Connect with us

Region

SITUACIJA NA SJEVERU KOSOVA I DALJE UZNEMIRUJUĆA, noć protekla bez incidenata

Situacija na sjeveru Kosova i Metohije je uznemiravajuća nakon što je u selu Jabuka kod Zubin Potoka došlo do “razmjene vatre” između kosovskih policajaca i Srba na barikadi postavljenoj prije dva dana na putu koji Zubin potok povezuje sa tim selom, ali drugih incidenata nije bilo.

Kosovska policija pokušala je da ukloni barikadu sa puta koji do sada nisu koristili kao saobraćajnicu prema bazi policije izgrađenoj na periferiji ovog sela, prenijeli su srpski izvori iz Zubinog potoka.

Kosovska policija je saopštila da tokom dana nije bilo incidenata između policije i bilo kakvih grupa na sjeveru Pokrajine.

– Nije bilo napada na policiju, niti je bilo razmene vatre između policije i bilo koje grupe. Kosovska policija nije učestvovala u bilo kakvoj razmeni vatre – tvrde iz Kosovske policije.

KFOR je kasno sinoć potvrdio da je došlo do pucnjave u blizini njihove patrole u Zubinom Potoku i da nije bilo povrijeđenih.

Iz Kfora su naveli da će naknadno poslije detaljnih provjera saopštiti više detalja.

Srbi 16. noć zaredom drže barikade postavljene na magistralnim putnim pravcima koji uvezuju četiri srpske opštine – Kosovsku Mitrovicu, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić.

Odlučni su da istraju u zahtjevima da se puste na slobodu Milan Adžić, Dejan Pantić i Slađan Trajković, da se kosovska policija povuče i ugase baze KPS i KBS-a na sjeveru Kosova i ponište spiskovi Srba koje Priština optužuje da su počinili različita krivična djela.

Oštru reakciju Srba ne samo na sjeveru već i u srpskim enklavama južno do Ibra izazvala je odluka Prištine o zabrani ulaska na teritoriju Kosova i Metohije NJegovoj Svetosti patrijarhu srpskom Porfiriju da Božić provede sa vjernim narodom u sjedištu srpskih patrijaraha u Pećkoj patrijaršiji.

Ta odluka je, prema ocjeni direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića, ukinula i pravo Srba na vjerski život.

– Umjerena i hrišćanska reakcija patrijarha na zabranu njegovog dolaska na Kosovo i Metohiju, praćena njegovom molitvom za mir između Srba i Albanaca, još jednom potvrđuje koliko je ispravna i pravedna borba srpskog naroda za opstanak na Kosovu i Metohiji i kolike su razmere zulima i nasilja kojem je naš narod izložen – saopštio je Petković.

Prema njegovim riječima, onaj ko je donio odluku da srpskom patrijarhu zabrani ulazak na Kosovo i Metohiju praktično je zabranio hrišćanstvo u Pokrajini, ali je srpski narod imun na takve zabrane, svoju vjeru očuvao je i sačuvao u mnogo težim vremenima, a srpsko kandilo nisu uspjeli da ugase ni mnogo veći silnici.

Euleks je zvanično saopštio da je uz njegovo posredovanje i pomoć izvršena zamjena kosovoskih policajaca u policijskoj stanici u Leposaviću, ali ostaje pitanje kojim putnim pravcem i kojim sredstvima su iz baze u Uroševcu prevezeni do Leposavića.

I dok Euleks pruža pomoć kosovskoj policiji, šef te misije Lars Gunar Vigemark je na “Tviteru” objavio da su Euleksovi medicinski radnici po drugi put pregledali bivšeg pripadnika kosovske policije Dejana Pantića, uhapšenog i zatočenog na administrativnom prelazu Jarinje.

Pantić je lišen mogućnosti da stupi u kontakt sa porodicom i advokatima, a iz Kfora su saopštili da nisu mogli ispuniti zahtjev kosovske policije da prebace Pantića u neki od pritvorskih centara gdje bi mu bila omogućena posjeta porodice i advokata.

Region

MALI MATURANTI ZAPALILI ŠKOLU U PODGORICI: Zbog bakljade planuo krov (VIDEO)

Nije bilo povrijeđenih.

Polumaturanti podgoričke OŠ “Vlado Milić” zapalili su krov te obrazovne ustanove tokom bakljade kojom su obilježavali kraj školovanja u toj osnovnoj školi, potvrdila je “Vijestima” direktorica Ivana Milić.

Kazala je da nije bilo povrijeđenih, a da su na licu mjesta vatrogasci i policija.

“Šteta će tek biti utvrđena”, kratko je prokomentarisala Milić za “Vijesti”.

Nastavi čitati

Region

DOKLE JE STIGLA ISTRAGA VEZANA ZA UBISTVO DANKE ILIĆ? Advokat otkrio šta je ključno u ovom momentu

Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi.

Već gotovo dva mjeseca prošla su od tragičnog događaja – ubistva Danke Ilić u Boru, a cijeli slučaj ostaje obavijen gustim velom misterije. Od 26. marta, do danas, sudbina njenog tijela ostaje nepoznata. Osumnjičeni za stravičan zločin i dalje su iza rešetaka, dok se jedan od njih još uvijek brani ćutanjem. Međutim, s nestrpljenjem se očekuju rezultati tri ključna testa koji bi mogli da razriješe ovu misteriju, pruže odgovore o ubistvu dvogodišnje djevojčice i pomognu u pronalaženju njenog tijela.

U očekivanju ishoda DNK i GPS analiza, uz psihološko vještačenje, donosimo vam informacije o ova tri testa koja su ključna za rasvjetljavanje slučaja Danke Ilić i pronalaženje istine.

1) DNK test
Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi. Kako je istakao Miodrag Canović, tužilac Višeg javnog tužilaštva, pristigli rezultati predstavljaju samo jedan dio vještačenja, budući da se vještači veliki broj predmeta.

“Ovo je rezultat vještačenja dijelova stvari iz službenog automobila. Stiglo je samo prvih nekoliko izvještaja vještačenja koja je obavio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku, a očekujemo i izvještaj veštačenja sa Biološkog fakulteta” – rekao je Canović.

Kako je advokat Radomir Munižaba objasnio DNK test se smatra najznačajnijim u ovom slučaju. “Rezultati testa potvrdili bi izjavu i istragu da se Danka Ilić nalazila u vozilu osumnjičenih, a koji dokaz bi za tužilaštvo bio najznačajniji. Tu bi se odmah isključio značajan dio mogućih izvršilaca i drugih lica koji su možda bili u kontaktu sa Dankom Ilić” – navodi Munižaba.

2) GPS
Ministar Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo.

Gašić je tada istakao i da je njihovo kretanje “bilo vrlo simptomatično” da 150 metara od mjesta gdje su se zaustavili u dvorištu porodice Ilić, to je dvorište gde je bila Ivana Ilića sa svojim djecom, tih 150 metara prešli su za 5,5 minuta. Putem sistema za praćenje službenog vozila utvrđeno je i da su osumnjičeni otišli do deponije za koju se sumnja da je bila prvo mjesto na kojoj su sakrili tijelo devojčice. GPS je zabilježio da su se na deponiji zadržali 1,41 minut.

Međutim, juče su iz VJT u Zaječaru istakli da je u toku vještačenje kretanja vozila osumnjičenih na osnovu GPS uređaja i očekuje se zapisnik o vještačenju. Advokat Radomir Munižaba je istakao da bi GPS bio od velikog značaja ukoliko bi otkrio putanju kretanja vozila kojim je upravljao osumnjičeni.

“GPS bi pokazao da li je automobil bio na mjestu ili neposrednoj blizini gdje je Danka Ilić posljednji put viđena. Takođe, GPS je bitan i gdje se sve kasnije vozilo osumnjičenog kretalo, te da se na taj način utvrdi gde je tijelo Danke Ilić ostavljeno” – navodi sagovornik.

3) Psihijatrijsko vještačenje
Dejan D. i Srđan J. koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić su u aprilu bili upućeni na psihijatrijsko vještačenje u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, a nakon što je vještačenje završeno oni su vraćeni iz Beograda.

“U Više javno tužilaštvu u Zaječaru još uvek nisu stigli rezultati” – kaže izor.

Advokat Munižaba objasnio je zašto je psihijatrijsko vještačenje osumnjičenih važno u ovom postupku

“Ovo je bitno za dalje vođenje postupka protiv osumnjičenih i da li su sposobni da učestvuju u postupku. Treba sačekati nalaz i mišljenje vještačenja, pa sačekati da se vidi da li postoji bilo šta u vezi amnezije” – zaključuje sagovornik.

Nastavi čitati

Region

SLUPALI SE BJEŽEĆI OD POLICIJE: Četvoro stranaca poginulo u Splitu, među kojima i četrnaestogodišnje dijete

Četvoro stranih državljana, među kojima i četrnaestogodišnje dijete, poginulo je jutros kod Splita kada je vozilo, u kojem su se nalazili, bježeći od policije udarilo u zid.

“Prema prvim informacijama, poginule osobe su najvjerovatnije migranti”, navela je splitsko-dalmatinska policija.

U vozilu je bilo devetoro putnika, četiru su smrtno stradale, a ostali su prevezeni na pružanje ljekarske pomoći u Klinički bolnički centar u Splitu.

Iz bolnice su naveli da je primljeno pet muških osoba, svi strani državljani. “Četvoro ima teške povrede i nalaze se u operacijskoj sali, a među njima je i jedno dijete”, rekli su splitske bolnice.

Kako navode, svi povrijeđeni su strani državljani, koji uz sebe nisu imali nikakve dokumente, te su pozvali arapskog prevodioca da bi im pomogao u komunikaciji s povrijeđenima.

Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 7.00 časova na putu Split – Sinj u Brnazama.

Iz splitsko-dalmatinske Policijske uprave su naveli da je automobil poljske registracije sletio sa kolovoza, a potom udario u zid trafostanice.

“Slobodna Dalmacija” navodi da je muškarac koji je vozio starije životne dobi, a policija ga je pokušala zaustaviti kod Trilja.

Nije se zaustavio i od policije je bježao nekoliko minuta, te je velikom brzinom ušao u raskrsnicu, nije uspio skrenuti i udario je u zid.

Nacionalnost poginulih još se utvrđuje, a hrvatski mediji navode da su u pitanju iranski državljani.

Nastavi čitati

Aktuelno