Connect with us

Politika

Predloženo da PRESTANU VAŽITI zakoni o Sudu i Tužilaštvu BiH

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić uputio je u parlamentarnu proceduru prijedloge zakona o prestanku važenja Zakona o Sudu i Zakona o Tužilaštvu BiH.

Kojić je prethodno naveo da smatra da je to jedini adekvatni odgovor na neustavne pokušaje zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denisa Zvizdića u vezi s ovim zakonima.

“Inicijativa Zvizdića o navodnom vrhovnom sudu BiH zaista je odstupanje od dogovora koji su bili u vezi sa uspostavljanjem apelacionog odjeljenja Suda BiH u Banjaluci”, dodao je Kojić.

On je rekao da je očigledno da Zvizdić želi da uspostavlja nešto što je neustavno i da na taj način izađe iz okvira svega što bi trebalo da bude predmet dogovora i onoga što je među 14 prioriteta EU, ali to sigurno nije Zakon o Sudu BiH.

Prema Kojićevim riječima, upućivanje u proceduru ova dva zakona zaista je poštovanje Ustava BiH, jer ni Sud niti Tužilaštvo nisu ustavna kategorija.

Zvizdić je, podsjetimo, u četvrtak naveo da je uputio u hitnu proceduru lex specialis zakon o vrhovnom sudu BiH.

“Uputio sam u hitnu proceduru lex specialis zakon o vrhovnom sudu BiH, kako bi ispunili jedan od 14 prioriteta EU kojima se traži uspostava pravosudnog tijela koje će osigurati dosljedno tumačenje prava u cijeloj BiH. Time se postiže veći stepen pravne sigurnosti i vladavine prava”, naveo je Zvizdić.

Inače, u obrazloženjima prijedloga, koje je Kojić u parlamentarnu proceduru uputio u petak, navodi se da je ustavni osnov za njihovo donošenje sadržan u odredbi prema kojoj je Parlamentarna skupština BiH nadležna za donošenje zakona, a ne visoki predstavnici nametanjem odluka.

U obrazloženju Prijedloga zakona o prestanku važenja Zakona o Tužilaštvu BiH navodi se da je ova institucija osnovana nametnutom odlukom bivšeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna.

On se pozvao na član 5 Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma u kojem je propisano da on ima nadležnost, odnosno autoritet za konačnu interpretaciju, tj. tumačenje Sporazuma o civilnom sprovođenju mirnog rješenja (Aneks 10) i stav XI 2. zaključaka Savjeta za implementaciju mira koji se sastao u Bonu 9. i 10. decembra 1997. godine i u kojem je Savjet pozdravio namjeru visokog predstavnika da iskoristi svoj konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja Sporazuma o civilnom sprovođenju mirnog rješenja.

U obrazloženju Prijedloga zakona o prestanku važenja Zakona o Sudu BiH naglašava se da je ova institucija osnovana nametnutom odlukom nekadašnjeg visokog predstavnika Volfganga Petriča, koji se, takođe, pozvao na iste akte kao i Ešdaun.

Iz svega, istaknuto je, proizlazi da su visoki predstavnici protivpravno na osnovu Aneksa 10 i takozvanih bonskih ovlašćenja osnovali Tužilaštvo i Sud BiH.

“Niti Aneksom 10 niti takozvanim bonskim ovlašćenjima nije predviđeno pravo visokog predstavnika da preuzima ulogu zakonodavca i ustavotvorca, te da osniva institucije kako na nivou BiH, tako i na entitetskom nivou. Članom 5 Aneksa 10 definisano je da visoki predstavnik ima autoritet za konačnu interpretaciju Sporazuma o civilnom sprovođenju mirnog rješenja (Aneks 10), odnosno da on ima ovlaštenje da tumači samo Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, a ne cijeli Dejtonski sporazum”, naglašava se u obrazloženju.

U obrazloženju se, između ostalog, naglašava da su ovi prijedlozi zakona o prestanku važenja zakona o Sudu i o Tužilaštvu BiH zasnovani na principima: ustavnosti, pravne sigurnosti i načelu prava na jednakost građana pred zakonom.

Politika

NOVA RUNDA U BANJALUCI 11. APRILA! Šta donosi sastanak u Banjaluci?

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH danas je održan sastanak predstavnika stranaka “trojke”, HDZ-a BiH i opozicije iz RS.

Oni su razgovarali o formiranju vlasti na državnom nivou.

– Svi smo iznijeli svoje stavove i prioritete. Imamo različite poglede oko nekih stvari. HDZ stavlja kao prioritet donošenje izmjena Izbornog zakona, mi smo imali svoje, ljudi iz RS svoje.

Dogovorili smo sljedeći četvrtak, 10. aprila, sastanak u istom formatu u Banjoj Luci gdje će domaćin biti PDP i gradonačelnik Stanivuković gdje bi ovo trebali da operacionalizujemo – rekao je Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH, prenosi “Avaz”.

Nakon njega, medijima se obratio Elmedin Konaković.

– Nikakvih ultimatuma nije bilo. Hoću da izrazim svoje zadovoljstvo jer sudionici sastanka imaju izraženu svijest o BiH i da je danas imperativ bio da iskažemo raspoloženje da sačuvamo mir i sigurnost BiH koji su narušeni potezima Milorada Dodika – rekao je Konaković.

On je, kako se navodi, naglasio važnost nastavka EU puta.

– Ne smijemo propustiti juni, ako ne usvojimo dva zakona, ako ne izaberemo glavnog pregovarača, bojim se da će sav naš trud pasti u vodu – kazao je on.

Dotakao se i Izbornog zakona.

– Spremni smo razgovarati o Izbornom zakonu. Uvažavamo zahtjeve HDZ-a, ali očekujemo da HDZ uvaži naše zahtjeve oko Izbornog zakonodavstva – kazao je Konaković.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK O ODLUCI INTERPOLA! “Hvala Vučiću i Orbanu”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, oglasio se nakon što je objavljeno da je Interpol odbio da raspiše potjernicu za njim i za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS.

– Upravo me pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić da mi saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS i za mnom – objavio je Dodik.

– Hvala predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom. Hvala i predsjedniku Mađarske Viktoru Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen – naveo je Dodik.

Raspisivanje crvene potjernice tražio je Sud BiH.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD BiH! Bukejlović nije poštovao odluku

Ustavni sud BiH je na današnjoj plenarnoj sjednici donio rješenje o neizvršavanju odluke Ustavnog suda koja se tiče stavljanja van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Srpske te je ovo rješenje dostavljeno Tužilaštvu BiH.

Iz Ustavnog suda su podsjetili da je privremena mjera o stavljanju van snage Zakona o VSTS RS stupila na snagu odmah i da akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci smatra se ništavnim od samog početka, prenosi Klix.

– Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U- 8/25 Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTSRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske”.

Ustavni sud zaključio je da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno