Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ OBIŠAO RADOVE NA IGRALIŠTU KOD K4! “Prepoznali smo potrebu da uredimo ovaj prostor”

U toku su radovi na potpunoj obnovi sportskih terena kod „K4“, koji će uskoro biti u novom ruhu.

Naime, ovo su peti po redu sportski tereni, čiju obnovu je pokrenuo Grad Banja Luka u proteklom periodu.

Kako je kazao gradonačelnik Draško Stanivuković, ovi sportski tereni su od izuzetnog značaja za grad, zbog čega se i pristupilo realizaciji ovog projekta.

-Gotovo da nema nijedne osobe koja je odrasla i živjela u Banjoj Luci, a da nije provela neko vrijeme na kultnim sportskim terenima kod „K4“, što je svakako dovoljan razlog da smo kao Grad prepoznali potrebu da uredimo i ovaj prostor– poručio je Stanivuković.

Istakao je da će na ovoj lokaciji biti urađena potpuna rekonstrukcija svih terena, ali i pomoćnih objekata.

-Ovdje ćemo dobiti nove sportske terene sa kvalitetnom podlogom, novim koševima, mrežama za odbojku i novim golovima. Uz to saniraćemo tribine, nadstrešnice, pomoćne objekte, sanirati ogradu i obnoviti kompletan mobilijar – rekao je gradonačelnik, koji je istakao da će radovi biti završeni u drugoj polovini oktobra.

Kako je istakao, to što je obnova igrališta amandman odbornika skupštinske većine samo je potvrda da gradska administracija prepozna i uvijek uvaži dobre projekte.

-Kada je nešto dobro mi to zaista uvažavamo, a projekat obnove ovih sportskih terena kod K4 jedan je od tih. Sredstva koja su predviđena budžetom manja su od onih koje ćemo uložiti i na tender se nisu prijavili izvođači spremni da obnovu završe za 150.000 KM zbog čega smo morali povećati iznos na 210.000 KM – zaključio je on.

Direktor „Studentskog centra „Nikola Tesla“ i odbornik u Skupštini Grada Dragoslav Topić istakao je da mu je žao što i ranije nije pokrenuta incijativa za sanaciju ovih terena.

-Nadam se da će radovi biti završeni u predviđenom roku i na način koji je predviđen tenderskom dokumentacijom – rekao je on.

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjoj Luci, Nikola Šobot izrazio je veliko zadovoljstvo što će tereni kod Studentskog centra „Nikola Tesla“ biti obnovljeni.

– Nama su ovi sportski tereni od izuzetnog značaja za brojne aktivnosti koje tu sprovodimo. Očekujemo da će obnova biti okončana u predviđenom roku, jer imamo plan za održavanje brojnih aktivnosti – rekao je Šobot.

Banjaluka

U Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”

Utakmicom između U 16 selekcija Republike Srpske i Rusije u banjalučkoj dvorani “Borik” počeo je “Turnira prijateljstva U16”. Slavila je selekcija “zbornaje” sa 95:67. Održana je i svečana ceremonija otvaranja turnira.

Raspored utakmica: srijeda Banjaluka: Rusija (U16) – Srbija (U15) (17 časova), Republika Srpska (U16) – Srbija (U16), četvrtak Laktaši: Republika Srpska (U16) – Srbija (U15) (12.30), Srbija (U16) – Rusija (U16) 14.30.

Ulaz na sve mečeve je besplatan.

Nastavi čitati

Banjaluka

GIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke

Studentima Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci večeras su uručene sertifikate nakon jednomjesečne edukacije o sociološkim i politikološkim aspektima Holokausta i genocida nad Srbima u NDH, tokom koje im je predavač bio istaknuti izraelski istoričar Gideon Grajf.

Grajf je prije večerašnjeg posljednjeg predavanja istakao da je neophodno prenijeti spoznaje iz perioda Holokausta na buduće generacije kako bi istina i znanje o Holokaustu i genocidu nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ ostali sačuvani.

Prema njegovim riječima, istorija srpskog i jevrejskog naroda ima dosta dodirnih tačaka u pogledu gonjenja, mučenja i stradanja.

On je istakao da je posljednje predavanje posvećeno fenomenu ponižavanja kao alatke koju su koristili nacisti prilikom istrebljenja i mučenja, kako Jevreja, tako i svih drugih naroda ili grupa koje su definisane kao opasne po režimu.

„Uvijek mi je drago kada dođem u Banjaluku, Republiku Srpsku, Srbiju, jer osjećam da sam među prijateljima“, rekao je Grajf novinarima.

Prodekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Vlade Simović rekao je da je dvadesetak polaznika prošlo jednomjesečnu edukaciju koju je organizovao Centar za cijeloživotno učenje Fakulteta političkih nauka u saradnji sa Centrom za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.

„Značajno je da su studenti mogli da slušaju profesora Grajfa, da upotpune znanje o fenomenu genocida i Holokausta, prije svega kada je riječ o metodama kojima su nacističke vlasti provodile proces istrebljenja Jevreja, Slovena i drugih naroda za koje su oni smatrali da su prijetnja“, naglasio je Simović.

On je rekao da su se studenti tokom edukacije mogli upoznati o fenomenu degumanizacije.

„Moramo biti svjesni da iz ovih istorijskih lekcija učimo stvari koje će nam pomoći da se u budućnosti ne dese stvari koje su se dešavale tridesetih i četrdesetih godina dvadesetog vijeka“, rekao je Simović.

On je istakao da je nesumnjivo da su Holokaust i genocid nad slovenskim narodima tokom Drugog svjetskog rata velika mrlja u istoriji Evrope i njemačkog prostora.

„To je ono što moraju da nauče naši polaznici, jer ovo je viječita tema“, naglasio je Simović.

Direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske Dušan Pavlović rekao je da su učenje o genocidu i Holokaustu nad Jevrejima, o genocidu nad Srbima u NDH, istorijske lekcije za budućnost.

„Zato moramo biti svjesni da se zlo često pojavljuje u drugačijim oblicima i drugačijim istorijskim vremenima“, naveo je Pavlović.

On je dodao da se ne može isključiti mogućnost da će se nešto slično ponoviti u drugačijem ili sličnom obliku.

„Naš je posao da ovim mladim ljudima pomognemo da razumiju kako kroz društvene procese i administrativne odluke dolazi do situacije da je moguće i prihvatljivo uništiti dio ili kompletno jedan narod. Jako je važno i kako prepoznati danas takve procese i fenomene i kako se boriti protiv njih“, rekao je Pavlović.

On je istakao da se ne smije dozvoliti da prevlada mržnja i zlo, te naglasio da je važno razumjeti da zlo ne počinje u parlamentima, nego „u srcu pojedinca i u jeziku pojedinca i grupe“, zbog čega je važno razlučiti takve stvari.

Student drugog ciklusa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Srđan Radanović rekao je da je izuzetno važno da se govori i da se vraća na temu genocida nad Srbima u NDH sa akcentom na logor Jasenovac.

Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci tokom novembra održana je edukacija pod nazivom „Holokaust i genocid nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj: sociološki i politikološki aspekti“, koju su realizovali Centar za cijeloživotno učenje tog fakulteta i Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.

Predavač na ovoj edukaciji bio je istaknuti izraelski istoričar specijalizovan za proučavanje istorije Holokausta, naročito koncentracionog logora Aušvic, Gideon Grajf, koji je večeras polaznicima uručio sertifikate sa dodatkom o stečenim kompetencijama, prenosi SRNA.

Nastavi čitati

Banjaluka

OKUPIO 150 UČESNIKA U Banjaluci održan Sajam inovatora i investitora 2025

U organizaciji Gradske razvojne agencije Banjaluka (CIDEA) danas se u Banjaluci održava Sajam inovatora i investitora 2025, pod motom: „Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja“, a koji je okupio 150 učesnika i partnera iz Republike Srpske, Srbije i Njemačke.

Projekt menadžer Grada Milada Šukalo istakla je u ime gradonačelnika Draška Stanivukovića da su strateškim pravcima maksimalno opredijeljeni za razvoj “Smart City“ i “Green City“ koncepta.

– Naša Gradska razvojna agencija suštinski radi mnogo toga kako bismo njegovali mlade kadrove i obučavali mlade ljude za zelenu tranziciju koja nam dolazi. Oni su naš strateški partner u ovom procesu – rekla je ona i istakla da je saradnja investitora i institucija u ovakvom procesu za njih od velikog značaja.

Dodala je da je Sajam inovatora i investitora bio prilika za susrete teorije i prakse u inovacijama.

-Mnogo zanimljivih predavača, ali i patenata imali smo priliku da čujemo i vidimo danas u prostorijama Studentskog kulturnog centra. Mene je posebno zainteresovao patent mladog studenta mašinstva koji je osmislio pametni kontejner za reciklažu PET ambalaže na solarnu energiju – poručila je projekt menadžer Grada Milada Šukalo i dodala da Grad Banjaluka – ostaje posvećen pametnim tehnologijama, ali u zelenoj agendi koji treba da učine naš grad i inovativnijim i čistijim.

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj Aleksandrom Simić naglasila je da je Sajam posvećen povezivanju inovatora s investitorima, s fokusom na projekte i rješenja koja pokreću održivi razvoj i zelenu ekonomiju u našem regionu.

-I Grad i Republika trebaju da ovakve mlade ljude podrže i pomognu im da se profesionalno ostvare u svom gradu i svojoj Republici – da ostanu jer imaju kapacitet da daju doprinos razvoju zajednice – zaključila je Simić.

Direktor Gradske razvojne agencije Neven Stanić rekao je na otvaranju Sajma “Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja“ da su dobili dodatnu energiju zbog velikog broja sajmova i manifestacija, te da svako godišnje doba obilježe nekim događajem.

– Današnja konferencija je o temi koja je aktuelna u prethodnom, a sigurno će biti aktuelna i u narednom periodu. Danas ćemo razgovarati i razmijeniti iskustva. Stavićemo fokus na obnovljive izvore energije, na energetsku efikasnost i sve ono što se nosi sa tim izazovom – poručio je Stanić.
BLINK

Nastavi čitati

Aktuelno