Connect with us

Politika

VUČIĆ SA DODIKOM “Bošnjacima je strašan problem da se poklone žrtvama NA STRTIŠTU SRPSKOG NARODA”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da pojedini insistiraju na donošenju nove rezolucije o Srebrenici zbog pravno-političkih posljedica tog dokumenta, a ne priznanja da se tamo dogodio strašan zločin i prikazivanja žaljenja i ljudskosti.

Vučić je poručio ministru inostranih poslova BiH Elmedinu Konakoviću, koji mu je sugerisao da podrži donošenje rezolucije o Srebrenici u UN “ako misli dobro Srbiji i tako iskaže ljudskost”, da je on to već odavno učinio i zbog toga bio linčovan.

“Neće biti da je do ljudskosti. Biće da vi na tome insistirate zbog pravnih i političkih konsekvenci. Nije pitanje tog priznavanja da se dogodio strašan zločin, nije to pitanje pokazivanje žaljenja, ljudskosti ili bilo čega drugog – već onoga što posle toga treba da sledi”, rekao je Vučić novinarima nakon što je sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom obišao jedinice Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane na Aerodromu Batajnica.

On je naglasio da njemu nije problem ni da pokaže ljudskost, ni da se pokloni žrtvama bošnjačkog naroda.

“To sam učinio, nije mi problem da iskažem saučešće svim porodicama tragično ubijenih Bošnjaka. Njima je to strašan problem, jer nikada to nisu uradili na stratištu srpskog naroda, bilo na teritoriji Republike Srpske, Federacije BiH ili Srbije, jer valjda Srbi nisu nigde ubijani”, rekao je Vučić.

On je naglasio da voli bošnjački narod, ali da godinama sluša njihove laži da je pucao snajperom i ubijao ljude u Sarajevu.

“Džabe je da vi budalama govorite kakvi su lažovi. Lagaće dok je sveta i veka, ali hoću da kažem – kada neko pokaže ljudskost onda ga dočekate tako što ga linčujete. Neće biti da je do ljudskosti”, poručio je Vučić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je i podnošenje rezolucije o Srebrenici u UN bez odluke Predsjedništva BiH način rušenja BiH i istakao da je priča o Srebrenici prevara i podvala.

“Sve je prevara. Time se ruši koncept spoljne politike BiH. Nakon toga mi nemamo nijedan razlog da vjerujemo u sve to”, rekao je Dodik, navodeći da inicijativu o toj rezoluciji u UN pokreće ambasador BiH, iako se spoljna politika u BiH utvrđuje na nivou Predsjedništva BiH, a ništa od toga nije bilo.

On je rekao da u Srebrenici nije bio genocid bez ozbira na sva nastojanja da se to nametne kao opšte mjesto, jer da je bio ne bi bili potrebni toliko internacionalni i drugi napori da se to stalo nameće i brani političkim ili drugim okvirima.

Dodik je naglasio da su Bošnjaci narod koji se pokušava formirati u BiH, a nema naroda bez mita, pa su za to uzeli Srebrenicu.

Dodik je naveo da je, poslije Amerikanaca, Njemačka, koja je pobila nekoliko naroda u Evropi, napravila najveći genocid, pa nema nijedna odluka UN o tome da je Njemačka genocidna zemlja.

“Ovdje nije bio genocid, a hoće da nam nametnu, da nam kažu – vi ste genocidan narod, nemate pravo na političko postojanje”, rekao je Dodik za Televiziju “Prva”, navodeći da je to obračun sa Srbima.

Komentarišući napade i poziv ministra Elmedina Konakovića predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću da podrži rezoluciju o Srebrenici i skine kolektivnu odgovornost sa srpskog naroda, Dodik je upitao koja kolektivna odgovornost.

“To je potpuna podvala”, naglasio je Dodik.

On je ukazao da je u Srebrenici, osim što je po nekim presudama utvrđeno da je poginulo 4.000 Bošnjaka, takođe stradalo i 2.500 Srba, za šta niko ne odgovara.

Dodik je rekao da su se svi skoncentrisalo samo na tih sedam dana u julu 1995. godine za Srebrenicu, da bi to izgledalo pompezno, ali da postoje ljudi (Bošnjaci) koji su poginuli 200 kilometara daleko od Srebrenice, pa i oni koji su živi, njih 105 čija su imena na pločama, a koji se vode kao žrtve u Srebrenici.

“Ima ih živih, mi ih zvali u Švedsku, pitamo – kako si. Kaže, dobro. Znači, ima niz podvala i prevara. Pa Alija Izetbegović nije ni otišao u Srebrenicu. Do 2002. godine tim se pitanjem niko nije bavio, pa se onda sjetili da postoji Srebrenica”, rekao je Dodik.

Dodik je podsjetio da je sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić išao u Srebrenicu i izložio se opasnostima, a za to do danas niko nije odgovarao.

O Kosovu
Govoreći o najavi premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija da će podnijeti tužbu protiv Srbije za navodni genocid, Vučić je rekao da to može učiniti neko drugi u njegovo ime jer Kosovo nema nikakav legitimitet, ali da je to preteško političko pitanje.

On je ocijenio da je Kurtijeva prijetnja posljedica onog što su uradili Savjet Evrope i izvjestilac za Kosovo Dora Bakojani.

“Upravo sada preti zbog Saveta Evrope i onoga što su mu zapadne zemlje omogućile da uđe u Savet Evrope. On će koristiti institucije Saveta Evrope da preko njih podiže tužbene zahteve protiv Srbije i to je deo plana za pritisak i napade na srpski narod i Srbiju o kome sam govorio. To su stvari koje smo znali, pokazali narodu”, rekao je Vučić, prenose Nezavisne.

Politika

Ako Isak pokuša bilo koju protivpravnu radnju, BIĆE UHAPŠEN I PROCESUIRAN

Ako ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak ili bilo ko drugi pokuša bilo koju protivpravnu radnju, biće uhapšen i procesuiran, rekao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić, reagujući na izjave Isaka koji ponavlja da će, ukoliko Tužilaštvo BiH naredi hapšenje predsjednika Srpske Milorada Dodika, on izdati nalog za hapšenje pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH.

Istakao je da Isak ne zna elementarne stvari.

– Ustav BiH je jasan. MUP FBiH ne može preći na teritoriju Republike Srpske. Isak ne može hapsiti nikoga u Srpskoj – izjavio je Nešić za RTRS.

Naglasio je da oni ne mogu vršiti bilo kakve aktivnosti u Srpskoj.

– Ako pokuša neko nešto, neka očekuju odgovor – rekao je Nešić.

Naveo je Isak daje neodgovorne izjave.

– Građani su zabrinuti, ali ne trebaju nasjedati na izjave Isaka. Rata neće biti. Naš zadatak je da štitimo mir i bezbjednost – izjavio je Nešić.

Istakao je da je proces protiv Dodika u Sudu BiH lakrdija.

– Tužilaštvo ne zna šta radi. Pokazuju veliko neznanje. Nema dokaza, nema pravne pozadine, a imaju za cilj da osude Dodika. Sud BiH ipak ima šansu da donese normalnu odluku, a to je da Dodik nije kriv – poručio je Nešić.

Nastavi čitati

Politika

MAJKE SREBRENICE UPUTILE PISMO: Hitno rasporedite NATO trupe na granici BiH i Srbije

Udruženje “Majke Srebrenice” uputilo je pismo brojnim međunarodnim organizacijama uključujući NATO, EUFOR, PIK i OHR gdje su se osvrnuli na djelovanje Srbije povodom rezolucije o Srebrenici.

U pismu koje su uputila udruženja, ističe se kako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da će se svim silama suprotstaviti rezoluciji.

– S obzirom na to da predsjednik Srbije tvrdi da će se Srbija suprotstaviti svim silama rezoluciji o Srebrenici, te kako je ponosan na rezultate kampanje protiv prijema KiM u Savjet Evrope i rezolucije o Srebrenici, nagovještajući kako će usvajanje rezolucije o Srebrenici “otvoriti Pandorinu kutiju bez presedana”. Pitamo se šta znači otvaranje “Pandorine kutije”? Otvaranje plana “Srpskog svijeta” sa oružjem dobijenim od Rusije i Kine? Znači li to novi rat ili nastavak neostvarenih snova predsjednika Srbije iz devedesetih – navodi se u pismu, prenosi RTRS.

Poručili su i kako je svaka prijetnja miru ozbiljno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

– Sama najava predsjednika Srbije o “otvaranju” nečeg je poziv garantima mira u BiH da zaštite mir. Pozivamo sve predstavnike međunarodne zajednice da najozbiljnije shvate prijetnje Aleksandra Vučića i da hitno rasporede NATO snage na granici BiH i Srbije – ističe se u pismu.

Nastavi čitati

Politika

CIK-u MALO 7,4 MILIONA KM: Traži još para za izbore

Centralna izborna komisija BiH (CIK) pisaće Ministarstvu finansija i trezora BiH da im se obezbijedi dodatni novac za predstojeće lokalne izbore, a što će morati da bude i urađeno s obzirom na Izborni zakon BiH i Zakon o finansiranju institucija BiH, koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

Kako saznajemo u CIK-u, zahtjev će biti upućen u narednim danima, a još nije poznato koliko će se dodatno novca tražiti. Ranije, Ministarstvo finansija i trezora BiH, po zahtjevu CIK-a, obezbijedilo je 7,4 miliona KM, međutim to je zahtjev iz avgusta prošle godine, a u međuvremenu su se pojavile nove obaveze, CIK-u su nametanjem Izbornog zakona BiH dodijeljene nove nadležnosti, a i stanje na tržištu, u smislu javnih nabavki itd. je drugačije nego prije.

“Naša nadležna služba je pripremila draft s obzirom na to da imamo nove nadležnosti i potrebe, i stanje na tržištu je dosta drugačije u odnosu na vrijeme kada je išao proračunski zahtjev. Neće i ne smije biti ugrožena organizacija izbora u finansijskom smislu i 7,4 miliona već imamo na raspolaganju”, rekao je Željko Bakalar na sjednici Centralne izborne komisije BiH, koja je održana u petak prošle sedmice.

Inače, i novom zahtjevu CIK-a za budžetskim sredstvima će se morati udovoljiti s obzirom na Zakon o finansiranju institucija BiH koji je nametnuo Šmit još u 2022. godini. Tada je Šmit precizirao da za vrijeme privremenog finansiranja, rashodi predviđeni za finansiranje izbora koje sprovodi Centralna izborna komisija, a koji se pokrivaju iz budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH u skladu sa Izbornim zakonom BiH, smatraju se tekućim rashodima i realizuju u skladu sa budžetskim zahtjevom CIK-a.

“Za izvršenje zahtjeva CIK-a nadležno je Ministarstvo finansija i trezora BiH. Izuzetno od odredaba bilo kojeg drugog zakona, ukoliko ministar finansija i trezora BiH nije u mogućnosti ili neće da izvrši zahtjev CIK-a za finansiranje izbora u propisanom roku, zamjenik ministra finansija i trezora BiH će izvršiti takav zahtjev narednog dana po isteku navedenog roka”, piše u nametnutom Šmitovom zakonu.

U slučaju da ne postupe po zahtjevu CIK-a, predviđene su kazne za ministra i zamjenika ministra od 5.000 do 20.000 KM.

“Neophodno je da čim prije akt ode prema Ministarstvu finansija. Moramo osigurati sredstva za održavanje lokalnih izbora, bez obzira na to što budžet nije usvojen, i to nam daju direktno ovlaštenja i Izborni zakon. Molim da nadležna služba hitno pripremi i uputi akt i da uđemo u proces osiguranja sredstava za lokalne izbore u kompletnom iznosu”, rekao je Suad Arnautović, član Centralne izborne komisije BiH.

Na sjednici CIK-a istaknuto je i da, prema zakonima, Savjet ministara BiH u roku od 15 dana od dana raspisivanja izbora mora obezbijediti novac. S obzirom na to da će Centralna izborna komisija BiH vjerovatno iduće sedmice raspisati izbore, Savjet ministara BiH, najkasnije do 21. maja, moraće da im obezbijedi novac koji su tražili.

Osim po nametnutom Zakonu o finansiranju institucija BiH i po nametnutom Izbornom zakonu BiH, Ministarstvo finansija i trezora BiH, odnosno Savjet ministara BiH, mora udovoljiti zahtjevima CIK-a.

U članu 2. Izbornog zakona BiH Šmit je nametnuo da se “budžetska sredstva neophodna za finansiranje izbora isplaćuju u vrijeme i iznosima koje odredi organ nadležan za sprovođenje izbora”.

Nametnuti su i članovi koji govore da CIK može podnijeti budžetski zahtjev koji prelazi iznos gornje granice rashoda koji utvrđuje Ministarstvo finansija i trezora BiH te da Ministarstvo može dati svoje mišljenje o budžetskom zahtjevu CIK-a bez mogućnosti njegove izmjene, osim u slučaju kada je budžet CIK-a u suprotnosti s preuzetim obavezama o ograničenjima rashoda ili potrošnje po osnovu zaključenih međunarodnih ugovora, ili kada nacrt budžeta dovodi do budžetske neravnoteže.

Podsjećanja radi, CIK je nedavno usvojio i dokument okvirnog budžeta za period od 2025. do 2027. godine prema kojem će im trebati u te tri godine čak 139 miliona KM, a nedugo nakon toga zvaničnici Republike Srpske rekli su da neće pristati na to, jer u tom slučaju Republika Srpska treba da da svojih oko 50 miliona KM. Većina ovog novca potrebna je sa softver i opremu za nove tehnologije koje su nametnute Šmitovim izmjenama Izbornog zakona.

Nastavi čitati

Aktuelno