Connect with us

Svijet

PROTOKOL U SLUČAJU SMRTI KRALJA ČARLSA: Pokreće se “operacija Most Menaj”, Vilijam odmah postaje monarh

Kralj Čarls boluje od raka, a sada je otkriveno kako se zove operacija koja će biti pokrenuta ako on izgubi bitku sa ovom opakom bolešću.

Kada je 8. septembra 2022. godine preminula kraljica Elizabeta krenula je specijalna operacija Londonski most, ili skraćeno Most. Ta operacija je poznata po tome što sadrži detaljan plan šta bi trebalo raditi kada monarh premine. Dvije godine nakon kraljičine smrti, odjeknula je vijest da kralj Čarls koji ju je naslijedio, boluje od raka, pa se sada svi pitaju da li se i u tom slučaju pokreće operacija Most.

Ono što je takođe tema koja zanima mnoge jeste, ako kralj Čarls izgubi bitku sa ovom opakom bolešću, ko će ga naslijediti. U javnost je nakon kraljičine smrti izašla lista linije za nasljedstvo britanske krune, a prvi na listi je Princ Vilijam.

Linija za nasljedstvo britanske krune:

Princ Vilijam
Princ Džordž
Princeza Šarlot
Princ Luj
Princ Hari
Arči Harison Mauntbaten-Vindzor
Lilibet Dajana Mauntbaten-Vindzor
Princ Endru
Princeza Beatris
Sijena Mapeli Mozi
Princeza Evgenija
Ogast Filip Hok Bruksbenk
Princ Edvard, grof od Vaseksa
Džejms, vikont od Severna
Lejdi Luiz
Princeza Ana
Piter Filips
Savana Filips
Ajla Filips
Zara Tindal
Mia Tindal
Lena Tindal
Lukas Tindall
Dejvid Armstrong-Džouns
Pored pitanja ko će naslijediti tron, aktuelno je pitanje i šta će se desiti sa kraljicom suprugom Kamilom. Budući da monarhija funkcioniše pod strogim pravilima koji u ustanovljeni prije mnogo godina za svaki scenario postoji rješenje. Postoje i protokoli u slučaju kraljeve smrti, a to je “Operacija Most Menaj”. Princ Vilijam bi odmah postao monarh, a Kejt Midlton bi najvjerovatnije postala kraljica supruga, a šta bi se onda desilo sa ženom kralja Čarlsa?

Kraljica udovica
Kraljica Kamila bi postala kraljica udovica, prenosi Dejli miror. Ona nema prava da bude kraljica regent (šef države), ali bi u tom slučaju mogla da nastavi da obavlja svoje dužnosti, ali pod odobrenjem novog monarha (u ovom slučaju Vilijam). Razlog tome je što ona nije u kraljevskoj liniji kojom bi imala pravo na nasljedstvo, a sa kraljem nema ni potomke.

Ako bi postala udovica, kraljica Kamila bi vjerovatno bila slobodna da sama donosi odluke o tome kako će izgledati njena budućnost, uz odobrenje novog monarha. Mogla bi da se povuče u Rej Mil Haus, svoj seoski dom, ili da nastavi svoj dobrotvorni rad, kojim je fokusirana na oblasti kao što su zdravlje, pismenost, umjetnost i podrška žrtvama silovanja i seksualnog napada.

Kraljica majka
Baka kralja Čarlsa Elizabeta odlučila je da bude kraljica majka nakon smrti njenog supruga, kralja Džordža VI 1952. i stupanjem na presto njihove najstarije ćerke Jelisavete.

Kraljica majka je podržavala kraljicu Elizabetu tokom njene vladavine, pridružujući se drugim članovima kraljevske porodice na posebnim događajima kao što su Trooping the Color i Royal Ascot sve do kasnih 90-ih. Umrla je 2002. godine u dobi od 101 godine, a kraljica Elizabeta je govorila o “zaraznoj želji za životom” svoje majke u rijetkom televizijskom prenosu iz zamka Vindzor uoči sahrane kraljice majke.

“Tokom godina srela sam mnoge ljude koji su morali da se nose sa gubitkom svoje porodice, ponekad u najtragičnijim okolnostima. Zato smatram da sam srećna što je moja majka bila blagoslovena dugim i srećnim životom. Imala je zarazni polet za životom i to ju je pratilo do samog kraja. Znam i da joj je vjera uvijek bila velika snaga”, rekla je Elizabeta.

Kamilu podržala kraljica Elizabeta
Pretprošle godine, kraljica Elizabeta je objavila da želi da Kamila bude poznata kao kraljica supruga kada Čarls stupi na tron. “Kada moj sin Čarls postane kralj, znam da ćete njemu i njegovoj ženi Kamili pružiti istu podršku koju ste dali meni i moja je iskrena želja da, kada dođe vrijeme, Kamila postane kraljica supruga dok nastavlja da obavlja svoju vijernu službu”, rekla je Elizabeta.

Svijet

SKANDAL U POLJSKOJ: Uređaji za prisluškivanje pronađeni u prostorijama Vlade

Poljska Služba državne zaštite (SOP) zajedno sa Agencijom za unutrašnju bezbjednost otkrila je uređaje koji bi mogli da se koriste za prisluškivanje u prostoriji u kojoj bi danas trebalo da bude održana sjednica Vlade.

“Služba državne zaštite zajedno sa Agencijom za unutrašnju bezbjednost otkrila je i demontirala sumnjive uređaje u prostoriji u Katovicama, gdje će danas biti održana sjednica vlade. Ovi uređaji mogu se koristiti za prisluškivanje”, naveo je Jacek Dobržinski, portparol koordinatora za specijalne službe na platformi Iks.

On je naveo da je SOP pokrenuo istragu o ovom slučaju, prenosi Poljski radio.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA MJENJA PRAVILA za zapošljavanje radnika sa ZAPADNOG BALKANA

Od 1. juna 2024. građani Albanije, BiH, samoproglašenog Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije uživaće povlašten pristup njemačkom tržištu rada.

Naime, Njemačka je odlučila udvostručiti broj viza koje će se godišnje odobravati građanima ovih šest zemalja u svrhu rada, na 50.000 viza, prenosi “SchengenVisaInfo”.

“Od juna 2024. godišnja kvota biće povećana na 50.000 izdanih odobrenja Savezne kancelarije za rad”, navodi Ambasada Njemačke u Sarajevu

Regulativa za zemlje Zapadnog Balkana bila je ograničena do kraja 2023. Međutim, nakon usvajanja novog Zakona o imigraciji kvalifikovanih radnika, Njemačka je odlučila promijeniti pravila za te zemlje.

Kako je pojašnjeno iz njemačke Ambasade, nova pravila će biti distribuirana u odgovarajuće vrijeme, a do tada će se svi termini i dalje dodjeljivati ​​putem sistema lutrije.

Nakon odluke o povećanju broja viza za radnike sa Zapadnog Balkana prema Zapadnobalkanskoj regulativi, “SchengenVisaInfo” je kontaktirao njemačke vlasti kako bi saznao više o novim pravilima koja će stupiti na snagu. Ali, još uvijek se čeka službeni odgovor po tom pitanju.

Sljedeći upisi za termin otvaraju se 7. maja.

Državljanima Albanije, BiH, samoproglašenog Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije dopušten je ulazak u Njemačku u svrhu rada na temelju propisa prema Zapadnobalkanskoj regulativi.

Međutim, zbog velikog interesa ovih nacionalnosti za dobijanje radnih viza za Njemačku od stupanja na snagu ove uredbe, Njemačka je odlučila dodijeliti datume za vize na temelju sreće.

Njemačke ambasade u ovim zemaljama zapadnog Balkana uspostavile su sistem mjesečne lutrije koji nasumično bira osobe kojima će biti dopušteno da zakažu termin za podnošenje zahtjeva za vizu.

Sljedeći termin za radnu vizu za Njemačku i Zapadni Balkan otvara se ove srijede, 7. maja 2024. i trajaće sedam dana, do 14. maja 2024.

U tom sedmodnevnom periodu mogu se registrovati svi državljani Albanije, BiH, samoproglašenog Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, a postupak registracije nije potrebno obavljati preko posrednika ili drugih agencija jer je vrlo jednostavan.

Kandidati trebaju imati na umu da se mogu prijaviti samo jednom. Takođe, nije dopuštena naknadna promjena podataka ili prenos termina na drugu osobu.

Oni koji budu izvučeni u sistemu lutrije biće obaviješteni od strane njemačkih vlasti i tada će moći proći kroz proces podnošenja zahtjeva za vizu.

U Njemačkoj je krajem 2023. bilo zaposleno 76.000 radnika iz zemalja Zapadnog Balkana.

Na temelju propisa Zapadnobalkanske regulative, podaci pokazuju da je oko 76.000 građana Albanije, BiH, samoproglašenog Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije imalo radne dozvole u Njemačkoj krajem 2023. godine.

To je predstavljalo povećanje od 22 odsto u poređenju s 2022. kada je Njemačka imala oko 62.000 radnika s dozvolama iz tih zemalja, prenosi “Fenix-Magazin”.

Nastavi čitati

Svijet

Izraelski tenkovi i trupe UŠLI U RAFU

Izraelski tenkovi i trupe ušli su u grad Rafa na jugu Gaze, gdje su stigli na oko 200 metara od granice sa Egiptom, rekli su palestinski i egipatski zvaničnici koji su tražili da ostanu anonimni, prenosi AP.

Egipatski zvaničnik rekao je za agenciju da se čini da je riječ o operaciji ograničenog obima, kao i da su izraelski zvaničnici obavijestili Egipat da će se trupe povući poslije završetka operacije.

Izraelske odbrambene snage (IDF) odbile su da komentarišu ove navode, a AP nije mogao nezavisno da utvrdi obim operacije.

Informacija dolazi dan poslije naredbe Izraela o evakuaciji više od 100.000 Palestinaca iz istočne Rafe u “sigurnu zonu” u blizini grada Kan Junis.

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su ranije da sprovode “ciljane udare” protiv palestinske militantne grupe Hamas na istoku Rafe, a palestinske vlasti su navele da je najmanje pet ljudi ubijeno u teškim vazdušnim napadima.

Izraelski ratni kabinet juče je odlučio da izvede planiranu operaciju u Rafi da bi se ”izvršio vojni pritisak na Hamas”, i pored ranijeg saopštenja Hamasa da je ta palestinska grupa pristala na egipatsko-katarski predlog o prekidu vatre.

Iz izraelskog kabineta je saopšteno da je cilj ”operacije” u Rafi da se postigne napredak u oslobađanju talaca, kao i drugi ratni ciljevi.

Nastavi čitati

Aktuelno