Politika
REFORME KOJE TRAŽI MMF TEŠKO SPROVODIVE: Građani taoci nefunkcionalne BiH

Zaustavljanje rasta plata u javnom sektoru, smanjenje poreskih olakšica, ukidanje subvencija za električnu energiju, ali i uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost cijele BiH samo su neke od mjera za kojima treba da posegnu domaće vlasti prema mišljenju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
S druge strane, domaći ekonomski stručnjaci tvrde da je zbog nefunkcionisanja BiH teško očekivati da zahtjevi MMF-a, ali i svih drugih kreditora, u najmanju ruku budu razmatrani, a kamoli sprovedeni u djelo.
Fiskalne rezerve u padu
U MMF-u smatraju da bi vlasti u BiH trebalo da preduzmu mjere za obuzdavanje deficita ograničavanjem potrošnje na plate u javnom sektoru, te da izbjegavaju diskreciona povećanja socijalnih davanja i novih mjera pomoći, ali i da preispitaju ostalu tekuću potrošnju.
– Istovremeno, treba da očuvaju potrošnju na javne investicije koje podstiču rast. Potrebno je ublažiti i fiskalne rizike koji proističu iz povećanja minimalne plate i ograničavanja rasta cijena električne energije – poručuju iz ove međunarodne finansijske institucije.
Njihov savjet domaćim vlastima je i da smanje potrebe za finansiranjem i pripreme planove za slučaj da ne budu u mogućnosti obezbijediti novac.
– Fiskalne rezerve smanjene su zbog povećanih budžetskih deficita, velikih otplata duga i povlačenja vladinih depozita – smatra MMF.
Republika Srpska i FBiH, naglašavaju, ove godine se suočavaju s velikim potrebama za finansiranjem, koje se vjerovatno neće moći podmiriti samo na domaćem tržištu.
– Budžeti entiteta predviđaju značajne emisije dužničkih instrumenata, od kojih neke tek treba precizno odrediti. Vlasti treba da smanje deficite s ciljem ograničavanja potreba za finansiranjem, da preciziraju planove zaduživanja i utvrde dodatne mogućnosti smanjenja tekuće potrošnje kako bi se pripremile za potencijalni manjak novca – navode u MMF-u.
Takođe, naglašavaju i da je potrebno posegnuti za reformama kako bi se ponovo izgradile fiskalne rezerve, uz istovremeno poboljšanje kvaliteta potrošnje.
– Reforme, uključujući pregled zaposlenosti u javnom sektoru, plata i socijalnih davanja, potrebne su s ciljem povratka u zonu fiskalnog suficita u srednjoročnom periodu. Potrebno je posegnuti za preraspodjelom resursa sa tekuće na kapitalnu potrošnju, prvenstveno za infrastrukturu, zelenu energiju i digitalizaciju. Na kraju neophodno je mobilizovati i dodatne prihode, između ostalog pomoću smanjenja poreskih olakšica – smatraju u MMF.
Odliv kapitala
Međunarodna finansijska institucija osvrnula se i na Centralnu banku BiH (CB BiH) za koju smatra da streba snažno da se odupre pritiscima usmjerenim na finansiranje budžeta vlada ili kreditiranje banaka.
– CB BiH treba dodatno da ojača okvir obavezne rezerve, između ostalog putem povećanja stopa naknade za rezerve koje komercijalne banke drže kod Centralne banke. Potrebno je nastaviti s primjenom pravila o ispunjavanju obavezne rezerve na depozite u devizama, te nakon prelaznog perioda preći s djelimičnog na potpuno ispunjavanje obavezne rezerve na ovaj način – navode u MMF-u.
Smatraju i da bi smanjenje jaza između stopa naknade CB BiH i kamatnih stopa u evrozoni smanjilo podsticaj da banke sredstva plasiraju u inostranstvu, čime bi se obuzdao odliv kapitala.
– Ako bi se povećanje naknade prenijelo na kamatne stope na kredite, to bi moglo doprinijeti daljem smanjenju inflacije. Potrebno je nastaviti pažljivo pratiti rizike u finansijskom sektoru, te poboljšati pripravnost za krizu – poručuju iz MMF-a.
Takođe, traže i uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost za cijelu BiH koji bi, kako navode, mogao olakšati restrukturiranje banaka i obezbijediti likvidnost u izuzetnim slučajevima.
I ugljenik u fokusu
Tranzicija ka zelenoj energiji i pripreme za uvođenje poreza na ugljenik EU, navode u MMF-u, oblasti su koje zahtijevaju hitno djelovanje.
– Vlasti bi što je prije moguće trebalo da uvedu mehanizam određivanja cijene ugljenika. Treba postepeno da ukinu subvencije za električnu energiju i uspostave sistem trgovanja emisijama usklađen sa sistemom u EU, sa privremenim alternativama uvođenja cijena ugljenika, kao što su porez ili akciza kao moguće mjere, budući da bi sprovođenje sistema trgovanja emisijama moglo zahtijevati period od nekoliko godina – smatraju u MMF-u.
S ciljem pospješivanja rasta, domaćim vlastima savjetuju da ubrzaju reforme usmjerene na unapređenje upravljanja, zaštitu finansijskog integriteta, borbu protiv korupcije i ubrzanje procesa digitalizacije.
– Potrebno je unaprijediti nadzor, transparentnost i poslovanje javnih preduzeća, riješiti nedostatke u javnim nabavkama i ojačati upravljanje javnim investicijama – smatraju u MMF-u.
Opstrukcije
Doktor ekonomske diplomatije Siniša Pepić navodi da je jedna od uloga MMF-a, ali i drugih institucionalnih kreditora, da za uslove korišćenja njihovih finansijskih sredstava stavljaju pred vlast određene zahtjeve.
– Time se osiguravaju da će ta sredstva biti na prvom mjestu efektivna po makroekonomiju zemlje koja ih koristi, odnosno da će taj novac u datom trenutku biti vraćen, ali i da će doći do određenih efekata njegovim ulaganjem. Ako dolazi do povećanja javne potrošnje te ako je aparat glomazan, a mislim da je daleko veća neefektivnost javnog aparata, onda MMF može da izrazi zabrinutost vezanu za samu opravdanost daljeg finansiranja BiH – kazao je “Glasu” Pepić.
Iz tog razloga, naglašava, oni pristupaju kako zahtjevima za određene reforme, tako i ukazuju na određene probleme i bave se edukacijom onih koji upravljaju javnim finansijama u državama koje finansiraju.
– Sve to može da proizvede pozitivne efekte po javne finansije države koja takva sredstva prihvata – poručio je Pepić.
Ono što se postavlja kao pitanje svih pitanja jeste, naglašava, funkcionisanje BiH u smislu da li možemo uopšte očekivati da reformski procesi koji se stavljaju pred zemlju, u najmanju ruku, budu razmatrani, a kamoli sprovedeni u djelo.
– Svjedoci smo svakodnevnih opstrukcija u smislu funkcionisanja sistema vlasti na nivou zajedničkih organa, ali isto tako i dogovora stranaka koje čine većinu u zajedničkim organima. Pitanje je koliko je BiH u ovom trenutku spremna da se uhvati u koštac ne samo sa zahtjevima MMF-a nego i reformi na evropskom putu, te svih drugih reformskih procesa. Očigledan je zastoj na tom planu, a kamoli da razmišljamo sada o nekim budućim reformskim procesima te uspostavljanju reda ili korigovanju javne potrošnje – naveo je Pepić.
Smatra da su zbog svega toga građani taoci nefunkcionalne BiH.
– Narod će tek osjećati posljedice jer imamo već doznačena sredstva iz drugih fondova koja se ne mogu koristiti. Za nova sredstva MMF-a uslovljeni smo novim zahtjevima u reformskom procesu. Svi reformski procesi i svaki pokušaj da se napravi korak naprijed, budu prekinuti nekom novom političkom krizom i sve vraćeno dva, tri koraka nazad – zaključio je Pepić.
Nude pomoć
Iz MMF-a poručuju da su nedavno usvajanje zakona o sprečavanju pranja novca te sukobu interesa odlični potezi, ali da bi vlasti trebalo da krenu s odlučnim sprovođenjem tih zakona.
– Podstičemo vlasti da zatraže MMF-ovu sveobuhvatnu dijagnostičku procjenu upravljanja, koja bi pomogla u identifikovanju i utvrđivanju prioritetnih reformi. Postavljanje BiH na putanju većeg rasta i obezbjeđenje većih mogućnosti njenim građanima u konačnici će smanjiti iseljavanje stanovništva – smatraju u MMF-u.
Inflacija
Međunarodna finansijska institucija, čije je sjedište u Vašingtonu, je u najnovijem izvještaju za BiH podsjetila da je inflacija sa rekordnih 17,4 odsto, koliko je iznosila u oktobru 2022. godine, postepeno opadala te je u prošloj godini u prosjeku iznosila šest odsto. Prema njihovim procjenama, inflacija će nastaviti pad te bi u ovoj godini trebalo da iznosi tri odsto.
Politika
KRESOJEVIĆ ČESTITAO SDS-U! “Zajedničkim radom do bolje budućnosti Srpske”

Kresojević čestitao SDS-u: Zajedničkim radom do bolje budućnosti Srpske
Narodni poslanik Partije demokratskog progresa Bojan Kresojević prisustvovao je svečanoj akademiji povodom 35 godina od osnivanja Srpske demokratske stranke, koja je održana u prisustvu rukovodstva i članova SDS-a, kao i brojnih zvanica iz političkog i javnog života.
„Danas sam, u ime predsjednika PDP-a gospodina Draška Stanivukovića, prisustvovao svečanoj akademiji povodom 35 godina od osnivanja Srpske demokratske stranke. Predsjedniku SDS-a, gospodinu Milanu Miličeviću, i svim članovima ove stranke želim da čestitam ovaj veliki jubilej. Uvjeren sam da ćemo zajedničkim radom donijeti bolju budućnost našoj Republici Srpskoj“, izjavio je Kresojević.
On je istakao da PDP i SDS dijele slične vrijednosti kada je riječ o borbi za pravednije, uređenije i slobodnije društvo, u kojem institucije rade u interesu građana, a ne pojedinaca.
Politika
NEVESINJE, SRCE SRPSKOG OTPORA! Stanivuković “Pet hiljada heroja pobijedilo OSAM PUTA JAČEG NEPRIJATELJA”

Na obilježavanju 150 godina od čuvenog Nevesinjskog ustanka, predsjednik PDP-a Draško Stanivuković uputio je snažnu poruku – Nevesinje nije samo mjesto, već simbol slobode, prkosa i junaštva koje se prenosi kroz generacije.
– Prije tačno 150 godina, iz Nevesinja je zapaljena iskra slobode koja je promijenila tok istorije Balkana. To nije bila obična buna – to je bio početak kraja imperija i temelj nezavisnosti Srbije i Crne Gore – poručio je Stanivuković.
On je istakao da su upravo iz ovog hercegovačkog kraja pokrenute prve borbe protiv ustaškog terora i fašizma u Drugom svjetskom ratu, dok su u najtežim trenucima Odbrambeno-otadžbinskog rata neveseinjski junaci ispisali najčasnije stranice novije istorije.
– Pet hiljada heroja iz Nevesinja stalo je pred osam puta brojnije vojske hrvatskih i muslimanskih snaga. I pobijedili su! Odbranili su čast naroda, izborili slobodu i pokazali da srce jače udara kada brani istinu i domovinu! – rekao je Stanivuković.
Dodao je da su ti junaci dali ono najvrijednije – svoje živote – kako bismo danas živjeli u slobodi.
– Njihova žrtva je naše najsvetije nasljeđe. Neka im je vječna slava i hvala! Sloboda se ne daruje – sloboda se osvaja! – poručio je Stanivuković.
Nevesinje, kako kaže, nije samo geografska tačka, već kamen-temeljac srpskog identiteta i mjesto koje i danas inspiriše čitav narod.
Politika
RAMO ISAK “Ja sam jedini pobijedio. DODIK JE OBIČNA KUKAVICA, dao sam mu dvije mogućnosti”

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine ukinuo pritvor Miloradu Dodiku i odlučio da se u nastavku postupka brani sa slobode, federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak komentarisao je ovu odluku.
Isak je istakao da odluku Suda ne želi komentirati, ali da smatra kako je upravo on, sa svojim timom, izvršio ključni pritisak koji je doveo do toga da se Dodik pojavi u Tužilaštvu BiH.
“Smatram se jedinim pobjednikom jer sam jedini davao Dodiku dvije mogućnosti: da ga uhapsimo ili da se sam preda. Dok su se drugi smijali mojim izjavama, ja sam ostao čvrst i nisam dozvolio kompromis.”
Isak je rekao da su tražili od Suda i Tužilaštva BiH dozvolu za djelovanje na teritoriji entiteta RS, kao i asistenciju SIPA-e.
“On se nije smio kretati po FBiH. Odluka kakva je donesena – neću komentarisati, ali je neočekivana i nejasna.”
Dodao je kako ne odustaje od stava da bi Dodik bio lišen slobode u Federaciji BiH, osim u slučaju kada bi se sam predao, što se, kako kaže, upravo i dogodilo.
“Mi nismo odustali. Ovo je naša pobjeda. Dodik, bez obzira na odluku Suda, jeste gubitnik. Izdao je narod RS. Jedno im je govorio, drugo radio.”
Isak tvrdi da se Dodik tri puta zaredom “sam demantovao”:
“Od protesta na entitetskim linijama, do izjave da se neće odazvati Sudu BiH. Na kraju je došao, pojavio se i predao. Tog momenta je izdao sve svoje saradnike. Uradio je tzv. entitetski udar unutar RS-a i svog naroda”, poručio je Ramo Isak za portal Radiosarajevo.ba.
Posebno je prozvao ministra unutrašnjih poslova RS-a Sinišu Karana, poručivši da bi, prema vlastitim javnim nastupima, sada trebao podnijeti krivičnu prijavu protiv Dodika.
“Karan i Dodik su politička prošlost. Izgubili su bitku. Ja sam pobijedio i ljudi oko mene koji rade u interesu BiH, prisilili smo ga da se odazove i prizna institucije BiH.
Na kraju je zaključio:
“Dodik je obična kukavica. Vidio je da s druge strane ima osobu koja se ne može pokolebati. Prisilili smo ga da prizna institucije BiH”, poručio je Ramo Isak .
Podsjećamo, Milorad Dodik je dobrovoljno dao iskaz u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, 4. jula 2025. godine, nakon čega mu je ukinut pritvor.
Centralna potjernica za Dodikom raspisana je u martu ove godine, a prvostepena presuda pred Sudom BiH izrečena je 26. februara 2025. godine, a Dodiku je izrečena kazna od godine dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja.
Crna hronika
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Politika1 dan ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Društvo1 dan ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina