Društvo
EVO KADA TAČNO STIŽE zahlađenje i PRVI snijeg

Nakon rekordno toplih ljetnih mjeseci sredinom septembra sačekalo nas je pravo jesenje vrijeme uz naglo zahlađenje i kišu.
Meteorolog amater Ivan Ristić i prof. dr Aleksandar Valjarević sa Geografskog fakulteta dali su sezonsku prognozu za jesen i zimu, ali i objasnili zašto smo sredinom ovog mjeseca imali naglu promenu vremena.
Krajem avgusta i početkom septembra došlo je do promjene cirkulacije na planeti Zemlji, sve je počelo nesvakidašnjim poplavama u Sahari, prestankom stvaranja uragana na Atlantiku iako okean bilježi rekordne temperature od kada se vrše moderna mjerenja. Takođe u isto vrijeme sa meteo mapa nestaje islandski ciklon koji je u sprezi sa afričkim anticiklonom vladao skoro 14 mjeseci i donio rekordne temperature Balkanu, koji je bio među najtoplijim regionima na planeti.
Ta promjena cirkulacije dovela je do prodora hladnog arktičkog vazduha u srce Еvrope, osim jakog zahlađenja i snijega na planinama usljed ogromne količine padavina došlo je do poplava na skoro svim rijekama koje imaju svoja izvorišta na Karpatima i Alpima. Srećom mi nismo imali većih problema jer smo se nalazili u centru jakog ciklona nazvanog Boris, a i relativno smo udaljeni od ovih planinskih masiva – navode oni i dodaju da su atmosferske cirkulacije to jest njene oscilacije glavni pokretač dešavanja na planeti što se tiče vremena, ali i same klime.
Objasnili su i da su sezonsku prognozu imali klimatski model koristeći originalnu metodu GIS telekonekciona metoda raščlanjivanja atmosferskih oscilacija (AO) koji je razvio prof. dr Valjarević, a da je do sličnih zaključaka došao i Ristić sa svojom teorijom o klimatskim promjenama:
“Tajna veza između klime, vulkana i zemljotresa, gdje se govori u velikom uticaju Pacifika i Indijskog okeana na cirkulaciju atmosfere i njegove oscilacije kroz konvektivne faze opisane u MJO indeksu”.
Njihovu sezonsku prognozu prenosimo u cjelosti:
“Na vrijeme od oktobra do kraja februara uticaće sprega Azorskog i Sibirskog anticiklona. Između njh se otvara prostor za povremene prodore hladnog arktičkog vazduha direktno sa Sjevernog pola koji će donositi pad temperature i padavine, a kako vrijeme bude odmicalo kišu će zamijeniti snijeg. Prema ECMWF srednjoročnom modelu postoji evidentna orjentacija kraka polarnog vrtloga prema našem kontinentu u sklopu koga će se dešavati povremeni prodori hladnog arktičkog vazduha.
Početak oktobra uz smjenu sunca i oblaka koji mogu donijeti kišu biće svježiji najviše temperature između 17 i 22 stepena. Prema kraju prve dekade doći će i do postepene stabilizacije vremena i porasta vazdušnog pritiska tako da ćemo ući u takozvano miholjsko ljeto, period baš oko Miholjdana 12. oktobra. Najviše temperature u tom periodu biće oko 25 stepeni. U drugoj polovini oktobra i prvoj polovini novembra ulazimo u hladniji period i što se tiče jutarnjih koje će se kretati od pet stepeni do deset stepeni i maksimalnih koje će biti između 10 i 15 stepeni, u pojedinim danima biće maglovito pogotovo u kotlinama i rječnim dolinama, gdje se magla može zadržati veći dio prijepodneva. Takođe, u pojedinim danima biće i kiše, a na planinama po neka pahulja”.
Prognoza za novembar
“U drugoj polovini novembra sa jačim prodorom hladnog arktičkog vazduha biće i puno padavina uglavnom kiše na planinama snijeg, pojava snijega se krajem novembra očekuje i u nižim predjelima južnije od Save i Dunava. Najniže temperature na kraju novembra biće od -2 do pet stepeni, a maksimalne od tri do osam stepeni”, navodi se u prognozi i dodaje:
“U decembru promjenjivo vrijeme sve će više ličiti na pravo zimsko. Početkom i sredinom mjeseca dva kraća otopljenja sa maksimumima oko 10 stepeni kao prethodnica dolaska hladnog fronta koji će donijeti snijeg u većem dijelu zemlje i pad temperature na blizu nula stepeni. Krajem decembra stvaranje i snježnog pokrivača tako da je velika šansa da dočekamo poslije ko zna koliko godina novu godinu u pravom zimskom ambijentu sa snježnim pokrivačem”.
