Connect with us

Hronika

SUĐENJE ZELJKOVIĆU: Radnica posvjedočila da je nekom dala kovertu sa parama

Svjedok u predmetu “Korona ugovori” Biljana Amidžić, koja je radila administrativne poslove u firmi “Procontrol”, ispričala je da je po zahtjevu direktora te firme, optuženog Slavka Bojića, od optuženog Dragana Dubravca preuzela kesu sa debljom kovertom u kojoj je bio novac i predala nepoznatom čovjeku na parkingu iza Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kod “Poliklinike” u Banjaluci.

Ona je to ispričala u Okružnom sudu u Banjaluci, u predmetu u kojem su optuženi bivši vršilac dužnosti direktora Instituta Branislav Zeljković, direktor “Procontrola” Slavko Bojić, direktor “Promedinga” Dragan Dubravac, vlasnik Turističke agencije “Travel 4 fun” Saša Marković i bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Amidžićeva je pojasnila da je novac predala nakon što je Institut konzorcijumu “Procontrol – Promeding” platio za nabavku 50.000 respiratornih maski KN95.

Amidžićeva je u sudu ispričala da je, nakon što su nabavljene maske i Institut za to platio, Bojić nju zvao putem telefona i rekao da sa računa prebaci 100.000 KM na račun “Promedinga”.

“Rekao mi je i da se čujem sa Dubravcem i da će on meni dati neke pare, a nisam pitala detalje. Zvala sam Dubravca i on je znao o čemu se radi te smo se dogovorili i sastali se kod Muzeja. Dao mi je ukrasnu vrećicu u kojoj je bila koverta. Nakon toga sam pozvala Bojića i on mi je rekao da odem na parking iza Instituta i tu kesu dam čovjeku koji će me čekati. Tako sam i uradila i na parkingu kod Poliklinike gdje su kontejneri bio je crni auto. Prišla sam i rekla ‘Slavko me je poslao’ i dala sam vrećicu”, rekla je između ostalog Amidžićeva i istakla da se ne sjeća kako je izgledao taj čovjek niti ga može poznati.

Potvrdila da je po uputama Bojića slala ponudu Institutu za nabavku respiratornih maski i sačinila ugovor o tome. Pojasnila je da se radilo o nabavci 50.000 respiratornih maski po cijeni od 6.9 KM po komadu, a koju je odredio Bojić.

Naglasila je da je ponudu po uputama Bojića slala putem e-maila Vanji Čanković u Institutu. koja joj je kasnije poslala tendersku dokumentaciju.

“Slavko mi je rekao da ćemo sa ‘Promedingom’ imati ugovor o konzorcijumu i da će ga sačiniti”, rekla je između ostalog Amidžićeva.

Pojasnila je da je na osnovu tenderske dokumentacije koju je dobila iz Instituta sačinila Ugovor o nabaci respiratornih maski, te sve to odnijela i dala Radmili Barašin. Prema njenoj izjavi, kasnije joj je Barašin dala Ugovor koji je imao potpis Zeljkovića, ali i Dubravca, dok je ona potpisala u ime Bojića.

Amidžićeva je rekla da je respiratorne maske nabavio “Promeding” i to njih 100.000, od čega je 50.000 za Institut.

“Prodato je nešto drugim firmama, a ostalo je na lageru oko 20.000 maski. Drugim firmama je prodavano po nižoj cijeni jer je to bilo u kasnijem periodu”, rekla je Amidžićeva.

Ona je na pitanje odbrane rekla da je “Prokontrol” nabavkom i isporukom pomenutih maski samo izgubio. Pojasnila je da je u to vrijeme u Kini nabavna cijena maski bila oko dolar po komadu i da se na to dodaju carina, porez, troškovi nabavke i prevoza, te da je konačna cijena viša. Na pitanje Bojića da li joj je ikad tražio da uradi nešto protivzakonito, Amidižićeva je rekla da nije.

Takođe je potvrdila da su joj u Tužilaštvu predočavane fotografije nekih lica i da je pitana da li je neko od njih onaj kome je dala kesu s novcem, ali da nije nikoga prepoznala. Potvrdila je da je tu bio tadašnji glavni tužilac Miodrag Bajić.

Amidžićeva je rekla da je konzorcijum “Procontrol – Promeding” sa Institutom imao zaključen ugovor i za nabavku zaštitnih odijela, ali je to raskinuto.

“Ugovor je raskinuo Institut jer odijela nisu nabavljena zbog problema u vezi sa uvozom. ‘Promeding’ je platio za ta odijela, ali nikada nije dobio sve pare nazad. Pošto odijela nisu isporučena firma iz Kine je vratila novac, ali je tada kurs dolara bio drugačiji pa je onda došlo do te razlike da ‘Promeding’ dobije manje novca nego što je dao”, navela je Amidžićeva.

Hronika

AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.

U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.

U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.

Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.

Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.

Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.

Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.

Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.

“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.

Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.

“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.

Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.

Nastavi čitati

Hronika

Od SPEKTAKULARNOG HAPŠENJA do OBUSTAVLJENE ISTRAGE: Kako su od banjalučkog advokata pokušali napraviti UBICU

U sistemu koji ne poznaje odgovornost, sve češće se dešava da ljudi preko noći postanu meta najtežih optužbi, bez ijednog čvrstog dokaza.

Kada institucije udare, šteta je nepopravljiva, a etiketa ostaje.

Slučaj banjalučkog advokata Dragana Stupara ogolio je sistem koji ne istražuje, već progoni i to često na osnovu anonimnih prijava i uz medijsku pompu, da bi se mjesecima kasnije priznalo da ništa nije bilo istinito.

Niko naravno ni u ovom slučaju neće odgovarati.

No, krenimo redom.

Hapšenje
Banjalučki advokat Dragan Stupar uhapšen je u decembru 2023. godine, zbog sumnje da je počinio krivična djela napad na sudiju ili javnog tužioca, nedozvoljena proizvodnja i promet oružja, te nasilja u porodici. Akcija je imala kreativan naziv „Advokat“.

Istraga je zbog krivičnog djela napad na sudiju ili javnog tužica povjerena nadležnom Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva.

Hapšenje Stupara i njegovo prebacivanje u zgradu Tužilaštva pratile su kamere. Teren je bio pripremljen, samo je još ostalo ono najbitnije- da mu Tužilaštvo zatraži, a sud odredi pritvor.

Međutim, da nešto oziljno nije štimalo već u startu ove akcije, nagovijestilo je upravo nadležno Tužilaštvo, koje je nakon saslušanja pustilo Stupara na slobodu.

Šlag na kraju uslijedio je prije mjesec dana kada je isto Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Stupara, zbog nedostatka dokaza.

„Bio sam šokiran“
Nakon što je uhapšen u akciji „Advokat“ Dragan Stupar je sproveden na saslušanje u zgradu Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva.

Tužilaštvo je kako smo već objavili, pustilo Stupara, jer nije bilo dovoljno razloga da se zatraži određivanje pritvora.

Međutim, javnost je sve vrijeme ostala uskraćena za onu najbitniju informaciju, odnosno za šta se tačno teretio banjalučki advokat.

Stupar je u izjavi Srpskainfo nakon puštanja na slobodu, otkrio pravi razlog zbog kojeg je bio uhapšen.

– Bio sam šokiran kada sam pročitao za šta sam osumnjičen, a to je da sam pripremao i organizovao ubistvo tada glavnog tužioca OJT Banjaluka Zorana Bulatovića koji je u međuvremenu preminuo. Do koje mjere se išlo govori i to da me terete da sam nabavio oružje i eksplozivnu napravu sa daljinskim detonatorom i da sam to sakrio na nepoznatoj lokaciji – istakao je ranije Stupar dodavši kako je sa pokojnim glavnim tužiocem imao izuzetnu saradnju, a što dokumentuje dopisima koje je razmijenio sa sada već pokojnim Bulatovićem u ranijem periodu vezanim za drugi postupak.

Banjalučki advokat posebno je istakao da je više od dva mjeseca bio pod posebnim istražnim radnjama, ali da nisu pronađene nikakve inkriminišuće radnje sa njegove strane.

Obustava istrage
Gotovo godinu i po dana kasnije, odnosno 16 mjeseci kasnije, Tužilaštvo je obustavilo istragu protiv advokata Dragana Stupara, jer nema dovoljno dokaza da je počinio krivična djela za koja se teretio, a posebno ono da je organizovao ubistvo sada već pokojnog glavnog tužioca OJT Banjaluka.

Međutim, ono što bode oči u ovom slučaju jeste da su osnove sumnje protiv Stupara crpljene najviše iz anonimne prijave.

U toj anonimnoj prijavi navodilo se između ostalog da podnosilac prijave ima saznanja kako Stupar sa još troje tužilaca priprema ubistvo tadašnjeg glavnog tužioca OJT Banjaluka. U prijavi se navodilo i kako je Stupar za izvršenje teškog ubistva angažovao pripadnike takozvane „Zvorničke grupe“, odnosno osobe iz kriminalnog miljea koje je zastupao u predmetima. Koliko se daleko otišlo u anonimnoj prijavi, govori i da je podnosilac naveo da je Stupar nabavio eksplozivne naprave sa daljinskim detonatorom, koje nikada tokom istrage nisu pronađene. No, plan je uspio, Stupar je bio uhapšen, a protiv njega je otvorena istraga.

Jedino što je tokom istrage pronađeno jesu četiri pištolja i municija i to u advokatskoj kancelariji i stanu banjalučkog advokata.

Tužilaštvo je tako zaključilo da se od prijave za tri teška krivična djela, Stupa rmože teretiti za prekršaj zbog nelegalnog posjedovanja oružja.

Nastavi čitati

Hronika

ZA GINISA!? Za državljaninom BiH raspisana 32 naloga za hapšenje

Nevjerovatna scena desila se sinoć na graničnom prelazu Altenberg kada je policija zaustavila 45-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine tokom rutinske kontrole.

Naime, dok su pregledali njegov automobil bh.registarskih tablica, izvršili su prvo provjeru automobila gdje se ispostavilo da je ovaj vozač prekršio Zakon o obaveznom osiguranju za šta ga sleduje 60 dana zatvora ili kazna od 2.481 evro. On je nazavao prijatelje koji su odmah došli u policijsku stanicu Falkenze i platili kaznu kako bi izbjegao privođenje.

Međutim, tada dolazi do nevjerovatnog obrta. Tokom dalje provjere u policijskoj stanici otkriveno je da je ovaj državljanin BiH posebno interesantan berlinskom javnom tužilaštvu koje je za njim raspisalo čak 31 nalog za hapšenje! Naime, ti nalozi nose kaznu od 654 dana zatvora ili da novčanu kaznu od 20.883 evra. Kako mu ovaj put nije bilo prijatelja koji bi pritekli u pomoć sa tolikim iznosom, on je odmah sproveden u zatvor u Drezdenu.

Nastavi čitati

Aktuelno