Connect with us

Region

SRAMNA ODLUKA VRHOVNOG SUDA HRVATSKE: Šimiću oprostili ubistva oficira JNA

Vrhovni sud Hrvatske pravosnažno je oslobodio Juru Šimića, bivšeg ratnog komandanta Kriznog štaba grada Bjelovara, po optužbi da je 1991. naredio ubistvo trojice oficira JNA. Tom odlukom odbijena je žalba državnog tužilaštva i potvrđena presuda Županijskog suda u Rijeci od 2. oktobra 2019, kojom je Šimić oslobođen.
Budući da su pripadnici hrvatskog Zbora narodne garde (ZNG) zauzeli kasarnu JNA „Božidar Adžija“ u Bjelovaru 29. septembra 1991, prema optužnici Šimić je iz kolone zarobljenih 60 oficira i 150 vojnika JNA izdvojio: komandanta 265. mehanizovane brigade pukovnika Rajka Kovačevića, potpukovnika Miljka Vasića i kapetana prve klase, oficira bezbjednosti Dragišu Jovanovića.

Optužnica ga je teretila da je nepoznatoj grupi naoružanih pripadnika hrvatsko-policijskih snaga naredio da njih trojicu odvedu na stranu i ubiju, što su oni učinili hicima iz vatrenog oružja.
Vrhovni sud je tokom odlučivanja o žalbi državnog tužilaštva naveo da je prvostepeni sud u Rijeci pravilno ocijenio dokaze i utvrdio da Šimić nije imao nikakvu ulogu u komandovanju akcijom „oslobađanja“ kasarne, kao ni u komandovanju jedinicama, već da mu je funkcija bila isključivo politička.

Inače, prema navodima hrvatskog suda rezultati obdukcije tijela trojice oficira JNA nedvosmisleno ukazuju da su sva trojica umrla nasilnom smrću, ali kako kažu od posljedica eksplozivnih povreda, a ne ustrelnih hitaca.

Advokat Dušan Bratić za „Novosti“ kaže da ima dokaze da Šimić nije naredio likvidaciju Kovačevića, Vasića i Jovanovića, već da ih je – lično ubio. To su u iskazima bivšem Vojnom sudu u Beogradu ispričali i svedoci Gojko Pavlović, Dragan Golić, Radivoje Jović, Dragoljub Radović, Dane Vujnović i Ilija Radonjić. U zapisnicima o obdukciji, koji su tada dostavljeni Vojnom sudu, navodi se bez dileme da su trojica oficira ubijena mecima.

ŠESTORICU STRELJALI NA FARMI
DVA dana posle zauzimanja kasarne JNA u Bjelovaru 2. oktobra 1991, ubijeno je još šest zarobljenih vojnika JNA.

– Nekoliko pripadnika hrvatskog ZNG su iz ćelije bjelovarskog zatvora izveli zarobljene vojnike JNA Zdravka Dokmana, Ivana Hosjaka, Milorada Đorđevića, Radovana Gredeljevića, Boška Radonića i Mirka Ostojića, odveli ih u šumu nedaleko od farme za tov junadi u Velikom Korenovu i streljali. Njihova tela su zakopana u đubrištu. Indicije su da su ovaj zločin počinili izvesni Bilak, ime mu još ne znamo, i Tulić, takođe mu ne znamo ime, ali zna se da je bio privatni ugostitelj i vlasnik restorana „Ravni krovovi“ u Bjelovaru. Dokazi za ovo su izjave svedoka Veljka Spasića i Radovana Kumrića – kaže naš sagovornik.

– Pošto je 220 vojnika JNA danima bilo bez struje, vode i dopremanja hrane i opkoljeno od 3.000 pripadnika ZNG koji su dejstvovali po kasarni minobacačima sa okolnih zgrada, katoličke crkve i Doma zdravlja, bilo je i mrtvih, pa su pripadnici JNA položili oružje i predali se uz sporazum da će biti razmijenjeni – navodi Bratić. – Šimić je naredio da se svi zarobljeni vojnici i starešine postroje goli do pojasa, pa je tada izveo iz stroja Kovačevića, Vasića i Jovanovića. Svu trojicu je odveo 50 metara u stranu i iz svog pištolja ispalio u njih po dva metka. Zatim je u njih ispalio i rafal iz automatske puške ubivši ih tako na licu mjesta. Potom je naredio da se o likvidaciji starješina kasarne obaveste građani Bjelovara i pozovu da ih vide. Neki su se i odazvali, pa su u prisustvu Šimića pljuvali po leševima, a Tomo Višić, pripadnik ZNG je mokrio po njima.
Bratić naglašava da desetine svedoka ovog zločina žive sada u BiH, Srbiji i Crnoj Gori i da su čak i Hrvati o tome svjedočili, ali su u kasnijem postupku ignorisani i izostavljeni, a o djelu događaja postoji i video-zapis.

UBISTVO VODNIKA STEVANOVIĆA
ADVOKAT Bratić navodi da se istog dana U Bjelovaru desio još jedan zločin koji je kao komandant ratnog štaba Bjelovara naredio Jure Šimić.

– Poslije zarobljavanja dvojice starešina i šest vojnika JNA kod skladišta „Bedenik“ kasarne „Božidar Adžija“ streljan je komandir straže stariji vodnik Ranko Stevanović – navodi Bratić. – Osnovano se sumnja da ga je ubio pripadnik ZNG Marko Pranjić iz Hrgovljana. Dokazi za to su izjave svjedoka Radovana Kumrića i Željka Rjasnoja.

Hrvatsko tužilaštvo je istragu za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika u bejlovarskoj kasarni pokrenulo 2009, a godinu kasnije je priveden Šimić. Optužnica protiv njega je podignuta 2014.

Šimić je jedan od osnivača HDZ u Bjelovaru 1989, a nakon izbora 1990. postao je predsednik Izvršnog veća Skupštine Opštine Bjelovar.
Novosti

Region

GODIŠNJICA MASOVNOG UBISTVA U “RIBNIKARU”: Sjećanje na dan kada je sve stalo

Na današnji dan prije godinu dana u OŠ. “Vladislav Ribnikar” u Beogradu trinaestogodišnji K.K. ubio je deset osoba – devetoro djece i čuvara škole. Ranjeno je nekoliko učenika i nastavnica istorije.

U masovnom ubistvu koje je trinaestogodišnjak započeo 3. maja 2023. godine u 8.41 ubijeni su: Mara Anđelković, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ana Božović, Adriana Dukić, Ema Kobiljski, Katarina Martinović, Sofija Negić, Andrija Čikić i Dragan Vlahović.

Učenik sedmog razreda Osnovne škole “Vladislav Ribnikar” u Beogradu K. K. pucao je iz pištolja na obezbjeđenje škole, nastavnicu i učenike. Na licu mjesta ubijeno je osam učenika i radnik obezbjeđenja, dok je još jedna teško ranjena djevojčica kasnije podlegla povredama. Malojletnik je sam pozvao policiju i predao se. Privedeni su njegovi roditelji.

Vijest o pucnjavi na Vračaru, u školi u centru Beograda proširila se brzo i uznemirila sve građane Srbije. Roditelji, prijatelji djece koja idi u ovu školu počeli su da se okupljaju ispred ulaza ne bi li saznali nešto o svojoj djeci. Nažalost, neki od roditelja primili su tog 3. maja tragičnu vijest da im je dijete ubijeno.

Ulaz škole u narednim danima postao je mjesto okupljanja gdje su građani odavali poštu stradalima, palili svijeće, donosili cvijeće, igračke i ostavljali poruke za ubijene.

Mediji u regionu i svijetu prekidali su programe i izvještavali o ovom događaju.

Društvo je bilo u stanju šoka, a onda se naredne noći, između 4. i 5. maja, dogodilo novo masovno ubistvo u Duboni i Malom Orašju, gdje su takođe izgubljeni mladi životi.

Školska godina ranije je završena, a početak nove bio je u znaku sjećanja na ubijenu djecu.

U susret prvoj godišnjici masovnog ubistva O. Š. “Vladislav Ribnikar” objavila je na svom sajtu “In memoriam” posvećen nastradalim učenicima i radniku obezbjeđenja.

“Kada su prvi put došli u Ribnikar, kao prvaci, bili su radoznali i ponosni što kreću u školu. Tada smo im obećali da ćemo ih učiti i naučiti. Obećali smo da ćemo ih iz Ribnikara ispratiti kao tinejdžere, sigurne, slobodne i spremne za ono što ih u nastavku života čeka. Obećali smo da ćemo ih čuvati. I jesmo ih učili. I jesmo ih čuvali. Nismo ih sačuvali. Oprostite nam što nismo uspeli da ispunimo dato obećanje…”, navodi se, između ostalog, na sajtu škole.

Povodom godišnjice masovnog ubistva organizovan je program “Buđenje”, koji treba da označi početak višeslojnog procesa memorizacije u znak sjećanja na žrtve.

U svim školama u Srbiji od 7. do 10. maja biće organizovana Nedelja sećanja, podsjeća RTS.

Nastavi čitati

Region

PREMINUO OTAC TOŠE PROESKOG ! Ćerka Dora oprostila se fotografijom koja slama srce

Danas je domaće medije iznenadila tužna vijest da je preminuo otac pokojnog makedonskog pjevača Toše Proeskog.

Preminuo je Nikola Proeski, otac Toše i Dore Proeski. Ona je na društvenoj mreži Facebook podijelila ovu tužnu vijest. Naime, objavila je fotografiju na kojoj on grli Tošu, a mnogi su se u komentarima oprostili od Nikole.

“Koliko ljubavi je na ovoj fotografiji, ne mogu vjerovati, još sam u šoku. Počivao u miru, Nikola najdraži”, “Neka mu je laka zemlja”, samo su neki od komentara ispod objave.
Podsjetimo, nakon Tošine smrti, njegov otac Nikola rijetko se pojavljivao u javnosti. Ranije je za sinovu slavu kazao da je to nešto najljepše što mu se moglo dogoditi u životu, a svog sina Tošu nazivao je Božjim djetetom.

Nastavi čitati

Region

SRBIJA DOBILA NOVU VLADU! Evo ko su ministri

Skupština Srbije izabrala je novu Vladu Srbije na čelu sa predsjednikom Milošem Vučevićem.

Za novu vladu glasalo je 152 od 213 prisutnih poslanika, 61 je bio protiv. Uzdržanih nije bilo, a odsutno je bilo 37 poslanika.

Nova Vlada Srbije imaće 31 člana, od čega pet ministara bez portfelja.

Nova vlada ima trećinu novih imena u odnosu na prethodnu Vladu Srbije koju je predvodila Ana Brnabić.

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar finansija je Siniša Mali, potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar odbrane je Bratislav Gašić, a ministar spoljnih poslova Marko Đurić.

Potpredsjednik Vlade i ministar zaštite životne sredine i vodoprivrede je Irena Vujović, potpredsjednik Vlade bez resora je Aleksandar Vulin, piše RTS.

Goran Vesić je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Dubravka Đedović Handanović ministar rudarstva i energetike, Tomislav Momirović – ministar unutrašnje i spoljne trgovine.

Maja Popović je ministar pravde, Jelena Žarić Kovačević ministar državne uprave i lokalne samouprave, Tomislav Žigmanov ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Tanja Miščević je ministar za evropske integracije, Slavica Đukić Dejanović ministar prosvjete, Adrijana Mesarović ministar privrede, Aleksandar Martinović ministar poljoprivrede, Zlatibor Lončar ministar zdravlja.

Nemanja Starović je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Milica Đurđević Stamenkovski ministarka za brigu o porodici i demografiju, Zoran Gajić ministar sporta, Nikola Selaković ministar kulture, Milan Krkobabić ministar za brigu o selu.

Jelena Begović je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Husein Memić ministar turizma i omladine, Dejan Ristić ministar informisanja i telekomunikacija, a Darko Glišić ministar za javna ulaganja.

Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura su ministri bez portfelja.

Nastavi čitati

Aktuelno