Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Danas oblačno uz mogućnost kiše

U većini krajeva u Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) danas će biti oblačno sa kišom i pljuskovima, na planinama sa slabim snijegom.

Prije podne biće oblačno sa slabom kišom, a na planinama se očekuje slab snijeg, dok će na jugu biti suvo i oblačno, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom popodneva padavine će prestati na sjeveru i sjeverozapadu uz postepeno razvedravanje, a na istoku će do kraja dana ostati oblačno uz slabe padavine. U nižim predjelima će padati kiša, a u brdsko-planinskim slab snijeg.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a na jugu jaka bura.

Jutarnja temperatura vazduha od dva do osam stepeni, u višim predjelima od minus jedan, a najviša dnevna od šest na istoku do 11 na sjeverozapadu, na jugu do 14, u višim predjelima od dva stepena Celzijusova.

Prema podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas preovladava pretežno oblačno vrijeme ponegdje sa kišom i pljuskovima.

Temperatura vazduha izmjerena u 13.00 časova: Bjelašnica minus dva, Čemerno dva, Gacko i Kneževo četiri, Mrakovica pet, Drinić, Kalinovik i Han Pijesak šest, Mrkonjić Grad sedam, Ribnik i Sokolac osam, Doboj i Rudo devet, Banjaluka, Bijeljina, Bileća, Zvornik, Novi Grad, Prijedor, Srbac, Foča i Sarajevo 10, Višegrad, Srebrenica, Mostar i Neum 11 i Trebinje 12 stepeni Celzijusovih.

Srna

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, uz djelimično razvedravanje po podne, te dnevnu temperaturu vazduha do 26 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne oblačno, na jugu i istoku kiša, u ostalim predjelima pretežno suvo uz ponegdje slabu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana na istoku ostaje oblačno i hladnije uz slabe padavine ponegdje, a u ostalim krajevima suvo i sunčanije uz malu do umjerenu oblačnost.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 19, u višim predjelima od devet stepeni, a dnevna od 18 do 26, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, u Hercegovini i na zapadu povremeno jsa jakim udarima, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

VRUĆINE UTICALE NA ISHRANU STOKE: Prijeti li nam nestašica i poskupljenje mlijeka?

Proizvodnja mlijeka u BiH u konstantnom je padu, zbog visokih troškova i niske otkupne cijene. Međutim, situaciju su ovog ljeta dodatno zakomplikovale ekstremne temperature, koje su uticale na to da krave na farmama daju manje mlijeka zbog lošeg prinosa kukuruza.

Uprkos stalnom rashlađivanju i prilagođenoj ishrani zbog visokih temperatura, dnevna proizvodnja mlijeka na farmi poljoprivrednog dobra “Semberija” pala je sa skoro 10.000 na 8.000 litara.

Proizvođači ističu da su visoke temperature dodatno zakomplikovale ionako tešku situaciju u mljekarstvu. Loš ovogodišnji rod kukuruza još jedan je u nizu udaraca.

“Problem će biti prehraniti stoku, a stočni fond se mora sačuvati. Sve što mi proizvedemo, od toga nema apsolutno nikakve vajde”, rekao je Miko Rikanović, poljoprivredni proizvođač.

“Taj kukuruz nema nikakvu energetsku vrijednost, nema hranjivost, sav je smežuran, pokupljen, nije ni za stočnu upotrebu. Narod će početi da prodaje goveda i da smanjuje proizvodnju”, izjavio je Radenko Arsenović, proizvođač mlijeka.

U mljekarskoj industriji ističu da krajnji potrošači, barem za sada, ne treba da brinu o porastu cijena mlijeka i mliječnih proizvoda.

“Ja mislim da ne, ali ne odlučujem o tome ja, ali ja mislim da neće doći do poskupljenja. Zadnje poskupljenje bilo je početkom godine ili u decembru i ta cijena je ove godine čitavu godinu”, rekao je Duško Cvijetinović, vlasnik mljekare.

Ipak, izvjesno je da će trend smanjenja proizvodnje biti nastavljen jer su proizvođači pritisnuti niskom otkupnom cijenom, preskupim repromaterijalom i nedostatkom radne snage primorani da smanjuju broj muznih grla.

Nastavi čitati

Društvo

DA LI ĆE U SRPSKOJ POJEFTINITI OGREV: Hiljade kubika drva trunu zbog SLABE PRODAJE, ali cijene ipak ne padaju

Na šumskim putevima širom Srpske trune oko 300.000 kubika posječenog drveta, koje “Šume RS” nemaju kome prodati.

Čak i prodaja drva za ogrev je drastično pala, jer je prošla zima bila izuzetno blaga, pa je u mnogim domaćinstvima, koja se griju na drva, ostalo ogreva od lani.

Uovakvoj situaciji, kad je ponuda ogromna, a potražnja slaba, bilo bi logično da drva pojeftine, ali to se za sada nije desilo.

Istina, drva nisu ni poskupila: prodaju se po istim cijenama kao i lani.

Tako “Šume RS” drva za ogrev prodaju po 105 KM po kubiku. Iz sedam kubika se može dobiti 10 prostornih metara drveta, što znači da, nabavka drva na ovaj način košta oko 74 KM po metru, ali uz to valja platiti i prevoz.

I privatni dobavljači, kao i lani, drva prodaju drva cijeni od oko 100 KM po metru, s tim da je u ovu cijenu uračunat i prevoz.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Prodaja ide loše, mnogi vjeruju da će zimu predeverati sa ogrevom koji im je ostao od lani i uz dogrijavanje na struju. Mnogi su prešli na pelet, koji je sada mnogo jeftiniji nego lani – kaže jedan dobavljač ogreva.

Drva ima, ali radne snage manjka, tako da nije isključeno da ove jeseni rezanje i cijepanje drva bude još skuplje nego lanikada je ova usluga, u kompletu, koštala i do 27 KM po metru.

Kako objašnjavaju u “Šumama RS” cjenovnik drvnih sortimenata usvaja Vlada RS na prijedlog uprave ovog javnog preduzeća. A prijedloga za sniženje cijena, kako saznajemo, za sad nema.

Dragan Banjac, bivši direktor Šumskog gazdinstva Doboj, objašnjava da je situacija slična i u susjednim zemaljama, ali da su u regionu cijene ogrevnog drveta smanjene, dok se kod nas “ništa ne dešava”.

– 2022. godine paleta cijepanog drveta je u inostranstvo išla po cijeni od 185 do 190 evra, a sada je oko 90 evra. “Šume Federacije BiH” daju popuste na avansno plaćanje, ogrev u Hrvatskoj je pao na 33 evra po metru, neke države daju i subvencije, kako bi se smanjile zalihe drvnih sortimenata i pomoglo stanovništvu, a kod nas ništa – kaže Banjac za Srpskainfo.

Kupovina drva za ogrev u mnogim domaćinstvima u Srpskoj je veliki izdatak, za koji se štedi tokom čitave godine.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U strahu da bi ogrev mogao poskupjeti, mnogi su ranijih godina drva nabavljali već u junu ili julu, ali ove godine nije tako.

Nastavi čitati

Aktuelno