Društvo
ARHITEKTA OBJASNIO koje zgrade su NAJOPASNIJE za život
Četiri godine nakon zemljotresa u Zagrebu, svakome ko je prošao Donjim gradom jasno je da obnova nije napredovala kako se očekivalo.
Iako je odmah nakon zemljotresa donesen Zakon o obnovi, ubrzo su se pokazale njegove brojne manjkavosti.
Arhitekta Oto Barić upozorava da Zagrebu prijeti ozbiljna opasnost ako ga pogodi zemljotres jačine onog iz 1880. godine, kada je grad uzdrmao potres magnitude 6,3 s epicentrom blizu Medvednice.
Taj događaj razorio je ili teško oštetio stotine zgrada, uključujući i kulturne institucije poput zagrebačke katedrale, a prva velika obnova oblikovala je današnji urbanistički izgled grada i doprinijela razvoju karakterističnih četvrti.
Rok trajanja zagrebačkih zgrada
“Zagreb je imao sreće jer nas je u ožujku 2020. godine pogodio zemljotres jačine 5,5,” kaže Barić.
Objašnjava da su najrizičnije zgrade one u Donjem gradu, izgrađene u dvije faze: prva krajem 19. i početkom 20. vijeka, a druga tokom tridesetih godina prošlog vijeka.
“Te zgrade stare su između 120 i 150 godina, a čine cijeli Donji grad, točnije tzv. centralna 34 gradska bloka,” pojašnjava.
Zgrade su projektovane s rokom trajanja od 50 godina, ali njihov se vijek može produžiti jedino uz pravilno održavanje, što je, naglašava Barić, najveći problem zagrebačkog stambenog fonda.
“Budući da su tokom socijalizma zgrade bile u društvenom vlasništvu, niko se nije brinuo o održavanju. Nakon što je Hrvatska stekla samostalnost, vlasništvo nad stanovima prešlo je u privatne ruke, ali mnogi vlasnici nisu bili spremni ulagati u održavanje,” pojašnjava Barić.
Nasljeđe socijalizma
Tek 2021. godine, nakon zagrebačkog zemljotresa, započela je prva ozbiljna obnova. Barić napominje da je protivpotresnu obnovu trebalo započeti decenijama ranije.
“Srećom, zemljotres 2020. bio je relativno slab. Da je bio samo jedan stepen jači, cijeli bi Donji grad mogao biti sravnjen,” upozorava.
Većina zagrebačkih zgrada građenih prije 1963., kada se dogodio razorni zemljotres u Skoplju, podložne su znatnim oštećenjima zbog zastarjelih materijala. Tek su zgrade građene nakon 1964. smatrane otpornijima na jače zemljotrese.
“Sada se obnavljaju zgrade iz tridesetih godina i one starije, ali zaboravlja se na one građene između tridesetih i 1964. godine. To je tužna stvarnost o kojoj se malo govori,” ističe Barić, dodajući da se politika nerado suočava s tim problemom zbog organizacionih izazova koje bi masovna obnova donijela.
U Gundulićevoj ulici, na primjer, obnovljeno je tek pet zgrada od njih stotinak.
“To je oko pet posto, što nije ni blizu dovoljno. Nadamo se da će nas sreća poslužiti i da će se sljedeći zemljotres dogoditi tek za 50 ili 100 godina,” kaže Barić.
Obnova tavana kao rješenje
Barić je nakon zemljotresa bio optimističan oko obnove, ali tri godine kasnije postalo je jasno da će veća obnova izostati.
“Otvorene su mnoge rasprave i izneseni su kvalitetni prijedlozi, ali je sve palo pod utjecaj dnevne politike”, kaže on, a prenosi Dnevno.hr.
Društvo
NOVA GODINA, NOVE CIJENE! Građane Srpske čekaju JOŠ SKUPLJA HRANA i energenti
Već na početku naredne godine, građane Srpske će, po svemu sudeći, dočekati nova poskupljenja, prvenstveno hrane, na što smo, uostalom, najosjetljiviji.
Ovaj put, porast cijena će zakotrljati poskupljenje struje, dok je u najavi i skok cijena goriva, te povećanje minimalca čiji iznos za 2025. sa nestrpljenjem očekuju kako radnici, tako i poslodavci. Prvi se nadaju da će minimalna plata biti značajnije povećana, što bi poguralo i rast ostalih plata u Srpskoj, dok drugi upozoravaju bi to proizvelo inflaciju, odnosno dovelo do novog poskupljenja roba i usluga
Mlinari su već objelodanili da ćemo od početka godine hljeb mijesti po skupljoj cijeni, s obzirom na to da slijedi poskupljenje brašna.
– Faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča. Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM – kaže predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.
Naglašava da cijena struje sigurno ide gore, te da su male šanse da minimalac ostane na istom nivou kao ove godine.
– Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže Kos.
Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u Srpskoj biće od naredne godine povećana bar za 10 odsto.
Pekari ističu da do poskupljenja njihovih proizvoda neće u tolikoj mjeri dovesti skok cijene brašna, koliko eventuelno povećanje plata.
Iz Unije udruženja poslodavaca Srpske poručuju da će poskupljenje struje i goriva, te povećanje minimalca, stvoriti dodatnu inflaciju u RS, u odnosu na okruženje.
– Naime, u periodima kad je inflacija padala u Srpskoj, i dalje je ostala iznad nivou inflacije u EU. Razlog je to što smo imali veliki skok minimalne plate i, posljedično, rast ostalih plata za 10 odsto, što se vidi iz statističkih podataka – ističe za Srpskainfo predsjednik ove unije Zoran Škrebić.
Podsjeća da je privreda Srpske, suštinski, izvozno orijentisana, te da se naši izvoznici suočavaju sa pritiscima koji idu u pravcu smanjenja izvoznih cijena.
– Samim tim, podizanje pomenutih troškova, prvenstveno onih koji su na neki način u rukama Vlade Srpske, a to su električna energija i minimalna plata, postajemo nekonkurentni. A izvozne cijene možemo smanjivati samo do određenog nivoa, nakon toga jedina opcija je zaustavljanje proizvodnje – upozorava Škrebić.
Prema njegovim riječima, poskupljenje struje i goriva, te porast minimalca će, realno, najviše uticati na proizvode koje sami proizvodimo, a to su poljoprivredni proizvodi, odnosno hrana.
– Dodatni problem je što nam hrana iz inostranstva dolazi po nižim cijenama, što, takođe, ima negativan efekat po privredu Srpske. S druge strane, naši proizvodi moraju biti skuplji zbog povećanja cijene ulaznih imputa. Takođe, tehnološki razvoj naše privrede je na niskom nivou, zato što smo radno intenzivna privreda. Zbog toga je veliki uticaj minimalne plate i električne energije na konačnu cijenu proizvoda – poručuje Škrebić.
A bilo kakvo poskupljenje hrane bolna je tačka za većinu građana Srpske koji, ionako, jedva sastavljaju kraj s krajem.
– Ovo je postalo neizdrživo! Sa našim penzijama i platama, bilo kakvo poskupljenje hrane je katastrofalno. Pa, šta sebi može da priušti penzioner sa 500 ili radnik koji prima oko 1.000 i nešto KM?! Oni, ionako, jedva preživljavaju, tako da će ih nova poskupljenja dokusuriti – ističe Milorad S, magacioner u jednom tržnom centru.
Srpskainfo
Društvo
STANIVUKOVIĆ “Trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog, SUTRA U 10.00 PONOVO PRED NSRS” (VIDEO)
Banjaluka i Bijeljina ponovo su uputile apel rukovodstvu Republike Srpske za razgovor i pronalaženje kompromisa u vezi s raspodjelom sredstava iz budžeta. Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da je njihov cilj pokazati odgovornost i pronaći zajedničko rješenje koje neće ugroziti stabilnost.
“Pozvali smo rukovodstvo Republike Srpske na razgovor i traženje kompromisa, ali do ovog trenutka nemamo odgovor! Ako je cilj pomoći nerazvijene opštine, Banjaluka i Bijeljina su spremne dati novčana sredstva, ali neka novac izdvoje i ostale razvijene opštine i gradovi, Vlada Republike Srpske i Palata predsjednika. Zar to nije kompromis i rješenje ili je ipak cilj kažnjavanje Banjaluke i Bijeljine?!” poručio je Stanivuković.
Gradonačelnik je naglasio da će iscrpiti sve mogućnosti za razgovor i dogovor, ističući odgovornost prema građanima i stabilnosti zemlje. Međutim, prema njegovim riječima, trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog.
“Nakon što iscrpimo sve mogućnosti, našu borbu ćemo voditi na sve druge moguće načine. Sutra u 10.00 časova okupljamo se opet ispred Narodne skupštine Republike Srpske gdje nastavljamo našu borbu”, zaključio je Stanivuković.
Ostaje da se vidi da li će rukovodstvo Republike Srpske odgovoriti na poziv za razgovor ili će ova situacija dodatno produbiti nesuglasice između najvećih gradova i entitetske vlasti.
Позвали смо руководство Републике Српске на разговор и тражење компромиса, али до овог тренутка немамо одговор!
Ако је циљ помоћи неразвијене општине, Бања Лука и Бијељина су спремне дати новчана средства, али нека новац издвоје и остале развијене општине и градови, Влада… pic.twitter.com/5Pnpk8lGdq— Драшко Станивуковић (@Stanivukovic_D) December 10, 2024
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz slabe prolazne padavine
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje oblačno vrijeme uz slabe prolazne padavine i maksimalnu temperaturu od dva do sedam stepeni Celzijusovih.
U višim predjelima od jugozapada ka istoku kiša će povremeno prelaziti u susnježicu i snijeg, dok će tokom jutra ponegdje uz rijeke i po kotlinama biti magla koja će se lokalno i duže zadržati.
Vjetar će biti slab do umjeren, sjeverni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha od nula do četiri, dok će maksimalna biti od dva do sedam, na jugu do 11 stepeni Celzijusovih.
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ TVRDI DA IMAMO NAJBOLJU BOLNICU U EVROPI, a Dodik se liječi u Beogradu! Kakva je ovo poruka GRAĐANIMA SRPSKE?
-
Društvo3 dana ago
ŠTA JE BILO SA ORGANIZOVANOM BANDOM? Za utvrđene nepravilnosti u „Šumama“ niko ne odgovara
-
Politika2 dana ago
DRAŠKO PORUČIO RAMI ISAKU “Nek ga ĐAVO NOSI, ne treba mi njegova podrška”
-
Politika2 dana ago
VETERANI STIŽU U BANJALUKU “Stanivukovićeva podrška se ne zaboravlja”
-
Banjaluka2 dana ago
VELIKI PROTEST U BANJALUCI! Stanivuković ” I da budem posljednji, ODUSTATI NEĆU”
-
Politika4 sata ago
KAKAV RJEČNIK PREMIJERA!? “Stanivuković ništa neće moći pitati! ZABOLI ME K*RAC ZA NJIM”
-
Politika2 dana ago
MUP NAJAVLJUJE PREKRŠAJNI POSTUPAK PROTIV GRADONAČELNIKA! Tvrde da je organizovao grupu osoba da ide na KORDON POLICIJE
-
Politika1 dan ago
ĐAJIĆ PONOVO LAGAO JAVNOST! “Ne možemo raditi operacije kao kod predsjednika u SRPSKOJ”