Connect with us

Zanimljivosti

ŠOKANTNO OTKRIĆE! Poznati umjetnik podvaljivao svoja djela?

Prema pisanju Gardijana, nakon velikog istraživanja ovog lista, tri skulpture Dejmijena Hersta koje je njegova kompanija datirala u 1990-te, zapravo su napravljene 2017. godine.

Trio radova golub, svjetski poznata ajkula i dva teleta očuvani u formaldehidu, posljednjih godina izlagani su u galerijama u Hong Kongu, Njujorku, Minhenu, Londonu i Oksfordu kao primjeri radova iz 1990-ih, Herstovog perioda kada je osvojio Tarnerovu nagradu.

Međutim, sva tri su napravili Herstovi zaposleni u radionici u Dadbridžu u Glosterširu 2017. godine, tvrdi Gardijan.

Umjetnički radovi su se prvi put pojavili na izložbi u Hong Kongu iste godine. Izložba „Visual Candy and Natural History” bila je najavljena kao izložba umjetnikovih radova „od početka do sredine 1990-ih”.

Među izloženim umjetničkim djelima bile su i tri skulpture u formaldehidu koje nikada ranije nisu bile viđene u javnosti. Među njima su bili „Kain end Abel, 1994”, – telad blizanci koji su namješteni jedno pored drugog u bijelim kutijama, i „Dove, 1999”, koji je predstavljao golubicu, raširenih krila kao da leti, smještenu u jednu akrilnu kutiju ispunjenu tečnošću. Herst je trećoj skulpturi, ajkuli podijeljenoj na tri dijela, dao ime „Myth Explored, Explained, Exploded, 1993-1999”. Ista skulptura je izložena u Minhenskom muzeju urbane i savremene umjetnosti.

Gardijan nigdje nije mogao da nađe gdje se pominju ova djela prije 2017. godine. Izvori upoznati sa sva tri djela kažu da su, suprotno utisku koji daju datumi u njihovim naslovima, skulpture napravljene manje od godinu dana prije njihovog prvog pojavljivanja u Hong Kongu.

Smatra se da je „Dove, 1999” prodata na ili poslije izložbe u Hong Kongu. Telad i secirana ajkula su se, međutim, pojavile u nekoliko javnih galerija i muzeja širom SAD i Evrope, između 2018. i 2024. Na svakoj izložbi pisalo je da djela datiraju iz devedesetih godina.

Smatra se da se datumi koji se pripisuju umjetničkim djelima odnose na godinu kada su završeni. Međutim Herstova kompanija „Sajens Ltd” je rekla britanskom listu da datum koji umjetnik dodijeljuje svojim djelima od formaldehida ne predstavlja datum kada su napravljeni.

– Djela u formaldehidu su konceptualna umjetnička djela i datum koji im Dejmijen Herst dodjeljuje je datum koncepcije djela. Bio je jasan tokom godina kada su ga pitali šta je važno u konceptualnoj umjetnosti; to nije fizička izrada predmeta ili obnavljanje njegovih dijelova, već namjera i ideja koja stoji iza umjetničkog djela – poručili su iz kompanije.

Taj pristup, međutim, u suprotnosti je sa industrijskim normama u svijetu umjetnosti. Niz prodavaca umjetnosti, galerista, akademika i aukcijskih kuća, uključujući i neke koji su u prošlosti izlagali ili prodavali Herstova djela, rekli su da je datum koji se dodjeljuje savremenom umjetničkom djelu obično označavao godinu kada je fizički nastao, a ne godinu kada je začet.

– Više volim da su sada nego kada sam ih napravio – rekao je Herst pred izlaganje u Hong Kongu 2017. godine. U istom članku je primjećeno da neka od umjetničkih dela „pokazuju svoju starost”.

To može biti u skladu sa sugestijom – koju je Herst demantovao – da je njegova kompanija uložila zajednički napor da skulpturama da izgled umjetničkih djela koja su pretrpila višegodišnje habanje. Izvori su za Gardijan rekli da je Herstova kompanija naložila zaposlenima da vještački postavlja skulpture, čineći da izgledaju kao da su napravljene 1990-ih.

Zanimljivosti

Djevojčica (3) se žalila da čuje “čudovišta”: U ZIDU PRONAŠLI 60 HILJADA PČELA

U zidu porodične kuće pronašli su roj od čak 60.000 pčela.

U porodičnoj kući u Sjevernoj Karolini pronađen je roj od oko 60.000 pčela. Trogodišnja djevojčica žalila se mjesecima roditeljima na “čudovišta u zidu”, da bi se na kraju ispostavilo da se tu nalazi ogroman broj pčela!

Njena majka kaže da isprva nije pridavala značaj tome što joj ćerka govori, ali su na kraju ona i njen suprug shvatili da bi ta “čudovišta” mogla da budu pčele. Prvo je uočila saće u dimnjaku kuće i na tavanu, a onda je shvatila da bi zujanje na koje se trogodišnja djevojčica žalila, moglo da dolazi od pčela u zidu.

Pozvali su firmu koja se bavi uklanjanjem pčela, i na kraju se ispostavilo da ih je ogroman broj u zidu porodične kuće.

“Samo su se izlile iz zida, bilo je kao u horor filmu”, rekla je ona za BBC.

Pčelar koji je radio na premiještanju pčela rekao je da su bile tu čak osam mjeseci, kao i da nikada nije vidio da košnica bude toliko duboko u zidu.

Uspio je da pronađe maticu i premjestio je u drugu košnicu. U nekoliko navrata uspio je da izvadi između 55.000 i 60.000 pčela.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

MISTERIOZNE MUMIJE IZLOŽENE U MUZEJU: Niko ne zna zašto se tijela ne raspadaju (VIDEO)

U muzeju u kolumbijskom gradu San Bernardo izloženo je više od 14 tijela koja su se misteriozno mumificirala poslije smrti.

Radnica u muzeju Rosio Vergara izjavila je da su u ovom kolumbijskom gradu od 1963. godine iskopane desetine mumificiranih tijela, od kojih su neki imali očne jabučice, koje su se raspale ubrzo nakon iskopavanja.

Prema njenim riječima, u kasnim osamdesetim na groblju je svake godine bilo pronađeno oko 50 mumija, a danas ih bude iskopano samo nekoliko.

“Stručnjaci su pokušali da objasne ovaj fenomen, koji je zabilježen i u zemljama poput Meksika i Italije, ali nisu našli objašnjenje za spontano mumificiranje u San Bernardu”, rekla je Vergara.

Tijelo žene iz Kolumbije Saturnine Tores de Beharano koje je 1993. godine pokopano na gradskom groblju u kolumbijskom gradu San Bernardno, ekshumirano je nakon osam godina, a ona je još imala očuvanu kosu, nokte i dobar dio kože.

Beharanina kćerka rekla je da njena majka još ima svoje smeđe lice, pletenice i kosu, a njeni posmrtni ostaci su takođe izloženi u muzeju.

Tijelo koje bude u sanduku pokopano, u normalnim okolnostima, u prosjeku počne da se raspada za godinu dana, a za 10 od njega ostaju samo kosti, a ako se pokopa direktno u zemlju, bez sanduka, već nakon pet godina od tijela ostane samo kostur.

Antropolog Daniela Betankort s Nacionalnog Univerziteta Kolumbija smatra da do mumifikacije dolazi jer je groblje smješteno na strmoj planinskoj padini.

“Ovdje stalno duva vruć vjetar. Možda groblje funkcioniše kao peć u kojoj tijela dehidriraju, ali tu hipotezu tek treba istražiti. Nije sprovedeno puno studija o tome šta se događa i zbog kojih uslova dolazi do mumifikacije”, izjavila je Betankortova.

(Srna)

Nastavi čitati

Zanimljivosti

VJEROVALI ILI NE! Vulkan svakodnevno IZBACUJE ZLATO u vrijednosti 6.000 dolara

U ledenim prostranstvima Antarktika krije se vulkan koji izbacuje doslovno komadiće zlata.

Otkriće su 1991. godine objavili američki geolozi.

Tada su geolozi pronašli čestice zlata u vulkanskim plinovima i u snijegu blizu vulkana, pri čemu IFL Sajens navodi da su čestice dragocjenog metala otkrivene i 1.000 km dalje, prenosi Kliks.

Vulkan je aktivan i danas, a Filip Kyle, s Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novi Meksiko u Sokoru, objasnio je da se zlatne naslage mogu pojaviti u vulkanskoj stijeni pa kad lava s planine emitira vruće plinove, to nosi neke od čestica zlata u zrak.

Mount Erebus dnevno izbacuje oko 6.000 dolara vrijednosti zlata, piše Aku Veder.

Brojni turisti posjećuju Mount Erebus, a koji je takođe je poznat po tragediji.

Naime, 28. oktobra 1979. godine, avion Er Nju Ziland Flajt 901 udario je u jednu stranu ovog masiva. Letio je iznad Ros Ajlenda gdje se nalazi Mount Erebus kao dio svojih redovnih antarktičkih panoramskih letova koji su se održavali od 1977. godine.

Svih 237 putnika i 20 članova posade poginuli su u nesreći, a od tog dana Air Nenj Zealand zaustavio je sve letove iznad Antarktika.

Nastavi čitati

Aktuelno