koje imaju stimulativne naknade. To znači da neko ko napravi dobar posao onda ima i procenat od tog posla”, stav je ekonomista.

Prosjek
Prema podacima entitetskih zavoda za statistiku prosječna isplaćena plata prema posljednjim podacima u Srpskoj iznosi 1.312 maraka. U FBiH prosječna plata je nešto manja i iznosi 1.296 maraka.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, uz djelimično razvedravanje po podne, te dnevnu temperaturu vazduha do 26 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne oblačno, na jugu i istoku kiša, u ostalim predjelima pretežno suvo uz ponegdje slabu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana na istoku ostaje oblačno i hladnije uz slabe padavine ponegdje, a u ostalim krajevima suvo i sunčanije uz malu do umjerenu oblačnost.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 19, u višim predjelima od devet stepeni, a dnevna od 18 do 26, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, u Hercegovini i na zapadu povremeno jsa jakim udarima, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

VRUĆINE UTICALE NA ISHRANU STOKE: Prijeti li nam nestašica i poskupljenje mlijeka?

Proizvodnja mlijeka u BiH u konstantnom je padu, zbog visokih troškova i niske otkupne cijene. Međutim, situaciju su ovog ljeta dodatno zakomplikovale ekstremne temperature, koje su uticale na to da krave na farmama daju manje mlijeka zbog lošeg prinosa kukuruza.

Uprkos stalnom rashlađivanju i prilagođenoj ishrani zbog visokih temperatura, dnevna proizvodnja mlijeka na farmi poljoprivrednog dobra “Semberija” pala je sa skoro 10.000 na 8.000 litara.

Proizvođači ističu da su visoke temperature dodatno zakomplikovale ionako tešku situaciju u mljekarstvu. Loš ovogodišnji rod kukuruza još jedan je u nizu udaraca.

“Problem će biti prehraniti stoku, a stočni fond se mora sačuvati. Sve što mi proizvedemo, od toga nema apsolutno nikakve vajde”, rekao je Miko Rikanović, poljoprivredni proizvođač.

“Taj kukuruz nema nikakvu energetsku vrijednost, nema hranjivost, sav je smežuran, pokupljen, nije ni za stočnu upotrebu. Narod će početi da prodaje goveda i da smanjuje proizvodnju”, izjavio je Radenko Arsenović, proizvođač mlijeka.

U mljekarskoj industriji ističu da krajnji potrošači, barem za sada, ne treba da brinu o porastu cijena mlijeka i mliječnih proizvoda.

“Ja mislim da ne, ali ne odlučujem o tome ja, ali ja mislim da neće doći do poskupljenja. Zadnje poskupljenje bilo je početkom godine ili u decembru i ta cijena je ove godine čitavu godinu”, rekao je Duško Cvijetinović, vlasnik mljekare.

Ipak, izvjesno je da će trend smanjenja proizvodnje biti nastavljen jer su proizvođači pritisnuti niskom otkupnom cijenom, preskupim repromaterijalom i nedostatkom radne snage primorani da smanjuju broj muznih grla.

Nastavi čitati

Društvo

DA LI ĆE U SRPSKOJ POJEFTINITI OGREV: Hiljade kubika drva trunu zbog SLABE PRODAJE, ali cijene ipak ne padaju

Na šumskim putevima širom Srpske trune oko 300.000 kubika posječenog drveta, koje “Šume RS” nemaju kome prodati.

Čak i prodaja drva za ogrev je drastično pala, jer je prošla zima bila izuzetno blaga, pa je u mnogim domaćinstvima, koja se griju na drva, ostalo ogreva od lani.

Uovakvoj situaciji, kad je ponuda ogromna, a potražnja slaba, bilo bi logično da drva pojeftine, ali to se za sada nije desilo.

Istina, drva nisu ni poskupila: prodaju se po istim cijenama kao i lani.

Tako “Šume RS” drva za ogrev prodaju po 105 KM po kubiku. Iz sedam kubika se može dobiti 10 prostornih metara drveta, što znači da, nabavka drva na ovaj način košta oko 74 KM po metru, ali uz to valja platiti i prevoz.

I privatni dobavljači, kao i lani, drva prodaju drva cijeni od oko 100 KM po metru, s tim da je u ovu cijenu uračunat i prevoz.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Prodaja ide loše, mnogi vjeruju da će zimu predeverati sa ogrevom koji im je ostao od lani i uz dogrijavanje na struju. Mnogi su prešli na pelet, koji je sada mnogo jeftiniji nego lani – kaže jedan dobavljač ogreva.

Drva ima, ali radne snage manjka, tako da nije isključeno da ove jeseni rezanje i cijepanje drva bude još skuplje nego lanikada je ova usluga, u kompletu, koštala i do 27 KM po metru.

Kako objašnjavaju u “Šumama RS” cjenovnik drvnih sortimenata usvaja Vlada RS na prijedlog uprave ovog javnog preduzeća. A prijedloga za sniženje cijena, kako saznajemo, za sad nema.

Dragan Banjac, bivši direktor Šumskog gazdinstva Doboj, objašnjava da je situacija slična i u susjednim zemaljama, ali da su u regionu cijene ogrevnog drveta smanjene, dok se kod nas “ništa ne dešava”.

– 2022. godine paleta cijepanog drveta je u inostranstvo išla po cijeni od 185 do 190 evra, a sada je oko 90 evra. “Šume Federacije BiH” daju popuste na avansno plaćanje, ogrev u Hrvatskoj je pao na 33 evra po metru, neke države daju i subvencije, kako bi se smanjile zalihe drvnih sortimenata i pomoglo stanovništvu, a kod nas ništa – kaže Banjac za Srpskainfo.

Kupovina drva za ogrev u mnogim domaćinstvima u Srpskoj je veliki izdatak, za koji se štedi tokom čitave godine.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U strahu da bi ogrev mogao poskupjeti, mnogi su ranijih godina drva nabavljali već u junu ili julu, ali ove godine nije tako.

Nastavi čitati

Aktuelno