Svijet
ZATVARANJE VLADE SVE IZVJESNIJE: SAD bez dogovora u Kongresu o budžetu
Desničarsko krilo Republikanske stranke u Predstavničkom domu SAD, u kojem ona ima tijesnu većinu, odbacilo je zakonski prijedlog o privremenom finansiranju vlade, koji je podržao predsjedavajući Kevin Mekarti, čime je gotovo sigurno da će vladine službe biti djelimično zatvorene od nedjelje, prenosi Rojters.
U donjem domu Kongresa je sa 232 glasova protiv i 198 za prijedlog, odbijena je mjera da se vlada privremeno finansira 30 dana, da bi se zakonodavcima dalo više vremena da pregovaraju.
Prijedlog je predviđao smanjenje budžetskih troškova i uvođenje ograničenja na imigraciju i graničnu bezbjednost, što su republikanski prioriteti koji nisu imali mnogo šanse da budu usvojeni u Senatu, u kojem većinu imaju demokrate.
U Americi, zakonski prijedlog moraju da usvoje oba doma Kongresa, prije nego što ga potpiše predsjednik SAD.
U međuvremenu, u Senatu se raspravlja o odvojenoj dvostranačkoj meri za privremeno finansiranje vlade do 17. novembra.
“Neuspjeh je samo ako odustanete. Još nije sve gotovo. Imamo druge ideje”, saopštio je Mekarti novinarima koji nije iznio više detalja o mogućem rešenju.
Ako Kongres ne usvoji zakon o finansiranju vlade, od nedjelje u ponoć, stotine hiljada vladinih službenika u SAD biće poslato na prinudni odmor.
Komisija za hartije od vrijednosti će obustaviti većinu regulatornih aktivnosti, a zatvoriće se i Američka služba za nacionalne parkove, navodi Rojters.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen upozorila je da će zatvaranje vlade ugroziti ekonomski napredak, obustavljanjem ključnih programa za mala preduzeća i djecu, i da bi moglo da odloži ključne infrastrukturne radove.
Djelimično zatvaranje vlade 1. oktobra bilo bi četvrto u posljednjoj deceniji, a uslijedilo bi samo četiri mjeseca nakon što je savezna vlada SAD zbog spora u Kongresu bila blizu situacije u kojoj ne bi bila u mogućnosti da izmiruje obaveze od 31 biliona dolara, navodi Rojters, a prenosi Tanjug
Svijet
REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade
Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.
Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.
Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.
Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.
Svijet
Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.
“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.
Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.
Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.
Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.
Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.
Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.
Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.
Svijet
PORUKA IZ VAŠINGTONA “Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom”
Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom ako bude uvučen u ukrajinski sukob, smatra penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis.
“A ako izbije rat sa Evropom, Rusija će se, prema riječima Vladimira Putina, boriti i pobijediti – ona ima kapacitete za to”, napisao je Dejvis na Iksu.
On je napomenuo da Zapad nema dovoljno zaliha municije, pogona za proizvodnju vojne opreme, ni ljudska snaga za rat sa Rusijom.
“Eskalacija prijeti da uvuče SAD u sukob koji ne možemo da dobijemo. A sa nuklearnom opasnošću koja se nadvija, svi će izgubiti”, zaključio je Dejvis, prenosi Sputnjik.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je da na konferenciji za novinare da su tvrdnje o navodnim planovima Rusije da napadne Evropu smiješne.
Kremlj je izjavio da Rusija ni za koga ne predstavlja pretnju, ali da neće ignorisati dejstva koja su potencijalno opasna po njene interese.
-
Zanimljivosti3 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet3 dana agoUPOZORENJE IZ BUDIMPEŠTE: Narednih dana se odlučuje da li će se rat proširiti na Evropu
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ: Vlada razvlašćuje Banjaluku i uzima nadležnosti lokalnim zajednicama
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Društvo1 dan agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Politika3 dana agoBORAČKA PITANJA NISU POSAO JEDNE PARTIJE: Institucije RS moraju preuzeti odgovornost
-
Društvo3 dana agoŽIVOTNA PRIČA PASTIRA IZ BiH! Kad vidim oženjene, drago mi je što se nisam ženio (VIDEO)
