Connect with us

Društvo

NEKRETNINE U SRPSKOJ SVE TRAŽENIJE! Banjaluka najatraktivnija za kupce!

U Republici Srpskoj je u posljednjem tromjesečju prošle godine prodato ukupno 1.356 završenih stanova, sa prosječnom cijenom od 3.074 KM po kvadratnom metru, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Broj završenih prodatih stanova u Srpskoj u posljednjem tromjesečju prošle godine veći je za 4,9 odsto nego u istom periodu 2023. godine.

Od ukupnog broja prodatih završenih stanova u Srpskoj, njih 454 su bila u Banjaluci, sa prosječnom cijenom od 3.714 KM po kvadratnom metru.

Proizvođačke cijene u stanogradnji u Srpskoj u četvrtom tromjesečju prošle godine u poređenju sa trećim tromjesečjem bile su veće za 0,6 odsto.

Broj završenih prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u četvrtom tromjesečju 2024. godine veći je u odnosu na prosječan broj završenih prodatih novih stanova u 2023. godini za 75,2 odsto, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe za “Nezavisne novine” da je ovaj podatak prihvatljiv i da pokazuje da tržište nekretnina nije turbulentno.

“Potražnje u Banjaluci ima i ponuda se prilagođava, gradi se dosta, izdato je dosta građevinskih dozvola”, kazao je Milanović i dodao da je stanje na tržištu nekretnina stabilno.

Ističe da, što se tiče cijena u prošloj godini, one se nisu puno mijenjale i nisu puno rasle.

“Na primjer, jedan isti investitor pravi zgrade, pa kad jednu završi, druga može biti malo skuplja, upravo zato što je bolja lokacija ili imaju malo bolji nivo opreme”, kazao je Milanović.

Dodao je da nema nekih značajnih promjena, nema velikog skoka cijena, ali nema ni pojeftinjenja.

“Sve je to upravo zato što je tržište građevinskog materijala stabilno, malo povećanje troškova prouzrokuje cijena rada i nedostatak radnika”, kazao je Milanović.

Kako je rekao, naši građani ne mogu da podnesu previsoke cijene i da dođe do nekog značajnog skoka cijena, ostali bi bez kupaca, a to nikome nije u interesu.

“Što se tiče Banjaluke, potražnje i dalje ima, a to je osnovni parametar na osnovu kojeg se formira cijena”, kazao je Milanović i istakao da očekuje stabilno stanje, kao što je bilo i u prošloj godini.

“Što se tiče potražnje, najviše se traže jednosobni stanovi i oni od 50 do 60 kvadrata koji imaju dvije spavaće sobe, i to uglavnom kupuju mladi bračni parovi koji imaju djecu”, kazao je Milanović.

Prema njegovim riječima, cijene novih stanova po kvadratu iznose od 2.800 do 6.000 KM.

“Banjaluka je izuzetno atraktivna lokacija u Srpskoj, a stanove potražuju kupci sa svih strana”, dodaje Milanović.

Dragan Gruban iz Agencije za nekretnine “Agent Enex” u Prijedoru i urednik Facebook stranice Dom.ba, kazao je da je, što se tiče Prijedora, ovaj grad u ekspanziji gradnje. Kad su u pitanju cijene u prošloj godini, one se nisu puno mijenjale i nisu puno rasle.

“Što se tiče cijena, ne očekujemo njihov pad”, kazao je Gruban, ističući da cijena kvadrata u novoj gradnji košta oko 3.000 u užem centru grada, dok udaljenost dva, tri kilometra od centra košta od 2.500 do 2.700 KM.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prpiremite kišobrane, oblačno uz padavine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje kiša koja će ponegdje preći u sunježicu, a u brdsko-planinskim predjelima u snijeg.

Padavine se očekuju u noći na srijedu, prvo od juga ka zapadu, a tokom dana i na sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na jugu je najavljena kiša koja će u drugom dijelu dana biti jačati.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južnih smjerova, na sjeveru istočni.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus tri do dva, na jugu do pet, a dnevna od dva do sedam, na jugu do 10, u višim predjelima od nula stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BUNT PROTIV POSKUPLJENJA! Treći veliki bojkot trgovina u BiH na Dan zaljubljenih!

Fejsbuk grupa BOJkot.ba najavila je da će na Dan zaljubljenih, 14. februara biti održan treći bojkot trgovina u Bosni i Hercegovini.

Građanima su naveli određene upute:

“Racionalizujte potrošnju ostalim danima!

Izbjegavajte kupovinu lako kvarljivih proizvoda!

Izbjegavajte kupovinu artikala koji su najviše poskupili / potražite alternative!

Kupujte samo nužne namirnice!

U petak / ne kupuj ništa!

Budi dio promjene!”, naveli su.

Kritike na zaključavanje cijena u FBiH

Nakon što je Ministar trgovine FBiH Amir Hasičević juče održao sastanak sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i predstavnika prerađivačke industrije, te predstavnika udruženja potrošača i Sindikata trgovačkih radnika na kojem je dogovoren nastavak projekta sniženih i zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda, a s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača, iz grupe BOJkot.ba. uputili su kritike na radnu verziju spiska “50+20 artikala” koji će biti sniženi odnosno njihove cijene biti “zaključane”.

Iz BOJkot.ba navode da je ovo urađeno bez dijaloga sa građanima.

– Ova odluka dolazi bez prethodnog uvažavanja naših zahtjeva i bez iskrenog dijaloga s građanima. Zar nije uvreda da sada, kada smo digli glas protiv nepravde, vlast i trgovci jednostrano odlučuju kako će “pomoći” potrošačima? Da smo vjerovali istoj toj vladi, ne bismo tražili odgovornost niti ukazivali na probleme koje svi osjećamo. Privremeno zamrzavanje cijena ne rješava suštinske probleme – enormne marže i nedostatak kontrole nad tržištem .Ne smijemo dopustiti da nas ovakvi potezi zavaraju i skrenu pažnju sa pravih zahtjeva. Zajedno možemo pokazati da nismo pasivni posmatrači, već glas koji se mora čuti! – navode oni.

Podaci Poreske uprave FBiH

Prema službenim podacima Poreske uprave Federacije BiH, 6. februara ove godine na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 205.226.808,31 KM. Promet u trgovinama na području Federacije BiH na taj dan iznosio je ukupno 105.339.993,86 KM.

U petak, 7. februara na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 190.144.339,49 KM. Promet u trgovinama na području Federacije BiH na taj dan iznosio je ukupno 93.549.831,65 KM.

U subotu, 8. februara na području Federacije BiH ukupan promet iznosio je 73.735.142,18 KM. Promet u trgovinama na području Federacije BiH tog dana iznosio je ukupno 47.738.989,66 KM.

Upravo su u petak i subotu bili dani kada su građani bojkotovali kupovinu, prenosi N1.

Nastavi čitati

Društvo

BAR SMO U NEČEMU NAJBOLJI! BIH među NAJKORUMIPRANIJIM u Evropi

Bosna i Hercegovina doživjela je značajan pad po ovogodišnjem Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) i sa dosad najgorom ocjenom 33, zauzima uz Bjelorusiju drugo najlošije mjesto u Evropi.

To je dva poena manje nego prošle godine i čak 9 manje u odnosu na 2012. godinu kada je BiH bila među bolje ocijenjenim zemljama regiona. Sada se nalazi na samom dnu Zapadnog Balkana, koji u prosjeku bilježi blagi napredak.

Na posljednji pad BiH značajno je uticalo urušavanje integriteta izbornog procesa gdje ozbiljne optužbe za izborne prevare prate već nekoliko izbornih ciklusa.

BiH je po CPI u rangu sa diktaturama u kojima se vlast nikad nije mijenjala na izborima. Izmjene izbornog zakona koje je nametnuo Visoki predsjednik nisu riješile ovaj problem, jer je Centralna izborna komisija kroz primjenu obesmislila većinu odredbi koje su trebale spriječiti zloupotrebu javnih resursa i trgovinu biračkim odborima.

U zemlji gdje vlada privid demokratije, vlast koja prolazi krizu legitimiteta, sve više pojačava pritisak na kritičare. To se posebno manifestovalo u Republici Srpskoj nizom napada na civilno društvo i donošenjem represivnih zakona kojima je cilj suzbiti rad nezavisnih medija i onemogućiti funkcionisanja udruženja koja nisu pod kontrolom vlasti.

Ovogodišnji izvještaj TI naglašava da su razvoj demokratije i jake institucije ključni za efikasnu borbu protiv korupcije. Države koje nose status pune demokratije imaju prosječan CPI 73, neuspjele demokratije 47, a nedemokratski režimi bilježe prosjek 33 što je i ovogodišnji rezultat BiH.

Fokus globalnog istraživanja CPI za tekuću godinu je uticaj korupcije na životnu sredinu. Dokazano je da moćnici, koji profitiraju od uništavanja okoliša, koriste novac i moć da kupe podršku vlasti i uguše kritiku.

Ovo je važno i u kontekstu BiH gdje se nakon tragedije u Jablanici i brojnih ekoloških problema (na lokalitetima Bistrica, Lopare, Ozren, Vareš, Livno, Gudronska jama u Modriči i sl), pokazalo da je profit pojedinaca vlastima daleko važniji od života, sigurnosti i zdravlja ljudi koji tu žive.

Podaci TI BiH u oblasti koncesija pokazuju da država ostvaruje skromne prihode u odnosu na značajne resurse. Korist ubiru pojedinci koji zbog loših zakona i netransparentnog rada vlasti izbjegavaju plaćanje obaveza i dolaze u posjed državnih resursa na štetu javnog interesa.

Katastrofalno stanje u pravosuđu i dalje je najslabija karika BiH, a u regionalnom izvještaju TI navodi se da reformski zakoni u pripremi još uvijek imaju brojne nedostatke.

Tu se propušta prilika da se unaprijedi proces imenovanja i omogući efikasna provjera imovine sudija i tužilaca, a prošlogodišnje izmjene zakona o VSTV-u koje su ovo trebale riješiti još se ne primjenjuju.

Zarobljeno pravosuđe već godinama ima porazne rezultate kod procesuiranja visoke korupcije, a uprkos nekoliko sudskih presuda visokim zvaničnicima u FBiH protekle godine, najkrupnije afere i dalje nisu rasvjetljene.

Zbog svega je pred institucijama obaveza da preduzmu hitne reforme.

U opsežnoj Studiji nacionalnog integriteta Transparency International je definisao korake za suzbijanje korupcije po oblastima. Regulisanje sukoba interesa, sistemska zaštita zviždača, jačanje nadzora nad radom izvršne vlasti, izborna reforma, jačanje nezavisnosti pravosuđa i drugih agencija za provođenje zakona osnovni su zadaci pred institucijama, a korespondiraju i sa evropskim putem BiH.

TI BIH

Nastavi čitati

Aktuelno