Politika
VIŠKOVIĆ “Tužilaštvo BiH otvorilo predmet zbog proslave Dana Republike! TRAŽIĆEMO DA 1. MART PROGLASIMO DANOM ŽALOSTI”
Iz Tužilaštva BiH su “ekspeditivni”, već su otvorili predmet zbog proslave Dana Republike Srpske, rekao je predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković, obraćajući se na svečanoj akademiji povodom proslave Dana Republike u Brčkom, gdje je poručio da će tražiti da se 1. mart proglasi danom žalosti u Srpskoj.
Premijer Višković je pitao sve one kojima smeta 9. januar, Dan Republike, koji je prije 33 godine nastao u miru, šta se desilo 1. marta u Sarajevu na Baščaršiji?
Podsjetio ih je da je tada pala prva srpska žrtva, srpski svat Nikola Gardović, a tada je ranjen i sveštenik.
Višković je takođe podsjetio i da su prve žrtve tokom proteklog odbrambeno otadžbinskog rata bile srpske u Sijekovcu.
Zbog toga kaže, da oni, koji poručuju da 9. januar treba da bude dan žalosti, te da će tamo negdje donijeti odluku da to bude na čitavoj teritori BiH, Višković poručuje da ne poznaju Ustav.
Viškoviće je dodao da je priča “jedan građanin, jedan glas” čista prevara i da je zbog toga došlo, nažalost, do ratnog sukoba na prostorima BiH.
– Problem se pojavio u BiH 14. i 15. oktobra 1991. godine kada su poslanici bošnjačkog i hrvatskog naroda, čak na pauzi zasjedanja Skušpštine i bez prisustva i predsjednika Skupštine, donijeli neku svoju deklaraciju o suverenitetu BiH – podsjetio je Višković.
Istakao je da ga ne bi iznenadilo i da svi ovdje dobijete poziv Tužilaštva BiH.
– Poziv u Banjaluku je stigao već juče. Otvoren je predmet u Tužilaštvu BiH. Toliko su “ekspeditivni” da su tražili da im se dostave informacije do kraja radnog vremena – naveo je Višković.
Višković je poručio da je Republika Srpske vječna.
– Srpska živi u našim srcima – naveo je Višković.
Politika
Usvojen rebalans budžeta, PREDSJEDNIKU OSTAJE 77 MILIONA
Nakon nekoliko sati burne rasprave u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u kojoj se govorilo o onome što je bilo na dnevnom redu, ali i onome što nije, poslanici su usvojili drugi rebalans budžeta Republike Srpske za 2025. godinu, koji iznosi šest milijardi i 750 miliona KM. d 62 prisutna poslanika, 46 je glasalo za, 15 protiv, dok jedan poslanik nije glasao.
Nekoliko ministarstava je, ovakvom odlukom, dobilo veće iznose, dok su u drugima smanjeni iznosi.
Budžet predsjednika Republike Srpske ostaje 77 miliona KM.
Svi amandmani Kluba poslanika PDP su odbijeni. Oni su, između ostalog, tražili dodatna sredstva za Fond dječije zaštite, kao i za povećanje studentskih stipendija. Usvojen je i Zakon o izmjenama zakona o izvršenju budžeta Srpske za ovu godinu, kao i Odluka o izmjeni Odluke o dugoročnom zaduživanju Srpske za ovu godinu.
Srpskainfo
Politika
STIGLI GLASOVI PUTEM POŠTE na prijevremenim izborima za predsjednika RS
U Glavni centar za brojanje u Sarajevu do danas je primljeno 4.521 koverta birača koji su glasali putem pošte na prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske koji su održani 23. novembra.
Kako je saopšteno iz Centralne izborne komisija (CIK) BiH 1.154 koverti je neuručena pošta.
Iz CIK-a BiH podsjećajue, da se glasački listići birača koji glasaju putem pošte primaju pet dana nakon dana održavanja izbora, ali da datum slanja mora biti najkasnije dan održavanja izbora.
“Danas 26. novembra je planirano brojanje nepotvrđenih glasačkih listića i glasačkih listića birača koji su glasali u odsustvu, dok je za sutra (27. novembar) planirano brojanje glasačkih listića birača koji su glasali posredstvom mobilnih timova, nakon čega slijedi verifikacija glasačkih paketa birača koji su glasali putem pošte i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH”, objašnjavaju iz CIK Bih.
Takođe, CIK BiH je danas ažurirao preliminirane, nezvanične i nekompletne rezultate prijevremenih izbora za predsjednika RS (održani 23. novembra). Siniša Karan kandidat SNSD-a osvojio je 217.808 glasa ili 50,31 odsto, dok je njegov glavni protivkandidat iz SDS-a Branko Blanuša dobio podršku 209.342 birača ili 48,36 odsto.
Ostala četiri kandidata zajedno su osvojili 1,33 odsto.
Nezavisne
Politika
UKOLIKO CIK LEGALIZUJE PLJAČKU, dolazimo pred CIK
Vukanović: Da je Blanuša ostvario 25.000 glasova više od Karana, SNSD bi odštampao novih 25.000 da nas pokradu. Dolazimo pred CIK, dosta je više. Dokaz izborne krađe je i slučaj iz Laktaša, gdje utvrđeno da je neko glasao u ime žene i njene porodice koji žive u Francuskoj.
Nebojša Vukanović, lider stranke Lista za pravdu i red rekao je za Raport da zabrinjava šutnja pojedinca iz međunarodne zajednice na očitu izbornu krađu na prijevremenim izborima u RS i da je više nego očito da su izbori namješteni na način da pobijedi kandidat SNSD-a Siniša Karan. Pogotovo se to odnosi na OSCE.
Posebno rezultati u tri grada
Vukanović tvrdi da svi dokazi govore, a posebno rezultati u tri grada, Doboju, Zvorniku i Laktašima, šta se desilo.
“Ukoliko CIK legalizuje ovu pljačku, nećemo se libiti da dođemo pred CIK. Imaju sve dokaze. Neka se pogledaju samo rezultati glasanja u Doboju. Ispade Karan dobio 100 posto glasova, tri puta više nego Dodik na izborima kada je bio kandidat. O čemu mi pričamo? Pa da je Blanuša ostvario 25.000 glasova više od Karana, SNSD-e bi odštampao novih 25.000 da nas pokradu, kaže Vukanović.
Izbori se moraju ponoviti
Napominje da je dokaz izborne krađe i slučaj iz Laktaša, gdje utvrđeno da je neko glasao u ime žene i njene porodice koji žive u Francuskoj.
“I šta ćemo s tim? Žena došla, neko glasao. Umjesto da pohapse cijelu komisiju i članove s tog biračkog mjesta, niko ništa. Ja se prvi neću libiti da dođem pred CIK i da tražim pravdu. Dosta je više. Zato kažem da se ne smije legalizovati ova pljačka. Tri grada su ključna i tu se izbori moraju ponoviti, rekao je Vukanović.
-
Politika2 dana agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika2 dana agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika1 dan agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika3 dana agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika3 dana agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Politika2 dana agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
-
Politika2 dana agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
