Connect with us

Društvo

SRPSKA KRIJE PRAZNU KASU? Nema para za turističke vaučere

Povratak turističkih vaučera, zahvaljujući kojima su tokom pandemije virusa korona brojne domaće destinacije oživjele, s nestrpljenjem su i ove sezone čekali stanovnici i hotelijeri, ali u rebalansu ovogodišnjeg budžeta Srpske nema novca za subvencionisanje odmora građana.

Projekat turističkih vaučera Srpska je pokrenula u vrijeme pandemije virusa korona, kada su granice bile zatvorene za putovanja u inostranstvo, a domaći turizam na ivici opstanka. S obzirom na to da se pokazao kao pun pogodak, nadležni su odlučili da taj oblik podrške urede zakonom, budući da je mjera prethodnih godina realizovana novcem iz Kompenzacionog fonda.

Izmjenama Zakona o turizmu u februaru ove godine obezbijeđen je pravni osnov za dodatni podsticaj turističkoj privredi i građanima Srpske, a turistički vaučeri su propisani kao moguća, a ne obavezna mjera Vlade RS. U budžetu Ministarstva trgovine i turizma RS za ovu godinu nije bilo novca za te namjene, ali se očekivalo da rebalansom budžeta to bude promijenjeno.

Nema mjesta u rebalansu budžeta
– Tokom pripreme rebalansa budžeta za tekuću godinu uputili smo zahtjev za proširenje budžeta sredstvima potrebnim za realizaciju projekta turističkih vaučera u tekućoj godini.

Zahtjeve za proširenje budžeta za značajne projekte uputila su i druga ministarstva, a Vlada se, vodeći se predviđenim finansijskim okvirom, opredijelila za prioritetne projekte usmjerene na razvoj privrede i socijalna davanja, tako da sredstva namijenjena za projekat turističkih vaučera nisu planirana rebalansom budžeta – rekli su u resornom ministarstvu.

Dodali su da imaju namjeru da ovaj projekat, na bazi odličnih rezultata u prethodnom periodu zaživi, te da će javnost biti blagovremeno informisana kada budu stečeni uslovi za nastavak njegove realizacije.

– Prema trenutnim turističkim pokazateljima ovaj sektor bilježi rekordne rezultate kada je u pitanju broj dolazaka i noćenja te ostvarenih prihoda po ovom osnovu – naveli su u Ministarstvu.

Izvršni direktor za operacije i marketing u Zdravstveno-turističkom centru “Banja Vrućica” u Tesliću Aleksandar Radošević kaže za “Glas” da su im turistički vaučeri mnogo pomogli tokom pandemije te da su dobrodošli i u budućem periodu.

– Najbolje bi bilo kada bi se primjenjivali u jeku turističke sezone, odnosno u ljetnom periodu, jer smo primijetili, kada su vaučeri bili dostupni, da su mnogi građani dali prednost nama i drugim banjskim centrima u Srpskoj u odnosu na more, što je bilo društveno korisno – rekao je Radošević.

On je istakao da je ljetna sezona u “Banji Vrućici” protekla veoma dobro.

– Naše tradicionalno tržište je Hrvatska, ali ove godine smo napravili znatan pomak i na tržištu Slovenije, odakle nam dolazi znatan broj gostiju. Domaćih gostiju je bilo nešto manje u odnosu na lani – dodao je on.

Zahvaljujući turističkim vaučerima opština Višegrad imala je znatan priliv turista pa se u tamošnjoj Turističkoj organizaciju nadaju da će ta mjera što prije zaživjeti.

– Turistička sezona je ove godine slabija u odnosu na 2022, koja je bila rekordna. Nažalost vremenske prilike nam nisu išle na ruku. Priželjkujemo da vaučeri opet budu aktuelni, jer to osim što povećava broj gostiju, oživi čitav grad – rekao je direktor TO Višegrad Marko Božić.

Ciklusi
Projekat turističkih vaučera do sada je realizovan u dva ciklusa, odnosno od 15. juna 2020. do 30. juna 2021. godine te od 1. jula 2022. do 30. oktobra te godine. U resornom ministarstvu ranije su istakli da je građanima Srpske ukupno izdato više od 65.000 vaučera u iznosu od 100 maraka.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno