Connect with us

Banjaluka

BANJA LUKA POSVEĆENA PORODICI: Preko 5.000 porodilja dobilo novčanu podršku

Preko 5.000 porodilja dobilo je do sada podršku, koju Grad Banja Luka isplaćuje pri rođenju djeteta.

Kako su naveli iz Odjeljenja za društvene djelatnosti obrada pristiglih zahtjeva odvija se u kontinuitetu, te se tako svi zaprimljeni zahtjevi koji su sa kompletnom dokumentacijom i isplaćuju u skladu sa ustaljenim procedurama.

Kada je riječ o zahtjevima, prošle godine zaprimljeno je 1.690 zahtjeva, za šta je iz budžeta izdvojeno oko 900.000 KM. Od početka godine pristiglo je preko 250 zahtjeva.

Podsjećamo, jednokratna novčana pomoć prilikom rođenja djeteta u iznosu od 500 do 2.000 KM je pronatalitetna mjera Grada, čija je primjena započela od oktobra 2021. godine.

Novčana sredstva se po rođenju djeteta uplaćuju u iznosu od 500 KM, a za treće, četvrto i svako naredno dijete sredstva se uplaćuju u dva dijela (prvi dio po rođenju djeteta, a drugi dio isplaćuje se povodom prvog rođendana djeteta).

Zahtjev za isplatu novčane podrške, porodilje koje ispunjavaju uslove mogu predati u Gradskoj upravi, u Prijemnoj kancelariji (soba 16) šalter 1 ili 2.

Uz popunjen zahtjev potrebno je priložiti sljedeću dokumentaciju:

Uvjerenje o prebivalištu na teritoriji Grada Banja Luka u neprekidnom trajanju od dvije godine i duže, za jednog od roditelja, original ili ovjerena kopija (dokument ne može biti stariji duže od šest mjeseci);
broj tekućeg računa za nosioca prava (majku);
ovjerena kućna lista;
Uvjerenje o prebivalištu na teritoriji grada Banja Luka za dijete, original ili ovjerena kopija (dokument ne može biti stariji duže od šest mjeseci);
druga dokazna sredstva po pozivu.
Rok za podnošenje zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć prilikom rođenja djeteta je šest mjeseci od rođenja djeteta.

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC: Na sjednici danas oko 70 tačaka, SKUPŠTINSKA VEĆINA ponovo ne želi da raspravlja o bitnim stvarima

Na četvrtoj redovnoj sjednici Skupštine Grada danas će se naći oko 70 tačaka dnevnog reda koje su bitne za Banju Luku i za građane.

Kako je poručila gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, redovne sjednice u Banjoj Luci su rijetkost, iako gradska administracija uvijek pripremi i dostavi materijal o kojem biu trebalo da se raspravlja.

-Praksa već nekoliko godina SNSD-a i njihovih koalicionih partnera jeste da sjednicu sazivaju izuzetno rijetko. Tako smo prošle godine imali period od osam mjeseci bez Skupštine, a ta praksa se očigledno nastavlja i u ovoj godini. U pitanju je nepokazivanje ofgovornosti prema građanima koji su birali te iste odbornike. Smtramo da Banja Luka kao najveći grad Republike Srpske jednostavno zaslužuje da ima sjednicu bar jednom mjesečno, te da ova praksa nije dobra. To je do njih, do odbornika skupštinske većine, jer mi redovno dostavljamo sve materijale i pokušavamo da jednostavno na sve načine animiramo Skupštinu da zasjeda o potrebama građana – rekla je ona.

Istakla je i to kako su se mnoge bitne tačke našle na predloženom dnevnom redu današnjeg zasjedanja, ali da mnoge nisu ipak dobile podršku.

-Najbitnije za građane jeste Urbanistički plan koji mora da ide na javni uvid i to je tema koja interesuje sve naše sugrađane, takođe tu su besplatni placevi odnosno tema koja interesuje sve nas i koja je važna. Tu imamo i predloženi korekciju cijene vode, koja je bitna za vodovod i održavanje stabilnosti, ali i odluka koja se definiše to da se građani moraju odgovorno ponašati kada je riječ o vodosnabdijevanju. Tačke koje se neće naći dnevnom redu su neradna nedjelja koju smo predlagali 12 puta, koja je prošla kolegijum ali ne i nadležnu komisiju. Iamo problem i sa vodosnabdujevanjem Tunjice 1 i 2, ali ni o tome se neće raspravljati. Predlagali smo i realokaciju da Olimijski bazen nastavi sa radom, ali ni ova tačka nije našla na podršku komisija – rekla je ona.

Dodala je i to kako je naplata parkinga je takođe bitna tačka, te da predloženi cjevnonik bi trbalo da bude usvojen.

-Trenutno stanje sa parkingom je proceduralna greška koja je nastala u vrijeme prošlog gradonačelnika. Sad ja potrebno da Skupština donese taj cjenovnik. Odluka je dobila podršku na komisijama, naći će se na predloženoim dnevnom redu i nadam se da će skupštinska većina imati sluha jer je potrebno da se u Banjoj Luc naplaćuje parking, kako zbog prihoda, tako i zbog toga što moramo da zavedemo red – istakla je ona.

Nastavi čitati

Banjaluka

SJAJNE VIJESTI! Sergej Stupar primio treću dozu matičnih ćelija, vraća se iz Rusije

Nakon dva mjeseca provedena u Rusiji i primljene treće, ujedno i posljednje, doze matičnih ćelija, Sergej Stupar iz Banjaluke vraća se u grad na Vrbasu. Iako su pomaci nabolje već napravljeni, borba za zdravlje se nastavlja, pa su spremni i planovi za nastavak njegovog liječenja.

Kako nam priča Svjetlana Bednaš, Sergejeva majka, on se osjeća odlično, a njegovim stanjem prezadovoljni su i doktori.

“Ja naravno vidim tu pomake nabolje. On je još bolji nego što je bio. To su neke male, sitne stvari, ali ja to sve vidim i primijetim. Doktori su prezadovoljni. Meni su doktori prvi put kad smo došli ovdje rekli da se najbolji rezultat ove terapije vidi tek prva tri mjeseca nakon završetka terapije. Tako da se u naredna tri mjeseca očekuju neki veći pomaci”, ističe ona za “Nezavisne novine”.

Iako im je plan bio da u Rusiji provedu tri mjeseca, novca za tako dug ostanak nisu imali. Međutim, Svjetlana kaže da su i dva mjeseca bila i te kako dovoljna.

“Mnogo toga se uradilo. Sergej je primio svu terapiju. Uz to, mnoge nove stvari su mu uvedene koje dosad nisu rađene, nove masaže, nove vježbe. Rad sa stručnjacima na nekim poljima koji dosad nisu bili tu. Ja sam prezadovoljna kako je napredovao, a tek mislim da će da napreduje”, navodi Svjetlana.

Planove za nastavak liječenja već ima, međutim prvo će po dolasku u Banjaluku odmoriti, a zatim i nastaviti svoju borbu.

“Planiram krajem ljeta ili na jesen odlazak u kliniku u Slovačku, za koju sam dobila jako dobre preporuke. To je klinika koja se bavi isključivo neurorehabilitacijom i imaju dobre rezultate u radu sa pacijentima kao što je Sergej. Takođe, postoji još jedna klinika za koju sam dobila ogromne preporuke i za koju kažu da je najbolja u Evropi. To je jedna klinika u Barseloni i oni se takođe bave neurorehabilitacijom, međutim oni su više specijalizovani na području vraćanja kognitivnih svojstava kod pacijenata koji su dugo boravili u stanjima kao što je Sergej, vraćanja govora, gutanja, žvakanja, praćenja i tako dalje”, objašnjava ona za “Nezavisne novine”.

Osim toga, Sergej i Svjetlana imaju planove i na drugim poljima, pa tako planiraju da osnuju i udruženje koje će biti pomoć ljudima koji su pretrpjeli traumu mozga iz bilo kog razloga i njihovim porodicama.

“Želim da to udruženje bude mjesto gdje ćemo se moći okupiti, razmjenjivati iskustva, dijeliti savjete jedni drugima, mjesto na kojem ću moći ljude da upućujem na klinike, da ih uvezujem sa klinikama. Nažalost, ja sam se uvjerila da oko nas postoje mnoge porodice i mnogi ljudi i djeca koji se bore s ovim stanjem kao što je i Sergejevo stanje, odnosno to su stanje kome, budne kome ili izmijenjeno stanje svijesti”, ističe ona i dodaje da u široj regiji nedostaje jedno takvo udruženje.

Takođe, Svjetlana ima u planu da u skorijoj budućnosti u Banjaluku dovede i stručnjake, prvenstveno fizioterapeute i logopede, koji su čitav svoj život i karijeru posvetili radu sa pacijentima kao što je Sergej.

U svojoj borbi Sergej i Svjetlana nisu sami, a ona ističe da su neizmjerno zahvalni svakoj osobi koja im je na bilo koji način pomogla.

Kada je riječ o narednom periodu, Svjetlana najavljuje humanitarni kviz i biciklističku vožnju od Banjaluke do Jahorine.

“U narednom periodu nas očekuje humanitarni kviz znanja u organizaciji studenta, kao i humanitarna biciklistička vožnja koja kreće 27. juna sa Trga Krajine, a koju je pokrenuo Svetozar Basara. On će sa drugim biciklistima voziti od Banjaluke do Jahorine i ta vožnja će biti humanitarnog karaktera. Prodavaće kilometre. Jedan kilometar košta dvije marke”, navodi ona i dodaje da su u skorijem periodu održani brojni događaji za Sergeja, a posebno ističe Aleksu Kresojevića, koji je driblao loptu od Banjaluke do Beograda, i trku “Vivia Run and More Weekend”.

Neizmjerno zahvalna ljudima i Banjaluci

Kroz osnivanje udruženja, Svjetlana se nada da će se moći odužiti gradu i pomoći ljudima kojima je pomoć potrebna, a kojih je mnogo.

“Uručena mi je Povelja sestara Gajić, koja ima jako veliki značaj i nosi svoju težinu i ja se nadam da ću je uspjeti da opravdam kroz svoj rad”, kaže ona, dodajući da je neizmjerno zahvalna i gradu Banjaluci i ljudima koji su im pomogli na bilo koji način.

Nastavi čitati

Banjaluka

DUGO OČEKIVANA SJEDNICA: Pred banjalučkim odbornicima danas goruće teme

Redovna sjednica Skupštine grada Banjaluka održaće se danas sa početkom u 9 časova.

Na Dnevnom redu naći će se čak 96 tačaka, među kojima su izmjene i dopune Odluke o javnom vodovodu i javnoj kanalizaciji, kao i Prijedlog odluke o obustavi izmjena Regulacionih planova do usvajanja novog Urbanističkog plana u Banjoj Luci, koju su svojim potpisima podržali građani putem Građanske inicijative.

Odbornici Skupštine grada Banjaluka će raspravljati i o izvještaju o radu Eko toplane, Gradskog groblja i Vodovoda, kao i o Prijedlogu odluke o osnivanju povremenog radnog tijela Odbora za rješavanje problema izjednačavanja subvencija boravka djece u privatnim i u javnim vrtićima.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da su među važnijim tačkama sredstva za rješavanje imovinskopravnih odnosa za projekat izgradnje mosta u Docu, te za izgradnju vodovodnog sistema Tunjice jedan i dva, kojim bi trebalo biti riješeno pitanje vodosnabdijevanja potkozarskih sela.

“Predložen je i regulacioni plan koji se odnosi na izgradnju kolektora na Vrbasu. Za naredno skupštinsko zasjedanje predložena je i tačka o neradnoj nedjelji”, rekao je Stanivuković i dodao da su odbornici odbili da na Dnevni red bude uvršteno i funkcionisanje Javnog preduzeća “Akvana”.

Nastavi čitati

Aktuelno