Connect with us

Zdravlje

NE DONOSITE ODLUKU NA SVOJU RUKU! Kada je najbolje vrijeme za uzimanje antidepresiva?

Gotovo 30 odsto odraslih ljudi će se suočiti s anksioznim poremećajem u nekom trenutku svog života, prema Američkom udruženju psihijatara.
Vreme uzimanja važno je za pojedine lijekove, a određeni lijekovi su dizajnirani da se uzimaju sa ili bez hrane. Naravno, važno je razgovarati sa svojim ljekarom o svemu ovome prije uzimanja bilo kakvih lijekova, prenosi Klix.

Klasa antidepresiva poznatih kao selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) djeluje tako što povećava količinu serotonina u vašem tijelu, prirodne supstance u mozgu koja pomaže u održavanju mentalne ravnoteže.

Opšti cilj uzimanja ovih antidepresiva je da budete manje anksiozni, a lijek uopšteno dobro djeluje na ljude. SSRI poput escitaloprama održavaju hormon dobrog osjećaja serotonin da duže cirkuliše u tijelu kako bi se poboljšalo raspoloženje.

„Ovi antidepresivi su dizajnirani da se uzimaju jednom dnevno, a na vama je kada ćete ga popiti. Može se uzeti ujutru ili popodne“, kaže Piter Martin, MD, profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka u Medicinskom centru Univerziteta Vanderbilt.

Uzmite u obzir svoj način života kada odlučujete kada ćete uzeti ovaj lijek, kao i onoga čega ćete se zapravo držati. Važna stvar je da imate redovno doba dana da ga uzmete.

Imajte ovo na umu, međutim, sigurno ćete pratite kako antidepresiv utiče na vaš san. Stoga se predlaže da se lijek uzima ujutro kako ne bi negativno uticao na san. Neki pacijenti mogu otkriti da ih lijek čini pospanim – u tom slučaju, mogu se uzimati uveče prije spavanja. Razlog je jednostavan, a krije se u vašoj biologiji odnosno kako na vas lično utiče serotonin.

Zdravlje

PRIJETI LI NOVA EPIDEMIJA: Amerika i Evropa pripremaju milione vakcina

Sjedinjene Američke Države i Evropa počeli su da proizvode ili nabavljaju vakcine za ptičiji grip H5N1, koje bi mogle da zaštite poljoprivrednike, veterinare i laboratorijske radnike.

Zvaničnici SAD najavili su prošle nedjelje da spremaju 4,8 miliona vakcina kompanije “CSL Sequirus”, dok su evropski zvaničnici naveli da pregovaraju sa tom kompanijom o kupovini vakcina, prenosi Rojters.

Slične pripreme su najavile i Kanada i Velika Britanija, a zbog širenja novog soja ptičijeg gripa koji se pojavio krajem 2020. godine i izazvao smrt velikog broja divljih ptica i živine. Zabilježene su i infekcije kod velikog broja sisara.

Nastavi čitati

Zdravlje

Pandemija kovida skratila OČEKIVANI ŽIVOTNI VIJEK

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da je pandemija kovida 19 skratila očekivani životni vijek na svjetskom nivou za 1,8 godina na 71,4 godine.

SZO je naglasila da se efekti nejednako osjećaju širom svijeta. Najteže su pogođene regije Sjeverne i Južne Amerike i jugoistočne Azije, sa opadanjem očekivanog životnog vijeka za oko tri godine i skraćenja očekivanog trajanja zdravog života za dvije i po godine godine između 2019. i 2021, prenosi Srna.

Nasuprot tome, region zapadnog Pacifika je bio minimalno pogođen tokom prve dvije godine pandemije, sa gubicima manjim od 0,1 godine u očekivanom životnom vijeku i 0,2 godine u očekivanom trajanju zdravog života.

U statističkom izvještaju navodi se da je pandemija preokrenula trend stalnog povećanja očekivanog opšteg životnog vijeka i očekivanog zdravog životnog vijeka.

Pandemija je u roku od samo dvije godine izbrisala gotovo deceniju napretka u poboljšanju očekivanog životnog vijeka.

Globalni očekivani vijek zdravog života opao je za 1,5 godina na 61,9 godina u 2021. godini i vratio se na nivo iz 2012. godine, navodi se u izvještaju.

Nastavi čitati

Zdravlje

LOŠE VIJESTI IZ BRITANIJE! “Još jedna pandemija je apsolutno NEIZBJEŽNA”

Bivši glavni naučni savjetnik britanske vlade Patrik Velens izjavio je danas da je još jedna pandemija apsolutno neizbježna i pozvao novu britansku vladu da se usredsrijedi na pripremu za nju, upozoravajući na to da za tako nešto još nije spremna.

Govoreći na panelu na festivalu Hej u velškom okrugu Povis, Velens je rekao da je sjajno što će biti održani izbori jer postoje očigledna pitanja koja treba da se riješe, prenio je Gardijan.

Jedna od stvari koju sljedeća vlada mora da uradi jeste da primijeni bolji nadzor da bi mogla da otkrije dolezeće pandemije, rekao je on.

“Moramo da budemo mnogo brži… u brzim testovima za dijagnozu, brzim vakcinama, brzoj njezi, tako da ne moraju da se proglašavaju ekstremne mjere koje su uvođene tokom pandemije virusa kovid-19”, rekao je Velens.

On je upozorio da su lideri država G7 zaboravili pouke iz te posljednje pandemije, napominjući da pripreme za pandemiju treba da se tretiraju kao pripremu oružanih snaga.

“Znamo da moramo da imamo vojsku, ne zato što će biti rat ove godine, već znamo da je ona bitan dio onoga što je državi potrebno. Moramo i ovu spremnost da tretiramo na isti način”, ukazao je Velens.

Prijedlog koji je iznijela Svjetska zdravstvena organizacija, kojim bi države svijeta postigle sporazum o pripremama za naredne pandemije, je “korak u dobrom pravcu”, ocijenio je Velens, prenosi B92.

Nastavi čitati

Aktuelno