Connect with us

Društvo

Vlada RS danas odlučuje o iznosu najniže plate: I za 50 KM veći minimalac gasi pojedine firme

Vlada Srpske danas će saopštiti iznos najniže plate za ovu godinu, a povećanje minimalca od 50 maraka pa i manje pojedina preduzeća neće moći izdržati, zbog čega bi nadležni trebalo što prije da smanje poreze i doprinose kako bi pogurali rast primanja.

Poslodavci u Srpskoj predlažu najnižu platu od 673 marke, sindikat traži najmanje 800 KM. Minimalac od maja prošle godine iznosi 650 maraka i tada je na osnovu odluke Vlade ta plata povećana za 60 maraka. Prije toga, odnosno krajem 2020. godine, takođe je Vlada prelomila i odlučila da najniža plata bude veća za 50 maraka, odnosno tada je odlučeno da ta plata za 2021. godinu 590 KM. Dakle, za manje od godinu i po najniža plata je povećana tri puta i to odlukom Vlade, jer se socijalni partneri nisu mogli dogovoriti.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić navodi da bi novi rast najniže plate od 50 maraka, pa i manje od toga za niskoakumulativne grane privrede predstavljao velike probleme.

– S druge strane, svaki radnih koji prima tu platu reći će da 50 KM nije dovoljno u odnosu na inflaciju. Sa aspekta privrede, ali i toga koliko plate učestvuju u troškovima, taj rast predstavljaće značajan trošak jer će pojedine firme morati to pokriti iz smanjene profitabilnosti. Neki će svesti poslovanje na nulu i skliznuti u minus – rekao je “Glasu Srpske” Račić i dodao da s obzirom da je u manje od godinu i po tri puta povećana najniža plata nadležni bi trebalo što prije da za jedan ili dva procenta smanje poreze i doprinose. To bi, pojašnjava Račić, omogućilo firmama da dalje povećaju plate radnicima jer bi im bili smanjeni troškovi.

– Dakle, firmama smanjenjem troškova treba otvoriti put da nastave povećavati plate. To je u ovom momentu potrebno svim privrednim granama da bi sačuvale radni potencijal – poručio je Račić i dodao da bi i smanjenjem parafiskalnih nameta omogućilo privrednicima da prodišu.

Ekonomisti navode da poslodavci i sindikat zastupaju svoje interese. Ističu da je teško reći ko je u pravu, ali da je s druge strane jasno da se privreda Srpske nalazi u teškoj situaciji.

– Imamo slabu privredu. Njena efikasnost i produktivnost je niska. Zbog toga rast plate u pojedinim granama može dovesti do ozbiljnih poteškoća u likvidnosti, funkcionisanju i opstanku pojedinih firmi. S druge strane, plate su male i to je demotivišući faktor za nekvalifikovanu i srednje kvalifikovanu radnu snagu – navodi ekonomista Aleksandar Ljuboja i dodaje da je po pitanju prijedloga poslodavaca i sindikata istina negdje na sredini.

Naglasio je kako samo manji broj kompanija može bez većih poteškoća da obezbijedi veće plate, jer smo mala i nerazvijena privreda koja je dodatno poljuljana dešavanjima u svijetu.

Ljuboja podsjeća da u posljednjih deset godina Privredna komora RS predlaže smanjenje poreza i doprinosa u korist rasta plata.

– To je djelimično rješenje za akumulaciju dodatne likvidnosti i mogućnosti za investicioni zamah kako bi se povećao obuhvat zaposlenih i samim tim poreza i doprinosa. Državni aparat ima potrebu za novcem da bi funkcionisao i da bi imao društven i investicioni ciklus – kazao je Ljuboja.

Konačno rješenje, navodi on, jeste to da se poveća efikasnost privrede kroz investicije, primjene novih tehnologija i digitalizaciju te povećanje produktivnosti.

– Opet od toga nemamo ništa ako dopustimo da nam radna snaga odlazi – zaključio je Ljuboja.

Najviši u regionu

Prema posljednjim dostupnim podacima najniža bruto plata u Srpskoj iznosi 939,2 KM i veća je nego u FBiH, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji pa čak i u Bugarskoj. U RS, najniža bruto plata, u odnosu na FBiH, veća je za 156,4 KM, a u odnosu na Sjevernu Makedoniju za 85 KM. Bruto minimalac u RS veći je nego u Srbiji i Bugarskoj za 31, odnosno 21 marku.

Društvo

RIJETKO SE DEŠAVA! Evo koje godine će Vaskrs i Đurđevdan padati istog dana

Vaskrs, najveći hrišćanski praznik, ove godine proslavlja se 5. maja, dan prije Đurđevdana, a u narednu deceniju i po desiće se zanimljiva kalendarska situacija kada će pravoslavci ova dva praznika svetkovati istog dana – 6. maja.

Inače, praznik Vaskrsenja Hristovog najranije se može svetkovati 4. aprila, a najkasnije 8. maja po julijanskom kalendaru.

Zanimljivo, 8. maja Vaskrs je posljedni put padao 1983. godine. Svečari koji slave Đurđevdan vjerovatno se sjećaju da im je te godine slava pala na Veliki petak., piše Nezavisne.

Iz tog razloga, Đurđevdan je pomjeren za ponedjeljak 9. maja, a sljedeći put takva situacija će biti 2078. godine.

Takođe, zanimljivo je i to da će se 2040. godine Vaskrs “podudarati” sa Đurđevdanom, jednom od najčešćih krsnih slava kod pravoslavnih Srba.

U nastavku pogledajte datume katoličkog Uskrsa i pravoslavnog Vaskrsa po godinama do 2050.

Godina   Gregorijanski    Julijanski kalendar

2025.       20. april                20.april

2026.      5. april                  12. april

2027.       28. mart                2. maj

2028.       16. april                16. april

2029.       1. april                   8. april

2030.       21. april                28. april

2031.       13. april                13. april

2032.       28. mart               2. maj

2033.      17. april                 24. april

2034.       9. april                  9. april

2035.       25. aprl                 29. april

2036.       13. april                20. april

2037.      5. april                   5. april

2038.       25. april               25. april

2039.       10. april               17. april

2040.       1. april                  6. maj

2041.       21. april                21. april

2042.       6. april                 13. april

2043.       29. mart               3. maj

2044.       17. april                24. april

2045.       9. april                  9. april

2046.       25. mart               29. april

2047.       14. april                21. april

2048.       5. april                  5. april

2049.       18. april                25. april

2050.       10. april                17. april

Nastavi čitati

Društvo

HUMANA DJEČICA! Srednjoškolci iz Kostajnice pomažu teško bolesnoj sugrađanki

Kostajnički srednjoškolci danas su u humanitarnoj akciji u Kozarskoj Dubici prikupili više od 3.000 KM za liječenje Dubičanke Suzane Blagojević.

Farmaceutski tehničari organizovali su prodaju svojih proizvoda koje su napravili na časovima vježbi i praktične nastave zajedno sa profesoricom Miljanom Nukić.

Učenici su zahvalili svima koji su se priključili akciji kako bi pomogli Suzani koja boluje od teške bubrežne bolesti dok je na liječenju u Srbiji.

O osamnaestagodišnjoj Suzani brine nezaposleni otac, koji hrani još dvoje djece. Svi koji su u mogućnosti da pomognu mogu to učiniti i uplatom na račun u Rajfajzen banci 1613000100075149.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i hladno, poslije podne padavine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje umjereno do pretežno oblačno i hladno vrijeme, a u višim predjelima ujutro slab mraz.

Na zapadu će biti svježije uz povremenu kišu, a u ostalim predjelima uglavnom suvo i malo toplije uz sunčane periode, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Kasnije poslije podne oblačno i vjetrovito, padavine će postepeno jačati na zapadu i jugu, a uveče i tokom noći na nedjelju padavne će zahvatiti većinu predjela. Padaće kiša, a u brdsko-planinskim predjelima snijeg.

U prvom dijelu dana duvaće slab vjetar, a popodne i uveče umjeren ponegdje i jak, sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minus jedan do tri, na jugu do sedam, u višim predjelima od minus četiri, a dnevna od 10 na zapadu do 18 na istoku, u višim predjelima na zapadu od pet Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Aktuelno