Hronika
SUĐENJE ZELJKOVIĆU I OSTALIMA: Svjedok tvrdi da je samo jednom primio robu, a njegov potpis na 17 zapisnika

Arežina je svjedočio kao svjedok tužilaštva na suđenju bivšem direktoru IZJ Branislavu Zeljkoviću
Član Кomisije za prijem robe u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske (IZJ) Dejan Arežina kazao je danas u Okružnom sudu Banjaluka, u nastavku suđenja u predmetu “Korona ugovori”, da je u vrijeme pandemije korona virusa samo jednom lično primio isporučenu robu, iako se njegov potpis nalazio na 17 zapisnika o prijemu.
Arežina je svjedočio kao svjedok tužilaštva na suđenju bivšem direktoru IZJ Branislavu Zeljkoviću i još četvorici optuženih za milionske zloupotrebe u postupcima javnih nabavki u RS tokom pandemije korona virusa.
Arežina je rekao da je lično zaprimio i prebrojao 850 od 30.000 isporučenih zaštitnih odijela, koja su bila upakovana u vreće za smeće, celofan i kutije.
Dodao je i da je zapisnike o prijemu naknadno potpisivao jer mu je to tražio kolega iz Službe za ekonomsko-finansijske poslove Radomir Rokvić.
”Zapisnici o prijemu su naknadno rađeni, da bi se ispoštovala procedura. Iako sam potpisan na 17 zapisnika nisam svu robu primio. Nešto su primali kolege Nikola Ćulum i Igor Sliško”, rekao je Arežina
Na pitanje tužioca Sanje Tadić-Stojisavljević svjedok je rekao da lično nije vidio termalnu kameru, koja je isporučena IZJ.
”S tim nisam imao veze. To je radio kolega Rokvić, a zapisnik koji sam potpisao sačinjen je na osnovu otpremnice”, rekao je Arežina.
Pojasnio je da zapisnike nije pisao jer je smatrao da je to nepotrebno, navodeći da iz sadašnje perspektive tako ne bi postupio. Ocijenio je da su zapisnici zapravo interni dokumenti, te da se po otpremnicama vidjelo kada je neka roba stigla u IZJ. Potvrdio je i da ga nadležne službe nisu obavještavale o tome kako izgledaju odijela koja trebaju stići.
”Niko me nije upoznao s tim kakva su odijela, niti sam kompetentan da kažem da li je nešto zaštitno ili medicinsko odijelo”, istakao je Arežina.
Prisjetio se i da je jednom kolegi pominjao da to nema smisla, te da nisu formirane kompetentne komisije, ali kaže da nikakvu pritužbu nije pisao, niti je odbijao da potpiše zapisnike, jer je vjerovao onome što su kolege potpisale na otpremnici.
Na pitanje Zeljkovićevog branioca Jadranke Ivanović, svjedok Arežina je istakao da Zeljković od članova komisije nije tražio da nešto (ne)urade niti da bilo šta naknadno potpisuju.
”Direktor se nije uplitao u naš rad, niti na bilo koji način uticao na nas”, bio je kategoričan Arežina.
Isto su danas istakle i Zeljkovićeva sekretarica Zdrava Prošić, te administrativna radnica IZJ Dijana Zeljković. Kazale su da im bivši direktor nije govorio kako će raditi i šta upisivati, niti naređivao da nešto izostave.
Prošić je danas govorila i o danu kada je policija upala u Institut i objasnila da je Zeljković taj dan došao na posao oko 7.30 sati, ali da ga poslije pauze više nije vidjela.
“Poslije pauze je došla policija i tražili su da pozovem direktora i da mu kažem da su došli u pretres. On se javio rekao da će brzo doći. Potom je prestao da se javlja na telefon, a kasnije je bio i nedostupan”, rekla je Prošić.
U predmetu “Korona ugovori” su osim Zeljkovića, koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, optuženi i direktor firme “Prokontrol ” Slavko Bojić optužen za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja, bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić za pomaganje, direktor agencije “Travel 4 fun” Saša Marković za davanje mita i i direktor “Promedinga” Dragan Dubravac za zloupotrebe u postupku javne nabavke.
Terete se za brojne zloupotrebe u vrijeme pandemije korona virusa, kojima je budžet RS oštećen za najmanje 1,3 miliona maraka.
Hronika
DRAMA U PRIJEDORU! Nastavljen pretres za pronevjeru u rukometnom klubu

Saslušanjem trojice svjedoka danas je u Osnovnom sudu u Prijedoru nastavljen glavni pretres u postupku protiv Elvisa Marčetića i Darka Gligorevića optuženih za pronevjeru oko 850.000 KM u Rukometnom klubu /RK/ “Veterani” Prijedor.
Svjedok Nikola Hinić rekao je da je jedan osnivača RK “Veterani”, koji je registrovan u banjalučkom sudu u aprilu 2005. godine, kao i da je obavljao funkciju predsjednika Upravnog odbora sa kojem je smijenjen nakon dva mjeseca, te izbačen iz Kluba.
“Pojedini ljudi nisu bili zadovoljni mojim radom”, rekao je Hinić i dodao da u to vrijeme nije bilo ugovora o sponzorstvima i da se Klub finansirao članarinama i manjim donacijama u iznosima od 50, 100 ili 200 KM.
Svjedok Mario Davidović rekao je da je bio član Kluba i igrač, a nikad u organima upravljanja, da su se odluke donosile na neformalnim sastancima nakon treninga ili rekreacija u Sportskoj dvorani “Mladost” i u njegovom ugostiteljskom objektu.
On je naveo da nije imao uvid u račun Kluba, ali da je čuo da je novac sa računa prebacivan na račun RK “Prijedor”, jer je njihov bio blokiran, kao i da je iz budžeta grada na ovaj način isplaćivan novac za RK “Prijedor”.
Za ugovore o sponzorstvima ovaj svjedok je ranije u fazi istrage u policiji rekao da je čuo kako je optuženi Gligorević rekao da je od “Drina osiguranja” Klub dobio 1.000 KM, te da smatra da su optuženi “više pomogli RK `Prijedor` nego sebi”.
Svjedok Aleksandar Milješić potvrdio je da su tačni navodi iz zapisnika o iskazu koji je dao u Policijskoj upravi Prijedor u oktobru 2019. godine da su ovlaštenje za raspolaganje računom RK “Veterani” imali Marčetić, Gligorević i Milan Tubin, te da je kod Marčetića bio pečat, jer je kod njega ovjeravao neke svoje zahtjeve za donacije.
Na današnjem ročištu pročitan je iskaz jednog od osnivača i prvog sekretara Kluba pokojnog Zorana Kaurina, koji je dat u Policijskoj upravi Prijedor, po kojem je smijenjenog Hinića na mjestu predsjednika Upravnog odbora naslijedio Aleksandar Miljuš i po kojem su 2008. godine deponovane potpise za raspolaganje računom Kluba dobili Marčetić, Gligorević i Tubin.
Za svjedoka Milana Tubina, koji je takođe trebalo da bude saslušan danas, sud je izdao naredbu za dovođenje na naredni pretres budući da je dostava poziva bila neuredna, odnosno da u dva navrata nije zatečen na adresi.
Naredno ročište zakazano je za 1. septembar i za tada je, osim Tubina, predviđeno saslušanje i svjedoka Mladenka Pećanca, Danka Jelića, Milorada Šućura i Duška Gavranovića.
Marčetić je optužen da je, kao predsjednik Skupštine Kluba, od 2009. do 23. januara 2018. godine, protivpravno prisvojio 763.985 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao i dva lica koja su bila ovlaštena za raspolaganje novcem, ovjeravao pečatom Kluba naloge za isplatu, podizao novac sa računa i nije evidentirao niti opravdao svrhe trošenja novca, već ga je zadržao.
Gligorević je, kao jedno od lica ovlaštenih za raspolaganje novcem sa klupskog žiro računa, optužen da je od 2010. do 2016. godine protivpravno prisvojio 80.470 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao još dva lica koja su takođe bila ovlaštena za raspolaganje novcem, a nije evidentirao niti opravdao svrhe u koje je novac potrošen, već ga je zadržao.
Hronika
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice

Predsjednik FK Borac iz Maglajana Živko Dragičević, njegov sin Dragan, Saša Radetić i Živko Milunović, svi iz Laktaša, uhapšeni su zbog napada na glavnog sudiju Gorana Nježića nakon utakmica Područne lige Gradiška.
Utakmica 22. kola Područne lige Gradiška između Borca i Torpeda, odigrana je juče u Maglajanima, a završena je pobjedom gostujuće ekipe rezultatom 2:4.
U PU Banjaluka ranije su naveli da je četvorka uhapšena zbog počinjenog prekršaja zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama Republike Srpske.
-Navedeni su juče oko 19.50 nakon završene fudbalske utakmice Područne lige Gradiška koja se igrala u Maglajanima fizički napali glavnog sudiju, koji je tom prilikom zadobio tjelesne povrede – saopšteno je iz PU Banjaluka.
Uhapšeni će danas uz izvještaj o počinjenom prekršaju biti sprovedeni u Osnovni sud Banjaluka – Odjeljenje za prekršaje, radi sprovođenja postupka.
Kako pišu brojni mediji, osumnjičeni su, navodno, provalili u sudijske prostorije nakon utakmice, te su fizički napali glavnog sudiju.
Hronika
HOROR! Darko pretukao suprugu, pa je bacio sa terase visoke četiri metra

Policija u Arilju uhapsila je Darka N. (34) poslije drame koju je napravio kada je nakon svađe i tuče bivšu suprugu K. N. (27) bacio sa terase koja je visoka čak četiri metra.
Nesrećnoj ženi tada je prišla komšinica G. G. (56) kako bi joj pružila pomoć. Nasilnik je nasrnuo i na ženu, a zatim izvadio dva noža i rekao da će se ubiti.
“Kako bi ga od vratili od sulude namjere pozvani su pregovarači. Oni su uspjeli da ga odgovore od sulude namjere. Policija je kod Darka našla dva noža”, kaže izvor blizak slučaju. Nesrećna žena K. N. primljena je u bolnicu sa povredama rebara, prenosi Mondo.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika3 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika13 sati ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Politika3 dana ago
“DODIKA BAŠ BOLI VIADUKT”: Aleksandra Pandurević optužila predsjednika Srpske za glumatanje