Connect with us

Politika

Zašto Mirku smeta 9.januar i zašto ne razumije Srbe?

Ustavni sud BiH 2015. godine proglasio neustavnim dio Zakona o praznicima u kojem se 9. januar obilježava kao Dan RS. U svojoj odluci, Ustavni sud BiH poziva se da je Sveti Stefan vjerski praznik, te da su tim u neravnopravan položaj dovedena druga dva naroda. Uzalud su predstavnici vlasti u Srpskoj donosili novi zakon i isticali da je to sekularni praznik, dan kada je Skupština srpskog naroda osnovala Srpsku Republiku BiH. I sve je to više manje očekivano, ali nije očekivano da je upravo Savjet ministara, čiji je drugi čovjek bio Mirko Šarović, pokušao napraviti pripremu za dodatno osnaživanje ovakve odluke Ustavnog suda BiH.

Naime, Savjet ministara je, neposredno prije odluke Ustavnog suda, usvojio Zakon o praznicima BiH prema čijem slovu 9.januar je vjerski praznik. Za takav zakon glasao je i Mirko Šarović koji je morao znati da je Bakir Izetbegović još 2013.godine podnio apelaciju i da mu je osnovni argument protiv 9.januara – vjerski praznik. Mirko je, dakle, naknadno Bakiru pribavljao dokaze.

Ovaj zakon nije dobio podršku poslanika Predstavničkog doma i protiv njega su glasali i SNSD i Šarovićev SDS. I jedni i drugi, tada su isticali da je pitanje praznika u nadležnosti entiteta, a ne nivoa BiH, te da je nedopustivo 9.januar – rođendan Republike Srpske- svoditi na vjerski praznik. Svi Srbi na jednoj strani, Mirko na drugoj.

Predsjednik SDS-a, partije koja je politički tvorac Srpske, izjavio je u decembru 2021. da se Dan Republike Srpske – 9. januar ‘’treba uvijek obilježavati, ali da bi preferirao da se time niko ne iritira”. Pa Mirko, da li Srbe u Srpskoj iritira proslava 1.marta, dana kada je na Baščaršiji ubijen srpski svat Nikola Gardović? Što Mirko nikada ne uputi apel Bošnjacima da ne iritiraju Srbe proslavom 1.marta, dana koji je u kolektivnom sjećanju srpskog naroda – dan tragedije, dan kada je Srbima rečeno šta ih čega u unitarnoj BiH?

I uprkos negativnim reakcijama javnosti u Republici Srpskoj, Šarović je ostao privržen idejama sarajevske čaršije i 14.januara 2022.godine, gostujući na FTV, poručio da ‘’razumije osjećaje Bošnjaka kada je 9.januar u pitanju’’.

‘’Ja sam bio jedan dan na akademiji, na osnovu poziva predsjednika Republike Srpske. Odazvao sam se, kao i neki drugi pripadnici SDS-a, ali bilo je i nekih drugih stvari. Rizikovao sam, ali sam rekao da mislim da, s obzirom na svu istoriju iz proteklih mjeseci i godina, odluke Ustavnog suda i mnogo toga drugog, 9. januar mi ne treba da manifestujemo sa nekim ešalonom, sa nekim oklopnim vozilima. Smatrao sam da bi pametnije bilo, s obzirom na osporavanja koja dolaze iz FBiH, da taj 9. januar obilježimo u jednom drugačijem dekoru. Ne kažem da bi nam i tada aplaudirali, ali bi to bilo vrijeme da pokažemo šta smo učinili u proteklom periodu’’, rekao je Šarović i ponovo se založio da se utvrde državni praznici BiH.

Lijepo je što Mirko razumije osjećaje Bošnjaka, ali je istovremeno tužno što ne razumije osjećaje Srba a želio bi da bude srpski član Predsjedništva BiH. Jedan Željko Komšić u BiH je ipak dosta!

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno