Politika
Političari u Srpskoj pozivaju se na EU, a KRŠE NJENE PRINCIPE u vezi sa klevetom

Narodna skupština RS raspravljaće sljedeće sedmice o nacrtu zakona, po kojem bi u Krivični zakonik RS bila vraćena kleveta uz drakonske kazne. Uprkos zabrinutosti medijske zajednice, stručne javnosti i međunarodnih organizacija, namjera Ministarstva pravde RS ostala je ista i pomenuti zakon upućen je u skupštinsku proceduru.
Iako i sam predlagač u obrazloženju nacrta priznaje da EU teži ka dekriminalizaciji klevete, u zakon se uvodi njena kriminalizacija. U obrazloženju predlagač citira i član 10 Konvencije Savjeta Evrope o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda u kojem stoji da se pravo na slobodu govora može ograničiti ili kazniti usljed specifičnih okolnosti, poput interesa nacionalne bezbjednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbjednosti. U istom članu, međutim, predviđena je i zaštita sprečavanja otkrivanja obavještenja dobijenih u povjerenju, što institucije ne primjenjuju uvijek, barem ne kada su novinari u pitanju. Osim toga, iako predlagač ističe da EU teži dekriminalizaciji klevete, prećutkuje da i Savjet Evrope, koji citiraju, takođe teži njenoj dekriminalizaciji.
“Savjet Evrope promoviše dekriminalizaciju klevete i pruža uputstva svojim zemljama članicama da osiguraju proporcionalnost zakona o kleveti i njihovog primjenjivanja u odnosu na ljudska prava”, ističu na zvaničnoj stranici te institucije. Savjet Evrope ima stav da bi posebno javni zvaničnici i političari trebalo da imaju viši stepen tolerancije kad je u pitanju javna kritika, pa čak i pretjerivanje.
“Zbog njihove dominantne pozicije, ove institucije ne bi trebalo da budu zaštićene krivičnim zakonom kada su u pitanju klevete i uvredljive izjave”, stoji u Deklaraciji o slobodi političke debate, koju je Komitet ministara Savjeta Evrope usvojio 2004.
Najveći dio političara, čije stranke će odlučivati o pomenutom zakonu, a koje smo kontaktirali, s nelagodom govori o ovom zakonu i obećava da će prije glasanja o konačnom tekstu, kroz javnu raspravu, saslušati argumente medijske zajednice.
Jedini političar koji je decidno za donošenje ovakvog zakona je Nenad Nešić, predsjednik DNSa, koji nam je rekao da je i sam žrtva zlonamjernog pisanja, jer smatra da pojedini mediji crtaju mete na čelo njemu i njegovoj porodici.
“Apsolutno podržavam kriminalizaciju klevete iz razloga što je vrijeme da se stane u kraj kvazinovinarima koji kroz klevetu, laži i obmane nastoje ostvariti lični interes kroz reketiranje pojedinih ljudi koji se nalaze na funkcijama, a sve kroz izmišljene vijesti. Ne razumijem zašto je neko protiv takvog zakona ako svi želimo istinu, jer nikom nije zabranjeno da govori istinu i optuži bilo koga za bilo šta ako posjeduje dokaze”, rekao je Nešić za “Nezavisne”.
Igor Žunić, šef Kluba SNSDa, rekao nam je da SNSD nije za gušenje ni slobode govora, ni slobode medija, i da lično nikad neće podržati propise kojima je to cilj.
“Svi ćemo imati priliku u narednom periodu da kažemo šta mislimo i donesemo rješenje koje je u najboljem interesu za svakog pojedinca u RS. Novinari će imati priliku da sve strahove i sumnje saopšte u javnoj raspravi”, rekao je Žunić.
Nenad Stevandić, predsjednik US, izbjegao je da se direktno izjasni o tome da li je za kriminalizaciju klevete. Pojasnio je da će u pravnom timu stranke raspravljati o zakonu i nakon javne rasprave djelovati u skladu sa impresijama i refleksijama. Na naše insistiranje da li je za uvođenje klevete u Krivični zakonik, ističe da bi prvo trebalo razjasniti na šta se to tačno odnosi.
“Ovdje vidim da se usmjerava stručna rasprava na prestroge kazne. Zato ne bih požurio”, rekao je on.
Dragan Galić, šef Kluba NPSa, takođe je izbjegao direktan odgovor i objasnio da će o tome biti rasprava u Klubu. Spomenka Stevanović, šefica Kluba Demosa, priznala nam je da i sama ima podijeljeno mišljenju o ovom zakonu. Ona smatra da treba zaštititi i slobodu novinara, ali i sankcionisati iznošenje ozbiljnih neistina od strane pojedinih portala.
“Bitno je da su predložene izmjene u formi nacrta i da će biti javna rasprava u kojoj će učestvovati i medijska zajednica i ukupna javnost”, rekla je ona.
U opozicionim partijama decidno su protiv ovog zakona i najavljuju da će se boriti protiv njegovog usvajanja. Branislav Borenović, predsjednik PDPa, rekao nam je da je ovaj nacrt do sada najgori udar na slobodu izražavanja, slobodu misli i medijske slobode.
“Iz samog nacrta jasno se vidi da se ovdje ne radi o ‘čišćenju medijskog prostora’, nego o obračunu sa neistomišljenicima i slobodnim medijima. Očigledno je da se ovim pitanjem nije bavio neko ko poznaje materiju, sve je toliko široko postavljeno da sutra bilo ko može odgovarati, a drakonske kazne će neminovno voditi i ka zatvaranju medija i vrlo moguće i autocenzuri mnogih koji nastupaju u javnosti. PDP se oštro protivi ovom zakonu i osim što ga, naravno, nećemo podržati u NS RS, razmatramo i dalje konkretne korake protiv ovog anticivilizacijskog akta”, rekao nam je on.
Vukota Goveradica, šef Kluba SDSa, kaže da bi kriminalizacija klevete značila vraćanje verbalnog delikta iz vremena bivše Jugoslavije u zakon.
“Ovo su katastrofalna rješenja. Stavljati ovako drakonske kazne to je odlika autokratskih društava. Ja svakako mislim da RS ne bi trebalo da bude takva”, rekao je on. Prema njegovom mišljenju, stvarna namjera je sprečavanje novinara da pišu o aferama vlasti.
Udruženje novinara RS: Nismo konsultovani o kriminalizaciji klevete
Predlagač izmjena i dopuna Krivičnog zakonika nije se konsultovao sa predstavnicima Udruženja novinara RS, rekla je Mira Kostović, potpredsjednica ovog udruženja za Srnu. Ona je istakla da očekuje da se uvaže stavovi profesionalne novinarske zajednice pri kreiranju konačnog dokumenta.
“Udruženje novinara RS će uskoro organizovati javnu raspravu, na kojoj ćemo pozvati ministra, kolege novinare, pravnike, advokate, tužioce i sudije. Najbitnije je da čujemo odgovore na nedoumice koje novinari ističu”, istakla je Kostovićeva.
Politika
VUKOVIĆ “Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU”

Delegat u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković danas je u posjeti Parlamentu Republike Slovenije.
Tokom programa predviđeni su sastanci sa predsjednicom Parlamenta Republike Slovenije, gospođom Urškom Klokočar Župančić, kao i sa gospodinom Anžejem Frangešom, predstavnikom Slovenije za Zapadni Balkan. Pored toga, planirani su razgovori sa članovima Komisije za izbore i javnu upravu slovenačkog Parlamenta, te sa poslanicima vlasti i opozicije.
– Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU kao sigurnoj budućnosti i razvoju svih zemalja Zapadnog Balkana. Razgovarali smo o izbornom procesu, razvoju demokratije od samostalnosti Slovenije do danas, suzbijanju korupcije, podsticanju transparentnosti i odgovornosti u javnom djelovanju i etičkim standardima- rekao je Vuković.
