Connect with us

Politika

STANIVUKOVIĆ “Republika Srpska je naš zavjet, naša istina i NAŠE NAJVEĆE DOSTIGNUĆE” (FOTO)

Dan Republike Srpske nije samo datum u kalendaru, već duboko ukorijenjen simbol borbe za slobodu, očuvanja identiteta i ljubavi prema otadžbini. Svake godine, 9. januara, građani širom Republike Srpske sa ponosom i dostojanstvom obilježavaju ovaj značajni dan, prisjećajući se svih onih koji su položili živote za stvaranje i očuvanje Srpske. Ovaj datum nas podsjeća na zavjet prošlih generacija i obavezu da čuvamo temelje na kojima počiva naša sloboda i budućnost.
Sa ponosom i dubokim poštovanjem prema svima koji su svojom žrtvom stvorili temelje naše slobode, danas obilježavamo Dan Republike Srpske. Ovaj poseban dan simbol je naše istrajnosti, jedinstva i ljubavi prema otadžbini.

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je značaj ovog datuma za sve građane Republike Srpske:

“Republika Srpska je naš zavjet, naša istina i naše najveće dostignuće. Danas, više nego ikada, osjećamo obavezu da čuvamo ono što smo krvlju i čašću stekli. Ovo je sveti dan, dan koji nas podsjeća na našu ljubav prema otadžbini i snagu koja nas vodi ka boljoj budućnosti.”

Obilježavanje Dana Republike Srpske proteklo je u svečanom duhu širom Srpske, uz poruku jedinstva, solidarnosti i zajedničkog puta ka napretku.

Neka živi Republika Srpska, neka živi Srbija!

Politika

LUKSUZ NA TOČKOVIMA: Ni Tramp se ne bi postidio voznog parka Vlade Republike Srpske (VIDEO)

Vlada Republike Srpske danas je održala sjednicu na Palama, gdje su udareni temelji Republike Srpske.

Da bi pokazali svoju transparetnost Vlada je tu sjednicu prenosila uživo na JS Republike Srpske.

Međutim, ono što je zapalo u oko našem snimatelju a i brojnim Paljanima to su luksuzni automobili kojima su se dovezli ministri Vlade Republike Srpske…

Vozni park je takav da vi im pozacidjela i najmoćnija zemlja na svijetu, Amerika.

Uostalom pogledajte sami kako izgleda vozni park Vlade Republike Srpske:

BN

Nastavi čitati

Politika

ĆORSOKAK U PIK-u: Nema saglasnosti o novom visokom predstavniku

Države članice Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira (PIK) nisu uspjele doći do konsenzusa na dvodnevnoj sjednici održanoj u Sarajevu, pa će imenovanje novog visokog predstavnika čekati do kraja juna.

Nakon diskusije koja je počela jutros, države članice Upravnog odbora PIK-a nisu uspjele da se dogovore, nakon što su se profilisala dva kandidata, potvrđeno je za Kliks.

Na kraju je izbor pao na italijanskog diplomatu Antonija Zanardija Landija i francuskog diplomatu Renea Trokaza. Landija je predložila Italija uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, dok je Trokaza predložila Francuska, uz podršku Njemačke i Velike Britanije.

Višesatni pregovori, ali i razgovori prije samog zasjedanja, nisu rezultirali dogovorom, pa će do postizanja konsenzusa ostati Kristijan Šmit, iako je ostavku podnio prije nekoliko sedmica.

Činjenica je da su se formirala dva bloka koja se nisu uspjeli usaglasiti o jednom imenu.

Države članice PIK-a su tokom dvodnevnog zasjedanja raspravljale o brojnim temama, uključujući digitalizaciju, ekonomsku situaciju u BiH te predstojeće opšte izbore.

Nastavi čitati

Društvo

MASOVNA PRODAJA DRŽAVNIH OBVEZNICA: Šta sprema IRB Republike Srpske?

Investiciono – razvojna banka (IRB) Republike Srpske pokrenula je intenzivan ciklus prodaje državnih obveznica vrijednih gotovo 30 miliona marka.

IRB od aprila 2023. nije prodavao obveznice koje je emitovala Republika Srpska, da bi sada, za nešto više od mjesec dana objavio četiri oglasa u kojem nudi 29.290 ovih dužničkih hartija od vrijednosti.

Tako je 30. aprila oglasio prodaju 15.000 obveznica iz 52. emisije na koje je kamata bila šest odsto, a koje na naplatu dospijevaju u oktobru 2029. godine.

Ubrzo zatim, 5. maja na prodaju su ponuđene obveznice iz 30 emisije, njih 3.790.

Kamata na ove obveznice je četiri odsto a rok dospijeća im je jul naredne godine.

Krajem maja uprava banke oglašava prodaju 2.470 obveznica, vrijednih 2,47 miliona KM iz 47. emisije.

Tom emisijom se Vlada Republike Srpske zadužila za nepunih 40 miliona maraka i kamatu od šest odsto.

Posljednju ponudu IRB je objavio jutros.

Riječ je o paketu obveznica iz 47, 52. i 53. emisije koje dospijevaju 2029. godine sa kamatom od takođe šest odsto.

Podsjećamo, IRB je nedavno najavio da od 1. juna kreće sa direktnim plasmanima kredita, a proširena je kategorija korisnika kao i maksimalni iznosi za kupovinu prve stambene jedinice.

capital.ba

Nastavi čitati

Aktuelno