Connect with us

Društvo

TUŽIOCI RADE PUNOM PAROM kad treba ispuniti NORMU

Tradicionalno, baš kao i ko zna koliko godina unazad, i na izmaku 2022. tužioci Tužilaštva BiH rade punom parom, te pokreću akcije hapšenja i podižu optužnice, a kao jedan od najvjerovatnijih razloga za to spominje se ispunjavanje godišnje norme koju imaju nosioci pravosudnih funkcija.

I zaista, u ovom i prošlom mjesecu svjedoci smo da su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštite (SIPA), pod dirigentskom palicom Tužilaštva BiH, hapsili u više opština i gradova širom BiH, što zbog ratnih zločina, što zbog drugih krivičnih djela, a nisu pošteđene ni pojedine “krupne ribe”.

Primjera je mnogo. Nedavno je, podsjetimo, podignuta, a zatim i potvrđena optužnica za ubistvo načelnika prijedorske Krim-policije Radenka Bašića, s tim što je iz Tužilaštva BiH saopšteno da je ovo prva optužnica u kojoj su korišteni dokazi iz Sky i Anom aplikacija u predmetu “Railić Dalibor i drugi”.

I to nije sve, pa su, recimo, pripadnici SIPA prije nekoliko dana u Prijedoru uhapsili šest osoba zbog ratnog zločina. Gotovo istovremeno, uhapšeni su i Jelena Majstorović, šef Grupe za sprečavanje prekršaja i krijumčarenja Regionalne kancelarije Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u Banjaluci, te još pet njenih radnih kolega.

Nešto ranije, ukupno šestorica nekadašnjih zapovjednika i pripadnika Višegradske brigade Armije RBiH uhapšeni su zbog ratnog zločina u Jošanici, kod Foče, gdje je prije 30 godina ubijeno 56 Srba.

Govoreći o pojačanim aktivnostima Tužilaštva BiH, advokatica Tatjana Savić ističe da je riječ o kombinaciji više faktora.

“Već godinama je primjetan veći broj optužnica pred kraj godine, kada se one podižu radi ispunjavanja norme. Osim toga, tu je i činjenica da imamo novog glavnog tužioca i nadam se da je to poboljšalo efikasnost rada Tužilaštva, a treći faktor je stalni, dugogodišnji pritisak međunarodne zajednice, kojim se ukazuje na neefikasnost rada Tužilaštva. Mislim da je riječ o kombinaciji ta tri faktora”, rekla je Savićeva za “Nezavisne novine”.

I Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, kaže da je praksa takva da se uglavnom pred kraj godine dolazi do većeg broja optužnica.

“U skladu s normama koje su utvrđene prema samim tužioci, u toku godine se sprovodi istraga. Oni imaju norme koje dobiju na početku godine i na kraju godine treba da donesu određeni broj tužilačkih odluka. Tužilačka odluka je i obustavljanje istrage ili donošenje naredbe o nesprovođenju istrage, kao što je i podizanje optužnice. Mi svake godine, pred kraj godine, govorimo o predmetima ratnih zločina, odnosno imamo povećani broj lica koja se saslušavaju i lica protiv kojih se podiže optužnica”, rekao je Kojić za “Nezavisne novine”.

S druge strane, ni iz Tužilaštva BiH ne negiraju da u ovo doba godine pojačaju svoj rad. Naprotiv.

“Tužiteljstvo BiH provodi redovite aktivnosti, koje su uobičajeno nešto pojačane u ovom periodu godine. Također, u proteklom periodu od strane rukovodstva tužiteljstva i glavnog tužitelja provedeno je više aktivnosti koje se odnose na promjene u unutarnjem ustroju institucije, intenziviranje rada na predmetima i određivanje konkretnih rokova. Rezultat toga su i mnoge aktivnosti koje se provode u oblasti procesuiranja predmeta ratnih zločina, korupcije, organiziranog kriminala i drugih kaznenih djela”, naveo je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, u izjavi za “Nezavisne novine”.

Društvo

BRAVO ZA DOBRE LJUDE! Na humanitarnoj aukciji prikupljeno više od 11.000 KM za ugrožene porodice

U Galeriji Muzeja Hercegovine večeras je održana humanitarna aukcija radova nastalih na ovogodišnjoj Međunarodnoj umjetničkoj likovnoj koloniji “Kolo”, čiji su autori 13 regionalnih i pet domaćih umjetnika, na kojoj je prikupljeno više od 11.000 KM za socijalno ugrožene porodice.

Selektor Umjetničke kolonije “Kolo” Dražen Milić rekao je novinarima da je sav prihod od aukcije slika namijenjen fondu za djecu iz socijalno ugroženih porodica.

“Ove godine 40 umjetnika izlaže, sve slikarske tehnike su zastupljene, čak imamo skulpture i mozaike”, rekao je Milić, prenosi Srna.

Slikar Lidija Živković rekla je da njena slika nosi naziv “Kapije svetlosti”, navodeći da je zlato kao materijal inspiriše, te da je riječ o kombinovanoj tehnici od 24 karatnih zlatnih listića i plave boje.

“Velika je radost biti deo ove izložbe, biti u Trebinju i doprineti humanitarnoj izložbi”, rekla je Živkovićeva.

Direktor Muzeja Hercegovine Ivana Grujić rekla je da je humanitarna kolonija počela od 2017. godine, za sve ove godine trajanja kolonije sakupljeno dosta novca za različita udruženja i pojedince.

“Ovo je zaista lepo, ovo se radi svuda u svetu, organizuju se aukcije slika koje omogućavaju ljudima da priušte umetničko delo za mnogo manje novca nego što je to na tržištu, a i ulepšaju nečiji život”, rekla je Grujićeva.

Nastavi čitati

Društvo

PRAKSA SA OPASNIM HEMIKALIJAMA: Otkriveno koje voće ima NAJVIŠE OTROVA u sebi

Pune tezge i rafovi ranog povrća donose sa sobom opasnost ukoliko se ne pripreme dobro za ishranu – na domaćem tržištu jagode i zelena salata nose najveći rizik da u sebi sadrže ostatke pesticida.

Da li voće i povrće koje jedemo u sebi ima više ostataka pesticida od onoga što je dozvoljeno pitanje je koje se provlači godinama, a vrste voća u kojima bi se pesticidi najlakše mogli naći su jagode, breskve i jabuke, dok je kod povrća najrizičnija zelena salata.

Prof. dr Milan Stević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, potvrđuje da jagoda sasvim sigurno spada u najrizičnije vrste.

– Kod jagode je vrlo kratak agrotehnički rok od cvjetanja do berbe, a ona je naročito u fazi zrelosti izložena patogenima i štetočinama, kao i truleži. Vi morate da ih tretirate pred berbu – objašnjava Stević, prenosi Lepa i Srećna.

jagode

Pofesor Stević kaže da je i breskva voće kod kojeg se relativno često nalazi povećana koncentracija pesticida.

 Breskva se dosta tretira. Probleme prave insekticidi, koji se koriste blizu berbe, i fungicidi. Kod breskve je stanje nešto povoljnije u odnosu na jagodu – kaže Stević.

Breskva

PageBreak

Jabuka je voće koje se najviše tretira, pogotovo u zemljama iz kojih je uvozimo, kao što su Italija i Poljska.

– Oni tretiraju jabuku od 22 do 24 puta, a kod nas se tretira i do sedam puta manje – kaže Stević.

Međutim, kako objašnjava Stević, to ne znači da u njoj ima najviše ostataka pesticida.

– Jabuka ima daleko duži vegetacioni period od jagoda, a nema tretiranja na tri nedelje do berbe i najveći deo tretiranja obavi se već do maja – dodaje sagovornik.

 

 

Nastavi čitati

Društvo

ŽELJEZNICE RS PREGAZILI DUGOVI! Gubitak 10,5 miliona KM za prva tri mjeseca ove godine

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona KM, što je za oko četiri miliona više nego prošle godine.

Kvartalni finansijski izvještaj, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, pokazuje da su ukupni prihodi „Željeznica“ iznosili 10,4 miliona, a rashodi 20,9 miliona KM.

Ukupni rashodi u poređenju sa istim periodom prošle godine su se smanjili za milion KM, ali su im prihodi smanjeni za čak pet miliona, prenosi Capital.

Veliki pad bilježe prihodi od pruženih usluga, koji su smanjeni sa 10,2 miliona na 7,7 miliona KM.

Na plate, naknade i ostala lična primanja potrošeno je 11,7 miliona KM, što je za 200.000 KM manje. Troškovi bruto plata su porasli zbog povećanja minimalne plate, dok su smanjeni troškovi ostalih ličnih primanja.

Preduzeće trenutno ima 1.788 zaposlenih, što je za 166 radnika manje nego godinu ranije.

Uprkos smanjenju broja radnika, ŽRS se suočavaju sa problemima u isplati plata. Zaposlenima su u prethodnim mjesecima kasnile plate, zbog čega su prijetili štrajkom koji nije zaživio.

Uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali su sindikatu „Željeznica“ da će im biti ispunjeni zahtjevi kao i redovno isplaćivati platu, što se nije ostvarilo.

Akumulirani gubitak preduzeća na kraju marta iznosio je 288 miliona KM.

Podsjećamo, preduzeće je od 2017. do kraja prošle godine sprovodilo proces restrukturiranja uz podršku kredita Svjetske banke vrijednog 100 miliona KM.

Jedan od uslova tog procesa bilo je smanjenje broja zaposlenih za hiljadu, što je do danas i ostvareno.

Međutim, plan da ovo preduzeće nakon restrukturiranja bude finansijski održivo i profitabilno očigledno nije uspio i ono svakim danom tone sve dublje.

Nastavi čitati

Aktuelno