Connect with us

Region

VIŠESATNA ČEKANJA Kolaps na regionalnim graničnim prelazima

Duge kolone i višesatna čekanja evidentirana su danas na graničnim prelazima Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske.

Kada su u pitanju granični prelazi u BiH, na prelazima Zupci i Deleuša pojačana je frekvencija vozila u oba smjera, a Gradiška, Gradina, Kozarska Dubica, Kostajnica i Orašje gužve su na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima povremeno dolazi do pojačane frekvencije vozila, ali zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Do 30. septembra otvoren je granični prelaz Krstac na putnom pravcu Gacko-Nikšić.

Prema informacijama Uprave granične policije, zadržavanje putničkih vozila na izlazu iz Srbije na graničnom prelazu Batrovci je pet sati, a na prelazu Horgoš, na izlazu, tri sata, saopštili su Putevi Srbije.

Takođe, na graničnim prelazima Kelebija, Šid, Preševo i Gostun, automobili se zadržavaju više od sat vremena, dok na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

U Hrvatskoj tokom dana očekuje se pojačan promet na većini puteva u smjeru mora i obrnuto prema unutrašnjosti. Na auto-putevima mogući su kraći zastoji u blizini petlji i odmarališta. Kolovozi su mjestimično vlažni i klizavi. Mogući su odroni.

Nezavisne

Region

VUČIĆ ODGOVORIO NA POTEZ OSMANIJEVE, pokazao fotografije silovane Srpskinje

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN sliku silovane i brutalno ubijene Srpkinje na Kosovu i Metohiji i istakao da je to što je predsjednik samoproglašenog Kosova Vjosa Osmani dovela žene koje su navodno silovane predstavlja politički teatar i namještaljku za srpsku delegaciju.

“Da li zaista verujete da nije bilo silovanih Srpkinja na Kosovu, mogu da vam pokažem Maricu Mirić iz Belog Polja sa Kosova”, rekao je Vučić, a potom pokazao sliku silovane i brutalno ubijene Srpkinje.

On je rekao da je Osmanijeva na sjednicu dovela pojedice koje ovdje ne pripadaju, ni diplomatskom koru ni savjetnicima.
“Ovo je neka vrsta političkog teatra i kao neka nameštaljka za srpsku delegaciju. Kao da je neki sudski proces suđenje šta se desilo pre 20 godina, nijedna reč o izveštaju u poslednjih šest meseci. Bio sam potpuno fokusiran na izveštaj Karoline Zijade. Što nas niste obavestili ko će da bude član svake delegacije?”, upitao je Vučić na sjednici na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Guteresa o radu Unmika.

Osmanijeva je dovela na sjednicu Savjeta bezbjednosti UN žene koje su, kako tvrdi, “silovane” da svjedoče o navodnim srpskim zločinima i predstavila ih kao svoju “delegaciju”.

I ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja rekao da je Osmanijeva nema pravo na delegaciju jer je pozvana u Savjet bezbjednosti kao govornik.
Predsjedavajuća Savjetu bezbjednosti UN i stalna predstavnica Malte pri UN Vaneša Frejzer otvorila je sjednicu o šestomjesečnom izvještaju Unmika o Kosovu i Metohiji, ali je ubrzo uslijedilo njeno kraće odgađanje, jer je, kako je pojasnila, cijela delegacija Prištine zadržana na ulazu zbog UN procedura.

Frejzerova je nakon višeminutne pauze i provjere informacija koje je dobila nalgasila da je riječ o protokolu UN, zbog koji su neki učesnici zadržani na ulazu.

Nastavi čitati

Region

VATRENA STIHIJA SE PROŠIRILA: Požar kod Šibenika gase i kanaderi (VIDEO)

Požar koji je juče izbio kod Šibenika u Hrvatskoj proširio se zbog vjetra i nepristupačnog terena, a jutros su u akciju gašenja uključena i dva aviona “kanader”.

Uakciji gašenja učestvuju vatrogasne jedinice iz Šibenika, a pomažu im pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih društava iz okolnih mjesta.

Angažovano je ukupno 59 vatrogasaca i 22 vozila.

Kako je jutros saopšteno iz vatrogasne službe u Šibeniku, na terenu je još veliki broj njihovih pripadnika, a požar je i dalje aktivan.

“Teren je obrastao travom”
Požar je izbio juče oko 18.25 na području Vrpolja i Grebaštice, a gori trava i nisko rastinje.

– Teren je obrastao travom, a zbog vjetra se vatra brzo širi – izjavio je sinoć šef vatrogasne službe Šibensko-kninske županije Darko Dukić za HRT.

Nastavi čitati

Region

Ako 8 poslanika manjina ostane jedinstveno, HDZ NE MOŽE DO VEĆINE

Osam manjinskih poslanika želi s liderom HDZ Andrejom Plenkovićem, ali micanje 3 poslanika SDSS je uslov Domovinskog pokreta.

Bez podrške i ostalih pet, HDZ ne može do većine. A bez manjina gubi i dva HSLS-ova glasa.

– Mi smo najprije imali sastanak svih predstavnika nacionalnih manjina, sedam koji smo ponovili mandate i jedan koji je novi, mi smo u skladu s dogovorom kojeg smo postigli. Prvo je da idemo zajedno, drugo da se držimo zajedno i da se ne dopušta da nas se cijepa na one koji su podobni i nepodobni, jer znamo što to znači, na kraju ćemo svi biti nepodobni. Treće, dogovorili smo da odemo na razgovor s našim partnerima s kojim smo osam godina činili Vladu – poručio je juče u svom nastupu na HRT predsjednik SDSS Milorad Pupovac

U ovoj izjavi je ključno da postoji dogovor osam manjinskih poslanika o držanju zajedno. Iako su prvo razgovarali s HDZ i spremni su podržati, kao i dosad, novu Vladu predvođenu Andrejom Plenkovićem, HDZ je zajedništvo manjinskih poslanika problem za sastavljanje većine i vlade s Domovinskim pokretom.

HDZ i partneri su osvojili 61 mandat, a s manjinskim poslanicima imaju 69 ruku u Saboru, pa im nedostaje još sedam do većine.

Jedina opcija je Domovinski pokret koji ima 13 poslanika (bez Mislava Kolakušića koji odbija koaliciju bili s HDZ, bilo sa SDP). A prvi i temeljni uslov Domovinskog pokreta je micanje SDSS iz buduće većine i Vlade.

HDZ i Domovinski pokret imaju zajedno 74 mandata, pa im nedostaju dvije ruke. To se planiralo “popuniti” s preostalih pet ili barem dva manjinska poslanika. Ali ako se oni budu držali zajedno i odbiju koaliciju bez SDSS, HDZ je u problemu i ne može do većine jer su svi ostali odbili koaliciju s njima. Čak i da Dario Zurovec iz Fokusa ne posluša uputstva svoje stranke da ne ide s HDZ, opet nedostaje jedan poslanik.

Domovinski pokret je svojim biračima obećao još jedan uslov koji se tiče manjina, a mogao bi biti nepremostiva prepreka za koaliciju s manjinskim predstavnicima. Domovinski pokret bi ukinuo pozitivnu diskriminaciju po kojoj se predstavnici manjina biraju na posebnim listama u posebnoj izbornoj jedinici i tako im je zajamčen ulazak u Sabor. Domovinski pokret je u programu obećao da će to ukinuti i da će se birati na opštim izborima, što znači da mnogi, a možda i svi sadašnji poslanici manjina ne bi ni vidjeli Sabor.

Sada bi ti isti manjinski poslanici trebali podržati stranku koja bi im ukinula saborska mjesta. Na to je očito ciljao i Pupovac u svojoj daljnjoj izjavi.

“Nije dobro”
– Mi imamo neku vrstu pravila, neku vrstu vrijednosti, imamo razumijevanje što bi bilo dobro za društvo, politiku, zemlju, za pripadnike nacionalnih manjina. Ne možete voditi antimanjinsku politiku i istovremeno misliti da je to dobro za Hrvatsku. Nije dobro. Ne možete isključivati a priori pripadnike manjina, bilo sad srpsku, a na kraju dana i sve ostale i diskreditovati njihove mandate. To je nešto što je nesvojstveno ozbiljnoj demokratiji – rekao je Pupovac.

Ali ni tu nije kraj problema HDZ ako bi sastavljali Vladu s Domovinskim pokretom, a bez predstavnika manjina. HSLS je osvojio dva mandata u Saboru, a njihov predsjednik Dario Hrebak je dosad bio pouzdani partner Plenkovića. Međutim, u intervjuu za Večernji list prilično jasno je naglasio da se oni zalažu za novu vladu u kojoj bi bili i manjinski zastupnici. Rekao je da je to važno kako ne bi “nazadne ideje” prošle u Saboru, te da HSLS neće pristati na ništa što bi umanjilo sadašnji nivo postojeće zaštite manjinskih i ljudskih prava.

Dakle, ideje poput ukidanja biranja poslanika na posebnim listama i izbacivanje manjina iz vlade nisu prihvatljive HSLS koji ima dva saborska poslanika.

– Domovinski pokret nije dobio bezgranično povjerenje građana na izborima. Dobio je dovoljno da može da učestvuje u radu većine, ali ne i dovoljno da može ideološki mijenjati društvo – poručio je Hrebak u razgovoru za Večernji list.

Nastavi čitati

Aktuelno