Connect with us

Društvo

Povećan broj slučajeva nasilja u porodici

Centru za socijalni rad u Istočnoj Ilidži u prošloj godini je prijavljeno 25 slučajeva porodičnog nasilja, odnosno sedam više nego 2021. godine, izjavila je Srni direktor Centra Bosa Kalinić.

“Nasilnici su procesuirani i izrečene su im hitne mjere zaštite kao što je zabrana približavanja žrtvi i udaljenje iz stana, a o okončanju sudskog procesa nemamo povratne informacije”, istakla je Kalinićeva.

Prema njenim riječima, u prethodnoj godini Centru je podneseno 20 zahtjeva za mirenje bračnih supružnika, što je za 11 više nego u 2021.

“Kada je u pitanju održavanje ličnih odnosa roditelja sa djecom, u prethodnoj godini podnesena su četiri zahtjeva za donošenje rješenja o kontaktiranju”, napomenula je Kalinićeva.

Ona je navela da je Narodna skupština Republike Srpske nedavno usvojila Porodični zakon kojim se znatno unapređuje zaštita prava i interesa djeteta, preciznije uređuju imovinski odnosi supružnika, uvodi institut porodičnog doma, a redefiniše institut usvojenja. Kalinićeva je podsjetila da je jedna od najvažnijih izmjena – zajedničko vršenje roditeljskog prava i nakon razvoda, ako bivši supružnici zaključe sporazum o tome i sud procijeni da je to u najboljem interesu djeteta.

“Uređenje vršenja roditeljskog prava i održavanje ličnih odnosa daje se u nadležnost sudu, čime se obezbjeđuje veća i sigurnija zaštita roditeljskog i dječijeg prava, za razliku od dosadašnjeg uređenja, koje je bilo povjereno centrima za socijalni rad”, navela je Kalinićeva.

Pravo na stalnu novčanu pomoć u prošloj godini ostvarilo je 13 korisnika.

“Zahtjev za ostvarivanje prava na jednokratnu pomoć u 2022. godini podnijela su 32 korisnika, što je manje za 15 nego prethodne godine. Pravo na ličnu invalidninu u Centru ostvaruju 53 korisnika od kojih je 31 punoljetno i 22 maloljetnih lica, što je za osam korisnika više u odnosu na 2021. godinu”, precizirala je Kalinićeva.

Ona je rekla da su pravo na ličnog asistenta ostvarila dva korisnika. Kada je riječ o realizovanim projektima u prošloj godini, Kalinićeva ističe da su aplicirali na poziv Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a zahvaljujući tome su obezbijedili značajnu računarsku opremu. Ona kaže da su prošle, kao i ove godine, u saradnji sa organizacijom Crvenog krsta Istočna Ilidža i opštinom kroz određeni projekat obezbijedili značajnu jednokratnu pomoć porodicama u stanju socijalne potrebe.

Kalinićeva je zahvalila donatorima iz Italije koji više od 20 godina pomažu stanovnicima Istočne Ilidže.

“U prošloj godini u projekat jačanja porodica programa `SOS Dječije selo` iz Sarajeva uključeno je šest porodica sa područja opštine Istočna Ilidža. Cilj je bio podizanje kvaliteta brige o djeci kako bi se spriječila ili umanjila mogućnost njihovog odvajanja iz porodice, a pružana im je i psiho-socijalna, edukativna i materijalna podrška”, dodala je Kalinićeva.

Društvo

STALNA OPASNOST: Preko 800 kvadratnih kilometara u BiH nije očišćeno od mina

Zaostala neeksplodirana ubojita sredstva iz proteklog rata još uvijek su opasnost u BiH.

Demineri, nizom akcija i projekata rade na njihovom uklanjanju. Međutim, puno je je još posla pred njima. Šta je do sada urađeno, predstavile su Oružane snage BiH u sklopu godišnjeg izvještaja deminerskih akcija.

Skoro 1.000 mina i ubojitih sredstava pronađeno je i uništeno prošle godine. Posao je to koji su obavile Oružane snage BiH, što je 80 odsto od planiranog.

– U 2024. godini mi isto tako planiramo uz ovu podršku doniranih sredstava EU i ostalih nevladinih organizacija da pokušamo da riješimo, odnosno ispunimo naš plan. Mi trenutno u BiH imamo preko 800 kvadratnih kilometara nedeminirane površine koju treba tretirati u narednom periodu – izjavio je pukovnik komandir deminerskog bataljona, Sulejman Kišija, prenosi N1.

Fokus će biti na 18 opština. Najviše zaostalih minskih sredstava nalazi se, uglavnom, na entitetskim linijama ali i šumovitom području, kojem je teško pristupiti.

– Ima brojnih opština. I Tuzlanski kanton, područje Broda i tako dalje i neke druge opštine su prilično ugrožene sa tog aspekta, 22 opštine su bile aktuelne u protekloj godini po pitanju uklanjanja mina – naglasio je Gojko Knežević, načelnik Oružanih snaga BiH.

Jedan od problema sa kojim se suočavaju, između ostalog je i nedostatak deminerskog kadra, a 50 pozicija je upražnjeno. Srećom, za vrijeme akcija, stradalih deminera nije bilo.Više od 30 godina nakon rata u BiH, minska eksplozivna sredstva još uvijek su opasnost za građane BiH. Za sve ovo vrijeme, više od 600 osoba izgubilo je život, a više od 1.700 je povrijeđeno.

Nastavi čitati

Društvo

UTICAJ POVEĆANOG MINIMALCA? Statistički veći promet u trgovinama u Srpskoj

Statistički je zabilježen povećan promet u trgovini na malo hranom, pićima, duvanom i gorivom u odnosu na prethodni period.

Ukupan promet u trgovini na malo u martu 2024. godine u Republici Srpskoj u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama veći je za 16,4 odsto, dok je u stalnim cijenama veći za 15,2 odsto.

Promet u trgovini na malo hranom, pićima i duvanom, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 14,2 odsto, dok je promet u trgovini gorivima i mazivima veći za 15,1 odsto, objavio je Zavod za statistiku.

“Indeks prometa trgovine na malo u periodu januar-mart 2024. godine u odnosu na isti period 2023. godine nominalno je veći 11,4%, dok je realno veći za 10,4%. Ukupan desezonirani promet u trgovini na malo u martu 2024. godine, u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama manji je za 1,8%, u stalnim cijenama manji je za 2,1%”, navodi se u objavi.

Ekonomisti su predvidjeli da će povećanje minimalca u Republici Srpskoj dovesti do povećane prosječne plate, potrošnje u maloprodaji, a samim tim i povećanih poreskih prihoda.

Poreska uprava Republike Srpske prikupila je u prvom kvartalu ove godine na račun javnih prihoda Srpske 1,048 milijardi KM, što je za 123,6 miliona KM ili 13 odsto više u odnosu na prva tri mjeseca lani.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima, sa temperaturom vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne biće pretežno oblačno uz mjestimično slabu i povremenu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana biće promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, na jugu i zapadu povremena kiša, a u poslije podne slaba kiša ili kraći pljusak.

Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do osam, na jugu do 10, a najviša dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni Celzijusovihg.

Vjetar će biti slab do umjeren, na sjeveru istočni i sjeveroistočni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Bjelašnica minus tri, Kalinovik i Čemerno jedan, Livno četiri, Gacko pet, Sokolac, Han Pijesak, Kneževo i Mrkonjić Grad šest, Šipovo sedam, Ribnik, Bihać, Bugojno, Široki Brijeg i Tuzla osam, Srbac, Novi Grad i Sanski Most devet, Banjaluka, Doboj, Prijedor, Mostar i Zenica 10, Sarajevo 11, Zvornik, Foča, Bijeljina i Bileća 12, Srebrenica, Trebinje i Neum 13, Rudo 16, Višegrad 18 stepeni Celzijsuovih.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno