Connect with us

Društvo

SEMBERCI NA KOLJENIMA! Duvanska industrija u velikoj krizi

Proizvodnja duvana u Srpskoj već dugo je na koljenima, a nadu za opstanak polažu u povećanje podsticaja naredne godine, što bi posebno obradovalo stotine domaćinstava u Semberiji koja na ovaj način prehranjuju porodicu.

Vršilac dužnosti direktora bijeljinskog “Duvana” Čedo Gotovčević rekao je za “Glas Srpske” da očekuju subvencije u iznosu od 350.000 maraka.

– Prije 15 godina podsticaj je bio marku i po kilogramu, dok je posljednjih godina spao na samo 0,25 maraka – kazao je Gotovčević.

Prema njegovim riječima, jedina su firma u Srpskoj koja se bavi organizovanom proizvodnjom, a ove godine otkupili su 217 tona.

– Moram da naglasim da među 100 kooperanata od kojih otkupljujemo duvan nažalost ima i onih koji ne ispunjavaju uslove za podsticaj, jer nemaju protivgradnu zaštitu i nisu registrovali gazdinstva. Dogodine bi prema računici trebalo da bude subvencionisano oko 210 tona, odnosno kooperantima bi trebalo da pripadne oko 1,60 maraka po kilogramu – rekao je Gotovčević dodavši da su ove godine imali i od grada Bijeljine podsticaj od 25 feninga.

Semberija je pogodno područje za proizvodnju duvana, zbog čega su mnogi domaćini uložili dosta novca i truda da bi nabavili savremenu mehanizaciju i sušare.

Jedan od njih je i Dragan Jović iz Srednje Čađavice, koji uzgaja duvan od 1976. godine, a za “Glas Srpske” naglašava da je ovo težak i mukotrpan posao, a ove godine pratile su ih vremenske neprilike na koje su navikli.

– Od sadnje do branja imali smo problema, na njivi je uvijek nevolja. Proizvodnja duvana u Semberiji ima dugu tradiciju pa evo i moja porodica na ovaj način puni kućni budžet. Podsticaji su nešto što uliva nadu u bolje sutra – rekao je Jović.

Da od ove vrste proizvodnje mnogi dižu ruke jer nije rentabilna govori podatak da je 2017. godine otkupljeno 700 tona, više od tri puta nego ove godine.

Prinos i kvalitet

Čedo Gotovčević smatra da je ova godina bila specifična zbog vremenskih neprilika, a sadnja duvana je kasnila skoro dva mjeseca.

– Zbog velike vlažnosti nismo mogli ući u njive pa su radovi kasnili, sve to prouzrokovalo je i slabiji rast biljaka, a nakon toga u julu imali smo sušni period. Ovogodišnji prinos umanjen je za 30 odsto, iako smo mislili da bi mogao biti prepolovljen. Ipak zadovoljni smo ovogodišnjim kvalitetom duvana koji je puno bolji nego lani – rekao je Gotovčević.

Društvo

UVOZ MUNJEVITO RASTE, IZVOZ STRMOGLAVO PADA! Pijemo vodu iz Slovenije, jedemo pasulj iz ARGENTINE

Ukupan obim trgovinske razmjene BiH u prvom kvartalu ove godine iznosio je 10,9 milijardi KM i u odnosu na isti period prošle godine manji je za 308,7 miliona maraka, pokazuje analiza Vanjskotrgovinske komore BiH.

Posebno zabrinjava što je vrijednost izvoza iznosila 3,95 milijardi, što je za čak 560 miliona KM manje u odnosu na period januar – mart 2023.

Istovremeno, uvoz i dalje raste, iznosio je 6,94 milijarde maraka i veći je za 252 miliona u odnosu na prvi kvartal prošle godine.

Pad industrijske proizvodnje, nikoga ne zabrinjava, kaže ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić, te naglašava da se pad izvoza ne može pravdati samo manjom potražnjom na tržištu EU, prenosi Avaz.

– Industrija u FBiH je jača, izvoznici ne negoduju jer za kvalitetnim proizvodom ipak ne pada potražnja. Međutim, na osnovu podataka u vezi sa zemljama s kojima najviše trgujemo vidimo da se nešto dešava i u domaćoj proizvodnji. Pad izvoza ne mora značiti da je pala potražnja tamo, možda je pala ponuda kod nas. Neki su zatvorili, neki otpuštali, pogledajte broj blokiranih računa kod CBBiH – kaže Cenić.

Nova politička kriza, tenzije, zveckanje oružjem, prijetnje sukobima, sasvim sigurno će dodatno unazaditi bh. ekonomiju, a život građana učiniti težim.

– Svakoj zemlji treba proizvodnja, ali naši privrednici razmišljaju da li i da okreče, a kamoli da dalje investiraju. Odustaju čak i od kredita.

Strane investicije donose nova znanja i tehnologije, ali mene najviše brine pad domaćih investicija, jer svako ulaganje u proizvodnju rezultate donosi dugoročno.

– Zato nam je ova politička retorika ne kamen, nego najteži nakovanj oko vrata. Takve politike, igre i manipulacije doprinose stanju u kojem zaista ništa nećemo imati. Ja se svaki dan čudim koliko su se neznanje i zlo proširili, dobro je da još i hljeba imamo – ističe Cenić.

Posljedice nesigurnosti već se osjete u svakodnevnom životu, ali i privredi.

Nastavi čitati

Društvo

GIGANT! Lidl u BiH gradi objekat vrijedan čak 200 MILIONA KM

Predstavnici kompanije Lidl će 23. maja svečano postaviti kamen temeljac za izgradnju prvog logističko-distributivnog centra njemačkog giganta u BiH.

Riječ je o centru čija je gradnja praktično već počela na lokaciji Lepenica, između Sarajeva i Kiseljaka, o čemu je BiznisInfo.ba ranije pisao.
Ono što je zanimljivo i što je nova informacija, jeste da će gradnja samo ovog objekta koštati čak 100 miliona evra. Riječ je o ključnom objektu za poslovanje kompanije Lidl u Bosni i Hercegovini.
Ovaj logistički centar će biti ključna karika u distribuciji proizvoda koji se nalaze na policama Lidlovih prodavnica. Prostiraće se na 60.000 metara kvadratnih, odnosno na površini od osam fudbalskih terena. Kapacitet će biti 40.000 paletnih mjesta.

Planirani rok završetka radova je decembar 2025. godine.

Aktivnosti u punom jeku
Inače, aktivnosti su u punom jeku i radi se punom parom na pripremi i gradnji nekoliko marketa, zapošljavanju i obuci radnika itd. Mnogi građani već rade u Lidlu, a neki od njih prolaze obuku u okviru Lidla u nekoj od država u kojima ova kompanija posluje.

Firma Lidl BH nedavno je povećala kapital na 216 miliona KM, s obzirom da pripremaju sve više lokacija na kojima će biti njihovi objekti. Zasad je u potpunosti izgrađen objekat u Bijeljini.

Prije nekoliko dana počela je gradnja prvog maloprodajnog objekta u Sarajevu, u ulici Džemala Bijedića, a BiznisInfo.ba je otkrio da je Lidl kupio i parcele u Vogošći i Lukavici.

Počela je i gradnja marketa u Gračanici kao i u Mostaru.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, HLADNIJE, povremeno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje svježije i oblačno vrijeme, povremeno sa kišom i dnevnom temperaturom do 26 stepeni Celzijusovih.

Na jugu i sjeverozapadu biće malo toplije sa sunčanim periodima i povremeno slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od sedam do 14, na jugu do 17 stepeni, a dnevna od 15 do 26, u višim predjelima od 12 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini umjerena bura.

Nastavi čitati

Aktuelno