On je istakao da je danas, više nego ikada, važno isticati prednost članstva u EU što se potvrđuje i u Sloveniji i dodao:
– Bez obzira što nije sve idealno u EU, da ima izazova koje vidimo, opet trebamo prihvatiti činjenicu da je EU jedino mjesto budućnosti za nas. Sve antievropske politike treba odbaciti, kao i lažne priče i stvaranje privida da imamo alternativu. Srbija, Crna Gora i drugi nemaju nikakvu dilemu oko Evropskog puta, pa se antievropski SNSD treba zapitati koji to put vide i predlažu za nas. Suština je da o pitanju članstva vlast ne bi smjela imati promjenjiv stav, nego potpuno opredjeljenje koje ne može biti dnevna politika. Veoma je bitno istaći, zbog stanovnika Republike Srpske koje vlast sluđuje sa svojom retorikom, da EU od nas za učlanjenje uopšte ne traži statusne promjene dvoentitetskog uređenja i konstitutivnosti naroda, te naš narod treba da zna da je u pitanju samo prepadanje sa ciljem da se opravdaju antievropski narativi- zaključio je Vuković.
Politika
KAO PO LOJU! Bivši načelnik uslovno kažnjen zbog NAŠTIMANOG POSLA

Bivši načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović proglašen je krivim jer je naštimao konkurs na koji je u stalni radni odnos primljena nekvalifikovana osoba.
Međutim, kazna koju je dobio jer je utvrđeno da je zloupotrijebio službeni položaj je simbolična i teško da će destimulativno djelovati na one koje u budućnosti budu slično razmišljali kao i on.
Naime, Hasanbegović je osuđen uslovno na osam mjeseci zatvora uz obavezu plaćanja troškova krivičnog postupka od 200 maraka.
„Utvrđena kazna zatvora se neće izvršiti, ukoliko optuženi u vremenu od jedne godine i šest mjeseci ne počini novo krivično djelo“, navodi se u presudi.
Podsjećamo, optužnicom mu se stavljalo na teret da je prilagodio sistematizaciju radnih mjesta u opštini kako bi se mogao zaposliti D.M. na mjesto višeg referenta u službi finansija, trezora i zajedničkih poslova.
D.M. je imao završenu elektrotehničku školu, pa je načelnik izmijenio pravilnik o sistematizaciji i kao uslov u pogledu stručne spreme naveo da se za tu poziciju mora završiti baš ta škola koja inače nema veze sa poslovima u gore pomenutoj službi.
Nakon toga raspisao je javni konkurs i donio rješenje o prijemu D.M. u stalni radni odnos.
Capital
Politika
“SVE PO ZAKONU”! NSRS imenovala Radukića za v.d. glavnog revizora

Narodna skupština RS imenovala je danas Jovu Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i Božanu Trninić za vršioca dužnosti zamjenika što se desilo prvi put od postojanja ove službe.
Naime, Radukiću i Trninićevoj je u aprilu ove godine istekao mandat i oni po zakonu više ne bi smjeli da budu na čelu ove institucije.
Međutim, poslanici su na prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika, danas napravili presedan i imenovali Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora, a Božanu Trninić za v.d. zamjenika iako zakon ne poznaje institut vršioca dužnosti revizora.
Oni su imenovani do okončanja konkursne procesure za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika.
Podsjećamo, Radukiću je mandat istekao u aprilu ove godine, a Narodna skupština je propustila da dva mjeseca prije isteka mandata krene u novu proceduru, na šta ju je zakon obavezao.
Inače, prošle sedmice je zatvoren konkurs za novo rukovodstvo Glave službe za reviziju na koji se prijavilo 11 kandidata, a među njima i Radukić i Trninićeva.
Međutim, s obzirom na to da prema zakonu ne mogu ponovo da budu izabrani na iste funkcije, njih dvoje su se dosjetili da mogu da zamijene funkcije, pa se tako Radukić prijavio za zamjenika, a Trninićeva za glavnog revizora.
Pored njih dvoje na konkurs se prijavilo još devet kandidata i to većina za obje funkcije.
Tako su među kandidatima za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika Dragan Zjajić, Goran Ćetojević, Dragan Bukajlović, Snježana Savatić Banjac, Ljubiša Lukić, Bojan Đurić, Vedran Stanetić, Branko Sladojević i Vladimir Stanimirović.
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!