Connect with us

Društvo

Radnicima u proizvodnji namještaja PRIJETE OTKAZI

Pad potražnje te globalna kriza uticali su ove godine na smanjen obim poslovanja firmi koje se bave proizvodnjom namještaja, saglasni su predstavnici ove industrije te ističu da strahuju da će u narednom periodu zbog veoma loše situacije doći do otpuštanja radnika.

Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj industriji veoma loša.

“Ono što nas zabrinjava jeste to da prognoze za naredni period nisu dobre, te su najoptimističnije priče da bi se negdje od polovine iduće godine moglo očekivati neko poboljšanje, ali to smo pričali i prošle godine, pa se nije desilo”, kazao je Andrić.

Kako je rekao, pretpostavka je da će i sljedeća godina biti veoma loša, te ističe da su privrednici iz ove oblasti u strahu da ne bude gora od ove.

“Sa početkom sukoba u Ukrajini, ali i zbog sukoba na Bliskom istoku, došlo je do globalnih poremećaja, gdje se sve to prelilo na naše tržište”, kazao je Andrić i istakao da je pritisak od inostranih partnera na domaće privrednike da smanjuju cijene svojih proizvoda.

“Koliko je loše stanje, govori i podatak da je u ovoj godini oko 20 procenata smanjen broj zaposlenih u toj industriji tako da je sigurno bilo otpuštanja radnika”, kazao je Andrić i istakao da strahuje da će doći do još otkaza.

Janko Petrović, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, koji je ujedno i vlasnik kompanije “Petroprojekt” iz Bratunca, kazao je da u Srpskoj, što se tiče ove privredne grane, nema napretka.

“Idemo u pravcu veoma loše priče. Uglavnom se radi o namještaju za široku potrošnju. On je doživio potpuni fijasko, dok se luksuzniji namještaj još traži”, kazao je Petrović za “Nezavisne novine” i istakao da kupaca za skupi namještaj i za dalje ima.

“Budući da su najave da će u narednoj godini doći do rasta minimalne plate, do rasta cijene struje, ali i do rasta cijena repromaterijala, nama je dovoljno da nam dignu cijene za pet odsto da bude previše da ne možemo poslovati kako treba”, kazao je Petrović.

Ističe da je kompletna drvna industrija na koljenima.

“Pa je tako jedna trećina preduzeća već zatvorila svoje pogone, jedna trećina najavljuje da će oko Nove godine prestati da radi i jedna trećina će vjerovatno ostati da radi”, kazao je Petrović.

Darko Partalo, direktor kompanije “Drvoprodex” Banjaluka, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj privrednoj grani na veoma niskom nivou.

“Potražnja se ne povećava, cijene ne rastu. Borimo se za svakog kupca, pokušavamo da preživimo”, kazao je Partalo i dodao da u narednoj godini ne očekuju bolju situaciju.

“Nadamo se da iduća godina neće biti gora, ali sve to direktno zavisi od ishoda sukoba u Ukrajini, da li će on ići ka eskalaciji ili ka miru”, kazao je Partalo i istakao da u njegovoj firmi nisu otpuštali radnike.

Da je situacija u ovoj privrednoj grani izuzetno teška, govore i podaci Uprave za indirektno oporezivanje da je došlo do pada izvoza za skoro 70 miliona KM.

“Za deset mjeseci ove godine izvezeno je 112.041.917 kilograma namještaja u ukupnoj vrijednosti od 909.108.009 KM, dok je lani u istom periodu izvezeno 120.867.774 kilograma namještaja u vrijednosti od 978.743.525 KM.

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno