Connect with us

Društvo

CRNA GORA ODBILA DODIKOV POZIV za učešće u izgradnji HE Buk Bijela

Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore odbilo je poziv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o učešću te države u izgradnji ove hidroelektrane.

– Za Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore pitanje izgradnje hidroelektrane „Buk Bijela“ završeno je još 2004. godine skupštinskom Deklaracijom o zaštiti rijeke Tare, ali i UNESKO izvještajem iz 2005. godine čime je stavljena tačka na ideje o gradnji hidroelektrana na ovom području koje bi mogle uticati na „suzu Evrope“ – navedeno je iz ovog resora podgoričkim “Vijestima”.

To je odgovor na pitanje da li bi Crna Gora mogla učestvovati u ovom projektu, ako bi, prema najavama, visina brane bila niža čime akumulacija ne bi ulazila na teritoriju Crne Gore i ne bi imala uticaj na zaštićeno područje rijeke Tare.

-U strateškim dokumentima Crne Gore taj dio se ne tretira u energetskom smislu, kao ni u biznis planovima EPCG. Ministarstvo energetike i rudarstva se neće baviti hipotetičkim situacijama, već relevantnim pokazateljima i dokumentima i važećom legislativom Crne Gore koja zabranjuje gradnju na tom prostoru. Što se tiče procjena uticaja na životnu sredinu, tu je nadležno ministarstvo u čijem resoru je ekologija – navedeno je u odgovoru ovog Ministarstva.

Dodik je prošle sedmice, na sastanku sa predsjednikom crnogorske Skupštine Andrijom Mandićem, uputio poziv Crnoj Gori da se uključi u projekat izgradnje hidroelektrane “Buk Bijela” na Drini kod Foče i da ga više ne blokira.

U saopštenju iz Dodikovog kabineta je tada navedeno da “ukoliko ima nastojanja da se Crna Gora vrati u taj projekat, predsjednik Milorad Dodik izrazio je spremnost da to prihvati”.

-Mi nudimo Crnoj Gori da se uključi u ovaj megaprojekat. Ako neće, onda da nas ne blokiraju – poručio je Dodik.

On je rekao da projekat sada ne zadire i ne potapa vode u Crnoj Gori. Naveo je i da Crna Gora već duže vrijeme postavlja problem za Bilećko jezero, kao i da su tražili “da se održi sastanak u Trebinju na kome će učestvovati ministri energetike i direktori elektropriveda, kao i drugi važni ljudi i da se kroz dogovor to rješava”.

Vlada Crne Gore, čiji je predsjednik bio Milo Đukanović je u aprilu 2004. godine dala načelnu saglasnost da sa Republikom Srpskom gradi HE “Buk Bijela”. Tada je predviđana visoka brana, a njena akumulacija dolazila bi do ušća Tare i Pive na crnogorskoj teritoriji.

Nakon toga došlo je do protesta ekoloških organizacija i građana, koji su protiv izgradnje skupili preko 11 hiljada potpisa i predali peticiju Skupštini. Parlament je u decembru iste godine glasovima opozicije, dijela manjinskih stranaka i SDP-a usvojio Deklaraciju o zaštiti rijeke Tare.

Nakon toga u Republici Srpskoj je rađen novi projekat kojim je predviđena niža visina brane, a dodata je još jedna hidroelektrana na Drini, nizvodno blizu Foče.

Zatim su projekat njihove izgradnje započele Srpska i Srbija, kojr su o tome potpisali sporazum 2020. godine. Finansijeri bi bili „Elektroprivreda Srbije“ i „Elektroprivreda Republike Srpske“ kroz zajedničko preduzeće “Hidroelektroenergetski sistem Gornja Drina”.

Raspisan je i tender za izvođače, a proteklog ljeta dostavljene su tri kineske ponude.

Međutim, sve je prolongirano jer su, u međuvremenu pokrenuta dva spora – prvi pred Ustavnim sudom BiH oko koncesija, jer predstavnici vlasti na nivou BiH koji dolaze iz FBiH smatraju da imovina u graničnom pojasu „ne pripada entitetima već državi BiH“, a drugi pred UNESKO-om, kojeg je inicirala Crna Gora „zbog mogućeg negativnog uticaja na Taru“, odnosno prostor Nacionalnog parka “Durmitor”.

Iz „Elektroprivrede Crne Gore“ naveli su da prate dešavanja u vezi sa ovim sporovima, kao i da znaju da je prvi spor okončan nedavno, jer su dvije elektroprivrede, ERS i EBiH postigle dogovor da dobiju po 25 posto udjela u ovom objektu, a da Republika Srbija dobije preostalih 50 odsto.

-Što se tiče drugog spora, jula 2021. godine, ministarstva ekologije Crne Gore i Republike Srpske dogovorila su se o formiranju ekspertskog tima koji će ispitati mogući uticaj HE „Buk Bijela“ na rijeku Taru u Crnoj Gori. U julu 2023. BiH i Crna Gora osnovale su zajedničku radnu grupu za rješavanje problema u vezi sa projektom HE „Buk Bijela“. Tada je u dogovoru posredovao sekretarijat energetske zajednice. Iz Vlade Republike Srpske je saopšteno da će uraditi dodatnu ekološku studiju kako bi se analizirali efekti gradnje hidroelektrane na Nacionalni park „Durmitor“ u Crnoj Gori koji je pod zaštitom organizacije Unesko. U odluci Odbora za svjetsku baštinu je istaknuto da BiH mora procijeniti potencijalni uticaj na životnu sredinu projekta HE „Buk Bijela“, koja je planirana na rijeci Drini u BiH, na visoke prirodne vrijednosti Durmitora i na rijeku Taru. Zatraženo je od BiH, Crne Gore i Srbije da održe kontinuitet rječnog eko-sistema i neometan tok rijeke, kao i da BiH i Srbija moraju osigurati i procjenu potencijalnih uticaja kroz stratešku procjenu uticaja na životnu sredinu, i to u saradnji sa Crnom Gorom – saopštili su iz EPCG.

Loading...

Društvo

STRPLJENJE AKO PUTUJETE! Gužve na četiri granična prelaza

Frekvencija vozila pojačana je na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu iz Hrvatske u BiH, te na prelazima Gradina, Brod i Velika Kladuša na ulazu u zemlju, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija uz povoljne vremenske uslove i pojačan intezitet saobraćaja.

IZ AMS-a skrežu pažrnju vozačima na opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina, te upozoravaju na brojne dionice na kojima su aktivirana klizišta, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

DOBRE VIJESTI Dolazi toplije, ali promjenljivo i vjetrovito vrijeme

U Republici Srpskoj dolazi toplije, ali promjenljivo oblačno i vjetrovito vrijeme uz jugovinu, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Đorđevićeva je rekla da neće biti potpuno sunčano vrijeme, ali da će temperatura vazduha biti do 24, ponegdje do 25 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini zbog češće kiše od 16 do 20.

“Danas je sunčano i toplo, već noćas oblačnost zahvata naš region, pa će sutra biti malo kiše, pogotovo na istoku. U ostalim krajevima biće uglavnom suvo, a od nedjelje, 13. aprila, nekoliko dana će biti vjetrovito, toplo i promjenljivo oblačno”, rekla je Đorđevićeva.

Ona je dodala da će duvati umjeren do jak povremeni olujni jugo, te da je moguća povremena kiša koja će biti češća u Hercegovini i na krajnjem zapadu. U ostalim krajevima biće oblačno i uglavnom suvo, uz povremenu kišu koja će se premještati preko regiona od juga i zapada ka sjeveru i istoku.

Nastavi čitati

Društvo

NIJE BEZAZLENO! Na liječenju zbog respiratorne infekcije 142 pacijenta

U Republici Srpskoj se od teške akutne respiratorne infekcije liječe 142 pacijenta, a registrovano je 687 slučajeva oboljenja sličnih gripu, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

Na liječenju od teške respiratorne infekcije u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske bilo je 99 pacijenta, u bolnici u Prijedoru 15, u Bijeljini 11, Gradišci pet, u Trebinju sedam, po dva pacijenta u bolnicama u Nevesinju i Foči i jedan u Zvorniku.

Domovi zdravlja u Republici Srpskoj prošle sedmice su prijavili 4.485 slučajeva akutnih respiratornih infekcija.

Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj pacijenata je uzrasta od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine.

Najviše oboljenja sličnih gripu prijavljeno je u regijama Foče i Istočnog Sarajeva.

Od oktobra je u Republici Srpskoj prijavljeno 150.792 akutnih respiratornih infekcija, oboljenja sličnih gripu 22.276, te 2.928 teških akutnih respiratornih infekcija, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno