Connect with us

Hronika

Srpska vodi Registar pravosnažno osuđenih pedofila

Profesor sociologije Biljana Milošević Šošo izjavila je da je pohvalno što je u Republici Srspkoj formiran Registar lica pravosnažno osuđenih za seksualne zloupotrebe i iskorištavanje djece, jer je riječ o najosjetljivijoj populaciji koje su žrtve patološkog čina.

Miloševićeva smatra da treba podržati svaku mjeru koja se preduzme s ciljem sprečavanja pojava seksualnog zlostavljanja djece, te da treba voditi računa o traumama koje usljed nasilničkog čina ostaju djeci.

– Pretpostavljam da se samo oni koji imaju podršku porodice i vaspitno-obrazovnih institucija usuđuju prijaviti kao žrtve – rekla je Miloševićeva.

Prema njenim riječima, broj žrtava seksualnog nasilja prema djeci, ali i odraslim osobama, pogotovo ženama, sigurno je i veći, jer se žrtve zbog normi i stavova okruženja često ne usuđuju i plaše prijaviti nasilni čin.

Ona je rekla da su validni i pohvalni podaci da je u Republici Srpskoj sa populacijom od 1.170.342 stanovnika prema posljednjem popisu, lani evidentirano šest silovanja od ukupno 86 krivičnih djela polnog integriteta, te krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, dok su podaci za 2019. godinu pokazali da u EU na milion stanovnika bude oko 300 silovanja.

Miloševićeva je rekla da nisu rijetke i zloupotrebe kada je riječ o prijavama seksualnog nasilja, kao i da su za takve stvari propisane jasne mjere kojima se može stati u kraj ovakvoj problematici.

Izvršni direktor banjalučke Fondacije „Udružene žene“ Gorica Ivić izjavila je Srni da je manja opredijeljenost žrtava da prijave seksualno nasilje, kao i da se nasilje često ne prijavi odmah, što otežava procesuiranje djela i sankcionisanje počinioca.

Ivićeva je rekla da je Fondacija 2021. godine provela onlajn anketu o opšem informisanju o seksualnom nasilju i uznemiravanju u javnom prostoru na uzorku od 494 ispitanika, od čega 490 žena i četiri muškarca.

– Rezultati ankete pokazali su da je 70 odsto ispitanika izjavilo da je bilo izloženo seksualnom uznemiravanju u javnom prostoru, dok se samo 21 odsto ispitanika obratilo za pomoć nekoj od relevantnih institucija ili bliskih osoba. Od tog broja, 11 odsto ispitanika je prijavilo djelo policiji – istakla je Ivićeva.

Govoreći o seksualnom nasilju nad djecom, Ivićeva je naglasila da je društvo osjetljivije na ovu problematiku, nego kada je riječ o odraslim osobama.

Prema njenim riječima, veći je broj evidentiranih djela seksualnog nasilja nad djecom zbog reakcije roditelja, prosvjetnih i socijalnih radnika, te drugih stručnjaka koji prijave te slučajeve.

Ivićeva kaže da kada su žene žrtve, vrlo često se stvore predrasude da su na neki način same doprinijele izvršenju i da su mogle izbjeći seksualni napad.

– Trebamo ostati posebno osjetljivi na seksualno nasilje nad djecom, ali se isto tako trebamo zapitati zašto nismo osjetljivi na seksualno nasilje nad ženama i djevojkama, koje se najčešće pojavljuju kao žrtve – zaključila je Ivićeva.

Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske evidentiralo je prošle godine ukupno 60 krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, rekla je Srni načelnik Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a Mirna Miljanović.

MUP je lani evidentirao i 26 krivičnih djela protiv polnog integriteta, i to šest silovanja, 15 polnog uznemiravanja, dva krivična djela obljube nad nemoćnim licem, dva navođenja na prostituciju i jedno krivično djelo polna ucjena.

Dakle, u Srpskoj sa populacijom od 1.170.342 stanovnika prema posljednjem popisu, evidentirano je ukupno 86 krivičnih djela protiv polnog integriteta, te krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Iz MUP-a su naglasili da su sva ova krivična djela rasvijetljena.

Prema podacima Evrostata, u EU u 2019. godini 55 od 100.000 žena bile su žrtve seksualnog napada, a 28 od 100.000 žena bile su žrtve silovanja. Stope su bile znatno niže za muškarce, 10 na 100.000 muškaraca su bili žrtve seksualnog napada i tri od 100.000 silovanja.

Demograf Stevo Pašalić izjavio je Srni da je Republika Srpska tradicionalno društvo koje drži do vrijednosti porodice i braka, te da su krivična djela protiv polnog identiteta i dalje zastupljena u minimalnom procentu.

Pašalić je rekao da je Republika Srpska, posmatrajući razvoj stanovništva i demografije, daleko pozitivnija nego zapadne i zemlje EU.

(Srna)

Hronika

PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida.

Policajci jutros dežuraju kod Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Sarajevu, nakon što je juče u učionici neko na tabli ispisao poruku sa sadržajem: “21.05. ću pobiti čitavu prvu smjenu”.

Škola je prijavila ovaj slučaj i prema nezvaničnim informacijama s nekoliko učenika su obavljeni informativni razgovori.

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida već da sigurnosne mjere budu podignute na viši stepen.

Iz škole su takođe naveli da je pojačano dežurstvo u toku uz savjet svim roditeljima da razgovaraju sa svojom djecom kako se ovakvi incidenti ne bi dešavali, prenosi Klix.

U ovoj školi su za “Nezavisne novine” kazali da je u toku sastanak, tako da za sada nismo uspjeli dobiti izjavu.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVIČNO ZLOSTAVLJALI DJEČAKA! Ženi i muškarcu iz Mrkonjić Grada ukupno 10 godina zatvora

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu osudio je na ukupno deset godina zatvora optuženu M.L. i optuženog A.V. zbog teškog zlostavljanja dječaka koje se dogodilo u ljeto 2023. godine.

Suđenje u ovom predmetu je bilo zatvoreno za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.

Na teret im se, kako saznajemo, stavljalo da su od jula do 15. avgusta 2023. godine ugrozili spokojstvo, tjelesni integritet i duševno zdravlje djeteta. Uhapšeni su 20. avgusta te godine, a tužilaštvo je odmah tražilo da im se odredi pritvor zbog bojazni da će ponoviti zlostavljanje, a tvrdili su i da je krivično djelo koje su počinili bilo posebno teško s obzirom na način izvršenja i posljedice.
Prema presudi suda u Mrkonjić Gradu, optužena M.L. je oglašena krivom i osuđena na pet godina zatvora za krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje djeteta iz člana 187. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

U članu ovog zakona se navodi: “Ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušenje zdravlja djeteta, ili se dijete odalo prostituciji, alkoholu ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina”.

Optuženi A.V. je takođe osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo teška tjelesna povreda iz člana 132. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika RS, u kojem se navodi:
Linker
“Ko drugog tjelesno povrijedi ili mu tako teško naruši zdravlje da je usljed toga doveden u opasnost život povrijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen važan dio njegovog tijela ili važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad povrijeđenog, ili trajno i teško narušavanje njegovog zdravlja ili unakaženost ili je djelo izvršeno iz mržnje, kazniće se kaznom zatvora od dvije do osam godina”, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Hronika

PREMINUO OTAC JELENE DOKIĆ! Godinama je zlostavljao bivšu teniserku

Damir Dokić, otac nekadašnje četvrte teniserke svijeta Jelene Dokić, preminuo je u 66. godini života.

Vijest o njegovoj smrti potvrdili su sin Savo i kćerka Jelena. Sahrana će biti održana na Novom Groblju u Vrdniku 22. maja u 14 časova.

Ko je Damir Dokić?
Damir Dokić rođen je 1958. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji. Krajem 90-ih i početkom 2000-ih, Damir je bio poznata, ali i kontroverzna figura u svijetu tenisa – često u žiži zbog svog temperamentnog ponašanja i sukoba sa zvaničnicima, novinarima i organizatorima turnira.

Emigrirali u Australiju
Porodica Dokić emigrirala je iz tadašnje Jugoslavije u Australiju 1994. godine, bježeći od rata. Jelena je kao juniorka briljirala, a Damir je insistirao da joj bude glavni trener i autoritet, neretko uz kontroverzne metode. Kasnije su se razišli, a Jelena je javno govorila o fizičkom i psihičkom zlostavljanju koje je trpila godinama, što je detaljno opisala u autobiografiji “Unbreakable”.

Hapšen zbog nasilja
Damir je više puta hapšen, i u Australiji i u Srbiji, zbog nasilnog ponašanja, prijetnji i posjedovanja oružja. U jednom trenutku je i pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u Srbiji (2009), nakon što je prijetio ambasadoru Australije.

Do smrti je potom živio povučeno, daleko od javnosti i profesionalnog sporta, dok je odnos s kćerkom godinama bio potpuno prekinut, iako je Jelena u posljednje vrijeme izjavila da mu je u određenoj mjeri oprostila.

Nastavi čitati

Aktuelno