Connect with us

Gradovi

Zbog nevremena u Šipovu uginulo pet tona ribe (FOTO)

Za Zorana Tepića, direktora Tropik ribarstva, prethodna noć bila je sve osim laka. Kiša i veliko nevrijeme koje su u subotu (10. jun) pogodili šire područje opštine Šipovo pokrenuli su šumske bujične potoke, a mulj, zemlja i ogranci koji su se tom prilikom slili u rijeku Volaricu izazvao je pomor oko pet tona ribe ovom proizvođaču, pričinvši tako štetu koja se mjeri u desetinama hiljada KM.

U razgovoru za “Nezavisne novine” Tepić priča kako su njegovi radnici u ribnjaku tokom protekle noći i jutra uspjeli skupiti tri tone uginule ribe, ali da zbog nepovoljnog vremena još uvijek neće moći u potpunosti ustanoviti nastalu štetu.

Ono što je ogroman problem, pojašnjava Tepić, jeste to što je riječ o ribljoj mlađi, odnosno najmlađim uzrasnim kategorijama ribe, zbog čega je šteta još i veća.

“Ovakve vode su ugrozile proizvodnju riblje mlađi na pastrmskim ribnjacima Tropic ribarstva. Na ribnjaku Volari II,  došlo je do pomora ribe, a po prvim procenama radi se o par tona uginule riblje mlađi pastrmke. Naši radnici su dežurali tokom noći i danas tokom dana će raditi isto, i sanirati nastalu štetu i prikupljati uginuća. Nakon par sati došli je do opadanja nivoa rijeke Volarice, koja je dalje mutna te jos nije moguće utvrditi stvarnu štetu”, navodi Tepić.

Problem je, dodaje on, već prijavljen nadležnim veterinarskim organima, a s obzirom da je vikend, očekuje da već sutra budu na terenu.

“Očekuje se da će republički veterinarski inspektor izaći na teren u ponedeljak, dok je nadležni veterinar na licu mjesta i sačinjava zapisnik. Ribu ćemo najvjerovatnije na deponiju u Mrkonjić Grad. Slobodna procjena je negdje između 50-80 hiljada KM štete. S obzirom da se radi o ribljoj mlađi koja se koristi za kasniji uzgoj konzumne ribe, njihova cijena je značajno skuplja. Sve ovo govorim na procjeni oko 5-6 tona uginule ribe”, pojašnjava Tepić.

Na sreću, na ostala dva ribnjaka pričinjena šteta nije bila u većoj mjeri, ali je tamo bilo posljedica.

Ono što treba napomenuti, riba iz Tropic ribarstva je prvi animalni proizvod koji je još davne 2008 godine iz BiH izvezen u zemlje EU. Firma Tropic ribarstvo je najveća kompanija na Balkanu pa i šire, i eventualni nastavak i pojava poplava prijeti da u potpunosti ugrozi proizvodnju i cjelokupno poslovanje.

NEZAVISNE

Gradovi

BUDUĆNOST OBEĆAVA U Trebinju sve više prvačića

Na području Trebinja u novu školsku godinu kreće veći broj prvačića nego prethodnih godina, a prema najavama iz gradskih vrtića i predškolskih ustanova, ta brojka će biti veća i u narednim godinama.

Ovo je zaključeno na sastanku gradonačelnika Trebinja Mirka Ćurića sa direktorima osnovnih škola u ovom gradu, organizovanom u Gradskoj upravi povodom početka školske godine, gdje je zauzet jedinstven stav da se i u budućem vremenu taj trend treba zadržati pružanjem različitih benefita projektima školstva i porodice.

“U Osnovnu školu ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ kreće 70 prvačića, ali imaju u najavi i još nekoliko učenika – povratnika iz inostranstva, u školu ‘Jovan Jovanović Zmaj’ kreće 122 prvačića u centralnu i još 12 učenika u područna odjeljenja, a u ‘Vuk Karadžić’ kreće 88 učenika u centralnu i pet novih malih đaka u područno odjeljenje”, pojašnjava Milorad Nadaždin, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola istočne Hercegovine.

To je, prema statistici, jedno novo odjeljenje u sve tri trebinjske osnovne škole, što nije zanemariv broj, pogotovo kada se zna da su povećanja evidentirana i u seoskim školama, na šta uveliko utiču i benefiti koje pruža lokalna zajednica za ovu djecu.

“Osim benefita koje lokalna zajednica pruža djeci iz ruralnih sredina, konstantno se poboljšavaju uslovi i u gradskim školama, pa je prošle godine u Osnovnoj školi ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ preko gradskog projekta otvorena stomatološka ambulanta u saradnji sa Ambasadom Poljske, a u najavi je izgradnja lifta u školi ‘Vuk Karadžić’, dok u infrastrukturnom smislu nije izostala ni škola ‘Jovan Jovanović Zmaj’ gdje su ranije realizovani mnogi projekti na poboljšanju uslova rada”, kazao je Nadaždin, napominjući da se susreo i sa predstavnicima Policijske uprave Trebinje, čiji će pripadnici voditi računa o dodatnoj bezbjednosti djece u školama.

Ćurić je još jednom ponovio da u gradu nema učenika koji će krenuti u novu školsku godinu a da mu neće biti obezbijeđen kompletan školski i udžbenički pribor.

Nastavi čitati

Gradovi

NEVRIJEME U MOSTARU NAPRAVILO HAOS: Grom udario u kuću, oborena stabla i grane

Tokom olujnog nevremena u Mostaru grom je udario u porodičnu kuću u mjestu Polog i izazvao požar u kojem nije bilo povrijeđenih, rekli su Srni iz mostarske Profesionalne vatrogasne jedinice koja je nakon nevremena imala devet intervencija.

“Oko 20.00 časova grom je udario u porodičnu kuću u Pologu kod Mostara, nije bilo povrijeđenih, a požar smo stavili pod kontrolu”, naveli su iz Vatrogasne jedinice.

Ostale intervencije bile u vezi sa oborenim stablima i granama koje su na određenim dionicama blokirale puteve. Posljednja intervencija bila je noćas oko 2.00 časa na uklanjanju oborenih stabala u blizini pravoslavne crkve.

Iz Vatrogasne jedinice su naveli da tokom dana očekuju nove prijave o šteti nastaloj usljed nevremena.

Olujno nevrijeme praćeno grmljavinom sinoć je oko 20.00 časova zahvatilo područje Mostara, ali i veći dio Hercegovine. U Mostaru je u kratkom periodu pala velika količina kiše, a zabilježen je i veliki broj udara gromova.

(Srna)

Nastavi čitati

Gradovi

Šteta od olujnog nevremena u Bijeljini gotovo dva miliona KM

Foto: InfoBijeljina

Šteta koju su poljoprivrednici u Semberiji pretrpjeli u olujnom nevremenu u julu procijenjena je na gotovo dva miliona KM, saopšteno je iz Gradske uprave Bijeljina.

Od toga je 1,8 miliona KM štete na plastenicima, a preostalih 200.000 KM na voćnjacima i kukuruzu.

Sreten Vučković iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu kaže da je podneseno 580 zahtjeva za procjenu i nadoknadu štete, od toga se 502 prijave odnose na oštećene plastenike, 56 na olujom oštećena polja kukuruza i 22 na voćnjake.

Nakon što je 19. jula Bijeljinu pogodilo olujno nevrijeme sa udarima vjetra koji su prelazili 100 kilometara na čas, proglašeno je stanje elementarne nepogode i formirane četiri komisije koje su obišle sve lokacije na kojima je prijavljena šteta na poljoprivrednim površinama.

Još tri komisije za procjenu štete na više od 260 prijavljenih individualnih i kolektivnih objekata sutra završavaju svoj posao.

NEZAVISNE

Nastavi čitati

Aktuelno