Connect with us

Svijet

VOJNA POMOĆ UKRAJINI STIĆI ĆE PREKASNO Zabrinjavajuće prognoze Njujork tajmsa

Amerika je najavila novi paket vojne pomoći Kijevu vrijedan više od 2 milijarde dolara

Amerika je najavila da će Ukrajini poslati novi paket vojne pomoći vrijedne 2,1 milijarde dolara, koji uključuje i rakete dugog dometa, raketne sisteme HIMARS, kao i drugu municiju i oružje. Ipak, ta pomoć Ukrajini stići će na bojno polje prekasno da bi bila upotrebljena protiv napada Moskve, piše „Njujork tajms“.

Takav je slučaj i sa većinom tenkova sa zapada, borbenih vozila i protivvazdušnih raketa koje je zapad obećao ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom koji je mjesecima molio za tu vojnu pomoć, piše „Njujork tajms“ u tekstu pod nazivom „Koje oružje dobija Ukrajina i hoće li stići na vrijeme“.

Ukrajina će biti u problemu, ne samo zbog kašnjenja oružja, već i zato što većina sofisticirane vojne opreme koja stiže zahtjeva rigoroznu obuku za ukrajinske vojnike koji ih nikad ranije nisu koristili. Potrebno je da ta obuka traje mjesecima, pa čak i godinu dana.

Pojedino oružje, poput vođenih bombi na raketni pogon koje je Vašington obećao Ukrajini moraće da budu naknadno opremljene, dok će drugo morati da bude napravljeno ispočetka.

„Sada je trka sa vremenom“, rekao je Hajnrih Braus, bivši pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politiku odbrane i planiranje snaga.

Države NATO-a već su poprilično naoružale Kijev, a Zelenski je posebno molio da mu bude isporučen sistem za protivvazdušnu odbranu „Patriot“.

I pored toga što je Zapad odobrio slanje tenkova, među kojima i nemački „leopard“, Zelenski je odmah zatražio borbene avione F-16.

Kako podsjeća „Njujork tajms“, u posljednja dva mjeseca zemlje zapada prihvatile su da isporuče skoro sve što je Zelenski tražio od vojne pomoći, osim borbenih aviona.

„Pošto je Rusija četiri puta naseljenija od Ukrajine, ukrajinskim oružanim snagama je potrebno zapadno oružje da bi tehnološki nadmašile ruske oružane snage, inače će Ukrajina izgubiti rat“, rekao je Piter Mansur, penzionisani vojni pukovnik i oklopni oficir koji je sada vojni istoričar na Univerzitetu Ohajo.

Koliko će trajati obuka za korišćenje oružja?
Procjene su da obuka za 100 tenkova koje su Velika Britanija, Nemačka, Poljska, Sjedinjene Države i još drugih država NATO-a do sada obećale Ukrajini zahtjeva najmanje tri mjeseca, a ponekad i godinu dana rada na tim tenkovima, smatraju američki i evropski zvaničnici i vojni stručnjaci.

Zato pokušavaju da obuku na njemačkim tenkovima „leopard 2“ skrate na nekoliko nedjelja. „Njujork tajms“ piše da su zapadni odbrambeni zvaničnici rekli da im je cilj da završe obuku za oko šest nedjelja za stotine ukrajinskih vojnika koji već počinju da pristižu u Njemačku i Poljsku.
Prva jedinica ukrajinskih vojnika koja će biti obučena na tenkovima „čelendžer 2“ britanske proizvodnje stigla je ove nedjelje u Veliku Britaniju, objavilo je Ministarstvo odbrane na Tviteru. Sjedinjene Države nisu saopštile kada će njihova obuka početi na njihovim tenkovima „M1 Abrams“.

Ukrajinskim trupama je takođe potrebna obuka o sofisticiranim sistemima protivvazdušne odbrane Patriot. Amerika i Njemačka su se obavezale da pošalju Ukrajini po jednu bateriju Patriota, koja obično uključuje kamione sa radarom, kontrolnim sistemima, generatorom i lansirnim stanicama koje mogu da ispaljuju više projektila istovremeno.

Holandija takođe šalje deo Patriot sistema.

U Sjedinjenim Državama obuka za oko 100 ukrajinskih vojnika počela je u vojnoj bazi u Oklahomi sredinom januara i „očekuje se da će trajati nekoliko meseci“, rekao je prošlog meseca američki general Rajder. Nemačka obučava oko 70 Ukrajinaca na sistemima Patriot, rekao je zvaničnik u Berlinu, a prenosi „Njujork tajms“. Francuska i Italija najavile su u petak da će poslati sisteme protivvazdušne odbrane koji su slični raketama Patriot, ali nisu navele kada i koliko.

„Njujork tajms“ piše da bi borbena izviđačka vozila AMKS-10 koja je Pariz obećao mogla da budu isporučena početkom februara, dok je Vašington već poslao oklopna borbena vozila „bredli“ i ona su na putu ka luci u Severnom moru. Nemačke snage su prošle nedelje počele da obučavaju ukrajinske trupe na borbenom vozilu Marder koje je Berlin obećao.

Tenkovima će biti potrebno više vremena da budu isporučena u Ukrajinu, delom zbog dužih programa obuke, ali i zato što će biti potrebno vreme za transport i pozicioniranje teških ratnih mašina na bojnom polju.

Prošle nedelje, Aleks Čelk, visoki zvaničnik britanskog ministarstva odbrane rekao je parlamentu da bi tenkovi Čelendžer mogli da budu u Ukrajini krajem marta. Nekoliko dana kasnije, ministar odbrane Ben Volas rekao je poslanicima da će tenkovi biti isporučeni u „maju, ili verovatno u vreme Uskrsa“ početkom aprila.

Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus je prvobitno predvidio da će biti potrebno tri mjeseca da „leopardi“ stignu do Ukrajine, a zatim je rekao da bi mogli da stignu krajem marta ili početkom aprila.

Pentagon je bio blaži u procijeni vremena potrebnog za isporuku tenkova „Abrams“, a portparolka Sabrina Sing rekla je novinarima prošle nedjelje da će „za to biti potrebni mjeseci“.
Američki predsednik Džozef Bajden i nemački kancelar Olaf Šolc odbili su zahtev Ukrajine da im budu isporučeni brobeni avioni F-16.

„Njujork tajms“ piše da bi njih dvojica mogli da promijene odluku, jer su već nekoliko puta popustili pred zahtevima Kijeva. Čak i ako bude odobrena isporuka ovih borbenih aviona, ukrajinskim pilotima će biti potrebno nekoliko nedjelja da nauče kako da upravljaju mlaznjacima i oko šest mjeseci da savladaju kako da se bore sa letjelicom, rekao je Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.

Svijet

SIJARTO “Sijarto: Istorijska posjeta kineskog predsjednika”

Mađarski šef diplomatije Peter Sijarto ocijenio je da je posjeta kineskog predsjednika Si Đinpinga Mađarskoj ove sedmice od istorijskog značaja i da će doprinijeti jačanju zemlje, razvoju bilateralnih ekonomskih i trgovinskih odnosa i uspjehu mirovnih napora u Ukrajini.

– Jedna od glavnih tema razgovora biće dalji razvoj bilateralne ekonomske saradnje – rekao je Sijarto novinarima i dodao da je Kina donijela najviše stranih direktnih investicija u Mađarsku 2020. i 2023. godine.

On je istakao da je Mađarska, djelimično zahvaljujući tim investicijama, sada rangirana među globalnim liderima tehnološke revolucije automobilske industrije.

Sijarto je rekao da su u toku razgovori sa vodećim kineskim kompanijama o daljim ulaganjima i dodao da je “lažna vijest” da je na dnevnom redu posjeta gradu Pečuju.

On je naveo da će tokom posjete kineskog predsjednika biti potpisano 16 sporazuma, dok se oko dva vode konsultacije, prenosi MTI.

Prema njegovim riječima, planirano je postizanje sporazuma o potencijalnoj nadogradnji infrastrukture u vezi sa kineskom inicijativom “Pojas i put”.

Sijarto je istakao značaj bilateralnog partnerstva koje pokriva čitav spektar nuklearne energije, te izrazio nadu da će dalji napredak biti postignut i u bilateralnim trgovinskim odnosima proširenjem mogućnosti izvoza mađarskih poljoprivrednih proizvoda u Kinu.

– Na dnevnom redu će biti i jačanje veza u turističkom sektoru, čemu bi mogla pomoći činjenica da je Mađarska apsolutni rekorder u regionu sa 19 direktnih letova koji će saobraćati nedjeljno za Kinu od jula – rekao je Sijarto.

On je naveo da će se rat u Ukrajini i mirovni plan, koji je pripremila Kina, naći visoko na dnevnom redu razgovora, dodajući da Mađarska pozdravlja mirovni plan prije svega zato što postoji, ali i zato što je riječ o miru.

Kineski predsjednik će boraviti u posjeti Mađarskoj od 8. do 10. maja.

Nastavi čitati

Svijet

PRIHOD OD ZAMRZNUTIH SREDSTAVA RUSIJE, poslati Kijevu za uspostavljanje vojne proizvodnje u Ukrajini

EU treba da pošalje prihod od zamrznutih ruskih sredstava direktno u Ukrajinu, kako bi se uspostavila vojna proizvodnja na ukrajinskoj teritoriji, izjavio je visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj.

“Kada se članice usaglase u vezi sa upotrebom prihoda od imobilizovanih ruskih sredstava, ti resursi će biti usmjereni ka Ukrajini, kako bi se ispunile goruće vojne potrebe, i direktno ukrajinskoj vojnoj industriji”, rekao je Borelj na otvaranju Foruma namjenske industrije EU i Ukrajine u Briselu.

On je dodao da bi ta sredstva trebalo poslati u Kijev kako bi Ukrajinci “mogli da na svojoj teritoriji proizvode ono što im je potrebno”.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAELSKI VOJNI RADIO: Počela evakuacija civila iz Rafe uoči ofanzive

Izraelska vojska (IDF) počela je evakuaciju palestinskih civila iz Rafe na jugu Pojasa Gaze prije otpočinjanja ofanzive na taj grad, javio je danas izraelski vojni radio.

Izraelska vojska nije zvanično potvrdila tu informaciju, prenosi Rojters.

Radio je javio da je evakuacija trenutno fokusirana na nekoliko perifernih okruga Rafe iz kojih će Palestinci biti upućeni u naselja sa šatorima u obližnjem Kan Junisu i Al Muvasiju.

Istovremeno, Tajms of Izrael piše da IDF poziva Palestince da se evakuišu iz istočnih naselja Rafe pred planiranu ofanzivu.

Kako se navodi, civili se pozivaju da se evakuišu u proširenu humanitarnu zonu u oblastima Al Mavasija i Kan Junisa, prenosi Tanjug.

Više od milion Palestinaca našlo je utočište u Rafi, gdje su se sklonili od sukoba u ostalim dijelovima Pojasa Gaze, a zapadne zemlje i Egipat izrazile su ozbiljnu zabrinutost da bi izraelska ofanziva na taj grad dovela do velikog broja civilnih žrtava.

Nastavi čitati

Aktuelno