Politika
UGAŠEN RAČUN SDS-a: I banke u FBiH počele zatvarati račune osobama s američke crne liste
Zbog opasnosti da bi se banke u BiH mogle naći u velikom problemu zbog osoba koje su pod američkim sankcijama, mnogi koji se nalaze na “crnim listama” iz oba entiteta ostaju bez ličnih računa.
Osobe s američke crne liste, a koje su na budžetu Republike Srpske, su pronašle način kako da primaju platu i druga lična primanja dok je pred osobama koje su na budžetu BiH (Parlamentarna skupština BiH, Tužilaštvo BiH, Predsjedništvo BiH…) veliki problem.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za Klix.ba da će on platu primati putem uputnice u pošti i da tu neće biti smetnji.
Ministarstvo finansija Republike Srpske će nastaviti uplaćivati penziono i zdravstveno osiguranje kao i do sada, ali plate će osobama koje se nalaze na OFAK listi biti uplaćivane na pošte u Srpskoj gdje će oni podizati novac u gotovini.
Dakle, sankcionisanim osobama je onemogućen kartični promet putem vlastitog računa.
Ipak, Stevandić kaže da postoji i drugi načini da se vrše transakcije i da će svi morati biti “kreativni”.
Stevandić je juče rekao da ima informaciju da će zbog američkih sankcija biti i zatvoren račun SDS pa će sada biti pravo pitanje kako će ova stranka dobiti novac koji im pripada iz budžeta različitih nivoa vlasti.
Kako Klix saznaje i banke u Federaciji BiH počele su zatvarati račune osobama koje se dio OFAK liste sankcija.
Na njoj su trenutno Asim Sarajlić, Osman Mehmedagić, Dijana Kajmaković, Gordana Tadić, Marinko Čavara, Fadil Novalić.
Za razliku od osoba iz Srpske koje su većinom na entitetskom budžetu (Dodik, Stevandić, Višković, Šeranić…) i gdje Ministarstvo finansija RS može platu uplaćivati u poštu, na nivou BiH situacija je mnogo složenija.
Osobe koje primaju platu iz trezora BiH, neće biti u mogućnosti primiti i podići platu u pošti jer zakon na nivou BiH nije predvidio da Ministarstvo finansija i trezora BiH plate uplaćuje na poštanski račun.
To znači da će, naprimjer Marinko Čavara, Gordana Tadić, Dijana Kajmaković i Željka Cvijanović za sada biti bez plate.
Neki od njih su rekli da se ovime krše osnova ljudska prava u pogledu raspolaganja imovine i zarađene plate te da banke jednostrano raskidaju ugovore iako nemaju osnov za to.
Kažu i da su istraživali slične slučajeve u Njemačkoj i Velikoj Britaniji te da su te države zaštitile svoje državljane od američkih sankcija kada je u pitanju isplaćivanje plata.
Istovremeno zatvoren je i račun SDS, a to je za Klix potvrdio predsjednik te stranke Milan Miličević.
On je rekao da je stranka imala jedan račun i da je on sada u fazi zatvaranja, ali da za to danas nije zaslužan SDS već neki drugi.
Ipak kaže da u SDS-u imaju ideju i način kako da nastave vršiti uplate i isplate novca, no o detaljima nije želio govoriti. Samo je istakao da neće biti ugrožena organizacija niti djelovanje i da će sve biti legalno.
Politika
Kresojević i Vukomanović predstavili zakonske izmjene: TRUDNICAMA VEĆA SIGURNOST NA POSLU
Tanja Vukomanović i Bojan Kresojević poručili da nijedna žena ne smije ostati bez posla zbog trudnoće te predstavili prijedlog izmjena Zakona o radu.
Klub poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske uputio je u proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu kojim se predviđa dodatna zaštita trudnica zaposlenih na određeno vrijeme.
Na konferenciji za novinare u Banjaluci šef Kluba poslanika PDP-a Tanja Vukomanović i narodni poslanik Bojan Kresojević istakli su da nijedna žena ne bi smjela ostati bez radnog mjesta zato što je ostala trudna.
Automatsko produženje ugovora do isteka porodiljskog odsustva
Vukomanović je pojasnila da predložene izmjene predviđaju da se zaposlenoj koja ostane u drugom stanju ugovor o radu na određeno vrijeme automatski produži do isteka trudničkog, odnosno porodiljskog odsustva.
Kako je navela, cilj prijedloga je da se spriječe situacije u kojima poslodavci ne produže ugovor radnicama nakon saznanja da su trudne.
– Danas su, nažalost, česti slučajevi da žene ostaju bez posla upravo zato što su ostale trudne. Želimo da im obezbijedimo sigurnost i zaštitu u periodu kada im je ona najpotrebnija – rekla je Vukomanović.
Dodala je da mnoge žene odgađaju majčinstvo zbog nesigurnog zaposlenja i straha od gubitka prihoda.
PDP: Mjera može pomoći i demografskoj obnovi
Narodni poslanik Bojan Kresojević ocijenio je da je riječ o konkretnoj i provodivoj mjeri koja može doprinijeti većoj sigurnosti porodica, ali i predstavljati jedan od odgovora na demografske izazove s kojima se suočava Republika Srpska.
– Očekujemo da će Vlada Republike Srpske i Narodna skupština imati razumijevanja za ovaj prijedlog. Ne vidimo razlog da bilo ko bude protiv dodatne zaštite trudnica na radnom mjestu – rekao je Kresojević.
Podrška sindikata i poslodavaca
Prema riječima Kresojevića, prije upućivanja zakonskih izmjena u proceduru obavljeni su razgovori sa predstavnicima sindikata i poslodavaca.
On tvrdi da su obje strane pozitivno ocijenile prijedlog i dale podršku izmjenama kojima bi trudnice zaposlene na određeno vrijeme dobile veću pravnu sigurnost tokom trudnoće i porodiljskog odsustva.
Politika
VUKOVIĆ: SNSD podnosi amandmane na vlastiti zakon, POKUŠAVAJU SAKRITI POLITIČKI PROMAŠAJ
Neka smo i ovo doživjeli u politici, da se SNSD ‘ne slaže’ sa svojim prijedlogom izmjena Zakona o Sudu BiH. Pa zaista nevjerovatno, žele da ulože amandmane na svoj prijedlog?! Izjavio je ovo delegat PDP-a u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković.
On je komentarišući da je SNSD pripremio amandmane na izmjene Zakona o Sudu BiH i VSTS-u BiH, rekao da je tragikomedija što delegat SNSD-a Sredoje Nović kaže da treba popraviti zakon koji je predložio Nikola Špirić.
“Teško je zdravoj logici i pameti prihvatiti ovaj pokušaj zavitlavanja koji je na sceni.
Jasno je da se SNSD pokušava oprati od izdaje interesa Republike Srpske jer su predložili da se Apelaciono odjeljenje suda BiH locira u FBiH, u Sarajevu. Sramotno je to što radi SNSD, pa kada ih uhvatimo u političkim lažima i licemjerstvu onda se pokušavaju opravdati javnosti misleći da narod ne razumije o čemu se radi. Za ovu priliku je narod osmislio sjajnu izreku “da nije majka sina klela što se kockao, nego što se ‘vadio’”, kaže Vuković i dodaje:
“Naš prijedlog je jasan i nedvosmislen, objelodanjen je u Predstavničkom domu PSBiH od strane naših kolega iz PDP, SDS i Liste za pravdu i red, a to je da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH treba mora da bude u Istočnom Sarajevu – opština Pale. Sve ostalo je igra i politička prljavština SNSD-a – jasan je Vuković.
Politika
NEBOJŠA DRINIĆ NA SLAVI HRAMA SVETOG PROKOPIJA: “Ovo mjesto za mene ima poseban značaj”
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska prisustvovao je hramovnoj slavi u Verića Polju, ističući da ga za ovaj hram vežu posebne uspomene.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Nebojša Drinić prisustvovao je obilježavanju hramovne slave Hrama Svetog velikomučenika Prokopija u Verića Polju, gdje je zajedno sa sveštenstvom i vjernicima učestvovao u proslavi ovog značajnog praznika.
Tom prilikom Drinić je istakao da za njega ovo mjesto ima posebnu emotivnu vrijednost.
“U Verića Polju se osjećam kao kod svoje kuće”
Drinić je podsjetio da je ranije bio kum u ovom hramu, zbog čega mu je svaki dolazak posebno drag.
– Ovo je mjesto koje za mene ima poseban značaj. Prije nekog vremena ovdje sam bio kum, a svaki dolazak budi isti osjećaj – kao da sam kod svoje kuće – poručio je Drinić.
Čestitka povodom hramovne slave
Uputio je čestitke sveštenstvu i vjernicima povodom praznika Svetog velikomučenika Prokopija, uz želju da hram i okupljeni narod nastave da njeguju vjeru, zajedništvo i tradiciju.
– Neka Sveti Prokopije čuva ovaj sveti hram, njegovo sveštenstvo i sav vjerni narod. Srećna hramovna slava – poručio je Drinić.
-
Politika1 dan agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Hronika1 dan agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika1 dan agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Sport1 dan agoSKANDAL IZA KULISA FINALA! Luis de la Fuente jednim potezom ponizio Trampa pred cijelim svijetom!
-
Politika2 dana agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Društvo3 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
-
Politika1 dan agoKO ĆE ODGOVARATI? Vučkovac: Četiri godine čekanja, stotine djece ostale bez mjesta u vrtiću u Prijedoru
-
Hronika2 dana agoJEZIVI PRIZORI: Vatrogasci spasavali djevojku iz BiH iz potpuno smrskanog vozila
