Politika
MILIČEVIĆ “SDS ne interesuje ulazak u Savjet ministara”

Predsjednik SDS Milan Miličević je rekao kako se Bosna i Hercegovina trenutno nalazi u najvećoj krizi od Dejtona.
On se osvrnuo na nedavno održani sastanak s ministrom inostranih poslova Velike Britanije Dejvidom Lamijem i rekao kako su utisci da Britanci i Evropska unija žele da imaju “jednu krizu i jedno žarište manje u središtu Evrope”.
Usvajanje evropskih zakona
Miličević je istakao da je na sastanku konkretizovano usvajanje evropskih zakona, vladavina prava, borba protiv kriminala i korupcije i usvajanje novog Izbornog zakona u segmentu transparentnosti izbornog procesa i tehničkih izmjena. Kada je riječ o izboru članova Predsjedništva, Miličević je rekao da se Republika Srpska nikada nije u to uplitala.
– Tu postoji problem, zbog toga je došlo do zastoja u pregovorima. Projekti su blokirani. Nalazimo se u krizi – kazao je Miličević za ATV.
Dodao je i da lideru HDZ Draganu Čoviću izmjena Izbornog zakona nije uspjela ni s prethodnim partnerima.
Istakao je i da SDS ne interesuje ulazak u Savjet ministara “radi jedne ili dvije ministarske pozicije”.
“Šmit nelegitiman”
Miličević je iznio i stav o viskom predstavniku Kristijanu Šmitu i rekao kako on nije legitiman.
– SDS nikada nije rekla drugačije, drugo je to što sad se kroz razne medije provlačila druga priča. Smatramo da Šmit nije legalno izabran visoki predstavnik zato što nije imao saglasnost ili mišljenje Savjeta bezbjednosti UN – kazao je Miličević.
Pojasnio je i da će SDS imati kandidata za predsjednika Republike Srpske na narednim izborima, te da je moguće da će imati kandidata i za Predsjedništvo BiH.
Politika
DODIK OTVORENO PROTIV VUKANOVIĆA: Podržaću svakog ko ga napadne!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović svojim neurotičnim ponašanjem izazvao reakciju građana u Istočnom Sarajevu.
Vukanović je taj koji je provocirao, omalovažavao i vrijeđao. Reakcija koja je uslijedila je logičan postupak čovjeka koji je patriota i rodoljub. Oni koji vole Republiku Srpsku, koji su patriote, nikada neće uzmicati pred izdajnicima.
Zato će oni uvijek imati moju punu podršku, a izdajnici kao Vukanović moj prezir – naveo je Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks, komentarišući verbalni napad na poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojšu Vukanovića u Istočnom Sarajevu.
Politika
KONAKOVIĆ PORUČIO DODIKU: Sud i tužilaštvo su tvoji sagovornici!

Dodiku je poručio da može razgovarati samo sa tužiocima i sudijama te da nikakav sastanak organizovati ne može.
“Ne želi Milorad Dodik da čuje jasne poruke iz Savjeta bezbjednosti UN-a koje osuđuju secesionizam, udar na ustavni poredak i koje daju snažnu podršku OHR-u. On je čuo samo onaj dio koji poziva na dijalog”, naveo je ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine i lider Naroda i pravde Elmedin Konaković.
On je ovo napisao na Facebooku, povodom poziva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD) na sastanak u Doboju 14. maja predsjednika parlamentarnih stranaka na nivou BiH.
Dodiku je poručio da može razgovarati samo sa tužiocima i sudijama te da nikakav sastanak organizovati ne može.
“Danas o njemu razgovaramo u Varšavi, a tog 14. maja biće tema u Luksemburgu”, naveo je Konaković.
Kako je rekao taj poziv na dijalog odnosi se na normalne ljude.
“One koji svjesni svojih razlika mogu i žele razgovarati o miru, stabilnosti i budućnosti svoje zemlje. Prijeti Hrvatima da će ih ‘svesti na adekvatan procenat’ i kaže da si ih Srbi ’15 godina čuvali da ne potonu’.
Bošnjake nikad ne zove Bošnjacima, vrijeđa i prijeti. Prijeti hapšenjem i oduzimanjem imovine Srbima koji ne prate njegovu šizofrenu politiku, sve će ih kaže na table napisati i proglasiti izdajnicima. One iz reda Ostalih uopšte ne priznaje.
Sad sve zajedno poziva na sastanak u Doboj. Živi svoj paralelni svijet u kojem je 3+3=0. Bogati bjegunac od pravosuđa koji čeka drugostepenu odluku Suda BiH kojeg ne priznaje, a kojem se ipak žalio”, napisao Konaković.
Politika
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Drastično pogoršanje demografske slike, GODINAMA SLUŠAMO VELIKE RIJEČI”

Najveći izazov sa kojim se Republika Srpska danas suočava jeste drastično pogoršanje demografske slike, upozorila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.
“Godinama slušamo velike riječi bez konkretnih poteza. Premijer Višković je još prije tri godine najavljivao Strategiju demografske obnove. Danas, tri godine kasnije, tog dokumenta još uvijek nema”, istakla je Savić Banjac.
Dodala je da se sve svelo na isprazne govore, dok se stvarni problemi zanemaruju. Nasuprot tome, kako kaže, grad Banjaluka je primjer odgovornog i strateškog djelovanja.
“Mi smo prva lokalna zajednica koja je usvojila Strategiju demografskog razvoja i uveli smo niz konkretnih mjera koje već daju rezultate”, rekla je ona.
Istovremeno, vlast na republičkom nivou, smatra Savić Banjac, zakazuje hitne sjednice Skupštine radi ličnih interesa, dok ključni dokumenti poput socijalne karte još ne postoje.
“Bez socijalne karte i bez strateških dokumenata, nemoguće je planirati ozbiljne i dugoročne mjere. U pitanju je opstanak naroda na ovim prostorima. To je istinski patriotizam – raditi za budućnost, a ne čuvati fotelje i busati se u prsa lažnim patriotizmom”, zaključila je Savić Banjac.
-
Zdravlje2 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Politika1 dan ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika2 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region2 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika18 sati ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet2 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika1 dan ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika24 sata ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM