Connect with us

Svijet

U FOKUSU BALKANSKA RUTA: Čak 11 evropskih zemalja uvelo posebne mjere na granicama

Čak 11 evropskih zemalja uvelo je posebne mjere na granicama zbog straha od migracija i terorističkih napada.

Iz dana u dan, lice Evrope se drastično mijenja dok terorističke pretnje i migracije koje su van kontrole mijenjaju način putovanja unutar Evropske unije (EU) i prostora Šengena. Proteklih nedjelja, čak 11 evropskih zemalja uvelo je posebne mjere na granicama, čime su pravila Šengena za njih praktično prestala da važe. Glavni razlozi za strah su terorističke pijretnje i “balkanska ruta” – žila kucavica organizovanog kriminala i ilegalnih migracija.

Granične provjere niču širom evropskog bloka u borbi vlasti da povrate svoj suverenitet i ojačaju nacionalnu bezbjednost, kako bi zaštitile građane.

Slom Šengena

Čak 11 država u šengenskoj zoni ponovo je uvelo davno zanemarena ograničenja na granici, uključujući provjeru identiteta, proveru pasoša, policijske pretrage, kontrolne punktove i inspekciju vozila. Prema izvještaju EU o novim kontrolama, mnoge zemlje vjeruju da su granične provjere neophodne da bi se zaustavila ‘infiltracija’ bliskoistočnih terorista koji se predstavljaju kao migranti, i sve veći pritisak na pretrpane prihvatne centre za azilante. Pogledajte mapu upozorenja svih 11 država:

IZVOR: MONDO/SHUTTERSTOCK.COM/SEAMUSS

Italija je tako ovog mjeseca pojačala granične provjere sa susjednom Slovenijom, okrivljujući rat Izraela i Hamasa za “povećanu pretnju nasiljem unutar EU” i rizik od dolaska terorističkih migranata usred “stalnog migracionog pritiska sa kopna i mora”.

Slovenija je zauzvrat najavila kontrole na granicama sa Mađarskom i Hrvatskom, rekavši da se suočava sa istim problemima kao i Italija, kao i sa “pretnjama po javni red i unutrašnju bezbjednost”. Ograničenja granica su u suprotnosti sa Šengenskim sporazumom koji je uveden prije skoro 40 godina kako bi se omogućilo slobodno kretanje putnika u zemljama koje su deo prostora Šengena.

Šengenska pravila dozvoljavaju putovanje između država članica bez pasoša, bez provere identiteta, svakome ko ulazi u EU. Iako je briselske birokrate i političari zagovaraju kao “krunski dragulj evropskih integracija”, ova politika je ocenjena i kao mamac za migrante i teroriste.

Balkanska ruta

Prošle godine, trećina od milion tražilaca azila, izbjeglica i ilegalnih migranata uspješno je ušla u EU preko njenih spoljnih granica i tada su, prema šengenskim pravilima, mogli da putuju gdje god žele unutar bloka. Njemačka je prošle sedmice objavila svoje planove za procesuiranje tražilaca azila izvan EU i povećanje deportacije ilegalnih migranata, dok su pojačane kontrole na granicama sa Austrijom, Švajcarskom, Češkom i Poljskom.

Italija je, takođe, saopštila da se nada da će poslati migrante u albanske prihvatne centre radi odlučivanja o tome kome treba odbiti ulazak. Premijerka Italije Đorđa Meloni reagovala je na obavještajne izvještaje koji naglašavaju visok rizik od ulaska ‘terorista’ u njenu zemlju među migrantima sa Balkana.

Mi smo odmah intervenisali, suspendujući Šengen i vraćajući graničnu kontrolu sa Slovenijom”, rekla je Meloni. Ona je predvidela da bi cijeli šengenski projekat mogao biti ‘razbijen’ u mahnitom pokušaju da se zaštiti bezbjednost Evrope. Njemačke vlasti predviđaju da će broj migranata bez dokumenata koji će stići ove godine biti najveći od 2016. godine, kada je tadašnja kancelarka Angela Merkel otvorila granice za građane Sirije koji su bežali od rata u domovini.

Ko uvodi nova pravila

Pored Italije, Njemačke, Slovenije koje su ranije pomenute, mjere uvodi još osam zemalja. Danska, koja sada nadgleda svoje kopnene i morske granice sa Njemačkom, kaže da se suočava sa ‘značajnom prijetnjom’ unutrašnjoj bezbednosti od terorista, organizovanog kriminala i ilegalne migracije. Najavila je da bi uskoro mogla da proširi provere na putnike avionom koji stižu iz drugih dijelova EU.

Švedska upozorava da provjerava sve svoje granice u EU zbog islamskog terorizma i ozbiljne prijetnje nacionalnoj bezbjednosti koju on predstavlja. Norveška takođe kontroliše sve brodove koji stižu iz prostora Šengena zbog prijetnje od špijunaže.

Francuska uvodi kontrole na granicama sa Belgijom, Njemačkom, Luksemburgom, Švajcarskom, Italijom i Španijom zbog terorističke prietnje i migracija. Austrija kontroliše granice sa Mađarskom, Slovenijom, Slovačkom i Češkom zbog terorizma, migranata i trgovine ljudima. Slovačka uvodi mere na granici sa Mađarskom, Češka na granici sa Slovačkom, Poljska na granici sa Slovačkom zbog migranata koji stižu preko ‘balkanske rute’.

Svijet

Kineska vojska OPKOLILA TAJVAN (VIDEO)

Oko Tajvana su počele vojne vježbe kineske vojske pod nazivom “Zajednički mač 2024B”.

Kina je jutros prije zore pokrenula vojne vježbe oko Tajvana, ostrva koje Peking smatra svojom teritorijom.

Tajvanska Obalska straža je objavila da je pritvorila Kineza zbog “upada” na jedno od manjih priobalnih ostrva.

“Ne isključuje se mogućnost da je slijepi putnik na malom brodu mogao da bude povezan sa vojnom vježbom”, navedeno je iz Obalske straže.

BBC prenosi da je iz Pekinga poručeno da manevri predstavljaju “oštro upozorenje” svima na Tajvanu koji se zalažu za “nezavisnost”.

Britanski medijski servis navodi da ove vojne vježbe predstavljaju odgovor na prošlonedjeljni govor tajvanskog predsjednika Vilijama Laja, koji je poručio da će se oduprijeti “aneksiji” ostrva.

Ministarstvo odbrane u Tajpeju je osudilo ono što je nazvalo “iracionalnim i provokativnim ponašanjem” Kine i poručilo da je ostrvo spremno da se brani.

Tajvansko Ministarstvo saobraćaja je saopštilo da se prevoz i aktivnosti u lukama na ostrvu odvijaju “normalno” uprkos kineskim vojnim vježbama u priobalnim vodama.

Amerika, kao saveznik vlasti u Tajpeju, poručila je da nadzire manevre kineske vojske.

BBC podsjeća da je Kina pokrenula manevre oko ostrva i kada je Laj izabran za predsjednika ranije ove godine.

Navodi se da je prilikom tih vojnih vježbi pod nazivom “Zajednički mač 2024A” simulirana blokada ostrva, dok ovi dugo očekivani manevri “Zajednički mač 2024B” spajaju opkoljavanje ostrva sa kombinovanim vježbama borbe “u svim vremenskim uslovima”.

Kina je povodom vježbi objavila i promotivni video snimak koji pokazuje da u manevrima učestvuju bojni brodovi, borbeni avioni, amfibijska desantna vozila, oklopna vozila pješadije, kao i lanseri raketa.

Državni kineski list na engleskom jeziku Global tajms je naveo da snimak pokazuje da je kineska vojska “spremna i sposobna da se angažuje u borbenim misijama”.

Naslov video snimka bi mogao da se prevede kao “čekanje zore na oštrici mača”.

Skaj njuz prenosi da je portparol Komande istočnog krila Narodnooslobodilačke vojske Kine kazao da će vježbe biti direktno usredsređene na ostrvo i da će se fokusirati na njegovu blokadu i kontrolu ključnih luka na Tajvanu.

Podsjeća se da je kineski predsjednik Si Đinping ranije obećao sunarodnicima da će doći do “mirnog ponovnog ujedinjenja” sa Tajvanom, ali nije isključio primjenu sile ukoliko to bude potrebno.

Navodi se da je Tajvan rasporedio sopstvene snage kao odgovor na najnovije kineske vojne vježbe, ali nije objašnjeno kojeg su one obima.

Kina nije saopštila koliko će trajati jutros započeti manevri.

Nastavi čitati

Svijet

Tokom snimanja filma urušila se platforma, POVRIJEĐENE 23 OSOBE

U Lenjingradskoj oblasti u Rusiji povrijeđene su 23 osobe tokom snimanja filma kada se urušio pod drvene platforme.

Hitna pomoć saopštila je da je pružila pomoć za 23 osobe, a da jedna žena ima prelom obje noge, javile su RIA Novosti, prenosi Tanjug.

Ističe se da su u većini slučajeva povrijeđeni zadobili modrice i ogrebotine.

Nastavi čitati

Svijet

PESKOV TVRDI “Putin otvoren za razgovor sa Šolcom”

Ruski predsjednik Vladimir Putin otvoren je za dijalog sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“Više puta smo govorili da ostajemo otvoreni za kontakt”, rekao je Peskov za rusku novinsku agenciju Interfaks, ali je napomenuo da do sada nije bilo prijedloga njemačke strane za telefonski razgovor.

Peskov je odgovorio na izjavu njemačkog ministra spoljnih poslova Analene Berbok, koja je u petak rekla da Putin više ne želi da razgovara sa kancelarom telefonom, prenosi Srna.

Šolc je nedavno naglasio da se moraju istražiti mogućnosti za mir i bilo je izveštaja o planiranom telefonskom razgovoru između njega i Putina.

Šolc je posljednji put telefonom razgovarao sa Putinom u decembru 2022. godine, kada je pozvao na diplomatsko rješenje i povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine.

Nastavi čitati

Aktuelno