Connect with us

Društvo

ŠTA DONOSI NOVI PORODIČNI ZAKON? Banke traže saglasnost Centra za socijalni rad za podizanje dječije štednje

Pojedine banke u Republici Srpskoj traže od roditelja koji uplaćuju dječiju štednju saglasnost nadležnog centra za socijalni rad kako bi im dozvolili da sa njom, a u ime djeteta nastave upravljati, pravdajući to novim porodičnim zakonom koji stupa na snagu za dva dana.

To je kod nekolicine izazvalo revolt, a preko društvenih mreža jedni druge pozivaju na povlačenje depozita do početka primjene ove odredbe.

U dopisu jedne banke, roditelj kao zakonski zastupnik djeteta se obavještava da se mijenja način raspolaganja novčanim sredstvima.

„Novi zakon je definisao da je u cilju zaštite prava djeteta koje je maloljetno i koje samostalno ne može raspolagati imovinom potrebno prethodno obezbijediti saglasnost Centra za socijalni rad za raspolaganje istom. Dakle, prilikom raspolaganja imovinom djeteta, uključujući i novčana sredstva zakonski zastupnik je u zakonom definisanoj obavezi banci dostaviti saglasnost u vidu rješenja izdatog od strane organa starateljstva, odnosno Centra za socijalni rad“, navodi se u dopisu banke.

Banjalučanin koji nam je ustupio ovaj dopis kaže da je zbog dopisa odlučio da povuče štednju iz banke.

„Nemam snage, energije, a ni vremena da prikupljam ovu dokumentaciju. Ne vidim da će od svega ovoga biti išta korisno“, kazao je on.

Na društvenim mrežama otvorena je široka rasprava.

„Novi zakon je dao veoma široka ovlašćenja Centru za socijalni rad. Savjetujem roditelje da dječiju štednju podignu prije stupanja na snagu ovih odredbi, a novi zakon pročitajte jer je korisno znati koliko nam se svakodnevno oduzimanju roditeljska prava“, požalila se jedna od korisnica.

Direktor Centra za socijalni rad Banjaluka Irena Joldžić u razgovoru za CAPITAL pojašnjava da su odredbe koje ovo propisuju bile i u starom zakonu, ali da su se banke sada odlučile da ga primjenjuju.

„Procedura je takva da je roditelj i ranije trebao doći u Centar za socijalni rad da obrazloži zašto će da utroši ta sredstva jer je Centar za socijalni rad zadužen za zaštitu maloljetnih lica“, kaže ona.

Kaže da je cilj svega da se sredstva iskoriste u ono za šta su namijenjena i da ih dobije onaj kome se ona uplaćuju, a to je dijete.

„Nakon podnošenja zahtjeva sprovodi se upravni postupak. Potrebno je utvrditi u koje svrhe će se novac potrošiti nakon čega se izdaje saglasnost“, zaključila je Joldžićeva.

Podsjećamo, Porodični zakon Republike Srpske usvojen je u februaru ove godine, a jedan od ciljeva je bio da se uvedu novi modeli zaštite djeteta i porodice.

Član 335. govori o korištenju i raspolaganju imovinom maloljetnika i u njemu se navodi da imovinom maloljetnika mogu upravljati roditelji samo uz saglasnost organa starateljstva koja se izdaje u formi rješenja nakon sprovođenja upravnog postupka.

CAPITAL

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 36 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i veoma toplo vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 31 do 36 stepeni Celzijusovih.

U jutarnjim časovima pretežno vedro, osim na sjeveru i zapadu gdje će biti promjenljivo oblačno, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Minimalna jutarnja temperatura iznosiće od 10 do 16, na jugu do 20 stepeni Celzijusovih.
Tokom dana očekuje se sve sunčanije i vruće. U popodnevnim časovima na planinama od jugozapada ka istoku umjeren razvoj oblaka, gdje lokalno može pasti i po koja kap kiše. Uveče vedro.

Duvaće slab do umjeren vjetar promjenljivog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

SEMBERSKI POLJOPRIVREDNICI PROTESTVUJU NA RAČI: Hoćemo da živimo od svog rada (VIDEO)

Semberski poljoprivrednici danas protestuju na Graničnom prelazu Rača.

Oni su, podsjetimo, zatražili cijenu pšenice od minimalno 42 feninga i pozvali predstavnike ministarstva na razgovore u Banjaluku.

Današnja akcija, kako su ranije naveli, predstavlja nastavak njihove borbe za zaštitu domaće proizvodnje i prava poljoprivrednika, prenosi “InfoBijeljina”.

“Hoćemo da živimo od svog rada! Nama ne treba ničija sadaka! Ne mora predsjednik svake godine da dolazi da rješava ovu sramotu. Ima ko za to prima platu!”, poručio je nedavno Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije”.

Nastavi čitati

Društvo

PORAŽAVAJUĆI PODACI UIO: Uvoz mesa skoro 14 puta veći od izvoza

Uvoz mesa u Bosnu i Hercegovinu je tokom prvih pet mjeseci ove godine veći za skoro 14 puta u odnosu na izvoz, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH).

Kako se navodi u ovim podacima, u periodu januar-maj ove godine uvezeno je meso za oko 222 miliona KM, dok je u istom periodu izvezeno za 16,3 miliona KM.

Tako je ove godine najviše uvezeno goveđeg mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 135 miliona KM.

Slijedi uvoz svinjskog mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 46 miliona KM, pa mesa peradi i jestivih klaničkih proizvoda od peradi za oko 23 miliona KM.

Sa druge strane, najviše je izvezeno mesa peradi i jestivih klaničkih proizvoda od peradi za nešto manje od 14 miliona KM, pa mesa i jestivih mesnih klaničkih proizvoda za oko 1,5 miliona KM, te svinjskog mesa, svježeg ili rashlađenog, za oko 775.000 KM.

Kada su u pitanju države, najviše mesa i mesnih prerađevina uvezeno je iz Nizozemske, i to za oko 54 miliona KM.

Nakon Nizozemske, mesa je najviše u pet mjeseci ove godine došlo iz Italije, i to za 52 miliona KM, pa Poljske za oko 18,5 miliona KM.

Najviše je izvezeno u Crnu Goru, za 8,7 miliona KM, Srbiju za oko 2,5 miliona KM, te Hrvatsku 1,7 miliona KM.

U podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH piše i da je tokom cijele prošle godine uvezeno mesa i mesnih prerađevina za oko 590 miliona KM, dok je izvezeno ovih proizvoda za 46,2 miliona KM.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara Republike Srpske, rekao je da je ovoliki uvoz nepotreban, da ugrožava domaću stabilnost i opštu sigurnost u ishrani.

“Ovo pravi ogromnu neravnotežu između uvoza i izvoza, te samim tim i manju ekonomsku dobit. Imamo neiskorištene resurse, a preveliki uvoz iz godine u godinu sve više ugrožava domaću proizvodnju”, naveo je Maljčić.

On kaže da je nemoguće da je meso skuplje u ponudi stanovništvu u Evropi iz koje se uvozi, nego nama.

“Niko nam ne može objasniti kako to da nas Evropska unija voli i daje nam subvencionisano meso. Konstantno govorimo da su to ogromne manipulacije. Uvoz smrznutog mesa nam dolazi nakon isteka šest mjeseci, što je zabranjeno u upotrebi u Evropskoj uniji. Mi smo u rangu evropskih kućnih ljubimaca, jer kućni ljubimci u EU jedu smrznuto meso starije od šest mjeseci. Kod nas se nigdje ne može vidjeti rok trajanja mesa, odnosno “upotrebljivo do”. Radi se jedna opšta manipulacija. Datum klanja i koliko traje svježe konzumno meso, to kod nas nije regulisano, potrošači to ne znaju. To su neviđeni propusti koji utiču na zdravlje ovog stanovništva, na ekonomiju, a samim tim i veći broj farmera i ljudi koji su ugroženi tim. O ovome treba pričati što više i upozoravati javnost”, objasnio je Maljčić.

Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, kaže da se stočni fond ne može planirati za godinu ili dvije, već unaprijed pet do 10 godina.

“Gubimo seosko stanovništvo, mladi odlaze, nema ko da radi. Brisel diktira stanje, nije to do nas. Namjerno se to radi, da se uništi naš stočni fond kako bi se uvozio taj njihov otpad”, naveo je Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno