Društvo
STANJE JE OZBILJNO! BiH nedostaju hiljade policajaca, BROJ SE MOŽE I POVEĆATI!

Ministarstva unutrašnjih poslova u BiH, kao i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Granična policija BiH, bilježe hroničan nedostatak policajaca i riječ je o hiljadama praznih, a sistematizovanih radnih mjesta.
Prema preliminarnim podacima Centra za sigurnosne studije (CSS) BiH, primjera radi, SIPA nedostaje 140 policijskih službenika, Federalnoj upravi policije (FUP) skoro 250, dok MUP-u Tuzlanskog kantona, koji brine o bezbjednosti građana u najmnogoljudnijem kantonu, nedostaje gotovo 440 policajca.
“Posebno alarmantno je i u Graničnoj policiji BiH, kojoj trenutno nedostaje skoro 600 pripadnika, a u narednom periodu taj broj bi se mogao povećati na 900”, navode iz CSS-a.
Kako su “Nezavisne novine” juče objavile, policijski sistem u Unsko-sanskom kantonu (USK) naći će se početkom 2026. godine u delikatnoj situaciji, jer 345 policijskih službenika tada odlazi u penziju, a i prema sadašnjoj sistematizaciji USK nedostaje oko 200 policajaca.
Spisak ni tu nije završen, jer postoje informacije koje pokazuju da i MUP-u Srpske nedostaje oko 600 policajaca.
“Evidentno je da duži vremenski period MUP Srpske ima ozbiljno manji broj policajaca u odnosu na broj sistematizovanih radnih mjesta za te ljude. Ta činjenica je potpuno različita od policijske uprave do policijske uprave, pa čak i u okviru jedne policijske uprave na nivou policijskih stanica. Koliki je manjak policajaca, najbolje govori činjenica da u MUP-u Srpske godinama unazad postoji enorman broj prekovremenih radnih sati”, rekla je za “Nezavisne novine” Anica Jondić, predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Kako je dodala, u nekim policijskim stanicama nedostaje i do 30 odsto ljudi za koje postoji sistematizovano radno mjesto.
“Kada vam nedostaje ozbiljan broj policajaca, onda se postojeći poslovi i zadaci, koji se moraju neupitno obaviti, rasporede na broj policajaca koje imate. I onda, u 2023. godini je Policija Republike Srpske imala oko 466.000 prekovremenih radnih sati. To je enorman broj. U proteklih sedam godina, koliko Sindikat o tome vodi evidenciju na bazi podataka koje dobijemo od MUP-a, što znači da su neupitno tačni, Policija Srpske imala je nevjerovatnih oko 2,8 miliona prekovremenih radnih sati. Oni se kompenzuju u slobodne radne dane i sate, ali oko 1,3 miliona prekovremenih radnih sati nije se uspjelo kompenzovati. A ne plaća se prekovremeni rad. To nema nigdje. Svi u Srpskoj za prekovremeni rad dobiju naknadu, osim policije, koja radi potpuno besplatno”, kazala je Jondićeva za “Nezavisne novine”.
Sudeći prema onom što su saopštili iz Centra za sigurnosne studije BiH, usložnjavanje situacije tek slijedi. Naime, očekuje se ove i sljedeće godine veliki odliv policajaca. Kako podsjećaju, proces profesionalizacije policijskih snaga u BiH započet je neposredno nakon rata, pod pokroviteljstvom UN Misije u BiH.
“Međunarodne policijske snage bile su jedan od važnijih dijelova UNMBiH, koje su obavile proces provjere novih policijskih službenika te, uz adekvatne obuke, uglavnom iz oblasti ljudskih prava i demokratizacije, izvršile verifikaciju svih policijskih službenika koji su zasnovali radni odnos u tadašnjim policijskim strukturama. Od tada je prošlo skoro 30 godina, što znači da su naši sugrađani u uniformama, zaduženi za našu sigurnost, zasluženo stekli uslove za penzionisanje. Najveći odliv kadra, koji je uspješno iznio najveći teret izazovnog poratnog i reformskog perioda, očekuje se tokom ove i naredne godine”, navode iz CSS-a.
BiH, kako dodaju, nespremno dočekuje takve drastične i možda tektonske promjene, imajući u vidu da je i sadašnja popunjenost policijskih struktura u BiH na nivou od 70 do 80 odsto.
“Stanje je ozbiljno i nastaviće se dodatno usložnjavati, s obzirom na to da se i sigurnosni izazovi, te prijetnje usložnjavaju i evoluiraju”, poručuju iz CSS-a.
Jedan od primjera usložnjavanja stiže iz USK, gdje će za godinu dana više od 300 policijskih službenika otići u penziju.
Almir Eminović, predsjednik Sindikata policijskih službenika USK, smatra da je neophodno stvoriti takve uslove da posao policijskog službenika bude primamljiv za mlade ljude kako bi se dobio što veći broj aplikanata, s obzirom na to da se prijavljuje sve manji broj kandidata.
Društvo
BRAVO MALENA! Violeta Krajišnik prva u Srpskoj počela da svira i pjeva uz gusle

Dok mnogi njeni vršnjaci biraju moderne trendove, dvadesetjednogodišnja Violeta Krajišnik iz Bijeljine odlučila je da gaji ono što je vijekovima čuvalo srpski identitet – gusle.
Prva je djevojka iz Republike Srpske koja pjeva i svira uz ovaj tradicionalni instrument, a danas, kroz svoju školu gusala, prenosi znanje i ljubav prema kulturi i vjeri novim generacijama.
“Običaji, tradicija, kultura i jezik neprocjenjivi su za identitet bilo kog naroda, a posebno srpskog, koji se vijekovima suočava sa brojnim teškoćama. Njegovanje i očuvanje ovih tekovina uvijek su važni, a naročito kada proslavljamo velike praznike kao što su ovi vaskršnji. Zato su povećanje svijesti o poznavanju naše istorije, ali i svega onog na šta su Srbi ponosni, izuzetno važni za mlade ljude”, upozorava mlada bijeljinska umjetnica Violeta Krajišnik.
Kako kaže gusle je zavolјela još od malih nogu slušajući priče o pokojnom djedu, koji je takođe svirao i pravio ovaj instrument.
“Gusle sam počela svirati iz radoznalosti, još u osnovnoj školi, te sam i epsku poeziju zavolјela sasvim spontano, kroz muziku. Bila sam samouka, a kasnije sam svoje znanje usavršavala na razne načine, pohađajući različite časove iz te oblasti. Gusle su moja prva lјubav, odnosno prvi instrument koji sam naučila da sviram”, kaže za InfoBijeljina ova svestrana djevojka.
Početaka se prisjeća sa sjetom.
“Nisam bila prihvaćena od svih kao ravnopravan guslar samo zato što sam djevojka, te sam mnogo truda i rada uložila u promociju ženskog guslarstva u Republici Srpskoj. Reakcije na žensko guslarstvo su i dan danas veoma različite, te se moje koleginice i ja susrećemo sa različitim komentarima. Gusle se godinama smatraju muškim instrumentom, iako to uopšte nije tako. Kroz istoriju, ali i u današnje vrijeme, imamo brojne zapise iz kojih se jasno može vidjeti da imamo i ženske interpretacije uz gusle. To znači da je pojam ženskog guslarstva samo neko vrijeme bio zaboravlјen, ali to sada, u vrijeme postojanja društvenih mreža i različitih tehnologija, više nije toliko skriveno”, kaže Violeta.
Svoje znanje rado dijeli sa drugima u sekciji škole gusala, gdje je edukator velikom broju polaznika koji žele da uče osnove ovog tradicionalnog instrumenta.
“Polaznicima najviše pažnje skrećem na pravilno ponašanje budućeg guslara. Ponajviše govorim o poštovanju gusala, jer su obično na njima izrađene različite slike srpskih svetinja i svetitelјa, te se uz takav instrument ne mogu pjevati bilo kakvi tekstovi. Gusle su smjerne, ozbilјne, istinite i takve tekstove treba da bira svaki guslar, jer da nije bilo gusala, dosta naše istorije ne bi bilo sačuvano. Takođe, nošnja je, bar za mene, jako važna. Veoma je bitno ponašati se u skladu sa kostimografijom koju nosimo, te treba imati poštovanje prema našim precima ne samo kroz tih 5 minuta na sceni, već i u stvarnom životu”, poručuje djevojka.
Studentkinja treće godine Pedagoškog fakulteta u Bijeljini, osim gusala, svira i harmoniku i klavir, piše duhovnu poeziju, a s majkom igra folklor i pjeva etno i izvorne pjesme.
S ponosom ističe da je učestvovala na brojnim etno i guslarskim festivalima i takmičenjima. Predsjednica je Udruženja za očuvanje kulturne baštine i pravoslavnog identiteta “Bogojavljenska noć”.
Udruženje Evropske akademije SNU iz Ljublјane odlikovalo je Violetu zlatnom značkom za ostvarivanje izuzetnih rezultata u oblasti očuvanja srpske kulturne baštine, a Grad Bijelјina srebrnom medalјom “Filip Višnjić”.
Ova priznanja su joj dodatan podstrek za budući rad.
Društvo
DANAS JE VELIKA SUBOTA i posljednji dan posta!

Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti poslije Velikog petka – dana raspeća Isusa Hrista. Veliku subotu vjernici obilježavaju u molitvi i tišini.
Velika subota posvećena je uspomeni na pogreb Isusa Hrista i njegov silazak u Ad. Dio je Strasne sedmice i uvod u vaskršnje praznike.
Veliku subotu vjernici obilježavaju u molitvi i tišini, u crkvama, cjelivajući plaštanicu na simboličnom Hristovom grobu.
Na ovaj dan došao je kraj starom vijeku i otpočeo novi vijek u kome se svetkuje dan Njegovog Vaskrsenja.
Svake godine na Veliku subotu, na dan između golgotskog raspeća na Veliki petak i Vaskrsa Sina Božjeg u nedjelju, pred pravoslavni Vaskrs, održava se ceremonija starija od 12 vijekova.
U hramu Svetog groba u Svetoj zemlji već vijekovima jerusalimski patrijarh uznosi ugašeno kandilo koje se samo pali i taj oganj prenosi na svijeće okupljenih vjernika, a oni dalje svojim bližnjima i u svoje hramove.
Običaji i verovanja
U kućama se završavaju neophodni poslovi oko dočeka velikog praznika.
Sprema se i čisti kuća, priprema odjeća. Ko nije obojio jaja i to ujutru završava, prije izlaska sunca.
U pojedinim dijelovima mijesi se kolač vaskršnjak.
I dalje se strogo posti, na vodi. Propisano je suhojedenje, odnosno ne jede se kuvana hrana.
Najrašireniji naziv za današnji praznik je Velika subota, ali se u nekim krajevima ovaj dan zove i Strašna subota, Zavalita subota, Crvena subota i Dugačka subota. Svi ovi nazivi podsjećaju na duge Hristove muka na raspeću.
Stari vjeruju da se zbog toga na današnji dan obavezno treba učiniti neko dobro djelo ili udijeliti milostinja siromašnima. Vjeruje se da će se to višestruko vratiti dobročinitelju, piše RTS.
Na Veliku subotu se ne radi u polju i ne rade se nikakvi ručni radovi.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano uz malu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i slabe padavine u prvom dijelu dana.
Jutro će biti pretežno vedro i svježe, na zapadu i krajnjem sjeveroistoku očekuje se više oblaka i slaba prolazna kiša, a na sjeveru i istoku po kotlinama i dolinama rijeka moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar, južnih smjerova ili promjenljiv.
Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 24 stepena Celzijusova.
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Društvo2 dana ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”
-
Politika2 dana ago
PREVARANTICA U DODIKOVOM KABINETU! Ko je savjetnica Aurora Weiss koja se ranije zvala Zorica Živković Farina?
-
Sport3 dana ago
OBEĆANJA IZ PALATE NESTALA BEZ TRAGA: Šta je sa novcem za fudbalere Borca?
-
Politika3 dana ago
SUD BiH POSLAO INTERPOLU ZAHTJEV! Traže reviziju odluke o neraspisivanju potjernice za Dodikom i Stevandićem
-
Politika3 dana ago
ĐOKIĆ “BiH mora izmiriti obavezu prema “Vijaduktu”, a ne Srpska”