Svijet
POZITIVNE PROGNOZE: Otkriveno u kojem stadijumu je rak kralja Čarlsa

Kralj Čarls, kojem je dijagnostifikovan kancer, veoma je pozitivan što se tiče daljeg liječenja.
Porodica i prijatelji kažu da su oduševljeni njegovom odlučnošću da nastavi da izvršava svoje obaveze, kao što inače čini. U ovom trenutku čini se da je kancer uhvaćen u ranoj fazi i da su prognoze dobre, piše DailyMail.
Čarls je posljednjih mjeseci često odlazio u nedjelju uveče u zamak Vindzor kako bi proveo vrijeme sa princom Vilijamom, piše The Sun, dodajući da su otac i sin sve bliži.
Bakingemska palata je juče saopštila da su ljekari otkrili neodređeni oblik raka tokom liječenja benignog stanja prostate.
Čarls je telefonom obavijestio članove bliske porodicu, uključujući i otuđenog sina Harija, koji će doći iz Kalifornije da vidi svog oca, prenosi b92.
Nije poznato gdje će vojvoda od Saseksa boraviti kada posjeti Veliku Britaniju.
Hariju je potrebna prethodna dozvola Bakingemske palate da ostane na kraljevskom imanju. Britanski mediji podsjećaju da je ljetos morao da vrati ključeve od vikendice Frogmor kada su Hari i njegova supruga Megan Markl napustili imanje. Njegov zahtjev da ostane u zamku Vindzor, palata je odbacila kada je posljednji put posjetio Veliku Britaniju u septembru i Hari je na kraju odsjeo u hotelu.
Ovo će biti prvi put da provede neko značajno vrijeme zajedno u više od 18 mjeseci. Kraljevski posmatrači se sada pitaju da li bi to moglo najaviti “otopljenje” u odnosima.
Kralj Čarls je juče stigao u London sa imanju u Sandringemu u jutarnjim časovima. Uz njega je supruga Kamila, a očekuje se da kralj počne sa liječenjem.
Kamila je odlučila da bude uz svog supruga, iako je on insistirao da nastavi sa svojim radnim obavezama. Drugi članovi kraljevske porodice će sada morati da preuzmu neke dužnosti, uključujući i princa od Velsa, koji će uskoro ponovo da se posveti javnom životu, iako i njegova supruga Kejt ima ozbiljne zdravstvene probleme.
Dok otkazuje sve svoje javne angažmane, Čarls insistira na tome da nastavi sa svojim ‘crvenim kutijama’ odnosno papirologijom, a možda čak i organizuju, doduše manji broj, privatnih tet-a-tet susreta.
DailyMail navodi da je kralj saznao za svoju dijagnozu početkom prošle nedjelje, ali da je insistirao da ode u crkvu u Norfolku u nedjelju i da srdačno maše građanima.
Kamila je, takođe, u srijedu insistirala na otvaranju nove “Maggie” jedinice za rak u Londonu, iako je znala da će njen suprug biti podvrgnut liječenju.
Pažljivo je poručila građanima u Kraljevskoj slobodnoj bolnici da kralj “ide dalje i daje sve od sebe”. Izvor je rekao: “To je njena zasluga. Bila je divna.”
Svijet
MERC NAKON RAZGOVORA TRAMPA I PUTINA: Evropa će pojačati pritisak sankcija na Rusiju

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da će Evropa povećati pritisak na Moskvu kroz sankcije.
Merc je nakon što je američki predsjednik Donald Tramp razgovarao sa ključnim evropskim liderima, odmah nakon telefonskog razgovora sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, istakao da su Evropa i SAD ujedinjene u “tjesnoj podršci Ukrajini na njenom putu ka prekidu vatre”.
“Predsjednik SAD i evropski partneri su se dogovorili o sljedećim koracima, da tijesno koordiniraju proces pregovora i da održe dodatni tehnički sastanak”, naveo je portparol njemačke vlade Štefan Kornelijus.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zahvalila je Trampu na „njegovim neumornim naporima da se uspostavi prekid vatre u Ukrajini“, prenosi Tanjug.
“Želim da se zahvalim predsjedniku Trampu na njegovim neumornim naporima da obezbijedi prekid vatre u Ukrajini. Važno je da Sjedinjene Države ostanu angažovane. Nastavićemo da podržavamo Volodimira Zelenskog u postizanju trajnog mira u Ukrajini”, navela je ona na platformi X.
Tramp je nakon telefonskog razgovora sa Putinom razgovarao sa Mercom, Fon der Lajen, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, finskim predsjednikom Aleksandrom Stubom i italijanskom premijerkom Đorđom Melon i obavijestio ih o ishodu razgovora sa Putinom, prenosi Dojče vele.
Sjedinjene Američke Države su se složile da održavaju “tjesnu koordinaciju” sa evropskim saveznicima u pregovorima o Ukrajini.
Svijet
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji

Velika Britanija najavila je danas da je uvela 100 novih sankcija koje pogađaju ruske vojne, energetske i finansijske sektore, prenio je Rojters.
Britanija je saopštila da je nove sankcije uvela nakon što su ruski dronovi tokom vikenda napali ukrajinske gradove, što je ocijenjen kao “najveći napad dronovima tokom rata”, prenosi Tanjug.
Nove mjere obuhvataju snabdjevanje ruskih sistema oružja, uključujući rakete “Iskander”, operacije Kremlja finansirane iz budžeta, finansijske institucije koje pomažu Rusiji da izbjegne sankcije, kao i brodove u takozvanoj “sjenci flote” ruskih tankera za naftu.
“Pozivamo (ruskog predsjednika Vladimira) Putina da odmah pristane na potpuno i bezuslovno primirje kako bi počeli razgovori o pravednom i trajnom miru. Bili smo jasni da će odlaganje mirovnih napora samo pojačati našu odlučnost da pomognemo Ukrajini da se odbrani i da koristimo naše sankcije kako bismo ograničili Putinovu ratnu mašinu”, rekao je ministar spoljnih poslova Britanije Dejvid Lami.
Ranije danas je i visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je da je EU usvojila 17. paket sankcija protiv Rusije, usmjeren na skoro 200 brodova takozvane ruske “flote u sjenci”.
“Nove mjere se takođe bave hibridnim prijetnjama i ljudskim pravima. U pripremi su dodatne sankcije Rusiji. Što duže Rusija vodi rat, naš odgovor će biti oštriji”, napisala je Kalas na X mreži.
Svijet
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu

Belgija je spremna da razmjesti vojsku u Ukrajini čim ta zemlja postigne primirje sa Rusijom, izjavio je belgijski ministar odbrane Teo Franken.
On je novinarima po dolasku na sastanak ministara spoljnih poslova i odbrane EU u Briselu rekao da je Belgija spremna i da godišnje snabdijeva Ukrajinu oružjem u vrijednosti od milijardu evra.
Prema njegovim riječima, postoji radna grupa takozvane koalicije voljnih, koja radi pod britanskim i francuskim vođstvom.
“Oni razvijaju plan i blisko sarađuju. Onog trenutka kada se uspostavi primirje, možemo odmah da radimo sa njima”, naveo je Franken.
On je naglasio da se “ruske snage moraju smjesta povući nakon postizanja primirja”, prenio je TASS.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika3 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Politika18 sati ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”