Vrijeme za prva dva mjeseca naredne godine
“Januar i februar prema sadašnjoj prognozi pravi zimski, povremeno će padati uglavnom snijeg, a najviša dnevna temperatura kretaće se od nule do pet stepeni minimalna temperatura u pojedinim danima i do -10 stepeni Celzijusovih. Kraj zime i otopljenje stiže krajem februara i početkom marta. Sve u svemu ova zima bi mogla da bude najhladnija u posljednjih 10 godina”, tvrde meteorolozi, prenosi “Kurir”.
Društvo
CIJENE LETE U NEBO: Voće postalo luksuz, frizerske usluge skuplje nego ikad

Da građani BiH sve teže podnose troškove života, pokazuje podatak da je iznos sindikalne potrošačke korpe za protekli mjesec bio 3.168,90 KM.
Radi se o minimalnim troškovima četveročlane porodice, čije kućne budžete najviše “guta“ hrana. Ta stavka u potrošačkoj korpi je iznosila 1.421,10 KM.
Međutim, koliko su cijene dramatično porasle u posljednjih pet godina pokazuje činjenica da je potrošačka korpa u aprilu 2020. godine iznosila 1.987,72 KM.
Tako su troškovi života za pet godina nabujali za gotovo 1.200 KM. Prije pet godina minimalni troškovi koje je četveročlana porodica izdvajala za hranu iznosili su 917,70 KM ili 503,40 KM manje u odnosu na trenutnu situaciju.
O kakvom skoku cijena hrane je riječ, pokazuju podaci dostupni na stranicama Federalnog ministarstva trgovine prema kojima je, naprimjer, prosječna cijena riže po kilogramu u Sarajevu, trenutno, 5,21 KM, a u Mostaru 6,81 KM.
U istom periodu 2020. godine kilogram riže u Sarajevu je u prosjeku koštao 3,79 KM, a u Mostaru 4,30 KM.
Kilogram hljeba u Mostaru je prije pet godina koštao 2,58 KM, a sada 3,59 KM, a u Sarajevu je ta cijena sada 4,52 KM, što je u odnosu na pet godina prije skuplje za 2,06 KM.
Drastično su porasle cijene mesa pa se tako kilogram junetine bez kosti prije pet godina kretao u rasponu od 11 do 13,50 KM, a sada je ta cijena oko 23 KM!
Kilogram piletine se kreće od 6,50 do 7,50 KM, dok je prije pet godina taj raspon bio između 4,40 i 5,13 KM.
Voće je luksuz
Cijena jaja po komadu je u parilu 2020. godine iznosila 0,25 KM, a sada oko 0,45 KM.
Kilogram maslaca sada je, uglavnom, oko 40 KM, a prije pet godina ta se cijena kretala oko 22 KM.
Litar mlijeka trenutno se kreće po cijeni od oko 2,40 KM, što je za marku više nego pet godina ranije.
Kada je riječ o voću, kako smo pisali, kilogram trešanja na sarajevskim, ali i pijacama širom Bosne je dostigao cijenu od 20 KM.
Istina, na hercegovačkim pijacama to voće ima prilično nižu cijenu, i to od trenutnih šest do sedam KM. Međutim, prije pet godina trešnje su prodavane po cijeni od tri do četiri KM po kilogramu.
Šišanje i feniranje
Poskupljenja su se, jasno, prelila i na brojne usluge. Tako je muško šišanje prije pet godina u prosjeku koštalo 6,50 KM, a sada je približno 12 KM.
Pranje kose srednje dužine s feniranjem prije pet godina je koštalo 10 KM, a sada od 12,50 do 20 KM.
Društvo
HUMANOST NA DJELU: Odbornici iz Bileće donirali svoje mjesečne dodatke djeci sa Kosova i Metohije

Grupa od devet odbornika Skupštine opštine Bileća poklonila je svoju mjesečnu odborničku naknadu u ukupnoj vrijednosti od 2.700 KM za pomoć djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju sa Kosova i Metohije.
Skupština opštine Bileća ima 17 odbornika, a njih devet Dražen Dunđer, Slobodan Čomić, Rajko Vuković, Milan Dučić, Miodrag Šešlija, Anastasija Aleksić, Danilo Ilić, Željko Samardžić i Srđan Samardžić za humanost se odreklo odborničke mjesečne naknade od 300 KM, saopšteno je iz Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji.
Moramo naglasiti da je Dražen Dunđer još prije nekoliko godina pokazao humanost i koliko mu znači Kosovo i Metohija i donirao 1.000 KM ličnih sredstava za izgradnju Dnevnog centra „Podrži me – 9. januar“ u Kosovskoj Mitrovici, koji je namijenjen djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju – naveli su iz Odbora.
Tih 2.700 KM biće usmjereno na djecu i mlade sa poteškoćama iz Dnevnog centra u Kosovskoj Mitrovici koja nemaju sredstva za odlazak na rehabilitaciju u narednim mjesecima ove godine.
Iz Odbora su zahvalili humanim ljudima iz Bileće što podržavaju svoj narod i srpsku djecu na Kosmetu.
– Ovo je prva grupa humanih ljudi, koji poslije poslaničkog kluba SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske, posredstvom našeg odbora pomažu na ovaj način srpski narod i opstanak na svetom Kosovu i Metohiji – , naveli su iz Odbora.
Društvo
Građani često biraju između lijekova i hrane, VLAST NIJEMA

Inflacija ne popušta, a potrošačka korpa u Republici Srpskoj sve je praznija.
Navike se mijenjaju, ne iz komfora, već zbog golog preživljavanja. Čak i osnovne namirnice mnogima postaju luksuz.
Kampanja „Društveno odgovorni“ zvučala je obećavajuće. No, kao i mnogo toga do sada, ostala je prazno slovo na papiru. Proizvodi s liste popusta često nisu ono što građanima zaista treba.
A Vlada RS još ništa konkretno nije uradila da olakša svakodnevni život, kaže Snežana Šešlija iz dobojskog udruženja potrošača.
Lično mislim da se sama politika cijena u RS, pa i u cijeloj BiH uopšte ne vodi da bi građani, tj potrošači imali korist od toga.
Jer kako smo donjeli politiku cijena i kako smo donjeli odluke o tome da trgovci određuju marže, tako isto možemo donjeti podzakonska akta ili pravilnike da se te marže ograniče, kaže Snežana Šešlija,predsjednica Udruženja potrošača “ToPeer” iz Doboja.
Takvi pravilnici bi mogli biti prva konkretna mjera, ali njih još nema.
Ako nemate maržu, dva posto, na proizvode te, te i te, bićete kažnjeni. Mislim da je krajnje vrijeme da Vlada krene sa kreiranjem novih politika.
Građani ovdje nisu stavljeni u prioritet. Mi smo u debeloj ekonomskoj krizi. Da državne institucije nisu u mogućnosti da određenim preventivnim mjerama zaštite standard potrošača, u smislu, ili poboljšanja naših primanja. Jer i ova mjera Vlade o najnižoj plati nije doprinijela ničemu već da se ljudi otpuštaju, kaže Šešlija.
Vladajući se godinama prave da ne vide tešku svakodnevnicu. Glasovi onih koji bi trebalo da štite građane, bivaju ignorisani. Kao rješenje godinama se spominje i socijalna karta. No, ona i dalje postoji samo u teoriji.
Jer onda vi znate da imate kategorije stanovnika kojima je potrebna zaštita. Mi sad ovako trošimo tu zaštitu, pomoć, svi podjednako jer ako smanjite proizvod, koji je dvije marke, meni, vi ste ga smanjili i onome ko nije u socijalnoj potrebi, objašnjava Šešlija.
U državi bez zaštite potrošača, kredit postaje sredstvo preživljavanja. Građani se sve više zadužuju iz čiste muke.
Po pet kredita se diže. Prvi se podigne da bismo kupili zimnicu. To je bilo u decembru. Danas se dižu krediti gdje se otplaćuje onaj prvi, jer su očekivanja bila da će penzije ili plate bar nešto porasti pa ću moći da iznosem taj kredit. Međutim ne, kaže Šešlija.
Inflacija jede i plate i strpljenje. Političke mjere i kad ih ima, stižu kasno i često više odmognu nego što pomognu.
Građani prinuđeni da prave izbore između hrane i lijekova, kredita i grijanja- pitaju, ako se prioriteti institucija ne promjene – koliko će običan čovjek još moći izdržati?
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika20 sati ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Svijet3 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Hronika19 sati ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Hronika2 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Region21 sat ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”