Connect with us

Svijet

SAD ostavljaju EU na cjedilu

Poruke američkih naftnih i gasnih kompanija upućene na adresu Evropske unije da ne računaju na to da će im one obezbediti energetsku stabilnost tokom zime značajnim povećanjem isporuka predstavljaju novi hladan tuš za Evropu.

Kaže ovo predsjednik Skupštine Udruženja za gas u Srbiji Vojislav Vuletić, ističući kako će ovo dodatno unijeti nervozu na tržištu energenata, stvoriti novu neizvjesnost, ali sigurno uticati i na novi rast cijena energenata na svjetskim berzama.

Smatra da se ovakav rasplet situacije mogao i očekivati i pored datih obećanja Vašingtona da će pomoći Evropskoj uniji da premosti velike energetske probleme izazvane sukobom u Ukrajini.

– Obećanja SAD bila su deo jedne prazne geopolitičke priče Bajdenove administracije. Rekli su da će Evropi do kraja godine isporučiti oko 15 milijardi kubnih metara tečnog gasa. Ali je to samo tri odsto evropskih potreba. Sada navode da im ni to neće moći isporučiti u potpunosti. Evropa se stvarno pokazala kao veoma naivna, pogotovo Nemačka, koja je poveravala svemu što joj je “veliki brat” obećao – kaže Vuletić.

Upozorava i da iako su se cijene sirove nafte posljednjih desetak dana nešto pale i stabilizovale se na svjetskom tržištu, treba očekivati novi skok uskoro te bi tako “crno zlato” moglo ponovo otići na 120 dolara, što je duplo više nego početkom ove godine

Navodi kako postaje sve izvjesnije i da će Evropa ovu zimu veoma loše proći, jer nema adekvatnih zamjenskih izvora snabdijevanja iz kojih bi mogla nadomjestiti manjak energenata.

– Kako potreba za naftom i gasom postane sve veća pred zimu, to će i cene ići ka gore. Na to su uostalom upozorili i iz Međunarodne agencije za energiju. Oni su izneli prognoze da će “crno zlato” ponovo skočiti za minimum 20 odsto nakon što se aktivira puni naftni embargo EU krajem ove godine. Veliko je pitanje i šta bi se moglo desiti i ukoliko bi zemlje G7 uvele ograničenje cena ruske nafte na 60 dolara – kaže Vuletić dodajući da bi to vjerovatno dovelo do toga da Rusija u potpunosti obustavi izvoz svoje nafte na Zapad.

Smatra i da jedan takav crni scenario nije toliko realan za Srbiju i Republiku Srpsku koje su se odlučile da vode jednu razumniju i za dobrobit građana i privrede prihvatljiviju spoljnu politiku od one koja se posljednjih mjeseci kreira i pokušava nametnuti od strane Brisela.

Vuletić kaže i da ga nimalo nije iznenadilo ni pisanje pojedinih zapadnih medija koji su ukazali na to da posljednjih nekoliko mjeseci na tržištu nafte ima i mnogo mešetarenja i da američke kompanije vješto koriste zaobilazne puteve za kupovinu ruske nafte.

– Američki “trejderi” je kupuju, ali drugačije deklarišu. To najbolje govori kakve se sve geopolitičke igre vode – naveo je on.

Profesor međunarodne ekonomije Miroslav Jovanović upozorio je, baš kao i Vuletić, da situacija iz dana u dan postaje sve dramatičnija, jer će visoke cijene sigurno dovesti do gašenja pojedinih fabrika i pucanja čitavih lanaca proizvodnje. To će, kako je pojasnio, smanjiti potrebu za radnom snagom i dovesti do masovnog otpuštanja radnika.

– Reč je o spirali koja će na kraju u pitanje dovesti i budućnost evra – smatra Jovanović.

Zaobilazni putevi

Prema pisanju lista “Volstrit žurnal” u luke Njujorka i Nju Džersija u maju je stigao veliki broj tankera, vjerovatno napunjenih ruskom naftom. Kako su objavili, pošiljaoci i prerađivači kriju njeno porijeklo.

– U SAD je gorivo navodno stiglo preko Sueckog kanala i Atlantika iz indijskih rafinerija nafte. Prema otpremnim dokumentima, kao i podacima analitičke kompanije “Refinitiv” i analizi Helsinškog centra za istraživanje energije i čistog vazduha, ove kompanije su u stvari veliki kupci ruskih energenata – objavio je ovaj list.

Svijet

ŠIRE SE PROTESTI IZ SAD: Propalestinski studenti zauzeli zgradu univerziteta u Parizu

Grupa od oko 70 studenata, koji protestuju zbog sukoba u Gazi, ranije danas okupirala je zgradu Instituta za političke nauke u centru Pariza, nakon neuspjelih pregovora studenata s administracijom oko veza univerziteta s Izraelom.

Francuski mediji prenijeli su da je osoblju rečeno da danas rade od kuće jer su univerzitetske zgrade zatvorene, prenosi Rojters.

Direktor Instituta za političke nauke u četvrtak je odbio zahtjeve studenata da se preispitaju veze univerziteta s Tel Avivom, nakon čega je najmanje jedna osoba stupila u štrajk glađu.

Studenti na nekoliko francuskih univerziteta, uključujući Sians Po Pari, Sians Po Lil i Univerzitet za novinarstvo u Lilu, blokirali su ili zauzeli svoje fakultete nakon skupova koji su organizovani u kampusima širom SAD protiv sukoba u Gazi.

Francuska policija je u ponedjeljak rastjerala na desetine demonstranata koji su postavili šatore u dvorištu Univerziteta Sorbona u Parizu, prenose agencije.

Kako se navodi, protesti u Francuskoj i drugim evropskim državama nisu dostigli razmjere kao u SAD.

Nastavi čitati

Svijet

Amerika iz sopstvenog interesa NE DOZVOLJAVA KRAJ SUKOBA

Amerika pokušava da izvuče korist iz sukoba između Ukrajine i Rusije i iz tog razloga ne dozvoljava da se završi, rekao je danas Balaš Orban, zvaničnik iz kancelarije mađarskog premijera Viktora Orbana.

Na pitanje američkog novinara Takera Karlsona zbog čega državni sekretar Entoni Blinken toliko insistira na izbijanju Trećeg svjetskog rata, Balaš Orban je odgovorio da Amerika pokušava da izvuče korist iz situacije.

„Postoje određene taktičke prednosti, poput pokušaja da se oslabi Rusija, što je oduvijek prioritet za Ameriku. Pokušavate da zaustavite njemačko-rusku energetsku saradnju, što je takođe dio tog prioriteta. Isto tako tražite tržište za izvoz gasa, što je takođe prioritet za Ameriku“, naglasio je Orban.

Prema njegovim riječima, sve su to bile marginalne taktičke prednosti koje, u strateškom smislu, uništavaju Evropu kao privrednu silu.

On je istakao i da sukob nije u interesu Mađarske i da treba biti odmah zaustavljen.

Nastavi čitati

Svijet

Hrvatska, Bugarska i Poljska među kosponzorima REZOLUCIJE O SREBRENICI U UN

Pored Hrvatske koja je sinoć objavila da će kosponzorisati rezolucije o Srebrenici, pet drugih država se također pridružilo spisku.

Države koje su juče objavile da se pridružuju kosponzorstvu su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska te Bangladeš.

Sjednica Generalne skupštine na kojoj će se razmatrati ova rezolucija biće sredinom maja, a u tom periodu (15. maj) zakazana je i sjednica Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj će biti redovno razmatranje situacije u Bosni i Hercegovini.

Ove države su se svrstale među više zemalja koje su od ranije kosponzori rezolucije o Srebrenici kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice bude zvanično međunarodnog karaktera, kao što je to slučaj s Ruandom. Predlagači rezolucije su upravo Ruanda i Njemačka.

Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo pomenutoj rezoluciji.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Nakon toga se sredinom maja očekuje i zasjedanje, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno