Zdravlje
U Srpskoj raste broj oboljelih od polnih bolesti

Stav “Meni se ništa ne može desiti” nije ispravan, pokazuje zadnja statistika broja oboljelih od polno prenosivih bolesti u Srpskoj.
Naime, ovaj broj je na alarmantno visokom nivou, a kako stručnjaci kažu, razlog leži u sve slobodnijem seksualnom ponašanju, čestom mijenjaju partnera, što je dovelo i do povratka endemskih oboljenja kao što je sifilis i povećanja broja oboljelih od HIV-a.
Podaci Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske govore da je prošle godine evidentirano 46 slučajeva infekcije hlamidijama, 11 oboljelih od sifilisa, jedan slučaj gonokokne infekcije i 18 slučajeva obolijevanja od HIV/AIDSa.
Aleksandra Govedarović, specijalista ginekologije i akušerstva, kazala je za “Nezavisne” da je broj oboljelih u realnosti značajno veći, jer pacijenti često rade briseve po privatnim ordinacijama.
Razlog sve veće prenosivosti polnih bolesti, prema riječima Govedarovićeve, jeste generalno slobodnije polno ponašanje.
“Nerijetko imamo slučajeve gdje žene koje su u monogamnim brakovima imaju polno prenosivu bolest”, ističe ona, dodajući da je situacija dodatno problematična jer žene ni ne znaju da im je nešto prenijeto.
S tim u vezi ističe činjenicu da ove bolesti često ne pokazuju simptome ili pokazuju simptome veoma kasno.
Alarmantan je i visok broj oboljelih od HIV-a, odnosno AIDS-a, a kako su iz Instituta kazali za “Nezavisne”, broj oboljelih ovdje je, nažalost, u porastu.
“Prisutan je porast prijavljenih slučajeva infekcija hlamidijom, kao i porast prijavljenog broja osoba sa HIV/AIDSom tokom posljednje dvije godine”, kazali su iz Instituta.
Prema riječima Govedarovićeve, BiH je dugo bila zemlja sa niskom stopom HIV-a, što nažalost više nije tako.
Razlog je manjeviše isti, ali ona je naglasila usku korelaciju drugih polno prenosivih bolesti i AIDSa. Naime, kako je objasnila, HIV se ne prenosi “tako lako”, ali je problem kada osoba ima neku drugu polnu bolest koju nije izliječila.
Što se rizičnih grupa tiče, to su osobe homoseksualne orijentacije koje često mijenjaju parnere.
Zdravlje
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne

Sastojci:
3 jaja
200 g brašna
200 ml jogurta
200 g zlatiborac suve svinjske pečenice
1 prašak za pecivo
So
Kiseli krastavčići po želji
Priprema:
U činiju ulupati tri jaja, posoliti i dodati jogurt. Umutiti, dodati brašno i prašak za pecivo. Sjediniti smjesu. Polovinu smjese izliti u pleh, preko toga staviti isjeckanu svinjsku pečenicu, pa ponovo preliti drugom polovinom smjese. Peći u rerni na 200 stepeni, oko 20 minuta.
Kuhinjica
ODMAH U MARKET! Devet voćki koji će vam spasiti kosti

Kalcijum je ključan za zdravlje kostiju i zuba, ali i za rad mišića, nervnog sistema i krvnih sudova. I dok se najčešće povezuje sa čašom mlijeka, dijetetičari ističu da voće može biti neočekivano dobar saveznik u borbi protiv nedostatka kalcijuma – pogotovo ako ga unosite kroz raznovrsnu biljnu ishranu.
Stručnjaci kažu da odraslima treba oko 1.000 mg kalcijuma dnevno, a djeci, trudnicama i starijima čak i više.
Devet voćki koje predvode po sadržaju kalcijuma
1. Indijska smokva – 83 mg po šolji
Egzotični plod kaktusa oduševljava ne samo izgledom i ukusom (kombinacija jagode, lubenice i citrusa), već i visokim sadržajem kalcijuma – pogotovo u kori. Može se jesti svježa, cijeđena, ili kao osnova za džemove i deserte.
2. Narandža – 65 mg (velika) / 349 mg (čaša s dodatim kalcijumom)
Osim što je kraljica vitamina C, narandža je odlična i za kosti. Sokovi obogaćeni kalcijumom mogu dostići čak i količinu kao jedna čaša mlijeka. Ipak, dijetetičari savjetuju da ne preterujete – jedna čaša dnevno je dovoljna.
3. Crna ribizla – 61 mg po šolji
Ova tamna bobica je pravi superheroj među voćem: bogata kalcijumom, antioksidansima i vlaknima. Možete je konzumirati svježu, sušenu, u marmeladama ili sokovima.
4. Suve smokve – 60 mg u 1/4 šolje
Ne samo da su odličan prirodni izvor energije, već su i jedna od najkoncentrovanijih voćnih namirnica kada je kalcijum u pitanju. Savršene kao grickalica ili dodatak jogurtu, zobenim pahuljicama i salatama.
5. Kupine – 42 mg po šolji
Niskokalorične, bogate vlaknima i snažnim antioksidansima, kupine su pravo blago za vaše zdravlje. Savršene su u smoothie-ju, voćnim salatama ili kao osvježavajući dodatak doručku.
6. Papaja – 29 mg po šolji
Tropska kraljica zdravlja, papaja obiluje vitaminima, gvožđem i, naravno – kalcijumom.
Zanimljivo: u “plavim zonama” (dijelovima svijeta s najdugovječnijom populacijom), papaja se često jede svakodnevno.
7. Kivi – 26 mg po plodu
Ova mala zelena voćka nadmašuje i narandžu po količini vitamina C, a uz to sadrži i solidnu dozu kalcijuma. Bogat je vlaknima, pomaže varenju i odličan je za imunitet.
8. Suve šljive – 19 mg u 1/4 šolje
Poznate po tome što “pokreću stvari”, suve šljive su i saveznik zdravih kostiju. Iako količina kalcijuma nije ogromna, redovna upotreba doprinosi zdravlju zbog ukupnog mineralnog sastava.
9. Suve kajsije – 18 mg u 1/4 šolje
Zahvaljujući koncentraciji hranljivih materija, suve kajsije su odličan dodatak biljnim obrocima – osim kalcijuma, donose i gvožđe, proteine i energiju, prenosi Ona.
Voće ne može sve, ali može mnogo
Ako se hranite biljno ili jednostavno želite da smanjite unos mliječnih proizvoda, ne zaboravite da voće može doprinijeti unosu kalcijuma, naročito kada se kombinuje sa:
biljnim mlijekom obogaćenim kalcijumom,
tofuom,
bademima,
tahinijem,
i zelenim lisnatim povrćem (kelj, blitva, rukola).
Zdravlje
DOBRO PAZITE! Zaraženi krpelji mogu prenijeti zoonoze na čovjeka

Krpelji mogu prenijeti na ljude nekoliko bolesti od kojih uglavnom obolijevaju životinje, zato poslije boravka u prirodi obavezno treba pregledati odjeću i tijelo, rečeno je u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
Načelnik Službe za epidemiolologiju u Institutu Nina Rodić Vukmir rekla je Srni da krpelji mogu da prenesu na ljude lajmsku bolest, krpeljski meningoencefalitis, tularemiju, hemoragijsku groznicu i druge bolesti.
Vukmirova je navela da se vakcinacijom jedino može spriječiti pojava krpeljskog meningoencefalitisa, ali da vakcina ne štiti od lajmske bolesti koja je najčešća na ovim prostorima.
“Kod nas ova vakcina nije dostupna”, rekla je Vukmirova.
Ona je pojasnila da je pojava crvenila dokaz zaraze uzročnikom lajamske bolesti koja zahtijeva liječenje, te napomenula da mjesto uboda krpelja treba da posmatrati do mjesec dana.
Krpelji se zaraze sisanjem krvi zaražene životinje, a na ljude prenesu prilikom ugriza, ali i gnječenjem krpelja preko oštećene kože ili sluznice.
Vukmirova je napomenula da krpelja iz kože treba odstraniti bez čupanja i gnječenja, ne stavljajući nikakva hemijska sredstva jer tada pojačano izlučuje veću količinu sekreta, te tako lakše prenese infekciju.
Prema njenim riječima, krpelja treba odstraniti pincetom, hvatanjem što bliže koži i laganim povlačenjem, a poslije odstranjivanja mjesto uboda dezinfikovati.
Prilikom boravka u prirodi, Vukmirova je savjetovala duge rukave i nogavice, a po povratku pregledati odjeću i cijelo tijelo, prvenstveno djece.
-
Zdravlje3 dana ago
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne
-
Politika2 dana ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Hronika2 dana ago
STRAŠNO! Učenik izvršio samoubistvo u Prijedoru
-
Politika2 dana ago
ŽELI BITI POSLJEDNJI! Zatvara li Šmit vrata OHR-a?
-
Banjaluka2 dana ago
PET GODINA BEZ SLUŽBENOG VOZILA! Stanivuković ostao dosljedan, i dalje vozi samo privatni auto
-
Hronika1 dan ago
PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
Cvijanovićeva šalje jasnu poruku: Republika Srpska traži PARTNERSTVO sa Amerikom
-
Politika1 dan ago
GUTAJU NAS KAMATE! Srpska kasni s isplatom Slovencima, dug raste svaki dan