Connect with us

Svijet

ZNATE LI DA POSTOJI DRŽAVA koja je na novčanicu stavila Tita, a TO NIJE JUGOSLAVIJA

U nekadašnjoj Jugoslaviji u opticaju je bila samo jedna novčanica s likom Josipa Broza Tita.

Riječ je o novčanici od 5000 dinara iz daleke 1985. godine. Oni malo stariji sjećaju se toga, ali teško će znati da je osim SFRJ još jedna zemlja imala lik Tita na svojim novčanicama, piše Bizportal.rs.

Poseban kuriozitet jest da je ova država novčanicu s likom maršala imala u opticaju čak i prije nego što je SFR Jugoslavija počela koristiti lik Josipa Broza na apoenima od 5000 dinara.

Misteriozna država zove se Republika Gvineja. Ova afrička država uvela je novu valutu 1971. godine i nazvala je sili. Ta riječ na njihovom jeziku znači – slon.

“Na svoju najveću novčanicu od 500 silija 1980. godine centralna banka Republike Gvineje postavila je upravo lik Tita, maršala i doživotnog predsjednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije”, kazao je na svom YouTube kanalu numizmatičar Zlatko Višćević.

Bila je u opticaju nekih pet godina, sve do 1985. Ova novčanica nije posebno značajna u svijetu numizmatike, no istorijski je zanimljivo da su se u ovoj zapadnoafričkoj zemlji odlučili baš Tita staviti na državni novac.

“Kada se na novčanicama neke zemlje prikazuju osobe, onda su one u većini slučajeva značajne za nju i s njom imaju neku direktnu vezu. Jako je neobično to da se na njima prikazuje čelnik neke druge države. Još je neobičnije za jednu afričku državu, koja se tek 1958. godine oslobodila kolonijalne vlasti, da samo 23 godine nakon toga postavlja na svoju novčanicu Evropljanina i bijelca”, objašnjava Višćević.

Osim Tita, na ostalim novčanicama iz ove serije prikazani su i drugi strani političari: marokanski kralj Mohamed V, bivši predsjednik Gane Frensis Kvame Nkrumah, bivši premijer Demokratske Republike Kongo Patris Lumumba i drugi… “Tema ove serije novčanica, a kojoj pripada i ova na kojoj je lik Tita, je antikolonijalizam i antiimperijalizam. Svim tim ljudima zajednička je borba protiv kolonijalizma, za nezavisnost svojih naroda i zemalja. Tito je postavljen na ovu novčanicu u periodu u kojem je Republika Gvineja bila deo Pokreta nesvrstanih, a baš Tito je bio jedan od glavnih lidera tog pokreta”, objašnjava Viščević.

Novac osim svoje očigledne, monetarne, ima i propagandnu ulogu u svakom društvu. Osim što novcem plaćamo sve što nam je potrebno za život, on ima i političko-propagandnu ulogu, tako se novcem može poslati određena poruka javnosti.

“Obično su izdavači novca banke, iza kojih stoji država, tako da su na novčanicama prikazani oni motivi i sadržaji za koje država želi da ih vide njeni građani. Kada se na novac stavljaju ljudi, onda se u pravilu radi o vladarima te zemlje, značajnim osobama iz istorije, političarima, naučnicima, piscima, umjetnicima i sl.”, objašnjava numizmatičar Zlatko Višćević u svom prilogu.

SFRJ je tek krajem 1985. odlučila na jednu novčanicu postaviti lik Josipa Broza Tita, i to onu od 5000 dinara, koja je u to vrijeme bila najvrijednija. Na licu joj je bio lik Tita, a na naličju vizura Jajca. Ovi motivi su imali zadatak da pozovu na jedinstvo zemlje koja je već uveliko počela pucati po šavovima.

Svijet

DRAMA U NJEMAČKOJ, SELO POD BLOKADOM! U kući pronađena tri tijela, traga se za ubicom

Tri tijela pronađena su u kući u selu Weitefeld na zapadu Njemačke.

U toku je velika potraga za osumnjičenim koji je pobjegao kad su policajci stigli na mjesto događaja, potvrdio je portparol policije njemačkoj novinskoj agenciji.

Policija je savjetovala mještane da ostanu kod kuće i upozorila vozače da ne staju autosto-perima, prenijeli su lokalni mediji. Njemački list Bild javlja da su specijalci na ulicama sela te da u potrazi učestvuje i helikopter.

Weitefeld, koji ima oko 2.200 stanovnika, je pod policijskom blokadom te se provjeravaju vozila koja ulaze i izlaze.

Portparol policije izjavio je za Bild da je poziv o pronalasku tijela zaprimljen noćas oko 3:45 sati.

Policija je objavila da se incident dogodio u porodičnoj kući te da su među žrtvama dvije muške osobe i jedna ženska. Portparol policije nije isključio da među žrtvama ima i djece.

Načelnik Karl-Heinz Kessler naglasio je kako nikada “nije mogao zamisliti da će takav čin” dogoditi u Weitefeld. Napomenuo je da su u kući živjeli žena, muškarac i tinejdžer, prenosi Index.

Nastavi čitati

Svijet

LE PEN U PARIZU “Inspiriše me Martin Luter King”

Liderka francuske krajnje desnice i stranke Nacionalno okupljanje (RN) Marin Le Pen izjavila je danas da će se mirno boriti protiv sudske presude kojom joj je na pet godina zabranjeno bavljenje politikom, dodajući da joj inspiraciju daje američki aktivista za ljudska prava Martin Luter King, prenijeli su danas francuski mediji.

Ona je u video obraćanju upućenom lideru italijanske stranke Liga Mateu Salviniju istakla da inspiraciju nalazi u borbi ubijenog američkog aktiviste za ljudska prava, prenijela je televizija BFMTV.

– Mi ćemo slijediti primijer Martina Lutera Kinga. On se borio za ljudska prava, a građanska prava francuskog naroda su danas dovedena u pitanje. Naša borba biće mirna i demokratska – poručila je Le Pen na skupu Lige u Firenci.

Ona je dodala da se RN nikada neće predati pred nasiljem i kršenjem demokratije.

– Iskoristićemo sva moguća pravna sredstva kako bismo se izborili da učestvujemo na izborima 2027. i porazimo ovaj pokušaj da se ukine funkcionisanje demokratije u Francuskoj – poručila je Le Pen.

Salvini joj je zahvalio na poruci, dodajući da je danas važan dan za nju i njenu stranku na čijem skupu bi ona kasnije trebalo da se obrati.

Istovremeno, RN je danas u centru Pariza organizovala skup podrške Le Penovoj nakon presude kojom je sud prošle nedjelje osudio nju i dvadesetak članova stranke zbog pronevjere fondova EU.

Le Pen neće moći da se kandiduje na predsjedničkim izborima 2027. osim ako ne bude usjpela da preinači odluku suda u roku od 18 mjeseci, a takođe je osuđena na četiri godine zatvora.

Nastavi čitati

Svijet

IZUZETNO ZABRINJAVAJUĆE! Zabilježeno masovno uginuće pčela u SAD-u

U Sjedinjenim Američkim Državama zabilježen je veliki broj uginuća medonosnih pčela, koji se broji u milionima, a entomolozi sa Vašingtonskog državnog univerziteta navode da bi američki pčelari ove godine mogli da izgube od 60 do 70 odsto zajednica.

Istraživanje američkih inspektora pčelinjaka otkrilo da su pčelari prošle godine izgubili 55 odsto svojih zajednica, što je najveća stopa smrtnosti od kada su počeli da vode evidenciju 2011. godine, prenio je Indipendent.

– To utiče na sigurnost hrane za sve nas. Voće i povrće oprašuju pčele, a mi volimo naše voće i povrće. Volimo našu kafu koju oprašuju pčele. Često ovo uzimamo zdravo za gotovo – istakla je entomolog dr Juliana Rangel sa Teksaškog A&M univerziteta za Independent.
Međutim, najveći problem je to što niko ne zna zašto se to događa.

Pesticidi, snabdijevanje hranom i vremenske prilike mogu da igraju važnu ulogu.

Jedan od tih faktora je i loša zaliha hrane za pčele.
Promjena vremenskih obrazaca može da zbuni pčele, što dovodi do toga da prerano ili prekasno napuste košnicu i traže hranu koja zapravo nije u cvijetu.

Naučnici testiraju pogođene kolonije i na trovanje pesticidima, kaže Rangel, ali za dobijanje zvaničnih rezultata potrebni su mjeseci.

Ona je napomenula da mnogi komercijalni pčelari sa kojima je razgovarala nisu uradili ništa drugačije u posljednje vrijeme, što znači da pčelari i njihovo upravljanje pčelama vjerovatno nisu krivi za situaciju.

Naučnici neće moći da dođu do odgovora uskoro, posebno imajući u vidu ogromno smanjenje budžeta i otpuštanja koja se dešavaju u saveznoj vladi ove godine.
Linker
Rangel kaže da rasprostranjeni rezovi Donalda Trampa i Ilona Maska u saveznim agencijama “nisu mogli da dođu u gorem trenutku”, s obzirom na to da su laboratorije Ministarstva poljoprivrede često odgovorne za proučavanje masovnog uginuća pčela.

– Još nema potrebe za panikom jer ako pčelari imaju posebno lošu godinu sa visokom stopom smrtnosti, obično mogu da se oporave sledeće -kaže dr Dejv Goulson, entomolog sa Univerziteta u Saseksu.

Ali ako se smrtni slučajevi, poput onih zabilježenih prošle godine, nastave više godina, mogli bismo da budemo u nevolji, navode stručnjaci.

Nastavi čitati

Aktuelno