Društvo
TRI DECENIJE BEZ KAZNE Zločin nad Srbima u višegradskim selima ČEKA SUDSKI EPILOG

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je Srni da ni nakon više od tri decenije nema sudskog epiloga za zločine počinjene u srpskim selima Klisure, Bursići i Hadrovići na području Višegrada, kada su pripadnici interventne jedinice višegradske brigade takozvane Armije BiH ubili osmoro Srba, a njihovu imovinu opljačkali i spalili.
Nuždić je podsjetio da su tom prilikom zarobljene tri starije žene koje su odvedene u logor.
O svemu je, između ostalih, svjedočio Marko Kusmuk, kojem je ubijena cijela porodica – supruga, dva sina i tetka. Tijela supruge i tetke našao je zapaljene.
-Tužilaštvo BiH je 8. avgusta 2023. godine, više od 30 godina nakon zločina, podiglo optužnicu protiv 13 nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH zbog zločina u mjestu Jošanica kod Foče u decembru 1992. godine, kao i na području Višegrada i Čajniča – istakao je Nuždić.
On je napomenuo da je sve ove događaje Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica obradio u atlasima zločina nad Srbima tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata 1992. i 1993. godine.
U julu 2024. godine Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv još jednog lica, koji se sumnjiči za zločine na području Jošanice,
Nuždić je podsjetio i da je 13. februara ove godine počelo suđenje trinaestorici optuženih pred Sudom BiH, te da je Tužilaštvo najavilo saslušanje 428 svjedoka i iznošenje brojnih materijalnih dokaza.
-Optužnica tereti Ferida Buljubašića, Ahmeta i Izeta Sejdića, te ostale za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u Jošanici kod Foče 1992. godine, kada je zvjerski ubijeno 56 civila, ranjeno njih deset, a kuće, imovina i poljoprivredni i pomoćni objekti uništeni i spaljeni – rekao je Nuždić.
Osim za ovaj zločin, Tužilaštvo istom optužnicom tereti Ahmeta Sejdića za zločine u selima Klisure, Bursići i Hadrovići u opštini Višegrad u avgustu 1992. godine, te Buljubašića dodatno tereti kao komandanta i nadređeno lice za ratne zločine nad civilima srpske nacionalnosti u selima oko Čajniča u februaru 1993. godine.
-Interesantno za zločin u Čajniču jeste da su pripadnici takozvane Armije BiH došli preko teritorije Crne Gore na područje sela Šapići, Trpinje, Trojan i Ponikve i ubili 11 srpskih civila među kojima su bili stariji muškarci i žene, te jedno dijete. Ovo sve govori u prilog tezi da su ovi napadi bili sistematski i planirani, da su korištene čak teritorije drugih država kako bi se izveli – naveo je Nuždić.
Prema njegovim riječima, činjenica da se pominju ista imena za sve ove zločine, pokazuje da su u strukturama takozvane Armije BiH postijale jedinice koje su bile namjenski obučavane i pripremane za zločine nad Srbima u srpskim selima.
Društvo
ĐOKIĆ DAO NOVU SAGLASNOST Vlada ima nove kineske partnere za vjetroelektranu u Trebinju

Vlada Republike Srpske raskinula je ugovor sa kineskom kompanijom “Zhongbo Group” iz Pekinga, kao i sa singapurskim “China Power PTE. LTD” sa kojima je ranije ove godine dogovarala koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane “Trebinje” procijenjene vrijednosti od preko milijardu i po maraka.
Umjesto njih, sada je data saglasnost i ovlašten je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić da potpiše sporazum sa novim partnerima, kineskom kompanijom “Zhongji Construction” iz Pekinga i “Zodic Energy PTE. LTD” iz Singapura.
Кompanije “Zhongbo Group” iz Pekinga i “China Power PTE. LTD” iz Singapura obavijestile su Vladu RS 23. septembra 2025. godine pismom da prekidaju dalja istraživanja i razvoj projekata vjetroenergije i solarne energije na lokacijama u Republici Srpskoj.
“Кao razlog za prekid istraživanja navode se organizacioni problemi unutar kompanija i promjena politike investiranja. Takođe, Vlada je stavila van snage i odluku o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije putem pregovaračkog postupka za izgradnju i korišćenje vjetroelektrane „Trebinje“, na području grada Trebinje“, rekli su nam iz Vlade RS.
CAPITAL je u junu ove godine objavio da Vlada Republike Srpske planira da kroz pregovarački postupak i bez javnog nadmetanja kineskoj kompaniji „China Power PTE“ dodijeli koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane „Trebinje“.
Radi se o mega projektu instalisane snage od 537,5 megavata, sa godišnjom proizvodnjom procijenjenjom na 1.270 gigavat časova, što je oko deset odsto ukupne potrošnje struje u BiH. Koncesija je trebala obuhvatiti period od 30 godina.
Novi partneri “Zhongji Construction” iz Pekinga zainteresovani su takođe za obnovljive izvore energije, a planiraju da ih realizuju preko svoje kompanije u Singapuru, koja je osnovana u martu ove godine i čiji je zadatak da “pokriva” inostrane projekte.
“Republika Srpska ima značajan neiskorišćeni vjetropotencijal i energiju sunca, kao i obavezu da poveća učešća energije iz obnovljivih izvora. Prema izvršenim istraživanjima, na području istočne Hercegovine postoje veoma dobri uslovi za izgradnju vjetroelektrana, ali i solarnih elektrana. Kao prvi projekat koji kompanija predlaže je izgradnja vjetroelektrane, instalisane snage oko 500 MW na području Trebinje “, rekli su u Vladi RS.
Društvo
Godinu dana od poplava u JABLANICI, KONJICU I FOJNICI

Bosna i Hercegovina danas se sjeća stradalih u katastrofalni poplavama koje su prije godinu dana pogodile Jablanicu, Konjic i dijelove srednje Bosne, odnijele ljudske živote i ostavile hiljade porodica bez krova nad glavom.
Padavine su pokrenule klizišta na obližnjem kamenoomu u Donjoj Jablanici, što je čitava naselja ostavilo odsečenim od sveta rušeći putnu i železničku infrastrukturu.
Tokom noći s 3. na 4. oktobra prošle godine u poplavama i klizištima u Bosni i Hercegovini poginulo je 27 osoba.
U Jablanici je život izgubilo 19 ljudi, Konjicu pet, dok su u Fojnici smtno stradale tri osobe.
Na mestima stradanja danas će biti održane komemoracije i polaganje cveća. Preživeli, članovi porodica žrtava i predstavnici vlasti zajedno će se prisetiti najtežih trenutaka, ali i pokazati da solidarnost nije nestala ni nakon što su se kamere ugasile.
Mnogi meštani i dalje žive u privremenim objektima, čekajući obnovu i sistemska rešenja. Podsećaju da tragedija ne sme biti zaboravljena, jer osim bolnih sećanja nosi i pouke o neophodnosti boljeg sistema zaštite i brže reakcije institucija.
“Ovo nije samo sećanje na prošlost, nego i upozorenje za budućnost. Klimatske promene donose sve češće i razornije nepogode, a naš odgovor mora biti organizovaniji i jači”, poručuju stručnjaci, prenosi portal Vijesti.
Uncategorized
CENTRALNA BANKA: Bazna inflacija u proteklih osam mjeseci 4,31 odsto

Centralna banka BiH procijenila je godišnju baznu inflaciju za proteklih osam mjeseci u sektoru usluga na 4,31 odsto, dok je godišnji rast prosječnih potrošačkih cijena u ovom sektoru procijenjen na 4,83 odsto.
Iz Banke su naveli da su u julu inflatorni pritisci ojačali u prosječnim potrošačkim cijenama u uslužnom sektoru, i ostalim cjenovnim odjeljcima koji ulaze u proračun bazne inflacije.
Iz Banke su dodali da procjena bazne inflacije na osnovu zvaničnih statističkih podataka ne odstupa značajno od procjene iz junskog kruga brzih procjena bazne inflacije.
-
Zdravlje4 sata ago
LJEKARI DOŠLI DO SJAJNOG OTKRIĆA! Ovo je najbolji doručak za srčane bolesnike
-
Hronika3 dana ago
IMALI SU FANTOMKE! “Tukli su me nogama i rukama u policiji u Laktašima”
-
Svijet2 dana ago
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
HAOS U TUZLI! Sveštenika ćemo preobratiti na islam, a KRST ZAMIJENITI MJESECOM I ZVIJEZDOM (FOTO)
-
Uncategorized3 dana ago
ŠTA PIŠE U REFORMSKOJ AGENDI: Cijene struje u BiH usklađuju sa EU
-
Društvo2 dana ago
BRANKA BRANKOVIĆ, dugogodišnja novinarka iz Banjaluke, PREMINULA JE JUTROS u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
SDA TVRDI DA JE STVARNOST DRUGAČIJA! “Dodik u dva dana dva puta pobijedio “trojku”, OHR i pravosuđe”
-
Svijet3 dana ago
I MAKRON SE PRIDRUŽIO MERCU “Evropa je u sukobu sa Rusijom”