Politika
Radikalizacija političke i javne scene u režiji SDA

Da li gubitak vlasti gura SDA u političku i vjersku radikalizaciju, koja je sve više primjetna u Bosni i Hercegovini – jedna je od tema o kojoj se sve češće raspravlja u javnosti.
Dio političara i analitičara već mjesecima upozorava da je SDA zbog gubitka vlasti spremna da izazove vještačke sukobe u BiH kako bi s jedne strane pokazala da država ne može funkcionisati bez ove stranke, a s druge strane kako bi svoje političke suparnike iz FBiH prikazala kao „izdajnike“ u očima bošnjačkog naroda.
Prijetnje narodnim buntom
SDA, koja je već tri decenije nezaobilazni faktor u krojenju političkog života u BiH, po prvi put je počela da gubi „konce“ i odlazi u opoziciju, kako na nivou BiH, pojedinim kantonima, a možda i na nivou FBiH.
Kada su vidjeli da im se „klimaju“ fotelje prvaci u SDA su počeli otvoreno prijetiti narodom, tačnije „narodnim buntom“ ako stranka ode u opoziciju.
Istovremeno, u FBiH je došlo do radikalizacije javnosti, a na meti su se našli Srbi.
Od devastiranja Srpske pravoslavne crkve u Mostaru, bušenje guma na automobilima sa srpskim registracijama u Sarajevu, napada nožem na srpsku djecu i njihove roditelje, pa do govora imama u džamijama koji otvoreno pozivaju na mržnju prema Srbima i SPC.
Otvoreni pozivi na obračun sa Srbima
Osim Srba, na meti su se našli i lideri opozicije takozvane „Osmorke“, koji se izjednačavaju s Fikretom Abdićem, te pojedinim ratnim zločincima.
Reis IZ BiH Husein Kavazović, za koga mnogi smatraju da predstavlja lidera „vjerskog krila“ SDA, nedavno je uporedio situaciju u BiH sa “ratnom 1941. godinom”, a veliku pažnju javnosti privukla je i javna tribina u Vogošći pod nazivom “Zločini ateizma”, koju je organizovao kontroverzni vehabijski vođa Dževad Gološ, a na kojoj su istaknuti gosti bili pojedini visoki funkcioneri SDA.
Radikalizacija je primjetna i na pojedinim portalima, posebno na društvenim mrežama, gdje se otvoreno poziva na obračun sa Srbima ili prijeti haosom na ulicama.
Tako se nedavno na Fejsbuku, paralelno sa uvredljivim govorima imama iz džamija, pojavio profil „Četnički pokret Republika Srpska” na kojem je neko objavljivao fotografije na kojima je stariji čovjek u četničkoj uniformi, a koji poziva na ubijanje i klanje, što je izazvalo histeriju u FBiH, posebno na društvenim mrežama.
MUP Republike Srpske je, međutim, u međuvremenu utvrdio da se radi o lažnom profilu, te da su fotografije muškarca, koji navodno poziva na ubijanje, u stvari ukradene u svrhu pravljenja lažnog profila, a vjerovatno i radikalizacije javnosti.
Navikli da budu u vlasti
Da li su sva ova dešavanja spontana ili je riječ o organizovanim događajima kojima je jedini cilj izazivanje nemira u BiH i ko stoji iza njih?
Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, Milan Sitarski, ističe da ga ne iznenađuje radikalizacija javne scene u BiH, posebno onog dijela na koji svoj uticaj ima SDA.
Treba imati u vidu da je ovo jedna potpuno nova situacija za SDA. To je struktura koja je navikla da bude u vlasti i gubitak iste za njih znači potpunu katastrofu, pa ne treba čuditi radikalizacija koja se dešava u BiH. Na žalost, kod nas na Balkanu kada se dešavaju ovakve promjene to za sobom povlači i radikalizaciju, a one koji učestvuju u „rušenju“ jedne takve strukture obično targetiraju kao izdajnike – pojašnjava Sitarski za Srpskainfo.
Dodaje da se slično dešavalo i u Srbiji prilikom pada režima Slobodana Miloševića. Sitarski ističe da ga trenutna dešavanja na bošnjačkoj političkoj sceni podsjećaju na ona u Srbiji tokom „rušenja“ Miloševića.
– Na sceni je radikalizacija podstaknuta i uslovljena gubitkom višedecenijske vlasti jedne političke strukture – poručuje Sitarski.
POKUŠAJ PRAVLJENJA VJEŠTAČKIH SUKOBA
Potpredsjednik parlamenta Srpske i lider Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić upozorio je kako se u BiH sve više pokušava vratiti stereotip o Srbima iz devedesetih.
– Postoje pokušaji, prvenstveno od SDA, da se napravi neki vještački sukob u BiH, a za koji bi se okrivila srpska strana – ističe Stevandić.
Takvih primjera, kaže on, ima mnogo.
Politika
MARKOVIĆ PITA “Ko su ti STRUČNJACI za koje je Dodikov kabinet daje 4 miliona KM?”

Zašto ste kroz rebalans, odnosno kroz novi budžet za 2025. godinu predvidjeli 4.000.000 KM u kabinetu predsjednika za stručne usluge? Zašto ste stavku reprezentacije predsjednika podigli sa 150.000 na 300.000 KM?
Pitao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom tokom tačke današnje sjednice koja se tiče rebalansa budžeta, dodajući da prema tome, predsjednik Republike Srpske ima dnevnu reprezentaciju od preko 1000 KM.
– Da li vi mislite da je to normalno? S druge strane, u okviru budžeta Agencije za agrarna plaćanja smanjen je iznos budžeta za poljoprivredu za pet miliona. Ministar finansija, gđa Vidović, rekla je da je u okviru Ministarstva poljoprivrede to nadoknađeno, što nije istina. Jasno vidimo budžet i rebalans i da ta pozicija nije mijenjana – rekao je Marković, koji je dodao da smatra da je bilo potrebno izdvojiti dodatna sredstva za poljoprivredu, zbog suše kao elementarne nepogode.
Govoreći o radu javnih preduzeća, Marković je podsjetio da je „Elektroprivreda Republike Srpske“ 2023. godine iskazala dobit od 145 miliona KM, a 2024. godine gubitak od 40 miliona.
– Da li je normalno da jedno preduzeće za jednu kalendarsku godinu izgubi 80 miliona i da niko ne odgovara? Da li je normalno da dugovanja RiTE „Ugljevik“ budu preko 120 miliona KM, što uključuje obaveze prema dobavljačima i matičnom preduzeću? Da preko 40 puta ima blokirane račune? – pita Marković.
Dodao je da je Vlada izvršila dokapitalizaciju firme „RS gas“ u iznosu od 60 miliona KM, za šta se spekuliše da je prebačeno na račun jedne kiparske firme, da bi se sredstva prebacila biznismenu Rašidu Serdarovu.
– Bitno je da Ministarstvo finansija odgovori da li je to tačno – naveo je Marković.
Nakon što je ukazao na ove činjenice, Markoviću je oduzeta riječ, uz obrazloženje za ne govori o dnevnom redu.
(BN)
Politika
VATROGASCI ISTJERALI “MAK NA KONAC!” NSRS koriguje zakon o platama

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave po hitnom postupku.
Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić rekla je da se Prijedlogom zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave uređuju način utvrđivanja plate, prava na naknadu i pomoć i druga prava iz radnog odnosa službenika, namještenika i ostalih zaposlenih koji nemaju status službenika u gradskoj ili opštinskoj upravi.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, koji se u Narodnoj skupštini razmatra po hitnom postupku, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.
Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.
Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.
– Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti – rekla je Jujićeva.
Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.
Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.
– Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine – navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.
Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.
Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju.
Podsjećamo, prethodnih dana vatrogasci su ukazali na činjenicu da će se, ukoliko se ovaj zakon usvoji, plata vatrogasca biti smanjena i iznositi tek oko 1.000 KM, što je neprihvatljivo.
– Nakon protesta vatrogasaca ispred NSRS, održanog u ponedjeljak, predsjednik RS Milorad Dodik izrazio je zainteresovanost za rješavanje problema vatrogasca-spasilaca i preuzeo je obavezu da se Zakon o platama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave amandmanski ispravi kada se o istom bude raspravljalo u Narodnoj skupštini Republike Srpske – poruili su iz Sindikata uprave RS, što se na današnjoj sjednici NSRS i desilo.
Mondo
Politika
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”

Godinama upozoravam da fundamentalni islamizam u BiH nije izmišljena prijetnja, već ozbiljna bezbjednosna realnost. Spriječeni teroristički napad u Beču, u kojem su učestvovali radikalizovani migranti, potvrđuje koliko su granice, zakon i saradnja ključni za sigurnost, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Pozdravljam pravovremenu akciju obavještajnih službi i dokaz da međunarodna bezbjednosna saradnja – kada je stvarna i konkretna – spasava živote. Rasprava koju smo pokrenuli u Narodnoj skupštini Republike Srpske o odbacivanju britanskog plana za naseljavanje odbijenih migranata nije bila nikakva ideološka retorika, nego pitanje golih činjenica i bezbjednosti – napisao je Dodik na svom Tviter nalogu.
On je istakao da otkazivanje Evropske konferencije rabina zbog antisemitizma u Sarajevu, kao i otvorena podrška određenih struktura muslimanskim ekstremističkim pokretima, upozorenje su koje niko ozbiljan ne smije ignorisati.
– Nastavićemo sarađivati s našim međunarodnim partnerima i saveznicima u borbi protiv svih oblika terorizma – jer bezbjedna Republika Srpska znači i bezbjednija Evropa – dodao je Dodik.
Годинама упозоравам да фундаментални исламизам у БиХ није измишљена пријетња, већ озбиљна безбједносна реалност. Спријечени терористички напад у Бечу, у којем су учествовали радикализовани мигранти, потврђује колико су границе, закон и сарадња кључни за сигурност.
Поздрављам… https://t.co/oPRGxpgvu6
— Милорад Додик (@MiloradDodik) July 2, 2025
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika1 dan ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika1 dan ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet3 dana ago
VELIKI PROBLEMI ZA ZELENSKOG Ukrajinci gube veoma bitnog saveznika, buknula svađa koja će mnogo uticati na Kijev