Connect with us

Društvo

Revizori upozorili na NIZ NEPRAVILNOSTI u RAK i dali 9 preporuka

Prepravljanje kilometraže u putnim nalozima, neupisivanje prijeđenih kilometara, korištenje službenih vozila u privatne svrhe, samo su neke od nepravilnosti na koje su upozorili revizori tokom kontrole Regulatorne agencije za komunikacije BiH.

Uizvještaju o finansijskoj reviziji za 2022. godinu, koju je u RAK sprovela Kancelarija za reviziju institucija BiH, obuhvaćeno je devet preporuka, koje su dane zbog utvrđenih neusklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima.

Od ukupnog broja datih preporuka, četiri preporuke se odnose na nepravilnosti, nedostatke i slabosti identifikovane u prethodnim izvještajima, koje nisu otklonjene u 2022. godini.

Službeni automobili

Revizori su u svom izvještaju, između ostalog, upozorili na nepravilnosti u raspolaganju službenim vozilima Regulatorne agencije za komunikacije, na čijem čelu se nalazi Draško Milinović.

Agencija je u prošloj godini raspolagala sa tri službena i sedam specijalnih vozila, a ukupni izdaci za upotrebu službenih vozila iznosili su 87.396 KM.

– Analizom putnih naloga za korištenje službenih i specijalizovanih vozila konstatovali smo više nepravilnosti. Uočeni su slučajevi plaćanja cestarine putem TAG18 uređaja, a da u nalogu nije evidentirano korištenje tog vozila na navedeni dan – navodi se u izvještaju revizora.

Dodaje se da su u nalozima za službena vozila uočena evidentiranja loko vožnje, iako je vozilo korišteno za dalje relacije, što je potvrđeno uvidom u izvještaj o korištenju TAG uređaja. Revizori su u određenim slučajevima uočili prepravljanje podataka na nalogu (kilometraža), kao i neupisivanje pređenih kilometara u koloni predviđenoj za tu namjenu.

Ugovor o djelu sa 13 osoba

Pored ovoga, revizori su zamjerke imali i kada je u pitanju angažovanje osoba po ugovoru o djelu.

U izvještaju se navodi da su izdaci za ove usluge u 2022. godini  iznosili 47.550 KM. Ugovori o djelu zaključeni su sa 13 osoba od kojih je devet angažovano tokom cijele godine.

Ugovori su zaključeni za obavljanje poslova čišćenja prostorija u Regionalnim kancelarijama u Mostaru, Banjaluci i Sarajevu, poslova nadzora i kontrole bezbjednosti objekata monitoring stanica na teritoriji BiH, procjenu vrijednosti službenih vozila, izradu stručnog mišljenja vezano za specifičan postupak javne nabavke i ekspertske poslove na usklađivanju podzakonskih propisa Agencije s relevantnim međunarodnim propisima.

– Iako je Agencija smanjila broj osoba angažovanih po ugovoru o djelu u odnosu na 2021. godinu i dalje se angažman obavlja za poslove za koje već postoji sistematizovano radno mjesto, kao i za nesistematizovana radna mjesta koja su trajnog karaktera. Angažman na osnovu ugovora o djelu prisutan je u dužem vremenskom razdoblju, a za posljedicu ima neusklađenost sa propisima i netransparentno zapošljavanje – upozorili su revizori.

Ističu da je od sedam osoba angažovanih po ugovoru o djelu za tri osobe isplata obavljana u kontinuitetu kroz 9, 10 i 12 mjeseci u iznosu od po 1.000 KM mjesečno.

Revizori su, takođe, utvrdili da je na projektu „Izrade metodologije računovodstvenog odvajanja i troškovnog računovodstva operatora“ angažovana jedna osoba tokom godine, iako su ugovorene obaveze po zaključenim ugovorima izvršene.

Preostali ugovori na projektima zaključeni su za razdoblje od dva ili tri mjeseca u rasponu od 1.000 KM do 1.200 KM mjesečno.

– Uvidom u zaključene ugovore konstatovali smo da se u određenim slučajevima ne navodi zanimanje angažovanih osoba, kao i da su još uvijek određeni mjesečni izvještaji o radu vrlo kratki, bez navođenja sadržajnih informacija o obavljenom poslu.

Javne nabavke

Revizori su u svom izvještaju upozorili i na utvrđene nedostatke u postupcima javnih nabavki.

Naveli su nekoliko primjera, između ostalog i kada je u pitanju nabavka službenog specijalizovanog vozila procijenjene vrijednosti 149.202 KM s PDV iz oktobra prošle godine.

Kriterijum za dodjelu ugovora je bila ekonomski najpovoljnija ponuda. Pristigla je ponuda jednog ponuđača, RAK je u decembru zaključila ugovor u vrijednosti od 141.145 KM s PDV, uz rok isporuke od dva dana, te garanciju od 10 godina.

Revizori su utvrdili da ponuđena garancija nije u skladu s traženim uslovima u tenderskoj dokumentaciji.

Revizori su skrenuli pažnju i na javnu nabavku iz septembra prošle godine, kada je pokrenut otvoreni postupak nabavke specijalnog monitoring vozila procijenjene vrijednosti 76.923,10 KM bez PDV.

Kriterijum za dodjelu ugovora je najniža cijena. Na vrijeme predviđeno tenderskom dokumentacijom je pristigla jedna ponuda vrijednosti 76.915 KM bez PDV.

Agencija je zaključila ugovor u novembru prošle godine u iznosu od 76.915 KM bez PDV.

– Nabavljeno vozilo po svojim karakteristikama ima obrise specijalnog putničkog/terenskog vozila, a ne specijalnog monitoring vozila. Agencija će isporukom nabavljenog vozila prekoračiti dozvoljeni broj specijalnih putničkih/terenskih vozila definisan Pravilnikom o načinu korištenja specijalizovanih služenih vozila – navodi se u izvještaju.

UNIFORME

U izvještaju revizora ističe se da su uočene slabosti u funkcionisanju unutrašnjih kontrola u Agenciji koje se odnose na izdatke za odjeću, uniforme i platno.

– Naime, Agencija je nabavila uniforme i zaštitnu opremu za zaposlene koji rade na poslovima osiguranja i radio monitoringa u vrijednosti od 5.657 KM. Agencija je od 2015. godine na predmetnu nabavku utrošila ukupno 23.351 KM bez odgovarajućeg internog akta koji definiše potrebu takve vrste nabavki – navodi se u izvještaju revizora.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Društvo

POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje

Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.

Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.

Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.

Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:

Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.

Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka

Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba

Nastavi čitati

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Aktuelno