Društvo
Preporuke građanima za vrijeme trajanja talasa vrućine – šta jesti i kako se obući

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske podsjeća građane da se pridržavaju mjera lične zaštite za vrijeme ljetnih mjeseci, a posebno u vrijeme veoma visoke temperature kada treba težiti lakšim, niskokaloričnim namirnicama, prvenstveno voću i povrću.
Specijalista higijene i zdravstvene ekologije u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Vesna Rudić Grujić, rekla je za Srnu da se ishranom sprečava pretjerano znojenje i omogućava nadoknada svih gubitaka tjelesne tečnosti i elektrolita, uz optimalan energetski unos.
“Samim tim obezbijeđeno je pravilno funkcionisanje organizma, uspostavljanje pravilnog metabolizma i umanjeni su štetni stresni uticaji ljetnje visoke temperature”, navodi Grujićeva.
Ona ističe da ljeti treba težiti lakšim, niskokaloričnim namirnicama, prvenstveno voću i povrću ili miješanim salatama.
“S druge strane, riba, bijelo meso, proizvodi od integralnog brašna pšenice, integralna riža i kukuruz puno bolje odgovaraju svakom organizmu”, kaže Grujićeva. Osim pravilnog izbora namirnica, Grujićeva ističe da hrana mora biti i zdravstveno bezbjedna kako bi se spriječila pojava bolesti koje se prenose hranom /trovanja hranom/.
Visoka temperatura, napomiminje Grujićeva, kod nehigijenske pripreme ili nepravilnog skladištenja hrane ubrzava njeno kvarenje. Ona dodaje da to posebno vrijedi za izletnike u prirodi i organizatore roštilja, kao i za sve ljubitelje kolača.
“Svježa jaja su posebno osjetljiva na visoku temperaturu, kao i razne salame, svježi sirevi, paštete, kremovi, majoneza i slično”, ističe Grujićeva. Ona kaže da se sprečavanje trovanja hranom postiže higijenskim rukovanjem životnim namirnicama.
PRAVILNA ISHRANA LJETI
Supspecijalista ishrane u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Ljiljana Stanivuk ističe da je upravo pravilna ishrana jedan od načina kako smanjiti štetne posljedice visokih ljetnih temperatura na naše zdravlje i raspoloženje. Stanivukova za Srnu kaže da problem predstavlja to što većina osoba teško pristaje da mijenja svoje navike ishrane, iako se na taj način može puno postići i pomoći svom tijelu u vrlo stresnim uslovima kao što su visoka temperatura vazduha u ljetnim danima.
“Reakcija tijela na povišenu temperaturu je snižavanje tjelesne temperature znojenjem.
Kao negativan efekat tog prirodnog tjelesnog odbrambenog mehanizma može se pojaviti dehidracija organizma i druge neželjene nus pojave”, kaže ona. Prema njenim riječima, nepravilnom ishranom povećava se znojenje organizma i samim tim povećano gubljenje tjelesne tečnosti, minerala i nekih vitamina.
“Probava teške hrane zahtijeva veću aktivnost metabolizma, što indirektno povećava tjelesnu temperaturu”, kaže Stanivukova. Ona ističe da ljeti generalno treba manje kalorija, odnosno energije koja se dobija iz hrane, što je dodatni razlog da se ljeti izbjegava masna i teško probavljiva hrana.
Ona kao posebno štetne namirnice navodi jako začinjena jela, pečena, pržena i pohovana hrana, masna mesa i mesni proizvodi, pića sa kofeinom, slatkiši, gazirina zaslađena pića, pretjerano rashlađena pića.
“Masna i teška hrana otežava cirkulaciju, pa je potrebno kako se temperatura vazduha povećava, smanjivati konzumiranje teško probavljivih jela”, navodi Stanivukova i ističe da se ljeti preporučuje povrće sa roštilja – luk, paprika, tikvice, mrkva, patlidžan, šparoge.
Prema njenim riječima, potreba za slatkim može se zadovoljiti kvalitetnijim ugljenim hidratima i to iz žitarica i voća, posebno suvog voća. Najveće količine dodatog šećera u ljetnom periodu, kako kaže Stanivukova, unose se u osvježavajućim bezalkoholnim napicima – sokovima, pa ih zbog toga treba izbjegavati.
Ona ističe da je u ljetnom periodu preporučena manje začinjena hrana, više sirovog povrća, prednost dati salatama, češće male količine svježeg voća, te kukuruz.
Preporuka je i više koristiti zeleno lisnato povrće velikih listova, hladne i osvježavajuće krem supe, više tečnosti, jednostavno pripremljena jela.
Prema njenim riječima, obroci se moraju pripremati neposredno prije konzumiranja, te da se prednost daje gorkom okusu /salate, zeleno lisnato povrće, sjemenke susama i suncokreta/ i manje količine hrane nego u drugim godišnjim dobima.
Iz Instituta za javno zdravstvo preporučuju nošenje lagane odjeća od prirodnih vlakana, svijetle boje. “Za vrijeme trajanja povišene spoljne temperature ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor bez prijeke potrebe. Ukoliko je to neizbježno, obezbijediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom”, navode iz Instituta. Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske ističu da je neophodno smanjiti intenzitet fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene ambijentalne temperature.
Društvo
VRAĆA NAM SE ZIMA? Sutra oblačno i hladno sa prolaznom kišom i snijegom na planinama

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.
Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.
Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.
Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Temperatura vazduha u 14.00 časova: Čemerno dva, Han Pijesak tri, Kalinovik četiri, Kneževo i Sokolac pet, Gacko i Ivan sedlo sedam, Drinić osam, Rudo, Foča, Jajce i Sarajevo devet, Mrkonjić Grad, Srebrenica i Šipovo 10, Gradačac i Tuzla 11, Banjaluka, Višegrad, Doboj, Zvornik i Prijedor 12, Bijeljina, Novi Grad, Srbac i Široki Brijeg 13, Bileća i Mostar 15, Trebinje 17 stepeni Celzijusovih.
Društvo
SPREČAVA UPALU PLUĆA! Vakcina protiv pneumokoka predložena za obaveznu imunizaciju u Srpskoj

Vakcina protiv pneumokoka je prva koja bi trebalo da bude uvedena u kalendar obavezne imunizacije u Srpskoj, čime bi se dobar dio upala pluća eliminisao, ali i smanjio broj respiratornih infekcija kod mališana, stav je struke.
Naime, kako ističu ljekari, u svim zemljama okruženja ova vakcina je obavezna, te se primaju dvije doze u prvoj godini i treća doza u drugoj.
Pedijatar Stojanka Škorić, načelnica Konsultativno-specijalističke službe bijeljinskog Doma zdravlja, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je broj djece koja borave u kolektivnom smještaju sve veći, pa samim tim i veći broj djece koja su sklonija upalama pluća, ali i respiratornim infekcijama.
– Vakcina prevenira upalu srednjeg uha, upalu gornjih respiratornih disajnih puteva, ali i upalu pluća u prvoj i drugoj godini – kazala je Škorićeva i dodala da je većina pedijatara u Srpskoj saglasna da bi ta vakcina trebalo da bude uvedena u redovan kalendar imunizacije.
– Mi se nadamo da će ova vakcina uskoro da se uvede u redovan kalendar vakcinacije djece – kazala je Škorićeva.
Kako je rekla, oni imaju dosta mališana koji se ovom vakcinom vakcinišu u Srbiji.
– Uglavnom se radi o djeci koja imaju česte respiratorne infekcije, djeci kod koje se sumnja na uvećan treći krajnik, tako da nakon pregleda pulmologa uvijek je preporuka da prime ovu vakcinu – pojasnila je Škorićeva.
Kako je pojasnila, FBiH je ove godine trebalo da uvede vakcinu protiv pnemokoka – dvije doze u prvoj godini i revakcinacija u drugoj godini.
Banjalučki pedijatar Branislav Lolić ističe da je, po njegovom mišljenju, ovo vakcina koja je trebalo da bude uvedena među prvima koje se daju djeci.
– Vakcina protiv pneumokoka prevenira plućne bolesti, invazivne meningitise, kao i sve druge bolesti koje izaziva bakterija pneumokok. Mislim da nadležni treba da pokušaju naći sredstva jer pneumokok izaziva masu respiratornih infekcija – infekcija sinusa, ušiju, pluća, te treba uvesti kao obaveznu vakcinu – pojasnio je Lolić.
Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kazali su da zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u ovom trenutku rade na sagledavanju svih neophodnih aktivnosti i prikupljanju podataka potrebnih za uvođenje vakcine protiv pneumokokne bolesti u obavezni kalendar imunizacije.
– U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske moguće se vakcinisati protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka, meningokoka i humanog papiloma virusa o sopstvenom trošku za lica koja ne podliježu indikacijama navedenim u instrukciji – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.
Dodaju da se, osim toga, vrši i vakcinacija kod putnika u međunarodnom saobraćaju vakcinom protiv žute groznice.
– Vakcinacija protiv bakterije Streptococcus pneumoniae štiti dojenčad, djecu i adolescente od upale moždanih ovojnica, upale pluća, sepse i akutne upale srednjeg uha prouzrokovanih ovom bakterijom – pojasnili su iz Instituta.
Dodaju da jedna doza vakcine protiv Streptococcus pneumoniae, koja štiti od 13 različitih serotipova ove bakterije koji su najčešći prouzrokovači pneumokokne invazivne bolesti, iznosi 170 KM za osobe koje ne podliježu indikacijama navedenim u Instrukciji za provođenje imunizacije i hemioprofilakse.
Federacija BiH
Zavod za javno zdravstvo FBiH je trebalo da početkom ove godine uvede u kalendar obavezne imunizacije i vakcinu protiv pneumokoka.
Prema planu imunizacije, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te u drugoj godini života.
Ednan Drljević, infektolog iz Sarajeva, kazao je da je ovo jedna od najznačajnijih vakcina.
– Ova vakcina sprečava upale pluća, ali i upale mozga, te sprečava sepsu – kazao je Drljević.
Nezavisne novine
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Utorak oblačan i hladniji – BIĆE I KIŠE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje oblačno i hladnije vrijeme sa prolaznom slabom kišom i maksimalnom temperaturom vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.
Tokom dana slaba prolazna kiša će se premještati od istoka ka zapadu, dok će ponegdje na planinama padati snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U večernjim časovima se jače padavine očekuju na sjeveru i istoku, uz pojačan sjeverni vetar.
Na jugu će biti biti suvo uz sunčane periode i toplije.
Minimalna temperatura vazduha biće od tri do osam, u višim predjelima minus jedan stepen, a maksimalna dnevna od sedam do 16 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini i jugozapadu bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
-
Politika2 dana ago
JAVOR POTOPIO PRIJEDORSKA NASELJA! Milioni nestali, NASIP PROBIJEN NAMJERNO?
-
Politika2 dana ago
JAVOR BI DA PODNOSI KRIVIČNE PRIJAVE, građani mu poručili “SVI DA PODNESU PRIJAVE PROTIV TEBE! Podnesi ostavku” (FOTO)
-
Politika3 dana ago
IMA SE MOŽE SE! Dodikov zet kupio akcije banaka da izbjegne sankcije
-
Politika2 dana ago
ĐAJU POTJERAO MALER! Nakon prodaje klizeće garaže, POTOPLJEN MU I RESTORAN (FOTO)
-
Politika2 dana ago
DODIK PONOVO ISTO “Najavljena potjernica jad i nesposobnost Sarajeva”
-
Politika2 dana ago
ŠTA JE TO OBRAZ? Višković obišao Prijedor
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO “Dani pobjede su pred nama”
-
Politika2 dana ago
NENAD STEVANDIĆ “Srpska će birati ko je predstavlja”