Connect with us

Banjaluka

Banjalučki aerodrom lani imao 343.009 putnika

Banjalučki aerodrom u prošloj godini imao je 343.309 putnika, objavio je regionalni avio-portal Zamaaero.

Ovo je ogromno povećanje u odnosu na 2021. godinu kada je kroz ovaj aerodrom prošlo 139.882 putnika. Znatno je povećan i broj operacija kojih je lani bilo 3.922, u odnosu na 2.702 u 2021. godini.

Prošlogodišnji broj putnika, inače, veći je za čak 229,1 odsto u odnosu na predpandemijsku 2019. godinu kada je aerodrom u Mahovljanima opslužio samo 149.693 putnika.

Gledano na mjesečnom nivou, ova vazdušna luka je u decembru 2022. godine imala 29.876 putnika (18.312 u XII/2021). Ovo je 219,7% putnika iz 12. mjeseca 2019. (13.596). Aerodrom je u lanjskom decembru imao 322 operacije (278 u XII/2021).

Banjaluka planira u 2023. imati više of 400.000 putnika. Ova brojka je i realna obzirom da je u prvih četiri mjeseca 2022. godine aerodrom imao skroman broj putnika zbog Covida-19, te obzirom na već najavljena povećanja frekvencija zbog čega je za očekivati više putnika i tokom narednog ljeta. Ipak postoji strah hoće li aerodromska zgrada moći podnijeti tolik broj putnika.

Nezavisne

Banjaluka

NOVO LICE ŠARGOVCA! Stanivuković još jednom POKAZAO KAKO SE sa riječi prelazi u DJELA (VIDEO)

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković objavio je video o saobraćajnim projektima u najvećem gradu Srpske.
Između ostalog, Stanivuković se prošetao novom glavnom saobraćajnicom kroz naselje Šargovac.

– Ništa više isto nije. Ova ulica je dobila novo ruho, a naš Šargovac novu prelijepu glavnu saobraćajnicu – rekao je Stanivuković, ističući da je u taj projekat uloženo 1,5 miliona KM.
Gradonačelnik Banjaluke najavio je i završetak glavne saobraćajnice u Kuljanima, a, kako je dodao, uskoro počinju radovi u Priječanima i Debeljacima, dok se trenutno radovi odvijaju na glavnoj saobraćajnici u Česmi.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAĐANI SRPSKE POZVANI DA sa gradskim i republičkim delegacijama OBIĐU RADOVE na Centralnom spomen obilježju

Izgradnja Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata uveliko traje, a svi sugrađani pozvani su da u subotu, 11. maja u 12.00 časova zajedno sa delegacijama Grada Banje Luke i Republike Srpske obiđu ovo gradilište u centru grada.

-Centralno spomen-obilježje simbol je naše istorije, slobode i sjećanja. Svaki stub nosi u sebi priču, priču o hrabrosti i herojstvu ljudi koji su svoje živote dali za našu otadžbinu, našu Republiku Srpsku – kazao je ranije gradonačelnik Draško Stanivuković.

Podsjećamo, aktuelna gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem 9. januara 2022. godine, simbolično na 30 godina postojanja Republike Srpske, započela je konkretne aktivnosti u pravcu izgradnje Centralnog spomen obilježja odnosno raspisan je konkurs za idejno rješenje Centralnog spomen – obilježja na lokaciji u centru grada – između Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Gradske uprave i Hrama Hrista Spasitelja. Nakon sprovedenog javnog konkursa za izbor idejnog rješenja i svih drugih predradnji, na Vidovdan prošle godine započela je izgradnja ovog jednog od najznačajnijih projekata koji se sprovodi u našem gradu.

Centralno spomen-obilježje, koje Banja Luka čeka tri decenije – biće javni simbol na kojem će građani moći odati počast, razmišljati i učiti o hrabrosti i žrtvi poginulih i nestalih boraca, zahvaljujući kojima danas Republika Srpska i grad uživaju u svojoj slobodi i ravnopravnosti.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRADONAČELNIK PRISUSTVOVAO PARASTOSU u Bijelom Potoku! 82. godišnjica od stradanja srpskih civila

Godišnji pomen za 54 srpska civila stradala u ustaškom pokolju na pravoslavni Vaskrs aprila 1942. godine, održan je danas kod spomen-obilježja u Bijelom Potoku.

Parastosu je prisustvovao i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je tom prilikom poručio da su uz Bijeli Potok i druga naselja u Banjoj Luci patila i stradala od ustaške ruke, boreći se za slobodu.

-Jedina krivica je to što su bili Srbi i pravoslavci, borili se za svoje i živjeli na svojim ognjištima, vjerovali u komšije, u prijatelje i u sve druge narode koji su ovdje živjeli – kazao je gradonačelnik, dodajući da kada pogledamo cijeli 20. vijek, 2,5 miliona Srba je pobijeno, a da nam se danas za svu žrtvu kao „nagrada“ pokreće sramna rezolucija protiv nas.

Kako je istakao, naš je usud, nažalost, da trpimo nepravdu, ali da govorimo istinu i da imamo naš odgovor u nacionalnu politiku, da se borimo za svoje i da znamo šta je naša istorija i šta su naši korijeni.

-Upravo danas polažući vijence ovdje na ovom spomen-obilježju, kao i na Spomeniku borcima NOR-a, Banja Luka se prisjeća velike žrtve svog naroda za slobodu i svijeta i čovječanstva, ali i za našu vijekovnu slobodu na našim ognjištima – zaključio je gradonačelnik.

-O zločinu u Bijelom Potoku se dugo vremena ćutalo. Nećemo nikoga da mrzimo, ali ne smijemo da zaboravimo – kazao je Branko Milinković, predsjednik Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora Bijeli Potok, čiji su članovi porodice ubijeni u ovom mjestu.

Spomenik u naselju Bijeli Potok otkriven je i osveštan 2002. godine uz pomoć Grada Banje Luke i od tada se svake godine na drugi dan Vaskrsa organizuje parastos.

Nastavi čitati

Aktuelno