Svijet
U Srbiji i BiH pada podrška EU INTEGRACIJAMA

U Bosni i Hercegovini i Srbiji došlo je do pada podrške evropskim integracijama, dok je u drugim zemljama zapadnog Balkana podrška EU porasla, pokazuje istraživanje koje je naručio američki Međunarodni republikanski institut (IRI).
Istraživanje je sprovela organizacija IPSOS za IRI-jev Centar za istraživanje javnog mnjenja tokom februara i marta kroz lično ispitivanje učesnika u posjetama njihovim kućama.
Ovo obimno istraživanje pokazuje da je u BiH podrška evropskim integracijama pala na 68 odsto, dok je u istraživanju prije dvije godine podrška iznosila čak 78 odsto. Što se tiče Srbije, prije dvije godine podrška EU je bila na 44 odsto, a danas iznosi samo 40 odsto.
Najveća podrška EU je u Albaniji, gdje 92 odsto stanovništva podržava članstvo zemlje u EU. Edi Rama, albanski premijer, ranije je u nekoliko navrata objašnjavao izuzetno visoku popularnost EU u njegovoj zemlji višedecenijskom izolacijom od spoljnog svijeta tokom komunizma, te da građani žele što je moguće veću otvorenost prema svijetu. S druge strane, pad podrške EU među srpskom populacijom u regionu istraživači i stručnjaci tumače politikom prema Kosovu od strane Zapada, kao i sjećanjem na NATO bombardovanje.
Kada je riječ o samoproglašenom Kosovu, popularnost EU je prije dvije godine iznosila 85 odsto, a ove godine iznosi 89 odsto. S obzirom na to da Albanija nije bila uključena u IRI-jevo istraživanje prije dvije godine, nema podataka o eventualnim promjenama u odnosu na 2022. U Crnoj Gori je podrška EU prije dvije godine iznosila 71 odsto, a danas je porasla na 79 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji je danas podrška EU na 68 odsto, dok je prije dvije godine bila na 66 odsto. Građani Srbije i BiH najskeptičniji su kada je u pitanju ozbiljnost EU da primi zemlje regiona u članstvo – samo 30 odsto građana Srbije i 44 odsto građana BiH vjeruje da je EU ozbiljna, a zanimljivo je i da građani Sjeverne Makedonije imaju nizak nivo povjerenja u ozbiljnost EU da primi njihovu zemlju u članstvo, što se barem djelimično može pripisati bugarskim blokadama od prije nekoliko godina u vezi sa početkom pregovora njihove zemlje za članstvo, iako su Makedonci pristali čak i da promijene ime svoje zemlje.
Prema mišljenju građana, najvažniji saveznici BiH su Turska i Srbija, dok su najvažniji saveznici Srbije Rusija i Kina, jer više od polovine stanovništva ove dvije zemlje vidi u tom svjetlu. Samo dva odsto građana Srbije smatra Ameriku najvažnijim saveznikom. Prema mišljenju građana, najvažniji saveznik Sjeverne Makedonije i Crne Gore je Srbija, kako smatra trećina građana, a dvadesetak odsto njih kao najvažnijeg saveznika vide SAD. Očekivano, najvažniji saveznici, prema mišljenju građana na Kosovu i u Albaniji su SAD, ali zanimljivo je da takvo mišljenje ima samo polovina građana Albanije, dok to mišljenje dijeli čak 80 odsto stanovništva na Kosovu. Kao najveću prijetnju Srbiji trećina građana vidi SAD, dok su najveća prijetnja BiH, prema mišljenju njenih građana, Srbija i Amerika.
Samo deset odsto građana Srbije smatra da bi spoljnopolitički kurs zemlje trebalo da bude isključivo prozapadni, 12 odsto ih smatra da bi trebalo da bude isključivo proruski, dok se ostatak zalaže za neku kombinaciju prozapadnog i proruskog kursa. Oko 39 odsto građana BiH želi da zemlja vodi isključivo prozapadnu politiku, a osam odsto prorusku, dok se ostatak građana u različitim omjerima zalaže za kombinaciju oba kursa.
Slična situacija je i kad je u pitanju članstvo u NATO-u – samo dva odsto građana Srbije je za punopravno članstvo, dok se u BiH za punopravno članstvo zalaže polovina građana. Gotovo polovina građana Srbije ne želi nikakve odnose s NATO-om, kako smatra i 24 odsto građana BiH. U odnosu na istraživanje prije dvije godine, odnos prema NATO-u u Srbiji se nije promijenio, dok je u BiH, prema IRI-jevom istraživanju, došlo do blagog pada podrške.
U svim zemljama regiona korišten je stratifikovani metod ispitivanja, a uzete su u obzir i sve regionalne posebnosti.
Svijet
RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.
Svijet
DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.
On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.
Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.
Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.
Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.
Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine
Svijet
NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.
Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.
Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.
Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.
Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.
U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.
Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.
Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Region3 dana ago
ŽESTOKA PORUKA VEDRANE RUDAN! “Tompson heroj? Onda znamo sve o tom narodu!”
-
Društvo1 dan ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina